Garaże drewniane - ceny, projekty, porady dla wybierających
Niegarażowany samochód dużo szybciej niż jego garażowany odpowiednik staje się wyeksploatowany. Niekorzystne warunki atmosferyczne, wahania temperatur oraz inne czynniki powodują, że samochód szybciej się "starzeje" i traci na wartości. Odpowiedzią na ten problem jest budowa garażu z drewna. Garaże drewniane można kupić gotowe, zamówić lub nabyć projekt garażu drewnianego, a później wykonać go samodzielnie lub zlecić budowę wyspecjalizowanej firmie. Ceny garaży drewnianych nie są zbyt wysokie w porównaniu do garażu murowanych. Podpowiadamy, jak zbudować garaż drewniany, jaki projekt garażu drewnianego wybrać oraz na co zwracać uwagę, kupując gotowy garaż czy wiatę.
Jeśli planujesz budowę domu z garażem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Garaże drewniane - informacje wstępne
Garaże drewniane czy drewniane wiaty garażowe dobrze się prezentują i są funkcjonalnym rozwiązaniem dla każdego posiadacza samochodu. Garażowany samochód nie traci tak szybko na wartości i może służyć nam dużo dłużej niż jego niegarażowany odpowiednik. Również w przypadku odsprzedaży fakt garażowania winduje cenę samochodu w górę. Jednak zanim kupimy projekt garażu drewnianego lub zlecimy budowę takiego obiektu wyspecjalizowanej firmie warto dowiedzieć się jakie formalności czekają nas zanim rozpoczniemy budowę.
Garaże drewniane a prawo
W obecnym brzmieniu ustawy Prawo budowlane wiaty garażowe, w tym także wiaty drewniane nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Jednak, aby uniknąć kłopotliwych formalności urzędowych, należy spełnić kilka warunków. Powierzchnia zabudowy wiaty nie może przekroczyć 50 m2, wiata samochodowa musi być zlokalizowana na działce gdzie stoi budynek mieszkalny lub jest to działka przeznaczona pod takie budownictwo. Oprócz tego na działce można postawić dwie wiaty garażowe na 1000 m2 powierzchni działki. Jak z tego wynika, jeśli działka jest mniejsza niż 1000 m2, może na niej stanąć jedna wiata samochodowa.
Garaże drewniane i inne oraz wiaty garażowe, które nie spełniają powyższych kryteriów, mogą zostać wybudowane na podstawie zgłoszenia budowlanego. Jednak aby było to możliwe należy również spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powierzchnia zabudowy takiego garażu lub wiaty została określona na poziomie do 35 m2. Na każde 500 m2 powierzchni działki mogą stanąć co najwyżej dwa garaże drewniane czy wiaty garażowe. Jeśli któryś z warunków nie zostanie spełniony potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Warto zaznaczyć że z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia zwolnione są inwestycje polegające na przebudowie wolno stojących parterowych budynków gospodarczych oraz garaży i altan. W tym przypadku również chodzi o obiekty do 35 m2 powierzchni zabudowy. Przy tym łączna liczba takich obiektów nie powinna przekraczać dwóch na 500 m2 działki. Więcej o budowie garażu i formalnościach przeczytasz w tym artykule.
Projekty drewnianych garaży
Kiedy wszelkie formalności będziemy mieć już za sobą, przyjdzie czas na wybór odpowiedniego projektu lub zatrudnienie firmy, której zlecimy całą inwestycję.
Garaże drewniane oraz wiaty garażowe można kupić gotowe. Cena obejmuje najczęściej montaż garażu na miejscu wskazanym przez klienta. Na wskazaną działkę taki garaż jest dostarczany w częściach lub w całości. W sprzedaży (również online) są także projekty drewnianych garaży. Można wybierać spośród niezliczonych koncepcji. Dostępne są między innymi projekty garaży drewnianych z pomieszczeniem gospodarczym, jedno-, dwustanowiskowe lub większe oraz z różnymi rodzajami dachu (na przykład z dachem dwuspadowym). Można również zdecydować się na garaż blaszany lub garaż z bali. Możliwości jest więc bardzo dużo.
Gotowe garaże drewniane - koszty
Garaże drewniane w porównaniu z garażami murowanymi czy blaszanymi prezentują się najbardziej korzystnie. Są tańsze w budowie od murowanych i atrakcyjne wizualnie. Garaż blaszany jest mało estetyczny, a garaż murowany wymaga izolacji i powstaje najdłużej. Projekty drewnianych garaży cieszą się powodzeniem właśnie dlatego, że garaż z drewna czy z bali drewnianych jest obiektywnie najlepszym rozwiązaniem.
Ile kosztują gotowe garaże drewniane?
Na polskim rynku mamy dość bogatą ofertę garaży gotowych, które można zamówić przez internet. W zależności od firmy, różny jest natomiast czas oczekiwania na garaż czy wiatę i może wynieść nawet do 30 dni. Niewielki garaż z drewna (17 m 2) można nabyć już za cenę około 7 tysięcy złotych. Za tą cenę otrzymamy tani garaż bez bramy z dachem dwuspadowym krytym papą. Za bramę drewnianą trzeba będzie dopłacić od 1500 do 1800 złotych.
