Podstawowe zalety i wady garażu wpisanego w bryłę budynku

Największą zaletą garażu wpisanego w bryłę budynku jest oszczędność miejsca na działce. Jest to szczególnie istotne w przypadku parceli o mniejszych rozmiarach. Czasem garaże w bryle budynku są koniecznością, wynikającą z braku wolnej przestrzeni użytkowej. Budowa domu z garażem zyskała dużą popularność. Za tego typu rozwiązaniem przemawia kilka czynników. Garaż budujemy wraz z domem, co pozwala na poczynienie dodatkowych oszczędności. Do samochodu dostaniemy się suchą stopą nawet podczas silnych opadów atmosferycznych. Co więcej, nie będziemy musieli ogrzewać pomieszczenia. Ciepło i tak przedostanie się do niego poprzez ściany budynku.

Garaż w bryle budynku może być wpisany w poziom parteru, co jest najbardziej opłacalne pod względem kosztów ogrzewania. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest ograniczenie powierzchni użytkowej domu. Dlatego niektórzy inwestorzy decydują się na budowę garażu w dodatkowym podpiwniczeniu.  Niestety konieczność wykonania dodatkowych wykopów i rozprowadzenia izolacji przeciwwilgociowej podniesie koszt inwestycji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ocenić warunki glebowe i wykonać kosztorys inwestorski. Jeśli planujemy budowę domu na terenach gliniastych lub podmokłych, to wykonanie podpiwniczenia garażowego wygeneruje dodatkowe wydatki.

Niezależnie od specyfiki garażu wpisanego w bryle budynku trzeba pamiętać o wykonaniu wydajnej wentylacji i oddzieleniu strefy garażowej. W przeciwnym wypadku pojawi się ryzyko, że spaliny samochodu będą dostawały się do wnętrza domu. Jest to kolejna wada, która przemawia za budową budynku wolnostojącego.

Garaż wolnostojący – najważniejsze aspekty za i przeciw

Garaż wolnostojący nie zmniejsza przestrzeni naszego domu. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większych działek. Spaliny z samochodu wydostają się na zewnątrz i nie zanieczyszczają powietrza w domu. Dodatkowym atutem jest zapewnienie większego komfortu domowników, którzy nie będą słyszeć hałasu silnika, ani głośnych napraw. Budynek wolnostojący możemy wybudować nawet w większej odległości od domu. Jest to szczególnie korzystne na działkach o większej powierzchni. Niestety takie rozwiązanie ma także swoje wady. Garaż wolnostojący wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego lub zgłoszenia budowy (dotyczy budynków o powierzchni do 35 m2). Budowa w oparciu o pozwolenie wygeneruje dodatkowe koszty. Będą nimi chociażby wydatki na wynagrodzenie kierownika budowy. Dodatkowym obciążeniem będzie też zakup projektu budowlanego.

Ile kosztuje murowany garaż wolnostojący

W poniższych obliczeniach uwzględnimy budowę garażu murowanego o powierzchni 30 m2 (powierzchnia uwzględnia przyległe pomieszczenie gospodarcze). Do prac użyjemy materiałów ze średniej półki cenowej i zatrudnimy niedrogich fachowców.

Łączny koszt takiej inwestycji wyniesie ok. 43 000 zł, a szczegółowy kosztorys znajdziesz pod tym linkiem. Poszczególne wydatki prezentują się następująco:

Konstrukcja garażu:

  • Fundamenty garażu – usuwamy humus, wykonujemy standardowe ławy fundamentowe, ściany fundamentowe z bloczka betonowego, izolację termiczną, płytę chudego betonu oraz podbudowę z podsypki piaskowej. Za całość prac zapłacimy ok. 7 800 zł (wraz z robocizną).
  • Ściany nośne – przyjmujemy, że całkowita powierzchnia ścian nośnych wynosi 45 m2. Do prac wykorzystujemy bloczki ceramiczne. Porotherm P+W 25. Całość prac powinna zamknąć się w kosztach 4 000 zł.
  • Ściany działowe – wykonamy je z bloczków ceramicznych. Koszt wymurowania ścian działowych w garażu nie powinien przekroczyć kwoty 1 300 zł.
  • Strop – stworzymy strop drewniany, którego wykonanie pochłonie dodatkowe 8 200 zł.

Za samą konstrukcję garażu zapłacimy ok. 21 000 zł.

Garaż wolnostojący to świetne rozwiązanie. Garaż w bryle budynku dobrze wygląda, jest także praktyczny, ale nie zawsze dobrze się mieści.
Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Porównujemy koszty

Dach

Przyjmijmy, że dach posiada prostą, dwuspadową konstrukcję. Za wykonanie więźby, poszycie z membrany oraz blacho dachówkę zapłacimy niecałe 7 900 zł (wraz z robocizną). Do kosztów musimy także doliczyć rynny z PCV, które będą dodatkowym wydatkiem rzędu 1 000 zł.

Wykonanie konstrukcji dachowej nie powinno przekroczyć kwoty 9 000 zł.

Koszty stolarki zewnętrznej

W naszym garażu oraz przyległych do niego pomieszczeniach gospodarczych znajdą się plastikowe okna o łącznej powierzchni 6 m2. Zapłacimy za nie ok. 2 500 zł. Do wnętrza garażu doprowadzą nas drzwi stalowe, których zakup oraz montaż zamknie się w kwocie 2 300 zł. Ostatnim wydatkiem związanym ze stolarką garażową będzie brama rozwieralna. Średni koszt zakupu i montażu to 1 500 zł.

Stolarka do garażu kosztuje ok. 6 300 zł.

Wykończenie wnętrza

W zakres prac wejdzie wykonanie posadzki (koszt rzędu 1 800 zł), nałożenie tynku cementowo-wapiennego (3 300 zł) oraz rozciągnięcie instalacji elektrycznej. Przyjmujemy montaż 15 punktów elektrycznych, które będą nas kosztowały ok. 1 500 zł.

Za podstawowe wykończenie zapłaciliśmy 6 600 zł.

Łączny koszt budowy wolnostojącego garażu z pomieszczeniami gospodarczymi o powierzchni 30 m2 wyniósł niespełna 43 000 zł. Budowa przeprowadzona przy użyciu najtańszych materiałów zredukowałaby wydatki do kwoty 36 000 zł. Pewne oszczędności można by również wygenerować na kosztach robocizny. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden formularz, otrzymujesz atrakcyjne oferty od lokalnych firm i sam decydujesz, czy i którą z nich wybrać.

Pamiętajmy też, że do kosztów całkowitych należy doliczyć także projekt budowlany (średnio ok. 1 500 zł).

Na czym zaoszczędzimy podczas budowy garażu wpisanego w bryłę budynku?

Zarówno fundamenty jak i ściany garażu w bryle budynku będą nieco tańsze (w przeliczeniu na m2). Dodatkowe oszczędności wynikają z braku konieczności budowy zadaszenia. Nad garażem znajduje się strop pierwszego piętra. Rozciągnięcie instalacji elektrycznej także będzie nieco tańsze. Wykonamy je przy okazji budowy domu, co pozwoli na wynegocjowanie lepszej stawki wykonawcy.

Cena stolarki i wykończenia wnętrza będzie bardzo porównywalna.  Podczas budowy garażu w bryle budynku nie będziemy kupowali dodatkowego projektu. W naszym portfelu zostanie kolejne 1 500 zł. Jednym dodatkowym wydatkiem pozostanie wykonanie szachtów wentylacyjnych. Jednak nie będzie to zbyt duża kwota. Za dołączenie dodatkowej wentylacji zapłacimy poniżej 1 000 zł.

Do precyzyjnego określenia kosztów budowy garażu w bryle budynku potrzebna jest analiza projektu budowlanego. To jedyny sposób na dokładne określenie skali wydatków. Jednak analizując orientacyjne stawki możemy przyjąć, że taka inwestycja stanie się wydatkiem rzędu 800 – 1 000 zł/m2. Zatem za wybudowanie prostego garażu o powierzchni 30 m2 przyszłoby nam zapłacić ok. 24 000 – 30 000 zł. Jest to o ponad 1/3 mniej niż w przypadku budynku wolnostojącego. Możemy więc śmiało założyć, że garaż wpisany w bryłę budynku będzie opcją bardziej ekonomiczną.

ikona podziel się Przekaż dalej