Jak ocieplić garaż blaszany od zewnątrz?

Jednym ze sposobów na ocieplenie garażu, jest zastosowanie materiałów izolacyjnych od zewnętrznej strony. Jednym z materiałów, który możesz w takich okolicznościach zastosować, jest tradycyjny styropian. Pamiętaj jednak, że ocieplanie garażu blaszanego przy pomocy styropianu pod żadnym pozorem nie powinno odbywać się bezpośrednio na powierzchni blaszaka. W takim przypadku należy wykonać konstrukcję z drewnianych łat.

Łaty przymocowujemy przy pomocy wkrętów, pamiętając przy tym, żeby wkręcać je od wewnętrznej strony garażu. Same łaty powinny być rozmieszczone w półmetrowych odstępach. Pomiędzy łatwy wsuwamy styropian, jednak pamiętając o tym, żeby pod łatami znajdowały się tzw. listki styropianowe. W ten sposób uzyskasz jednolitą powierzchnię, dzięki czemu możesz przejść do wykończenia garażu poprzez nałożenie tynku. Jeszcze jedną bardzo ważną kwestią, o której pod żadnym pozorem nie można zapomnieć, jest zastosowanie kleju poliuretanowego pomiędzy warstwę blaszaka a styropian.

Czym ocieplić garaż blaszany od wewnątrz?

Jeżeli chcesz się jednak dowiedzieć, jak ocieplić garaż blaszany od wewnątrz, do wyboru będziesz mieć przynajmniej kilka rozwiązań. Do najbardziej tradycyjnego sposobu zalicza się wełna mineralna. Jej największą zaletą jest to, że posiada ona właściwości ognioodporne. Tak jak w przypadku styropianu, również wełna mineralna potrzebuje odpowiedniego stelażu, aby była odpowiednio przymocowana. Niestety minusem takiego rozwiązania jest to, iż wełna mineralna zajmuje sporo miejsca. Dlatego przestrzeń w garażu blaszanym zmniejszy się z każdej strony o przynajmniej kilka centymetrów z każdej strony.

Innym sposobem na ocieplenie blaszaka od wewnątrz, jest wykorzystanie pianki PUR, którą aplikuje się pod ciśnieniem. Obecnie nie musisz zamawiać fachowców, którzy podejmą się wykonania takiej izolacji, ponieważ znajdziesz specjalną piankę PUR dostępną w wygodnych aplikatorach. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz wykonywać dodatkowej konstrukcji, która byłaby odpowiedzialna za przytrzymanie termoizolacji. Ponadto pianka PUR z łatwością dostaje się do trudno dostępnych miejsc, dzięki czemu unikniesz obecności tzw. mostków termicznych.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

W momencie, gdy zastanawiasz się, jak wykonać ocieplenie rur C.O. w swoim domu, możesz skorzystać z tego samego produktu, co przy ocieplaniu blaszaka. Tutaj najlepiej ocieplenie rur C.O. można wykonać przy pomocy pianki PUR. Już wiesz, dlaczego właśnie ten produkt cieszy się tak dużym uznaniem. Ze względu na łatwą aplikację oraz wykonanie izolacji nawet w trudno dostępnych miejscach, ocieplenie rur C.O. przy pomocy pianki poliuretanowej będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Jeżeli zależy Ci na szybkim i tanim rozwiązaniu, które pozwoli Ci na ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz, warto zdecydować się w takich okolicznościach na matę termoizolacyjną. Ten materiał z pewnością nie da takich samych wartości termoizolacyjnych co wcześniej wspomniane sposoby, jednak wyróżnia się on łatwością w montażu oraz niską ceną. Matę termoizolacyjną mocujesz przy pomocy specjalnego kleju, który znajduje się na wewnętrznej warstwie po odklejeniu zabezpieczenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat garaży blaszanych.

Ocieplanie blaszanego garażu - koszty materiałów

Już wiesz, czym i jak ocieplić garaż blaszany, to nie pozostaje jeszcze nic innego, jak sprawdzić, jak poszczególne materiały termoizolacyjne przedstawiają się pod względem cenowym. W przypadku garażu blaszanego nie będziesz martwić się tym, iż nie otrzymasz izolacji na poziomie, jakim zwykle wykonujesz ocieplenie budynku mieszkalnego. Ponieważ ocieplając blaszak, zależy Ci najczęściej na komforcie, ale również na dość niskiej cenie całego procesu.

Przykładowe ceny materiałów przeznaczonych do ocieplenia blaszaka od wewnątrz i od zewnątrz

Nazwa materiału do ocieplenia

Cena

Izolacja natryskowa poliuretanowa Polynor 12x750 ml

478,89 zł

12x pianka do ociepleń PUR Vasmann 975g  - 2,5m2

509,00 zł

Styropian fasada Alfa EPS 040 50 mm 6M2 Yetico

126,50 zł

Styropian fasadowy Yetico Gamma 100 mm 0,3m3 6 SZT.

99,98 zł

Wełna mineralna Rockwool 20 cm Toprock Premium 035

54,88 zł

Wełna mineralna szklana Isover Mata 33, 20 cm

56,85 zł

Ocieplanie garażu blaszanego - podsumowanie

Mając na uwadze to, czym możesz wykonać ocieplanie garażu blaszanego, już wiesz, że nie ma problemu z tym, aby korzystać z dostępnych materiałów. Ponadto takie ocieplenie wykonasz całkowicie samodzielnie. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czym chcesz izolować swój blaszak będzie zależeć od tego, czy chcesz warstwę termoizolacyjną wykonać na zewnątrz, czy jednak od strony wewnętrznej.

Gdy już wiesz, w jaki sposób uporać się z izolacją swojego garażu blaszanego, warto skorzystać również z innych porad. Wśród takich wątpliwości, do których poszukujesz wskazówek zalicza się między innymi to, gdzie tanio kupić domek holenderski, z czego budować dom energooszczędny, kto wydaje pozwolenie na budowę, czy też, jak wygląda ocieplenie rur C.O., i jakie materiały izolacyjne są do tego najlepsze.

ikona podziel się Przekaż dalej