Kotwy do ziemi – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie w praktyce
Dzięki ich zastosowaniu można z powodzeniem zamontować różnego typu konstrukcje do ziemi i to bez konieczności wylewania fundamentów. To duża oszczędność czasu, pieniędzy oraz pracy. Kotwy do ziemi, bo o nich mowa, produkowane są w różnych długościach i o różnych średnicach. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Idealne mocowanie dzięki kotwom
Kotwy do ziemi i ich zastosowanie
Ich użycie wydaje się być dla specjalistów oraz laików wręcz genialne w swojej prostocie. Kotwy do ziemi pomagają bowiem w stawianiu różnego typu konstrukcji. Należą do nich choćby:
- Parasole ogrodowe
- Ogrodzenia
- Bramy
- Elementy wyposażenia na placach zabaw
- Wiaty
- Altany
- Lampy
- Ogrodzenia
- Pomosty
- Śmietniki
- Pawilony ogrodowe
- Znaki drogowe
- Pergole
- Tablice informacyjne
Widać wyraźnie, że uniwersalność zastosowań kotwy wkręcanej do gruntu jest bardzo duża. Ten element używany jest zarówno przez profesjonalne firmy, jak i osoby, które dla własnych potrzeb pragną postawić na terenie posesji różnego rodzaju elementy.
Wytrzymałe i solidne kotwy wkręcane do gruntu
Proces montowania słupków w ziemi odbywa się z zaskakującą łatwością. Wyeliminowanie konieczności wylewania fundamentów przy stawianiu konstrukcji typu altana czy parasol w ogrodzie to rozwiązanie, dzięki któremu można znacznie ułatwić sobie wykonanie zadania.
Kotwy do ziemi wykonuje się z wysokiej jakości stali, zwykle zabezpieczając je dodatkowo cynkiem. Dzięki temu ich właściwości utrzymują się przez wiele lat, a elementy są w stanie zagwarantować stabilność konstrukcji. Wkręcana wersja ma mnóstwo zastosowań.
Wkręty do ziemi mają to do siebie, że nie trzeba w celu ich zamocowania kopać w gruncie. Jak sama nazwa wskazuje, z powodzeniem wystarczy ich wkręcenie. Sprawdzają się one z powodzeniem w przypadku różnego typu gruntu, jak:
- piasek
- glina
- trawnik
Istnieje również możliwość użycia ich tam, gdzie zamontowano kostki granitowe i inne – wystarczy tylko wyjąć jedną z nich, stosując w tym miejscu wkręt do ziemi. I tutaj wkręcana wersja modelu zda więc egzamin. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu kotwy gruntowej.
Kotwa metalowa odporna na korozję
Powszechne zastosowanie kotew metalowych pozwala na wyeliminowanie konieczności zalewania słupów mających utrzymać konstrukcję na powierzchni. Dzięki prawidłowo wykonanemu zadaniu zyskuje się pewność, że pergole, altany czy tablice informacyjne nie ulegną przewróceniu czy zniszczeniu (co mogłoby spowodować realne niebezpieczeństwo dla ludzi czy zwierząt oraz zniszczyć to, co znajduje się dookoła).
Zastosowanie najwyższej jakości materiałów sprawia, że kotwa metalowa wykazuje odporność na działanie korozji, co w znacznym stopniu wydłuża jej żywotność.
Prócz wspomnianej już warstwy ocynkowanej, którą powszechnie stosują jej producenci, warto wspomnieć o jej malowaniu proszkowym, ono bowiem także jest praktykowane.
Jakie kotwy do kantówek?
Kwadratowe kotwy do kantówek o różnych wymiarach to elementy cieszące się dużym powodzeniem wśród kupujących. Na nich bowiem opiera się wiele konstrukcji zewnętrznych, które nie wymagają zastosowania fundamentu.
Prócz kotew do kantówek wspomnieć warto również o tych dedykowanych słupom okrągłym, które służą do mocowania belek. Producenci oferują także kotwy do belek sprawdzające się w przypadku niestandardowych, rzadko spotykanych wymiarów materiałów.
Przypomnijmy, że kotwy wkręcane do gruntu sprawdzają się wtedy, kiedy mamy do czynienia z warstwą ziemi. Gdy natomiast mowa o betonie czy kostce, sprawdzą się wersje przykręcane.
Perfekcyjne mocowanie za niewielką cenę
Solidna kotwa metalowa – ceny i opinie. Wytrzymałe kotwy tarasowe
Ceny kotew do słupków drewnianych nie należą do wysokich, można je zakupić już za kwoty rzędu kilkunastu złotych/szt. Opinie na ich temat umieszczone w sieci z reguły są bardzo pozytywne. Docenia się w nich wysoką wytrzymałość i długą żywotność tych elementów.
Podkreśla się także, że kotwy tarasowe występują w wielu wymiarach, co pozwala każdemu dobrać je perfekcyjnie do wymiarów i specyfiki wybranej przez siebie konstrukcji.
Warto wspomnieć, że zakup kotew do belek oraz słupków drewnianych odbywać się może w klasycznych sklepach stacjonarnych lub drogą internetową. Ich dostępność jest duża.
Kotwa ogrodowa – montowanie słupków w ziemi
Należy podkreślić, że montaż tego typu elementów, jeśli mowa o kotwach wkręcanych do gruntu, jest zdecydowanie najprostszy i nie wymaga właściwie żadnych specjalnych umiejętności.
Kiedy natomiast mowa o modelach wymagających kopania w gruncie i ewentualnie także zalewania betonem (bo i z takimi mamy do czynienia), sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i z pewnością bardziej pracochłonna. Jednak konstrukcje bardzo ciężkie i potencjalnie zagrażające ludziom w przypadku ewentualnego zniszczenia czy przewrócenia się wymagają więcej wysiłku od tych, którzy je montują.
Warto pamiętać o tym, że każdy typ kotew ma nieco inny wachlarz zastosowań. Mówimy tu o modelach:
- W kształcie szpica
- Typu U
- Typu Y
- Typu H
Samodzielne montowanie słupków w ziemi – to możliwe!
Kotwy wkręcane do gruntu powodują, że z wieloma pracami ogrodowymi i tarasowymi można poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowej ekipy i ponoszenia dodatkowych kosztów. Kotwa ogrodowa charakteryzuje się bowiem łatwością montażu.
Pamiętajmy jednak o tym, że gdy w grę wchodzą poważniejsze typy inwestycji i solidne, bardzo ciężkie konstrukcje, warto zainwestować i powierzyć wykonanie zadania specjalistom, gdy czujemy, że być może brakuje nam kompetencji.
Wkręty do ziemi to modele wbijane do gruntu, które używane są bardzo często. W przypadku egzemplarzy przeznaczonych do betonu należy użyć wersji przykręcanych na kołki lub tych do zabetonowania.
Do najbardziej znanych dziś producentów kotew metalowych do słupków drewnianych należą: C.Systems, Krinner oraz Tribecco. Popularność kotew tarasowych czy kotew ogrodowych utrzymuje się obecnie na wysokim poziomie.