Chudziak - co to jest?

Zacznijmy od tego, aby dowiedzieć się, co to jest chudziak, a także jakie powinien posiadać proporcje, aby faktycznie spełniał doskonale swoje zadanie. Chudziak, to nic innego, jak potoczna nazwa betonu chudego. Jego zadaniem jest wykonanie warstwy podkładowo-wyrównawczej. Zdecydowanie różni się on od betonu wykorzystywanego do elementów konstrukcyjnych budynku, ponieważ ma znacznie niższą wytrzymałość.

Najczęściej chudy beton, który pełni również rolę wylewki, najczęściej jest wykorzystywany jako warstwa pod fundamenty. Dzięki temu warstwa fundamentu nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem. Ponadto warto dodać, że chudziak sprawdzi się również w przypadku wylewki wykonywanej pod kostkę betonową. Dlatego, jeżeli planujemy wykonanie podjazdu lub chodniku na terenie swojej posesji, to także będziemy zainteresowani tym, jaka grubość betonu jest potrzebna, a także jaki skład powinna mieć nasza zaprawa.

Jaki beton na chudziaka będzie najlepszy?

Jeżeli już wiemy, w jakim celu służy wylewanie chudego betonu, to na pewno chcemy się dowiedzieć również, w jaki sposób możemy przygotować taką zaprawę. Jak już wspomniano, skład chudziaka nie musi zawierać w sobie betonu o bardzo dużej wytrzymałości. Dlatego sprawdzi się w tym przypadku beton niższej klasy - na przykład beton klasy B10 lub nawet B7,5. Chociaż jeżeli będzie zależeć nam na uzyskaniu wyższej wytrzymałości chudziaka, w takich okolicznościach sprawdzi się beton klasy B15.

Mając na uwadze, to, jaki beton na chudziaka będzie najlepszy, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie, jaka grubość wylewki jest potrzebna. Tutaj mowa jest o minimalnej grubości wynoszącej 2 cm, a także maksymalnej wylewki wynoszącej 10 cm. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć od tego, co chcemy uzyskać, i czy wylewanie chudziaka ma pełnić rolę wyrównawczą pod fundamenty. W takich okolicznościach należy zwrócić uwagę na odległość prętów zbrojeniowych od krawędzi zbrojenia.

Skład chudego betonu

Patrząc na skład chudziaka, raczej nie będzie on się specjalnie różnił od składu tradycyjnego betonu wykorzystywanego do budowy różnych konstrukcji. Jednak należy zwrócić uwagę na zupełnie inne proporcje. Jeżeli posiadamy worek cementu, wtedy proporcje będą obejmować jeszcze dodatkowo 20 litrów wody, 110 kilogramów piasku, a także 161 kilogramów żwiru.

Oczywiście takie proporcje mogą się nieco różnić. Wszystko będzie zależeć tak naprawdę od tego, czy zdecydujemy się przygotowanie chudziaka na podstawie worków z cementem, czy może jednak chcąc uzyskać 1 metr sześcienny zaprawy. Ponieważ w drugim przypadku będziemy potrzebować od 150 do 190 litrów wody, od 650 do 840 kg piasku, a także od ok. 1200 do 1400 kg żwiru. Do takiej zaprawy należy dodać jeszcze od 150 do 190 kg cementu. Dokładne proporcje wszystkich składników będzie zależeć od tego, jaki rodzaj cementu wykorzystamy do przygotowania zaprawy. Sprawdź także ten artykuł na temat chudego betonu.

Wylewanie chudziaka

W momencie, gdy już przygotujemy potrzebną zaprawę na chudy beton, będziemy chcieli dowiedzieć się również, jak wygląda wylewanie chudego betonu. Oczywiście na samym początku należy określić, jaka grubość chudziaka jest potrzebna, aby móc uzyskać odpowiednią warstwę posadzki. Przede wszystkim chudziaka wylewamy bezpośrednio na gruncie. Nie potrzeba pod taki beton żadnej dodatkowej warstwy. Jednocześnie nie ma konieczności stosowania tzw. siatki zbrojeniowej do chudego betonu.

Kolejnym etapem po wylaniu chudziaka, którego grubość będzie przez nas odpowiednio określona, jest etap wiązania. W przypadku cienkiej warstwy chudego betonu powinniśmy czekać ok. 2-3 dni. Po tym etapie będziemy mogli przejść do kolejnego, czyli wylewki fundamentu lub też do układania kostki brukowej. W zależności od celu, w jakim decydujemy się na wykonanie chudziaka.

Chudziak - cena

Wiedząc już, jaka jest potrzebna grubość wylewki, a także jaki beton na chudziaka potrzebujemy wraz innymi składnikami, będzie nam łatwiej oszacować całkowity koszt wykonania takiej wylewki. Jednocześnie warto sprawdzić, czym pomalować beton, jeżeli ostatecznie będziemy zadowoleni właśnie z takiej posadzki, a także będziemy chcieli ją w prosty sposób udekorować.

Przykładowe ceny chudziaka, a także poszczególnych składowych chudego betonu

Produkt

Cena

1 m3 betonu chudziaka klasy C12/15

Cena od 260,00 zł brutto

1 m3 betonu chudziaka klasy C20/25

Cena od 300,00 zł brutto

Cement 25 kg do wyrobu chudziaka

Cena od 10,00 zł brutto za worek

Żwir

Cena od 36,00 zł za tonę

Piasek

Cena od 18,00 zł za tonę

Betoniarka wynajem

Cena od 11,00 zł za godzinę

Betoniarka wynajem

Cena od 55 zł za dobę

ikona podziel się Przekaż dalej