Budowa garażu z płyt betonowych

Garaż z płyt betonowych

Garaż z płyt betonowych jest zdecydowanie trwalszym oraz stabilniejszym budynkiem. W porównaniu do pospolitych blaszaków cieszą się większą izolacją cieplną oraz akustyczną. Dodatkowo bardziej cieszą oko, dając więcej możliwości na ich estetyczne wykończenie.

Garaż z płyt betonowych może być zbudowany w dwojaki sposób. Chcąc podejść ekonomicznie do inwestycji, warto skupić się na płytach ogrodzeniowych. Są to rzeczywiście typowe płyty, z których buduje się ogrodzenia. W porównaniu do drugiego typu płyt betonowych, z którego budujemy garaże, wyróżniają się one mniejszą grubością oraz nieco gorszą trwałością.

Dlatego zaleca się budowę garażu z płyt wyprodukowanych z betonu architektonicznego. Beton strukturalny jest bardzo wytrzymały ze względu na wysoką klasę betonu konstrukcyjnego C35/40. Dodatkowo płyty są często wzmacniane włóknami szklanymi. Odpowiednio zaimpregnowane, mogą z powodzeniem zmierzyć się z najbardziej dokuczliwymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkową zaletą, jest wyjątkowo elegancki wygląd. Niestety budowa garażu z płyt betonowych tego typu będzie znacznie droższa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Budowa garażu z płyt betonowych - formalności

Podchodząc do budowy garażu, nie powinniśmy zapominać również o spełnieniu wszystkich formalności zgodnych z obowiązującym Prawem Budowlanym. Tak naprawdę nie jest istotne to, czy garaż będzie zbudowany z płyt betonowych czy blachy trapezowej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na umiejscowienie planowanego garażu, a także jego całkowitą powierzchnię.

W przypadku, gdy powierzchnia garażu przekroczy 35 metrów kwadratowych, wtedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przy konstrukcjach o powierzchni do 35 m2, w zupełności wystarczy zgłoszenie. Dodatkowo należy zweryfikować, czy przy wybudowaniu garażu, łączna powierzchnia wszelkiej zabudowy gospodarczej i ogrodowej nie przekroczy 500 m2. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Garaż z płyt betonowych jest łatwiejszy w wykonaniu. Budowa garażu z płyt betonowych jest szybka i stosunkowo tania.
Garaż z płyt betonowych - formalności, budowa krok po kroku, ceny, rodzaje, porady

Jak zrobić garaż z płyt betonowych?

Garaż z płyt betonowych w swojej konstrukcji wymaga zdecydowanie mniej czasu niż przy budowie metodą tradycyjną. Dodatkowo można wygenerować nawet do 40% oszczędności. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak zrobić garaż z płyt betonowych, należy odnieść się do budownictwa z prefabrykatów.

Najczęściej garaż jest budowany w oparciu o specjalne profile aluminiowe. W ten sposób konstrukcja jest stabilniejsza i łatwiejsza w montażu. Należy pamiętać o zachowaniu fundamentów. Garaż z płyt betonowych jest zdecydowanie cięższą konstrukcją. W przypadku której możemy pozwolić sobie na zastosowanie różnych pokryć dachowych, łącznie z dachówką. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Budowa garażu z płyt ogrodzeniowych

Garaż z płyt betonowych - projekty

Obecnie nie ma żadnych problemów z tym, by znaleźć projekty garaży z płyt betonowych. Coraz więcej biur architektonicznych bierze pod uwagę materiały będące prefabrykatami. Technologia poszła już tak daleko, że możliwe jest skorzystanie z płyt betonowych przy budowie domu jednorodzinnego. Budynki mieszkalne, jak i również gospodarcze z zewnątrz w niczym się nie różnią od tradycyjnego budownictwa.

Projekty najczęściej dotyczą garaży o powierzchni do 50 m2. Ich koszt waha się od kilkuset złotych do ok. 2 tys. złotych. W dużej mierze ostateczna cena będzie zależeć od rodzaju wykończenia, a także bryły. Co ciekawe garaż może przybierać przeróżną formę. Z jednej strony może to być wiata z dachem lub w pełni zabudowane pomieszczenie gospodarcze zaprojektowane w nowoczesnej formie. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat budowy garażu.

