Z jakich elementów składa się prawidłowy drenaż opaskowy?

Odwodnienie opaskowe składa się z kilku podstawowych elementów, które prawidłowo ułożone stanowią wydajne odwodnienie budynku. W drenażu opaskowym znajduje się:

  • Rura drenażowa – to pierwszy, niezbędny element odwadniający. Rury drenarskie rozkłada się wokół ław fundamentowych. Ich celem jest zbieranie wilgoci z terenu dookoła fundamentów. Rury są zazwyczaj stworzone z PVC lub polietylenu. Znacznie rzadziej występują rury drenarskie z ceramiki, co jednocześnie wiąże się z ich wyższą ceną. Każda rura drenażowa posiada niewielkie otwory na swoim obwodzie. To dzięki nim woda z terenu dostaje się do drenażu, z którego następnie zostaje odprowadzona. Warto także zauważyć, że rura drenażowa wymaga układania z odpowiednim spadkiem. Zaleca się spadek minimum 0,5%, co umożliwi wydajne odprowadzanie wody napływającej wokół budynku.
  • Otulina – w prawidłowo wykonanym odwodnieniu występuje otulina lub obsypka filtracyjna. Są to zamiennie stosowane elementy o podobnym przeznaczeniu. Ich zadaniem jest umożliwienie przesiąkania wilgoci z terenu, aż do wnętrza drenażu. Otulina i obsypka są również stosowane w celu zabezpieczeniu drenażu przed zapchaniem. Rodzaj otuliny powinien być dopasowany do specyfiki terenu. Wokół fundamentów ulokowanych w gruntach gliniastych na ogół stosuje się otuliny z włókien kokosowych. Z kolei, jeśli przy domu występuje większość terenu żwirowego bądź piasku, najlepiej sprawdza się otulina wykonana ze sztucznych tworzyw.
  • Filtracja wokół drenażu – rura drenażowa powinna być otoczona materiałem filtracyjnym. Można tu wykorzystać żwir bądź specjalne płyty drenujące. Filtracja wokół drenażu umożliwia odprowadzanie wilgoci od ścian domu i zapewni, że odwodnienie będzie działało z optymalną wydajnością.
  • Studzienka kontrolna – drenacja wymaga zastosowania specjalnych studzienek, które znajdują się w miejscach łączeń rur drenażowych. Dzięki nim możemy oczyszczać rury drenażowe w przypadku zapchania. Studzienki powinny znajdować się we wszystkich miejscach, w których prawidłowy drenaż opaskowy zmienia swój kierunek.
  • Studzienka rewizyjna – czyli element, który znajduje się na końcu drenażu wykonanego wokół domu.  Zadaniem studzienki rewizyjnej jest zgromadzenie wody oraz odprowadzenie jej dalej po przekroczeniu maksymalnego poziomu.

Jak zrobić drenaż opaskowy wokół domu? Wykonanie krok po kroku

Aby prawidłowo wykonać drenaż odwadniający wokół fundamentów, musimy przeanalizować specyfikę terenu i poziomu wód gruntowych. To od nich zależy wybór niektórych elementów systemu (na przykład otuliny).

Drenacja powinna sięgać do podstawy fundamentów. Dlatego prace rozpoczynamy od stworzenia wykopu wokół budynku. Wykop powinien być wykonany na głębokość dolnej partii fundamentów, co umożliwi optymalne odwodnienie wilgoci wokół budynku.

Kolejny krok polega na ułożeniu obsypki filtracyjnej. Na obsypce ułożonej wokół domu układa się rury drenażowe. Aby optymalnie drenować teren, konieczne jest ułożenie rur z minimum 0,5% spadkiem. Co więcej, rury drenażowe powinny być łączone studzienkami kontrolnymi, znajdującymi się przy wszystkich zmianach kierunku instalacji.

Aby prawidłowo wydrenować teren i ułożyć wydajne odwodnienie, konieczne jest jeszcze ułożenie kolejnej warstwy otuliny oraz materiału filtracyjnego. Podłoże wokół pasów odwadniających powinno być przepuszczalne. W tej roli dobrze sprawdzi się żwir.

Kamienie ułożone wokół ścian domu, z czego wykonać drenaż odwadniający, jak daleko od fundamentów powinien sięgać drenaż
Jak wykonać filtrację wokół dreanażu, co to jest drenaż opaskowy w jakim celu się go stosuje

Ostatni etap to odprowadzenie rur od budynku. Zaleca się wykonanie zakończenia drenaży odwadniających minimum 20 metrów za domem. Tak wykonany, prawidłowy drenaż będzie odprowadzał nadmiar wody z dala od fundamentów. Dobrą praktyką jest zakończenie odwodnienia w przydomowej oczyszczalni ścieków. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zastosowania drenażu francuskiego?

Odwodnienie liniowe przed domem – czym różni się od drenażu opaskowego i kiedy warto je wykonać, jak wygląda wykonanie?

Odwodnienie liniowe przed domem również jest formą odprowadzania wody opadowej. Drenacja opaskowa odprowadza wodę z gruntu, z kolei zadaniem odwodnienia liniowego jest usunięcie zalegającej na powierzchni wody opadowej.

W tym miejscu pojawia się odpowiedź na pytanie, kiedy warto zastosować odwodnienie liniowe przed domem. Taka instalacja jest szczególnie polecana wówczas, gdy na posesji zalegają kałuże, a woda opadowa utrzymuje się długo na powierzchni. Jest to zjawisko, które dotyczy głównie posesji z nieprzepuszczalnym, ciężkim gruntem.

Aby wykonać odwodnienie liniowe, nie musimy drenować podłoża. W zupełności wystarczy montaż prawidłowych, odpowiednio dobranych korytek, które odprowadzą nadmiar wody opadowej. Wykonanie okazuje się dość proste. Wystarczy ułożyć wspomniane korytka drenażowe przed domem lub w miejscach największego zalegania wody opadowej. Odwodnienie należy wykonać z delikatnym spadkiem. Drenacja liniowa będzie najbardziej skuteczna, jeśli zastosujemy korytka drenażowe z zabezpieczeniem w postaci metalowych rusztów. Dzięki temu możemy ułożyć odwodnienie w miejscach przejazdu pojazdów lub przy chodnikach, a wnętrze korytka nie będzie się nadmiernie zapychać przez duże zanieczyszczenia.

Wiemy już, jak zrobić drenaż opaskowy i prawidłowo drenować za pomocą korytek odwodnienia liniowego. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji, skorzystaj z pozostałych artykułów na tym portalu. Dowiesz się między innymi, jak zrobić dach dwuspadowy. Podpowiemy też, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny lub ułożyć kostkę brukową.

ikona podziel się Przekaż dalej