Opaska wokół domu – jak i z czego ją wykonać? Poradnik praktyczny
Pozytywnie wpływa na estetykę zewnętrza budynku, pełniąc jednocześnie funkcje typowo praktyczne. Opaska wokół domu staje się zatem coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Jej wykonanie powinno być w odpowiedni sposób przemyślane, bowiem jej złe przygotowanie mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. W jaki sposób ją stworzyć? Oto nasze praktyczne porady!
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Estetyka i funkcjonalność, czyli opaska wokół domu
Opaska wokół budynku – z czego?
Zasadniczo mieszkańcy domów decydują się na stworzenie opaski z:
- kamieni ozdobnych, ich układanie jest względnie łatwe, bardzo estetycznie prezentują się wokół domu (zwłaszcza wtedy, kiedy są dobrane pod względem kolorystyki do elewacji), tworzone zwykle z otoczaków i grysu ogrodowego, niekiedy także z grubszego żwiru
- kostki brukowej, to rozwiązanie niezwykle trwałe i wytrzymałe, poza tym można dobrać kolorystycznie kostkę brukową lub granitową w zależności od indywidualnych preferencji, należy pamiętać, że w tym przypadku układanie nie należy do najprostszych
Ważne jest też to, co kostka wokół domu będzie miała pod spodem, przygotowanie podłoża jest bowiem pierwszym i istotnym etapem pracy. W przypadku kamieni ozdobnych czy opaski żwirowej bardzo dobrze pod kamyki sprawdza się żwir lub piasek. Istnieje także możliwość zastosowania praktycznej geowłókniny.
Kostka betonowa wokół domu wymaga nieco innego podłoża, w tym przypadku podsypka piaskowa o grubości 15-20 cm powinna okazać się odpowiednia.
Warto wiedzieć także, jaka grubość kostki będzie potrzebna, aby opaska mogła spełniać swoje zadanie przez wiele lat. W opinii specjalistów 4-6 cm to optymalna jej grubość. Pamiętajmy, że wokół domu odbywa się wyłącznie ruch pieszy i to o niewielkim raczej natężeniu, więc stosowanie grubszych elementów nie miałoby sensu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o projektowaniu ścieżek ogrodowych.
Chodnik wokół budynku – szerokość
Jaka szerokość chodnika wokół budynku okaże się być optymalnym rozwiązaniem? Przyjęło się twierdzić, że 40-60 cm w zupełności wystarczy, jeśli ma pełnić wyłącznie podstawowe funkcje, jakimi jest:
- ochrona dołu elewacji budynku przed zabrudzeniem
- odseparowanie budynku od jego zewnętrza
- ochrona murów przed ich zawilgoceniem
Niekiedy jednak domownicy chcą, aby chodnik wokół budynku miał powierzoną dodatkową rolę. Jeżeli ma on stanowić drogę wokół domu dla jego mieszkańców, wtedy musi być sporo szerszy (optymalnie 80-90 cm).
Kiedy natomiast opaska betonowa wokół budynku ma stać się zarazem alejką w przydomowym ogrodzie, musi być jeszcze szersza (należy wtedy zastosować szerokość rzędu minimum 120 cm).
Opaska wokół domu a funkcja odwadniająca
Jak wykonać opaskę wokół domu? Warto mieć na uwadze fakt, że opaska wokół domu musi być przepuszczalna dla wody, tylko wtedy bowiem jej funkcja odwadniająca stanie się rzeczywistością. Jak to działa w praktyce?
Gdy na powierzchni żwiru czy piasku umieścimy warstwę ozdobnych kamieni albo kostki, wody opadowe będą odprowadzane daleko od elewacji budynku, dzięki czemu nie ulegnie ona zawilgoceniu.
Gdyby kostka wokół budynku była nieprzepuszczalna, szybko okazałoby się, że cała wilgoć zbiera się właśnie wokół niego, co dla ścian fundamentowych domu miałoby wręcz katastrofalne skutki. Najgorzej sytuacja wyglądałaby w przypadku budynku z piwnicą umieszczoną poniżej gruntu.