Mimo że płyty betonowe posiadają konkretne wymiary, na potrzeby projektu mogą być dowolnie przycinane. W ten sposób garaż może przybrać dowolną formę. Budowa garażu z płyt ogrodzeniowych wydaje się być mniej estetycznym rozwiązaniem. Jeżeli jednak dla kogoś garaż ma być czysto gospodarczym budynkiem, to koszt budowy takiego garażu będą zdecydowanie niższe.

Budowa garażu z płyt betonowych - koszty budowy

Koszt budowy garażu z płyt betonowych lub płyt ogrodzeniowych będą się od siebie dość mocno różnić. Dla porównania warto przytoczyć ceny płyt ogrodzeniowych oraz płyt wyprodukowanych z betonu architektonicznego:

  • Płyta ogrodzeniowa dwustronnie barwiona w masie o wymiarach 1,50x1,56 m - 261 zł/szt. (2,34 m2) - 111,50 zł/m2
  • Płyta z betonu architektonicznego o wymiarach 120x60x2 cm - 90 zł/szt. (0,72 m2) - 125 zł/m2

Patrząc na powyższe zestawienia mamy do czynienia z różnicą cen zaczynającą się od ok. 14 zł/m2. Dlatego przy garażu, do którego potrzeba ok. 85 m2 płyt betonowych, różnica pomiędzy wybranymi materiałami w kosztach, wyniesie nas co najmniej 1190 zł.

Płyty betonowe na garaż to łatwy sposób na budowę. To najlepszy sposób na to, jak zbudować garaż niskim kosztem.
Garaż z płyt betonowych - formalności, budowa krok po kroku, ceny, rodzaje, porady

Nie każdy podejmuje się budowy garażu we własnym zakresie. Decydując się na zlecenie inwestycji firmie zewnętrznej, należy spodziewać się doliczenia kosztów robocizny, a także transportu. Przy niewielkich obiektach istnieje możliwość dowiezienia na posesję gotowego garażu. Wymagane jest jedynie wykonanie przynajmniej 2 ław fundamentowych, o których poinformuje producent garaży.

Budowa garażu z płyt betonowych wyniesie nas od 10 tys. do ok. 15 tys. złotych. Cena ta oczywiście będzie rosła, jeżeli będziemy decydować się na poszczególne wykończenia. Na pewno garaż z dachem wykonanym z blachodachówki będzie kosztował mniej niż z pokryciem dachowym zrobionym z dachówki ceramicznej. Ostateczna cena powinna obejmować również wykończenie, czyli ewentualne malowanie ścian, czy też położenie kostki brukowej na podjeździe do garażu. Różnica pomiędzy płytami betonowymi na podjeździe a położeniem kostki brukowej może wynieść od kilkudziesięciu złotych, do nawet ponad 100 zł na metrze kwadratowym.

Jeżeli interesuje nas dokładny cennik materiałów, a także ile wyniesie nas budowa garażu z płyt ogrodzeniowych bądź płyt betonowych, najlepiej wysłać zapytanie do firmy podejmującej się inwestycji. Należy pamiętać, że cennik jest również uzależniony od regionu Polski, a także odległości, jaką muszą pokonać fachowcy na miejsce budowy.

Garaż z płyt betonowych - podsumowanie

Garaże z płyt ogrodzeniowych lub płyt betonowych mogą okazać się świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się zdecydować na trwałe oraz solidne konstrukcje. Oczywiście wiata z drewna jest zdecydowanie tańsza w budowie. Jednak jak zdjęcia pokazują zamknięte garaże z płyt ogrodzeniowych lub betonowych niosą ze sobą zdecydowanie więcej zalet.

Przede wszystkim w ten sposób możemy garażować auto w zamkniętym pomieszczeniu. Dzięki temu samochód jest doskonale chroniony przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo garaż może pełnić inne role gospodarcze, np. składzika lub spiżarni. Przeglądając zdjęcia, możemy natrafić na tradycyjne, jak i również nowoczesne projekty. W ten sposób ta niewielka architektura na pewno zostanie dopasowana do budynku mieszkalnego. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły