Jak ocieplić fundamenty krok po kroku? Praktyczna instrukcja
Ocieplenie fundamentów ma przede wszystkim zapobiegać ucieczce ciepła w stronę gruntu. Jest ważnym elementem izolacji termicznej w budynkach podpiwniczonych lub nieposiadających piwnicy. Jak najlepiej wybrać materiały i przeprowadzić ocieplenie fundamentów w starym domu? Jak kładzie się izolację termiczną w nowych budynkach?
Z tego artykułu dowiesz się:
Izolacja fundamentów - podstawy
Do termoizolacji fundamentów można użyć kilku rodzajów materiału. Dobór odpowiedniego ocieplenia będzie gwarantował lepszą ochronę domu przed ucieczką ciepła. Niestety nie ma jednego przepisu na samo ocieplenie fundamentów. Zależnie od tego jakie są to fundamenty szczegóły wykonania będą się różnić. Ocieplenie fundamentów starego domu może dodatkowo wymagać indywidualnych decyzji np. co do wzmocnienia czy konserwacji materiału budulcowego.
Można jednak wyróżnić podstawowe zasady każdego ocieplenia fundamentów. Są to:
- eliminacja mostków cieplnych przez wykonanie ciągłej warstwy izolacji (ciągłość z izolacją ścian)
- zachowanie minimalnego czynnika przenikania ciepła U, który na połączeniu ścian i fundamentów powinien wynosić 0,25 W/m2
- położenie hydroizolacji oddzielającej materiał ociepleniowy od zasypki fundamentów.
Ocieplenie fundamentów w starym i nowym domu krok po kroku
Ocieplenie fundamentów starego domu
Przyjrzyjmy się teraz jak wykonać ocieplenie fundamentów starego domu krok po kroku.
- Metoda ocieplenia od zewnątrz
W starym domu należy rozpocząć od odkopania fundamentów. Przeprowadza się to stopniowo, żeby nie naruszyć statyki ocieplanego budynku. Taka procedura jest szczególnie ważna, jeżeli ocieplamy używany budynek. Ocieplenie fundamentów przeprowadzamy do ław fundamentowych i prowadzimy w górę do poziomu termoizolacji ścian zewnętrznych.
Materiał izolacyjny w postaci płyt kładziemy tak, żeby pokrywał szczelnie ocieplaną powierzchnię. Do ocieplenia fundamentów starego domu najczęściej używa się styropianu EPS (100lub 200), o podwyższonej odporności na ściskanie i małej przepuszczalności wilgoci. Można też użyć styroduru XPS. Przy izolacji fundamentów styropianem lub styrodurem powinno się oddzielić materiał ociepleniowy od zasypki warstwą folii kubełkowej. Folię kładziemy przetłoczeniami w stronę fundamentów.
To, jaka grubość styropianu na fundament będzie najlepsza, zależy od rodzaju ocieplanego budynku. Jeżeli po drugiej stronie znajduje się ocieplana piwnica, z której chcemy korzystać na co dzień, to warstwa styropianu powinna mieć 10-15 cm grubości. W przypadku piwnicy nieogrzewanej wystarczy 8-10 cm.
Położoną izolację zasypujemy wykopanym gruntem. Jeżeli jednak grunt jest ilasty lub gliniasty używamy zamiast niego pospółki lub tłucznia.
- Metoda ocieplenia od wewnątrz
kiedy konstrukcja nie jest wystarczająco stabilna, by odkopać fundamenty starego domu, ociepla się je od wewnątrz. Najczęściej takie ocieplenie fundamentów zaczynamy od zamontowania stalowego lub drewnianego rusztu nośnego. W zależności od rodzaju konstrukcji ocieplenie układamy w jednej lub dwóch naprzemiennych warstwach. Materiałem najczęściej wybieranym w tym przypadku jest wełna mineralna w postaci płyt. Grubość takiej wełny to odpowiednio 5-10 cm na warstwę w przypadku dwóch warstw lub 10-15 cm dla ocieplenia jednowarstwowego.
Ocieplenie okładamy mocowanymi płytami np. gipsowo-kartonowymi.
- Ocieplenie podłogi na gruncie
W starym domu może być konieczne również docieplenie lub ocieplenie podłogi na gruncie. Najczęściej przeprowadza się je zdejmując zewnętrzną warstwę posadzki i kładąc termoizolację na betonowym podkładzie. Na to idzie nowy podkład i nowa posadzka.
Jeżeli podłoga nie była ocieplana, to będziemy musieli usunąć również podkład i zacząć od hydroizolacji betonowej wylewki. Termoizolację można wykonać bardzo twardym styropianem, styrodurem lub za pomocą płyt PIR. Jako hydroizolację na wylewkę kładziemy papę bitumiczną.
Ocieplenie fundamentów w nowym domu
Ocieplenie fundamentów w nowym domu jest pod wieloma względami łatwiejsze. Możemy lepiej wybrać materiał i metodę adekwatną do konstrukcji fundamentów.
W przypadku ocieplania ścian fundamentowych przeprowadzamy montaż krok po kroku analogicznie do ocieplenia od zewnątrz w starym domu. Różnica jest taka, że nie musimy kopać fundamentów, bo izolacja jest kładziona przed zasypką.
Ocieplenie płyty fundamentowej
Płyta fundamentowa ma wiele zalet, między innymi jest łatwa do ocieplenia i można ją całkowicie odizolować od gruntu.
Ocieplenie fundamentów w tym przypadku dodatkowo jest wspomagane przez szalunek tracony. Jest to konstrukcja z płyt ociepleniowych XPS, montowana na siatce zbrojeniowej i klejona klejem do styropianu. Wewnątrz leje się beton, który utrwala i wzmacnia całość. Szalunek jest wykonywany po wysypaniu podłoża pod płytę ubitym żwirem i piaskiem (ewentualnie na warstwie wcześniej położonej folii). Płyty EPS i XPS kładzione poziomo również są klejone, chyba że są frezowane. Warstwy należy układać naprzemiennie, żeby zmniejszyć ryzyko powstania mostków cieplnych na łączeniach płyt.
Na płyty kładziemy folię hydroizolacyjną (można wybrać papę bitumiczną lub izolację mineralną), następnie zbrojenie i wylewamy beton.
Szczegóły wykonania izolacji fundamentów styropianem lub innymi materiałami zależą od projektu i instrukcji producenta materiałów. To są podstawowe wytyczne, których należy się trzymać. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia najlepiej zostawić wykonanie ocieplenia specjalistom.
Materiały i cena ocieplenia
Styropianem, styrodurem a może pianką?
Izolacja fundamentów styropianem lub styrodurem to najpopularniejsza metoda ocieplenia. Należy jednak pamiętać, że materiały te powinno się dobierać ściśle według wytrzymałości i przeznaczenia. Styropian EPS, który będzie obciążony dodatkową wylewką powinien mieć oznaczenie producenta „fundamenty”. Wówczas mamy pewność, że wytrzyma obciążenie.
Pionowe ocieplenie fundamentów od zewnątrz można przeprowadzić tylko przy użyciu płyt o odpowiedniej wytrzymałości. Ocieplenie ścian piwnicy od wewnątrz przeprowadza się również metodą natryskową. Służy do tego pianka PUR, ale wyłącznie zamkniętokomórkowa. Nie należy jej mylić z płytami PIR, które czasem również są nazywane pianką ze względu na strukturę tworzącej je substancji. Płyty PIR, podobnie jak twardy styropian i styrodur, służą do ocieplania poziomego np. pod wylewkę płyty betonowej.
Cena ocieplenia fundamentów
Właściciele montujący ocieplenie fundamentów do starego domu chętniej wybierają tańsze materiały. Chyba że jest to budynek o szczególnej wartości historycznej, który wymaga specjalnego zabezpieczenia. Cena materiałów równoważy koszt pracy, który może obejmować zdejmowanie posadzki i podkładu betonowego wewnątrz oraz wykopanie fundamentów na zewnątrz.
Styropian EPS 100 lub EPS 200 są idealnym wyborem dla starego domu. Cena tych materiałów waha się w granicach 60-100 zł/m2 z wliczoną robocizną. Jeżeli chcemy wykonać montaż samodzielnie, to zapłacimy nawet mniej.
Czasami konieczne jest ocieplenie bardziej wytrzymałym styrodurem. Cena tego materiału z usługą to około 250 nawet do 400 zł/m2. Na podobnym poziomie kształtują się ceny ocieplenia pianką poliuretanową. Różnica w całkowitym koszcie zwykle wynika ze stosowania płyt EPS razem z płytami XPS. Oba materiały pozwalają też na samodzielne wykonanie montażu, podczas kiedy pianka wymaga co najmniej specjalnego sprzętu.
Wyliczenie ceny ocieplenia fundamentów nie jest jednak proste. Zależy od wielu czynników:
- jaka jest specyfika gruntu
- jaki jest to rodzaj fundamentów
- jaki wybierzemy materiał do ich ocieplenia
- czy wykonamy wszystko samodzielnie krok po kroku czy opłacimy specjalistów
- jakie są lokalne ceny materiałów i robocizny.
Ocieplenie fundamentów jest w niektórych przypadkach konieczne. Zawsze pomaga w uzyskaniu niższych rachunków za ogrzewanie i utrzymaniu stabilnej temperatury w domu. Jeżeli nawet nie posiadamy ocieplonych fundamentów w starym domu, to bez problemu możemy zamontować termoizolację samodzielnie lub z pomocą wykwalifikowanej ekipy.
Źródła:
- Jak i czym ocieplić fundamenty? Styropianem, pianką PUR czy może styrodurem?, https://www.maldrew.com.pl/blog/czym-ocieplic-fundamenty, dostęp 30.09.2024
- Radosław Murat, Ocieplenie fundamentów w starym domu - jak wykonać izolację fundamentów w starym domu?, https://muratordom.pl/budowa/fundamenty/ocieplenie-fundamentow-w-starym-domu-jak-wykonac-izolacje-fundamentow-w-starym-domu-aa-qsbk-9h8V-GUr3.html, dostęp 30.09.2024
- Zuzanna Podwysocka, Ocieplenie fundamentu - czym ociepla się fundamenty? Jak to zrobić?, https://muratordom.pl/budowa/fundamenty/ocieplenie-fundamentu-czym-ociepla-sie-fundamenty-jak-to-zrobic-ile-cm-ocieplenia-fundamentu-aa-3h87-W3Sj-9xm8.html, dostęp 30.09.2024
- Paweł Wrochna, Ocieplenie fundamentów – czym ocieplić fundamenty?, https://poradnikinzyniera.pl/ocieplenie-fundamentow-czym-ocieplic-fundamenty/, dostęp 30.09.2024