Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią

Wartość izolacji fundamentów jest nie do przecenienia. To jeden z najważniejszych elementów budowy każdego domu. Dzieje się tak, ponieważ większość stosowanych w budowie domu materiałów chłonie wodę. Wilgoć dostaje się do nich zarówno przez kontakt z gruntem, jak i podczas opadów. Woda rozpuszcza niektóre związki mineralne, które znajdują się w materiałach budowlanych, dlatego może powodować korozję.

Źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów ma negatywny wpływ na całą konstrukcję budynku. Przede wszystkim problem ciągle wilgotnych fundamentów oznacza znaczne obniżenie izolacji cieplnej. Niszczejący mur to także często przyczyna rozwoju pleśni i grzybów, a to jest niebezpieczne nie tylko dla budynku, lecz także dla zdrowia mieszkańców. Powoduje alergie, choroby układu kostnego, oddechowego, problemy skórne, a nawet zwiększają ryzyko pojawienia się nowotworów. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat izolacji fundamentów?

Czym izolować fundamenty? Przegląd materiałów

Jest bardzo wiele materiałów, które nadają się do zaizolowania fundamentów przed wilgocią. Ich wybór może być podyktowany rodzajem izolacji, a także typem budynku. Inna izolacja jest wykonywana w przypadku domu podpiwniczonego, inna przy domach bez piwnicy. Materiał bywa podyktowany także ceną – niektóre rozwiązania są znacznie droższe niż inne.

Czym izolować fundamenty? Wyróżnia się trzy grupy materiałów hydroizolacyjnych, które nadają się do tego zadania:

  • papy,
  • materiały bitumiczne,
  • folie (polietylenowe lub PCV).

Do izolacji fundamentów najczęściej wykorzystuje się papy, ponieważ nadają się do zastosowania w izolacjach lekkich (przeciwwilgociowych) i ciężkich (przeciwwodnych). Mokre fundamenty (czyli takie, które mogą nasiąkać wodą gruntową) można także izolować różnego rodzaju foliami. Jeśli będą grubsze niż 0,2 mm nadają się do izolacji przeciwwodnej, jednak ich łączenie musi być bardzo dokładnie wykonane. Najczęściej do tego celu stosuje się folię kubełkową. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Fundamenty podczas budowy oraz zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, czyli porady czym izolować fundamenty
Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią - jak je zaizolować?

Izolacja ścian fundamentowych i fundamentów materiałami bitumicznymi jest coraz bardziej popularna. W tym wypadku stosuje się trzy rodzaje materiałów: emulsje asfaltowe, roztwory asfaltowe i masy bitumiczne wzmocnione włóknami szklanymi.

Izolacja pozioma domu bez piwnic

Problem wilgotnych fundamentów w domu bez piwnic jest naprawdę bardzo częsty. Pomów w uporaniu się z nim może właśnie izolacja pozioma. Wykonuje się ją, by zapobiec podciąganiu wody przez ściany. W przypadku budynków posadowionych w ten sposób, że fundamenty znajdują się nad poziomem wody gruntowej, najczęściej to wystarcza.

Izolacja pozioma powinna być wykonana jeszcze na etapie budowy budynku. Polega to na umieszczeniu warstwy izolującej na wysokości ścian fundamentowych, nad ławami. Dzięki temu ściany zostają zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą i nie stanowią one jednego elementu konstrukcyjnego budynku, co jest znacznie bezpieczniejsze. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

Izolacja pionowa – czy zawsze jest konieczna?

Pozioma izolacja budynków to podstawa, ale warto pomyśleć także o pionowej. Niektórzy uważają, że nie jest konieczna, zwłaszcza na gruntach dobrze przepuszczalnych, ale to nie do końca prawda. W ziemi zawsze znajduje się jakaś ilość wilgoci, która może przesiąkać do fundamentów. Dlatego izolacja pionowa także jest bardzo potrzebna.

Można zrobić ją na dwa sposoby – od strony gruntu lub od wewnętrznej części budynku. Najczęściej wykorzystywany jest ten pierwszy sposób. To najlepsze rozwiązanie, by na stałe uniknąć ryzyka wilgotnych fundamentów. Takie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią może być wykonane w starych budynkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach przeciwwilgociowych?

ikona podziel się Przekaż dalej