Czym charakteryzuje się płyta fundamentowa?

Pierwsze płyty fundamentowe powstały w latach 80-tych. Były (i są do dziś) powszechnie używane w krajach o niesprzyjającym klimacie i niekorzystnych uwarunkowaniach glebowych. Płyta fundamentowa powstała z myślą o równomiernym przenoszeniu obciążeń do gruntu. Jej niewątpliwą zaletą jest duża nośność.

Płyty zajmują znacznie większą powierzchnie niż tradycyjna ława fundamentowa. Dzięki temu zmniejszają ryzyko powstawania odkształceń konstrukcji nośnej budynku. Nowoczesne płyty dopiero stopniowo wchodzą na polski rynek, jednak szybko zdobywają swoich zwolenników. Ich dużym atutem jest stosunkowo niski koszt, a także szybkość budowy.

Prace związane z budową płyty fundamentowej

Budowa płyt fundamentowych jest prosta i przebiega przez cztery główne etapy

  • Usuniecie humusu.
  • Ułożenie warstwy podkładowo-drenażowej (z pospółki, piasku bądź żwiru).
  • Wykonanie płyty fundamentowej.
  • Ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej. Warto pamiętać, że izolacje termiczną można też ułożyć od spodu fundamentu. Dzięki temu wyeliminujemy powstawanie mostków termicznych.

Jedyną trudnością może być zaplanowanie wszystkich przyłączy, wentylacji oraz montaż ewentualnej instalacji grzewczej. Pamiętajmy, że płyta fundamentowa będzie stanowiła podstawę podłogi na gruncie.

Warto pamiętać, że płyta fundamentowa wymaga więcej umiejętności od ekipy budowlanej niż standardowe ławy. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Warto rozważyć przynajmniej kilka ofert przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jak to zrobić? Najłatwiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy - na podstawie wypełnionego formularza otrzymasz oferty od kilku sprawdzonych firm.

Wykonanie fundamentów z ławy fundamentowej zazbrojonej to świetne rozwiązanie. Nie nadaje się na wszystkich podłożach, ale często bardzo dobrze się sprawdza.
Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Czym właściwie jest ława fundamentowa?

Ława fundamentowa to typowe rozwiązanie, które najczęściej znajduje się w projektach domów jednorodzinnych. Charakteryzuje się dużą trwałością, przeważnie przybiera kształt prostokąta. Grubość ław waha się pomiędzy 60, a 80 cm. Wysokość jest bardziej zróżnicowana i może wynosić od 30 do nawet 140 cm. Dokładny rozmiar powinien być ustalony w oparciu o masę budynku oraz charakterystykę gruntu.

 Im grunt jest bardziej grząski, tym ława fundamentowa i zbrojenie powinny być bardziej masywne. Pamiętajmy, że na ławach spoczną ściany fundamentowe, a konstrukcja będzie odpowiadała za przenoszenie obciążeń całego budynku. O ile przy zwartych, przepuszczalnych podłożach koszt wykonania ław będzie stosunkowo niewielki. O tyle w przypadku trudnych gruntów cena zaczyna znacznie wzrastać.Z czego wykonane są ławy fundamentowe?

W polskim budownictwie przeważnie stosuje się ławy fundamentowe z betonu oraz bloczków fundamentowych. W pierwszym przypadku wykorzystuje się beton towarowy klasy C12/C15. Masa zostaje wylana wprost do zaizolowanego wykopu, bądź do deskowania. W środku znajduje się dodatkowe zbrojenie, które składa się z czterech prętów o średnicy 12 mm. Pręty zostają powiązane specjalnymi strzemionami (przeważnie o średnicy 6 mm). Wybór materiału na zbrojenie jest dość istotny, bowiem odpowiada za zwiększenie wytrzymałości całego fundamentu.