Opaska wokół domu coraz bardziej popularnym rozwiązaniem
Elegancka opaska żwirowa – porady praktyczne
Prawidłowo wykonana opaska żwirowa zagwarantuje to, że woda opadowa będzie trafiała do gruntu, a osuszanie podłoża stanie się procesem szybkim i bardzo skutecznym. Warto zdecydować się na tę opcję nie tylko ze względów estetycznych, niekiedy jest ona jedynym możliwym rozwiązaniem. Mówimy o przypadku, kiedy to wokół budynku znajduje się glina.
Podobnie sytuacja wyglądała będzie wtedy, kiedy dokoła budynku jest wykonany drenaż odwadniający. W takim przypadku również kamyki sprawdzą się z powodzeniem.
Warto podkreślić, że każda odbojówka (bo i tak się niekiedy opaskę nazywa) musi mieć obramowanie. Gdyby było inaczej, o jej trwałości i wytrzymałości nie mogłoby być mowy. Dzięki obramowaniu kamienie pozostają w obrębie opaski, dlatego jest to potrzebny element.
Trwała i solidna kostka wokół domu
Jak wykonać opaskę wokół domu? Kiedy mieszkańcy decydują się na kostkę wokół domu, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim warto mieć na uwadze jej ważne zalety, a mianowicie fakt łatwego utrzymania jej w czystości i to, że każda ściana fundamentowa zostaje dzięki niej zabezpieczona. Jest ona w stanie przez wiele lat prezentować się bardzo estetycznie.
Opasce należy zagwarantować spadek w kierunku trawnika, by uniknąć niebezpiecznego zalegania wody, przez które ściana fundamentowa ulegałaby zawilgoceniu. W opinii ekspertów ma on wynosić średnio 2-4%.
Zanim stworzony zostanie chodnik wokół budynku, należy pamiętać o tym, by podsypka piaskowa miała odpowiednią gęstość. Tylko to zagwarantuje równe jej ułożenie i to, że będzie osiadała symetrycznie.
Warto zaznaczyć, że i w tym przypadku stosujemy obrzeże. Warto sprawić, by było ono minimalnie obniżone względem samej kostki (maksymalnie o centymetr), co spowoduje swobodne spływanie wody. Tak stworzona odbojówka znakomicie spełni swoje rozliczne funkcje.
Opaska wokół domu – cena
Ponieważ wiemy już, z czego opaskę wykonać, sprawdźmy, jaki jest jej koszt. Szacuje się, że jeśli szerokość opaski wyniesie około 40 cm, będziemy musieli za jej metr bieżący zapłacić około 25 złotych.
Jednak nie tylko kosztach materiałów należy pamiętać. Ułożenie kostki to koszt rzędu 85-100 złotych za m2. Cena wydaje się spora, pamiętajmy jednak, że gdy zajmie się tym wykwalifikowana ekipa, z pewnością efekt finalny okaże się satysfakcjonujący.
Gdyby inwestor chciał samodzielnie stworzyć odbojówkę, musi brać pod uwagę wyłącznie ceny materiałów. Koszt zatem będzie mniejszy, jednak nie ma wówczas gwarancji wykonania zadania w sposób prawidłowy. Potrzebna będzie jednak wiedza i sporo czasu, by wykonać całość konstrukcji.
Opaska wokół domu – etapy pracy
Ułożenie kostki betonowej wokół domu rozpoczynamy od korytowania, czyli wytyczenia pasa o wybranej przez nas szerokości. Następnie należy wykonać obrzeża.
W dalszej kolejności powinna powstać podbudowa z kruszywa naturalnego albo też łamanego. Potem przychodzi moment na stworzenie podsypki z piasku, na której układane są kostki.
Jeśli zdecydowaliśmy się na wersję z kamyków, początek prac jest dokładnie taki sam. Jednak po tym, gdy wykonamy obrzeża, rozkłada się geowłókninę, następnie zaś wysypuje się piasek i warstwę żwiru – i nasza opaska jest gotowa!