Hydroizolacja fundamentów typu lekkiego i średniego

Lekkie izolacje przeciwwilgociowe

Izolacja typu lekkiego pojawia się w budynkach posadowionych na gruntach, gdzie poziom wód gruntowych nie dosięga poziomu fundamentów. Są to więc ziemie łatwo przepuszczalne, takie jak piaski i żwiry. Woda opadowa szybko w nie wsiąka, nie spiętrza się i nie wywiera nacisku na ławy i ściany fundamentowe. Lekkie typy warstwy ochronnej noszą też nazwę izolacji przeciwwilgociowej.

Pozioma i pionowa izolacja lekka ław i ścian fundamentowych chroni te elementy przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Osłania również powierzchnie narażone na okresowe zraszanie wodą. Jest też oczywiście odporna na wsiąkającą wodę opadową. Należy ją wykonać już na etapie budowy domu. Stworzenie lekkiej izolacji w już istniejącym budynku może okazać się trudne i kosztowne. Choć oczywiście są sposoby by to zrobić.

Izolacja lekka powstaje z kilku różniących się między sobą materiałów. Wersję pionową wykonuje się najczęściej z emulsji asfaltowych. Są one ogólnodostępne i łatwe w aplikacji. Alternatywą dla nich są lepiki lub papy przyklejane do podłoża za pomocą lepiku. Jeśli zaś chodzi o izolacje poziome, to one zazwyczaj powstają z folii PCV lub wspomnianej już papy. Warto dodać, że dostępna jest też folia polietylenowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat izolacji fundamentów?

Średnia hydroizolacja fundamentu

Hydroizolacja średnia również zalicza się do izolacji przeciwwilgociowej. Podstawowa różnica polega na tym, że stosuje się ją na innych gruntach niż wersję lekką. Są to ziemie spoiste o stosunkowo słabej przepuszczalności. Izolacja średnia sprawdzi się też na terenach, gdzie poziom wód gruntowych ulega okresowym wahaniom. Nadal jednak ta odmiana powłoki nie poradzi sobie z wodą wywierającą nacisk na fundamenty.

Izolacja średnia dobrze spełnia swoje zadania. Mimo tego zalecamy pewną formę wsparcia powłoki. Owym rozwiązaniem jest wykonanie drenażu opaskowego wokół domu. Gdy będzie już gotowy przechodzimy do zabezpieczenia ścian fundamentowych. Najlepsze efekty da zastosowanie folii tłoczonej oraz papy. Teraz warto przyjrzeć się też innym materiałom.

Hydroizolacja fundamentów, czyli izolacja ciężka i izolacja lekka oraz izolacje przeciwwodne ciężkie
Lekka i ciężka izolacja fundamentów budynku - zastosowanie, różnice, porady

Do wykonania pionowej hydroizolacji typu średniego wykorzystuje się trzy różne materiały. Pierwszym z nich jest wspomniana już papa. Kolejną opcją jest zastosowanie lepiku. Możemy też sięgnąć po folię PCV. Do wykonania izolacji poziomej wykorzystuje się w zasadzie jedno tworzywo. Jest nim papa podkładowa w wersji klejonej lepikiem lub zgrzewanej. Teraz nadchodzi czas na izolacje przeciwwodne. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Izolacja przeciwwodna typu ciężkiego i zastosowanie izolacji przeciwwodnej typu ciężkiego

Izolacja ciężka mocno różni się od wersji opisywanych powyżej. Podstawą jest oczywiście grunt, na którym posadowimy dom. Może się zdarzyć, że budynek będzie powstawał na trudnym terenie. Takim gdzie poziom wód gruntowych sięga powyżej fundamentów czy podłogi piwnicy. W takim przypadku woda wywiera silny nacisk na elementy w niej stojące. Dlatego też ciężki typ izolacji przeciwwodnych musi powstawać z odpornych materiałów.

Często zdarza się tak, że sama izolacja ciężka to za mało. Ważną kwestią będzie wybór materiałów do stworzenia fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście beton wodoszczelny. Trzeba też pamiętać o ważnej kwestii. Budując dom w miejscu. gdzie poziom wód gruntowych będzie przewyższać fundamenty, nie stosuje się ław. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest położenie płyty fundamentowej. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

Izolacja ciężka powstaje z kilku materiałów. Najczęściej są to masy bitumiczno-polimerowe w skrócie KMB. Obok nich popularnością cieszą się szlamy, czyli uszczelniające mikrozaprawy. Izolacje przeciwwodne to również polimerowo-asfaltowe papy termozgrzewalne. Możemy sięgnąć po jeszcze jedną opcję. Są nią samoprzylepne membrany bitumiczne.

ikona podziel się Przekaż dalej