System szalunku traconego – krótka charakterystyka

Szalunek tracony – technologia

System szalunku traconego różni się od tradycyjnego deskowania w wielu elementach. Obie technologie stosowane są w nowoczesnym budownictwie zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków usługowych. Szalowanie tradycyjne wymaga wykorzystania do konstrukcji drewna czy elementów metalowych. Natomiast szalunek tracony to specjalne konstrukcje, które w połączeniu z betonem pozwalają uzyskać oczekiwane kształty.

Tradycyjny szalunek wymaga demontażu, a deskowanie tracone niekoniecznie. Choć tymczasowe konstrukcje szalunkowe można wykorzystać kilkukrotnie, to czas zdecydowanie pochłania ich demontaż i konserwacja czy czyszczenie. W systemie szalunku traconego wszelkie elementy konstrukcyjne stają się częścią budynku. Najczęściej są one wykonywane z zaimpregnowanej płyty wiórowo-cementowej lub rzadziej elementów styropianowych jak szalunek xps. Jej właściwości zapewniają dodatkową izolację termiczną budynku.

Deskowanie tracone ma wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na całą konstrukcję domu. Płyta wiórowo-cementowa jest odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz na działanie wilgoci. Technologia szalunku traconego zapewnia także zabezpieczenie przed szkodliwymi kornikami czy innymi czynnikami biologicznymi. Szalunek tracony wieńca czy innych elementów oparty jest na bezmostkowej konstrukcji. Pozwala to zapewnić wysoką szczelność, a co za tym idzie, także termoizolację.

System szalunku traconego – zalety

Zalet deskowania traconego jest bardzo dużo. Jak już wcześniej zostało wspomniane, do produkcji przykładowo szalunku traconego wieńca wykorzystuje się płyty wiórowo-cementowe lub styropian xps. Ich wysoka odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne jest bardzo cenioną przez klientów zaletą. Właściwości te zwiększają znacząco żywotność materiału.

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Szalowanie wieńca czy innych elementów konstrukcyjnych jest niezwykle proste, ponieważ budowa szalunku umożliwia łatwy jego montaż. Mocuje się go za pomocą wkrętów, co porównując do tradycyjnego szalowania wieńca trwa zdecydowanie krócej. Również fakt, iż demontaż przygotowanego szalunku traconego nie jest konieczny, znacząco wpływa na skrócenie czasu pracy na budowie i zmniejsza koszt robocizny.

Poza szybkim montażem równie ważne jest bezpieczeństwo ekipy budowlanej. Stosując szalunek tracony wieńca nie ma potrzeby rozkładania rusztowań i wchodzenia na nie przez robotników. Całkowita cena szalunku traconego niekoniecznie musi być wyższa niż tradycyjnej metody, co zostanie poruszone w kolejnym akapicie. Zdecydowanie jednak szalowanie wieńca tracone jest opcją bardziej ekologiczną, ponieważ jest duża minimalizacja odpadów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i cenach szalunków.

Szalunek tracony – cena i porady

Tradycyjne deskowanie czy szalunek tracony?

Zapewne jest tyle samo zwolenników, jak i przeciwników każdej z metod szalowania. Niemniej jednak warto rozważyć kilka aspektów, które będą miały wpływ na całkowity kosztorys inwestycji. Drewno wykorzystywane do szalowania tradycyjnego jest tanim materiałem. Niestety jednak czas, jaki trzeba poświęcić na ułożenie szalunku tradycyjnego oraz dodatkowe narzędzia przekłada się na większe koszty robocizny.

Warto również w kosztorysie uwzględnić czas potrzebny na demontaż tradycyjnego deskowania. Niestety nie każdy inwestor o tym pamięta, a nie każdy też potrafi samodzielnie zdjąć szalunek. Dodatkowo na plus dla szalunku traconego jest minimalizacja koniecznych prac wykończeniowych, które również są wydatkiem dla inwestora. Podsumowując, nie należy z góry zakładać, że system szalunku traconego czy inne rozwiązania styropianowe i betonowe będą charakteryzować się wyższą ceną niż tradycyjne deskowanie. W takiej sytuacji warto dokładnie podliczyć kosztorys.

Koszt deskowania traconego czy szalunku xps

Ciekawym rozwiązaniem na szalowanie wieńca jest wykorzystanie szalunku xps. Są to styropianowe elementy, które są wysoce energooszczędnym rozwiązaniem. Opcja ta nie jest droga, a jednocześnie łatwa w montażu i wytrzymała przez długie lata. Szalunek xps to nie tylko szalowanie wieńca, ale także innych konstrukcji w budownictwie zarówno energooszczędnym, jak i pasywnym.

Elementy betonowe wspierane szalunkiem traconym to nieduży wydatek. Oszacowanie kosztów powinno opierać się przede wszystkim na obliczeniu ilości wymaganego materiału. Składy budowlane podają zazwyczaj cenę w przeliczeniu na 1 mb, co jest zdecydowanie bardziej praktyczne. Elementy bardziej skomplikowane jak nadproża czy łuki mogą być wyżej wycenione, co jest oczywiste z uwagi na ich trudną konstrukcję.

Szalunek tracony, szalunek xps czy tradycyjne deskowanie zdecydowanie będą spełniać swoją funkcję praktycznie w każdym budownictwie. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, dlatego należy je rozważyć przed rozpoczęciem budowy. Powyższy artykuł powinien po części odpowiedzieć na najważniejsze pytania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii fundamenty