Ceny wiat garażowych
Cena za szkielet drewniany typu wiata jednostanowiskowy w najtańszym wariancie wynosi od 4 do 5,5 tysiąca złotych. Szkielet drewniany, wiata czy garaż z drewna oraz z bali drewnianych powinien być zaimpregnowany odpowiednimi preparatami przez producenta. Warto zasięgnąć tej informacji kupując obiekty drewniane. Jeśli producent nie zaimpregnował elementów drewnianych, należy to zrobić we własnym zakresie, aby wydłużyć żywotność drewna. Jeśli interesuje cię wiata garażowa na samochód, a nie garaż drewniany, więcej temat wiaty garażowej przeczytasz w tym artykule.
Najdroższe i najtańsze rozwiązania - cennik producentów garaży vs. samodzielne wykonanie
Za cenę 15 do 20 tysięcy złotych możemy dostać garaż drewniany, w którym pow. użytkowa jest dużo większa. Garaż z pomieszczeniem gospodarczym o powierzchni 30-34 m2 to doskonałe rozwiązanie, które umożliwia trzymanie w dodatkowym pomieszczeniu narzędzi do ogrodu oraz akcesoriów do samochodu, bez konieczności stawiania oddzielnego domku gospodarczego. Drewniane garaże to dość drogie rozwiązania. Polecamy także nasz artykuł: Jak urządzić garaż?
Pewną alternatywą dla gotowych rozwiązań przedstawionych powyżej jest zakup namiotu garażowego. Taki namiot, który uchroni nasz samochód od śniegu i deszczu, a jego cena to zaledwie kilkuset złotych. Namiot garażowy najczęściej posiada stalową ramę i jest pokryty nieprzemakalną tkaniną.
Projekty drewnianych garaży
Za niewielkie pieniądze można kupić projekt garażu drewnianego. Projekty drewnianych garaży są dostępne do kupienia przez internet już od 200 złotych, ale cena droższych wariantów wraz z kosztorysem budowy może dochodzić do 1000 złotych. Projekty drewnianych garaży ze szczegółowym kosztorysem są dobrym pomysłem, w szczególności jeśli będziemy garaż budować samodzielnie, ale również wtedy jeśli wynajmiemy do tego celu firmę fachową. Projekty garaży warto także przejrzeć w Internecie.
Projekty drewnianych garaży składają się z części konstrukcyjnej, architektonicznej oraz w miarę potrzeby również projektu wewnętrznej instalacji elektrycznej. Do projektu dołączone są standardowe zestawienia materiałów oraz często również alternatywne (na przykład zastosowanie gontu bitumicznego na pokrycie dachu zamiast blachodachówki). Dostępne są przeróżne opcje, jak na przykład szkielet drewniany, projekty garaży drewnianych z pomieszczeniem gospodarczym, dachem dwuspadowym czy płaskim.
Częstokroć w pakiecie projektowym można otrzymać również bezpłatną zgodę na zmiany. Standardowo do projektu powinny być dołączone oświadczenia o zgodności projektu z obowiązującymi normami. Można również zażądać kopii uprawnień projektantów, jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony projekt garażu drewnianego został wykonany przez profesjonalistów. A może interesują cię garaże blaszane? Więcej o nich dowiesz się z tego artykułu.
Jak zbudować garaż drewniany we własnym zakresie?
Odpowiedzi na pytanie, jak zbudować garaż drewniany, powinniśmy szukać w video tutorialach, których jest dość dużo w internecie. Niekoniecznie jednak pytanie, jak zbudować garaż drewniany ma rację bytu. Budowa garażu od podstaw po sam dach nie jest strzałem w dziesiątkę, gdyż gotowe garaże wraz z montażem przez fachowców są obecnie coraz tańsze. Montaż przy zakupie gotowego garażu często jest wliczony w cenę, więc należy rozważyć, czy warto samodzielnie podejmować się tego zadania.
Porady, jak zbudować garaż drewniany
Jak zrobić drewniany garaż krok po kroku? Przede wszystkim należy rozpocząć od wykopu o odpowiednich rozmiarach pod fundamenty, a następnie ich wylania. Warto zrobić fundamenty niezależnie jaki rodzaj garażu będziemy budować. Sam garaż można wykonać z płyt OSB, ponieważ są łatwe w cięciu. Płyty OSB w łatwy sposób można połączyć ze szkieletem drewnianym, przy zastosowaniu wkrętów do drewna lub na przykład pierścieniowych gwoździ.
Impregnacja i wykończenie garaży drewnianych
Garaże drewniane czy z bali drewnianych wykonane samodzielnie muszą zostać zaimpregnowane (w przypadku zakupu gotowych najczęściej robi to producent). Bramy garażowej nie warto wykonywać samodzielnie. Bramy garażowe na wymiar wraz z montażem kosztują kilkaset złotych. Dach garażu można pokryć blachą lub gontem.
Jednak zanim zabierzemy się do samodzielnej budowy garażu zastanówmy się czy bardziej korzystną opcją nie będzie wynajęcie firmy budowlanej, która wykona tą pracę szybko i solidnie. Może zainteresuje cię również: Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego - koszty, procedura, potrzebne zezwolenia, podjazd do garażu.