Ocena stanu ław fundamentowych i ich naprawa

Wzmocnienie fundamentów – sprawa dla fachowców

Fundament jest w dosłownym znaczeniu podstawą domu. Od niego zależy stabilność całej budowli i dlatego nie wolno dopuścić do jakichkolwiek uszkodzeń starych fundamentów i nieprawidłowości przy budowie nowych.

W przeciwieństwie do ścian albo dachu, gdzie najmniejsze pęknięcie jest widoczne i daje znać o sobie, uszkodzenie fundamentów wychodzi na jaw najczęściej w czasie remontu. Nośność ław fundamentowych zależy od kilku czynników:

  • głębokości posadowienia;
  • szerokości fundamentu;
  • jednorodności fundamentu;
  • rodzaju gruntu pod fundamentem.

Jeżeli okaże się kupiony w świetnym stanie dom ma zbyt płytkie albo podmyte fundamenty, nie pozostaje nic innego, jak podbicie fundamentów („minowanie fundamentów”). Nawiasem mówiąc, spotykane czasem określenie „minowanie fundamentów” na określenie zabiegu podbijania, ma chyba podobne pochodzenie, jak „minowanie liści” przez niektóre owady. Tyle tylko, że wzmocnienie ławy fundamentowej w istniejącym budynku nie jest zadaniem dla amatorów. Przede wszystkim podbijanie fundamentów, czyli nadanie im nowej jakości, nie jest w świetle przepisów prawa zwykłym remontem, ale przebudową. Potrzebne są opinie fachowców, projekt wykonania prac, zezwolenie na ich prowadzenie i kierownik budowy z uprawnieniami.

Ze względu na to, że technologia podbijania fundamentów jest dosyć złożona, koszt robocizny i materiałów może przekroczyć koszt nowego fundamentu. Ze względu na kluczowe znaczenie tego elementu budynku, bardziej liczą się opinie specjalistów i bezpieczeństwo, niż cena przebudowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o prawidłowym wykonaniu fundamentów domu.

Kiedy podbijanie fundamentów jest konieczne?

Ostateczna decyzja w tej sprawie, projekt wykonania i technologia, należą do specjalistów. Niemniej jednak już podczas codziennej obserwacji budynku można dostrzec pierwsze niepokojące oznaki. Na przykład pojawienie się rysy na ścianie oznacza, że w materiale doszło do powstania naprężeń. Konieczne jest zwrócenie się do specjalistów i wzmocnienie fundamentów. Przyczyny konieczności podbijania fundamentów mogą być różne:

  • Spływanie wody z dachu pod fundament, co powoduje jego podmywanie i osiadanie.
  • Zbyt płytkie osadzenie fundamentu powyżej linii przemarzania. Jeżeli woda gruntowa zamarza zimą pod fundamentem, zwiększa swoją objętość i podnosi go, a wiosną rozmarzając ponownie go opuszcza. Takie wahania powodują nierównomierne osiadanie budynku i pękanie ścian.
  • Planowana nadbudowa kondygnacji, co dla istniejących fundamentów może się okazać nadmiernym obciążeniem.
  • Planowane pogłębienie piwnicy w celu przebudowy jej na pomieszczenie mieszkalne. Konieczne jest wtedy obniżenie całej ławy fundamentowej.
  • Ogólny zły stan fundamentów przejawiający się spękaniami i nierównomiernym osiadaniem domu.
  • Sąsiedni nowy budynek z głębokim umiejscowieniem fundamentów może wymuszać obniżenie fundamentów starego budynku.
  • Zmiany obciążenia fundamentu na skutek nowych otworów w ścianach piwnicy albo zmiany obciążenia ścian pod wpływem przebudowy wyższych kondygnacji.
  • Zmiana funkcji niektórych pomieszczeń w budynku po remoncie albo całej budowli, zmiana stropów.

Podbijanie fundamentów jako zabieg ratowniczy domu

Kolejność robót przy podbijaniu fundamentów

Wzmocnienie ławy fundamentowej w istniejącym budynku jest jedną z najtrudniejszych prac remontowych. Technologia jest raczej mało skomplikowana, ale duża za to pracochłonność i uciążliwość zabiegów.

Ponieważ odsłonięcie i podkopanie dużego odcinka fundamentów musiałoby skończyć się katastrofą, prace są prowadzone na małych odcinkach i w określonej kolejności. Większości prac nie da się na dodatek zmechanizować i pozostaje wykonanie ręczne. Wykopy na dużych głębokościach wymagają znajomości odpowiednich technik górniczych.

Podbicie fundamentów, czyli podbijanie fundamentów jako sposób na naprawę fundamentów
Podbijanie fundamentów i inne sposoby na naprawę fundamentów

Podbijanie fundamentów wykonuje się odcinkowo, przesuwając się dalej dopiero po zakończeniu danego odcinka. Kolejność robót wpływa decydująco na ostateczną stabilność budynku. Chodzi tutaj o zachowanie ciągłości przekazywania obciążenia na podłoże gruntu z możliwie najmniejszym naruszaniem i rozluźnianiem gruntu w obszarze fundamentów.

Liniowe odcinki fundamentów stanowią najmniejszy problem; komplikacje pojawiają się natomiast w narożnikach fundamentów i miejscach ich wzajemnego przenikania. Konieczne jest indywidualne podejście do każdego przypadku z dokładną analizą konstrukcji.

Zarys technologii wzmacniania starych fundamentów

Podbijanie fundamentów w celu ich wzmocnienia odbywa się następująco:

1. Wykonanie wykopu i deskowania

Obwód fundamentu budynku dzieli się na metrowe odcinki, zaznaczając ich granice. Prace można prowadzić równocześnie na co czwartym odcinku. Wykop powinien mieć wyprofilowane ściany w zależności od rodzaju gruntu. Zasadą jest niepozostawianie wykopu do następnego dnia, ponieważ łatwo może nastąpić osunięcie ścian.

2. Betonowanie nowej ławy

Betonowanie nowego odcinka fundamentu wykonuje się w temperaturze powyżej +5°C; przy niższych temperaturach dobrze jest przenieść planowane prace na wiosnę.

3. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej

Rodzaj materiałów użytych do izolacji wzmacnianych fundamentów nie różni się od stosowanych w budynkach nowo budowanych.

4. Zasypanie odcinka nowego fundamentu

Kiedy beton stwardnieje, zasypuje się go warstwami dokładnie ubijając ziemię. Po tym można przystąpić do odkopania i podbijania następnego odcinka.

A gdyby tak podbicie fundamentów zignorować?

Wysoka cena takiego zabiegu może w pierwszym momencie zniechęcać do jego wykonania, jednak zwyciężyć musi rozsądek. Podbijanie fundamentów nie jest zabiegiem upiększającym, ale ratowniczym. Bez wzmocnienia podstawy budynek będzie stopniowo zapadał, przechylał się, powodując uszkodzenie ścian i podłóg.

W każdym razie budynek prędzej czy później stanie się niezdatny do zamieszkania, a po osiągnięciu pewnego etapu może nawet niezdatny do dalszego remontu. Nawet jeśli koszt podbicia fundamentów przekroczy koszt budowy nowych, to wciąż jest on niższy od budowy nowego domu od podstaw.

ikona podziel się Przekaż dalej