Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Porównujemy koszty, zalety i wady
Budowa własnego domu to wieloetapowa i czasochłonna inwestycja. Przed jej rozpoczęciem należy podjąć wiele istotnych decyzji. Na wstępie trzeba wybrać projekt i zdecydować, czy lepiej będzie wykonać garaż w bryle budynku, czy wolnostojący. Przedstawiamy podstawowe wady i zalety tych rozwiązań i porównujemy przybliżone koszty budowy garażu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Garaż w bryle budynku – kiedy warto się na niego zdecydować? Jakie są jego najważniejsze wady i zalety?
Budowa domu z garażem wpisanym w bryłę budynku cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Nie jest to sytuacja przypadkowa, bowiem rozwiązanie przynosi wiele istotnych korzyści. Jedną z podstawowych zalet jest łatwy dostęp do pojazdu. Do garażu dostaniemy się bezpośrednio z pomieszczeń mieszkalnych lub przez kotłownie, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Będzie to szczególnie przydatne w zimę i podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Możliwość dotarcia do pojazdu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz wydaje się być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Równie praktyczny będzie fakt, że przestrzeń garażu w bryle budynku pozostaje cieplejsza w porównaniu do przestrzeni garaży wolnostojących. Przestrzeń tego pomieszczenia może być dodatkową, komfortową w użytkowaniu powierzchnią dla majsterkowiczów.
Wybierając garaż wpisany w bryłę budynku, zyskujemy też oszczędność przestrzeni na naszej posesji. Wpisanie garażu w bryłę budynku zajmuje znacznie mniej miejsca niż postawienie garażu wolnostojącego. Ograniczamy też przestrzeń potrzebną na szlaki komunikacyjne. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich działek budowlanych, w których liczy się oszczędność każdego metra kwadratowego.
Do dodatkowych korzyści tego rodzaju inwestycji należy też uproszczenie formalności. Garaż wpisany w bryłę budynku powstaje na etapie budowy domu. Nie ma konieczności uzyskiwania dodatkowych pozwoleń czy zezwoleń. Ułatwienie formalności wiąże się z oszczędnością czasu i uproszczeniem całej inwestycji. Warto dodać, że garaż może być połączony z pomieszczeniem gospodarczym, a dzięki odpowiednio przemyślanemu projektowi, stanie się dość praktycznym rozwiązaniem.
Niestety budowa garażu w bryle budynku posiada także pewne wady. Jak wspominaliśmy powyżej, garaż powstaje na etapie budowy domu, a co za tym idzie, zwiększa koszty inwestycji. Nie ma możliwości dobudowania go na kolejnych etapach. Garaż w bryle budynku będzie też dodatkowo ograniczał przestrzeń mieszkalną. Sytuacja jest szczególnie niekorzystna w przypadku domów o niewielkiej powierzchni, posadowionych na dużych działkach budowlanych. W ich przypadku budowa osobnego garażu wolnostojącego mogłaby się okazać bardziej praktycznym rozwiązaniem, a zaoszczędzona powierzchnia budynku byłaby wykorzystana na dodatkowe pomieszczenie mieszkalne.
Dodatkowym mankamentem garażu wpisanego w bryłę budynku jest większa trudność w odprowadzaniu spalin. Tego typu problemy nie występują w przypadku garaży wolnostojących, w których nie ma obawy o dostanie się oparów do pomieszczeń mieszkalnych. Tańsze bramy garażu połączonego z budynkiem będą też łatwe do sforsowania, co stanowi zmniejszenie bezpieczeństwa budynku mieszkalnego.
Garaż wolnostojący – podstawowe wady i zalety
Drugie rozwiązanie to garaż wolnostojący. Wiele projektów domów jednorodzinnych można zakupić wraz z projektem garażu. Rozwiązanie choć z pozoru mniej wygodne w użytkowaniu, okazuje się bardzo praktyczne. Garaż wolnostojący daje przestrzeń dla pojazdu, miejsce na przechowywanie narzędzi i majsterkowanie. Można wybrać spośród wielu projektów, dopasowanych do indywidualnych wymagań inwestora. Dodatkowo hałasy pracującego silnika ani spaliny nie będą przedostawały się do budynku mieszkalnego.
Dużym atutem jest także możliwość wykonania garażu wielostanowiskowego. Właściwie jedynym ograniczeniem pozostaje wielkość działki. Budowa garażu wolnostojącego, choć niekiedy nieco droższa, nie ogranicza przestrzeni mieszkalnej domu jednorodzinnego. Rozwiązanie będzie zatem szczególnie polecane w przypadku dużych działek budowlanych, w których dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią na budynek, podjazd i szlaki komunikacyjne.