Z kolei bloczki fundamentowe wykorzystuje się przeważnie w budowach prowadzonych systemem gospodarczym. Bloczki fundamentowe można układać na sucho (tzw. bloczki fundamentowe profilowane) bądź murować. Pamiętajmy, że tego typu fundament można budować wyłącznie na wyrównanym podłożu zalanym chudym betonem. Od spodu i od góry fundamentu montuje się zbrojenie (takie samo jak w ławach wylewanych betonem). Na koniec należy wypełnić otwory w bloczkach. Używamy do tego betonu towarowego klasy C12/C15

Prace towarzyszące budowie ław fundamentowych

Prace nad ławami fundamentowymi muszą przejść przez kilka podstawowych etapów

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!
  • Usuniecie humusu.
  • Wykonanie wykopów.
  • Szalowanie i wylewanie ławy fundamentowej.
  • Montaż izolacji przeciwwilgociowej.
  • Budowa ścian fundamentowych.
  • Zasypanie wykopów.

Prace mogą wydawać się proste, jednak są też dość czasochłonne. Dotyczy to szczególnie fundamentów z wylewanego betonu, który musi zasychać przez ok 28 dni.

Płyta fundamentowa to świetne roziwązanie na zrobienie fundamentów pod dom jednorodzinny. Wykorzystanie płyty to świetny sposób na przyspieszenie prac budowlanych.
Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Jaka jest cena płyt i ław fundamentowych?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od czynników indywidualnych (np. jakość gruntu na którym planujemy budowę). Możemy przyjąć, że proste ławy fundamentowe,posadowione na zwartym i suchym podłożu nie będą zbyt dużym wydatkiem. Minimalny koszt ławy fundamentowej pod budynek o powierzchni 100 m2 to ok. 21 100 zł. Jednak cena będzie znacznie wyższa w przypadku budowy na wilgotnym i grząskim podłożu. W tym wypadku potrzebna będzie ława o większych rozmiarach. Wydatki będą dodatkowo spotęgowane przez trudności w wykonaniu oraz zaizolowaniu wykopów. Cena budowy przy słabych warunkach glebowych może sięgać do 33 000 zł.

Tymczasem koszt budowy płyty fundamentowej o grubości 20 cm (typowa pod zwarte i suche podłoże) to ok. 22 000 zł. W przypadku podłoża o słabej nośności trzeba zainwestować w masywniejszą płytę (np. o grubości 30 cm). Orientacyjny koszt jej wykonania pod budynek o powierzchni 100 m2 to 25 000 zł.

Widzimy zatem, że nie można z góry założyć, który fundament będzie tańszy w wykonaniu. Wszystko zależy od specyfiki gruntu, a także od rozmiarów i masy naszego budynku, jak również od cen panujących na lokalnym rynku. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozyskanie przynajmniej kilku ofert od lokalnych firm budowlanych (na przykład z usługą Szukaj Wykonawcy) i dokonanie wyboru dopiero na ich podstawie.

Fundament czy płyta fundamentowa?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie co lepsze, fundament czy płyta fundamentowa?Podczas dokonywania wyboru z pewnością nie warto sugerować się jedynie czynnikami ekonomicznymi. Znacznie ważniejszy będzie rodzaj gruntu.

Płyta fundamentowa jest przystosowana do trudnych warunków glebowych i posiada większą nośność niż tradycyjna ława. Może być wykorzystana jako podłoga pierwszej kondygnacji budynku, co powinno nieznacznie zmniejszyć koszty budowy. Warto ją wykorzystać w przypadku trudnych warunków glebowych, a także przy zwiększonym poziomie zawilgocenia podłoża. Płyta może być wybudowana nawet w tych miejscach, w których zastosowanie ławy nie byłoby możliwe.

Tradycyjna ława fundamentowa najlepiej sprawdza się na zwartych i suchych gruntach, jednak jej największym mankamentem będą trudności w wykonaniu odpowiedniej izolacji termicznej. Jest to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Pamiętajmy, że płyta może być zaizolowana od dołu, co wyeliminuje powstawanie mostków termicznych. Jest to rozwiązanie niezbędne w przypadku domów energooszczędnych oraz pasywnych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać indywidualną wycenę obu rozwiązań, ocenić charakterystykę naszego gruntu, a także poradzić się sprawdzonego fachowca. Doświadczony fachowiec będzie potrafił ocenić, czy w naszym indywidualnym wypadku lepiej sprawdzi się tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa.

ikona podziel się Przekaż dalej