Wykopy pod fundamenty krok po kroku - rodzaje, głębokość, porady praktyczne
Jedną z pierwszych prac wykonywanych na placu budowy domu jednorodzinnego są wykopy fundamentowe. W systemie gospodarczym możemy wykonać je samodzielnie. Wtedy powinniśmy wiedzieć wszystko a temat tego, jaka powinna być głębokość wykopu pod fundament, jakie są rodzaje wykopów, a także co robić, gdy pojawi się woda w wykopie pod fundamenty.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje wykopów pod fundamenty
Decydując się na prace budowlane we własnym zakresie, powinniśmy poznać chociaż podstawy, jak powinny wyglądać wykopy pod fundamenty, a także jakie rodzaje fundamentów wymieniamy. Jeżeli chodzi o ich wymiary, to pod tym względem możemy wymienić:
- Wykopy wąskoprzestrzenne - pierwszy typ wykopów wyróżnia się tym, że szerokość ich dna nie może przekroczyć 1,5 metra
- Wykopy szerokoprzestrzenne - w przeciwieństwie do wykopów wąskoprzestrzennych, szerokość ich dna osiąga powyżej 1,5 metra
- Wykopy jamiste - to nieduże wykopy fundamentowe. Głębokość fundamentu jamistego oraz jego szerokość nie mogą przekroczyć 1,5 metra.
Zastanawiając się nad tym, jakie rodzaje wykopów powinniśmy zastosować w naszym przypadku, na pewno należy zwrócić uwagę na to, jak bardzo będą głębokie. Głębokość wykopu pod fundament jest uzależniona od tego, jaki rodzaj fundamentu chcemy zastosować. W tym przypadku możemy wyróżnić:
- Nieduża głębokość wykopu pod fundament - wykopy są płytkie, ponieważ wylewamy w nich ławy oraz płyty fundamentowe
- Duża głębokość wykopu pod fundament - sprawdzi się w sytuacji, kiedy chcemy zastosować fundamenty pośrednie wykonane na przykład ze słupów
Wytyczenie fundamentów
Pierwszym krokiem przy budowie fundamentów są prace przygotowawcze. Powinniśmy mieć na myśli wytyczenie fundamentów. Oczywiście w tym przypadku nie wystarczy tylko abyśmy zaznaczyli na zrównanym gruncie sam obrys budynku. Nie możemy dokonać tego samodzielnie, ponieważ za wytyczenie fundamentów odpowiedzialny jest geodeta. Oprócz obrysu budynku muszą zostać zaznaczone rzędne innych istotnych punktów budynków z dokładnością co do każdego centymetra.
Gdy wytyczenie fundamentów zostanie przeprowadzone przez geodetę, to nie koniec formalności, które nas czekają. Mianowicie musimy jeszcze czekać na kontrolę i potwierdzenia tych wszystkich prac geodezyjnych przez kierownika budowy. Jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, to będziemy mogli liczyć na wpis do dziennika budowy. Jeśli szukasz firmy, która wykona prace przy fundamentach, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.
Wykopy pod fundamenty - krok po kroku
Na pewno istotnym elementem tego, jak mamy przeprowadzać wykopy fundamentowe jest to, jaki rodzaj fundamentów chcemy wybrać. Tutaj również ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Jeżeli nie mamy pewności co do rodzaju gleby, warto wykonać specjalistyczne badania geotechniczne. Pozwoli to na potwierdzenie lub wyeliminowanie występowania luźnego gruntu, który oczywiście jest niebezpieczny przy budowach domów. W niektórych sytuacjach należy rozważyć całkowitą wymianę gruntu. Jednak na pewno warto dowiedzieć się u specjalistów, kiedy takie rozwiązanie jest nie tylko opłacalne, ale również możliwe od strony technicznej.
Wykopy pod fundamenty możemy wykonać na kilka sposobów. Do samodzielnych prac ziemnych wykorzystujemy wyłącznie łopatę. Jednak takie rozwiązanie jest nie tylko czasochłonne, ale i również pracochłonne. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wykopów minikoparką. Tutaj sprawdzi się najlepiej sprzęt wyposażony w łyżkę o szerokości 1 metra. Minikoparką będzie łatwiej wykonać wykopy pod ławy fundamentowe.
Decydując się na wykopy tym sposobem, poświęcimy na to tylko jeden dzień. Zazwyczaj zapłacimy za takie prace maksymalnie 300 złotych. Wykopy przeprowadzone minikoparką na pewno będą o wiele dokładniejsze niż jeżeli zamówilibyśmy zwykłą koparkę. Jeżeli, tak jak już wcześniej wspomniano, chcemy wykonać wykopy pod ławy fundamentowe, to zaleca się zrobić je minikoparką, która ma łyżkę o szerokości od 30 do 100 cm.
Wykopy pod ławy fundamentowe muszą spełnić przynajmniej kilka norm. Przede wszystkim głębokość fundamentu powinna znajdować się poniżej strefy przemarzania gruntu. W takim razie, w zależności od regionu Polski, taki parametr może wahać się od 80 do 140 cm. Najczęściej wykopy pod ławy fundamentowe wykonuje się wąskoprzestrzenne. Dzięki nim nie tylko mamy mniejszą ilość ziemi do wykopania, ale również łatwiej jest wypoziomować fundament. Wykonując wykopy fundamentowe, ważna jest ich nie tylko szerokość i głębokość, ale również kształt. Dno wykopu musi być węższe niż szerokość na poziomie gruntu. W zależności od rodzaju podłoża, kąt nachylenia takiej skarpy będzie wahał się już od 35 do nawet 60 stopni.
Kolejnym etapem w naszych pracach jest wykonanie deskowania, aby prawidłowo wypoziomować fundament. Deski układamy w taki sposób, aby tworzyły ścianki ograniczające wylewkę. Jednocześnie muszą one być wsparte dodatkowymi deskami o skosy i pozostałą przestrzeń w wykopach. Wylewka najczęściej dotyczy 10-centymetrowej grubości chudego betonu. Musimy się liczyć tym, że część zaprawy wchłonie się w grunt. Jednak wtedy rzeczywiście łatwiej będzie nam wypoziomować fundamenty. Zanim przejdziemy do wylewania właściwych ław betonowych, ponownie wykonujemy deskowanie. Jest to również zabieg, który ma na celu to, aby prawidłowo wypoziomować fundament. Pamiętajmy jednak, aby ten etap wykonać dopiero po upływie 24 godzin od momentu wylania chudego betonu.
Woda w wykopie pod fundamenty
Jednym z największych zagrożeń podczas prac budowlanych jest woda w wykopie pod fundamenty. Dzieje się tak, ponieważ wody gruntowe są uzależnione nie tylko od rodzaju podłoża, ale również warunków meteorologicznych i hydrologicznych. Dlatego czasami podczas prac ziemnych może pojawić się woda w wykopie pod fundamenty. W takich okolicznościach należy zdecydować się na płytsze wykopy.
Należy mieć na uwadze, że podnoszenie poziomu budynku do 30 cm, może zostać bez problemu zapisane w dzienniku budowy. Jeżeli będziemy musieli spłycić wykopy pod fundamenty jeszcze bardziej, to wtedy musimy to zgłosić do starostwa powiatowego. Niestety tak zmodyfikowane wykopy pod fundamenty przyczyniają się do tego, że będziemy mieli również nieco wyżej wejście główne, a także ewentualny podjazd do garażu.