Niestety rozwiązanie posiada także pewne mankamenty. Garaż wolnostojący zajmuje więcej miejsca. Trzeba przemyśleć kwestię wjazdu, lokalizacji budynku mieszkalnego i garażu w taki sposób, by umożliwić swobodny przejazd samochodów. Garaż wolnostojący będzie też pomieszczeniem nieogrzewanym. Co prawda możemy wykonać budynek z izolacją termiczną przegród zewnętrznych i zainwestować w dodatkowe ogrzewanie, jednak zwiększy to koszty inwestycji i późniejszej eksploatacji.
Dodatkowy minus garażu wolnostojącego to konieczność pieszego przemieszczania się pomiędzy nim, a domem. Będzie to szczególnie niepraktyczne w czasie występowania niesprzyjających warunków pogodowych. Co więcej, budowa garażu wolnostojącego może wymagać dopełnienia dodatkowych formalności, które nie występują w przypadku garaży wpisanych w bryłę budynku. Kolejnym mankamentem będzie wyższy podatek od nieruchomości, bowiem garaż będzie stanowił oddzielny budynek gospodarczy.
Budowa garażu wolnostojącego może być szczególnie polecana w przypadku dużej działki budowlanej, wymaganej większej powierzchni dla pojazdów bądź w przypadku wąskich działek, w których nie dałoby się wykonać garażu wpisanego w bryłę budynku. Tego rodzaju inwestycja zapewnia większy poziom bezpieczeństwa domu (brak bramy garażowej i dodatkowych okien garażowych w bryle budynku). Co bardzo istotne, możemy wybudować garaż w dowolnie wybranym terminie. Nie musimy finansować wszystkich wydatków na raz, jak ma to miejsce w przypadku garażu wpisanego w bryłę budynku. Garaż można wybudować w kolejnych latach po zakończeniu budowy domu, a dzięki temu, poświęcić większy budżet na wykończenie pomieszczeń.
Ile może kosztować budowa garażu wolnostojącego i wpisanego w bryłę budynku?
Dokładna kalkulacja kosztów budowy garażu wolnostojącego i wpisanego w bryłę budynku jest możliwa jedynie po dokonaniu analizy projektu budowlanego. Ze względu na dużą różnorodność cen, możemy określić jedynie orientacyjną skalę wydatków. Garaż wpisany w bryłę budynku będzie tańszy w realizacji. Dzieje się tak ze względu na brak konieczności zakupu dodatkowego projektu, oszczędność na ścianach nośnych, rynnach i dachu. Z drugiej strony, budowa domu z garażem wygeneruje większą powierzchnię ścian zewnętrznych do ocieplenia.
Wyceny budowy garażu w bryle budynku możemy przeanalizować na podstawie kosztorysów, które dołącza się do projektów budowlanych. Ujmując w uproszczeniu, budowa jednostanowiskowego garażu wpisanego w bryłę budynku podniesie wydatki inwestycyjne o około 20 000 – 30 000 zł. Jest to oczywiście kalkulacja uproszczona. O ostatecznej cenie zadecyduje specyfika projektu, wielkość garażu, wybór bramy garażowej i rozwiązań dodatkowych. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć pełne wykończenie pomieszczenia.
Budowa garażu wolnostojącego na ogół generuje większe wydatki inwestycyjne. Tu ponownie warto sięgnąć po dokumentację projektową i zapoznać się ze wstępnym kosztorysem. Najtańsze w realizacji będą mniejsze garaże jednostanowiskowe z jednospadowym dachem. Jeśli pomieszczenie nie będzie ogrzewane, wówczas do budowy ścian nośnych można wykorzystać materiał o słabszych właściwościach termoizolacyjnych. Przy budowie garażu do powierzchni 50 m2 nie potrzebujemy pozwolenia budowlanego, co ograniczy koszty i uprości procedurę formalną. Za samą budowę budynku jednostanowiskowego zapłacimy około 30 000 – 50 000 zł. Koszty mogą być znacząco wyższe w przypadku trudnych warunków gruntowych, budowy garażu wielostanowiskowego lub przy wykorzystaniu materiałów w górnej półki cenowej.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z dokumentacją projektową przynajmniej kilku domów jednorodzinnych z garażem oraz projektami garaży wolnostojących (dostępnych ze wstępną wyceną kosztów budowy). Dzięki temu będziemy w stanie lepiej porównać cenę interesujących nas rozwiązań i podjąć decyzję najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu inwestycyjnego.