Jak urządzić garaż? Pomysły na aranżację i wyposażenie garażu
Każdy garaż powinien być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym schowamy samochód, narzędzia i akcesoria ogrodowe. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni tego pomieszczenia może wpłynąć na komfort domowników. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak urządzić garaż, by maksymalnie wykorzystać jego możliwości.
Chcesz obliczyć koszty remontu garażu? Sprawdź na naszym kalkulatorze. A sprawdzone firmy remontowe znajdziesz z pomocą usługi Szukaj Wykonawcy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wymiary garaży samochodowych
Na wstępie warto określić minimalne rozmiary pomieszczenia. Projekty garaży jednostanowiskowych uwzględniają minimalną wielkość w zakresie 2,3 x 5 metrów. Jest to najmniejszy metraż, który możemy wykonać, przy zachowaniu możliwości wysiadania z niewielkiego pojazdu osobowego. Niestety, garaż o takich rozmiarach nie będzie pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Jego ściany nie mogą być w żaden sposób zastawione, bowiem uniemożliwilibyśmy sobie wysiadanie z auta. Dlatego znacznie lepszym pomysłem jest budowa garażu jednostanowiskowego o rozmiarach 3,5 x 6,5 m (lub więcej). Zmieści się w nim większy samochód osobowy, a my zyskamy możliwość funkcjonalnego urządzenia pomieszczenia.
Garaż dwustanowiskowy powinien być dwukrotnie większy. Minimalny rozmiar takiego pomieszczenia to 5 m długości i 4,6 m szerokości (plus 0,5 metra dla zachowania odległości miedzy samochodami). Jednak w praktyce, wygodny garaż dwustanowiskowy powinien posiadać minimalne rozmiary 6,5 m długości x 6 m szerokości. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto zwiększyć dodatkowo zwiększyć powierzchnię takiego garażu. Im większy będzie jego rozmiar, tym większe możliwości jego aranżacji.
Jak urządzić garaż?
O możliwościach urządzenia garażu decyduje jego metraż. Dlatego już wstępne projekty garaży wskazują nam, jak można wykorzystać i zagospodarować przestrzeń. Garaż o średniej wielkości umożliwi nam stworzenie miejsca magazynowego, przydatnego do przechowywania narzędzi i sprzętów ogrodowych. Jeśli jednak garaż ma ponadstandardowe rozmiary, możemy go też zaadaptować do roli mini warsztatu, domowej siłowni, pralni, a nawet centrum domowej rozrywki. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji domowników.
Garaż dwustanowiskowy ma z reguły dość duże rozmiary. Możemy to z łatwością wykorzystać poprzez wydzielenie odrębnego pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie dobudowanie dodatkowych ścianek działowych, które stworzą osłoniętą przestrzeń magazynową. Owa przestrzeń będzie zabezpieczona przed zapachem spalin, zatem zyskamy możliwość przechowywania żywności. Niektóre projekty garaży uwzględniają już takie rozwiązania i umożliwiają adaptacje pomieszczenia do roli kotłowni, pralni, suszarni czy odrębnej przestrzeni użytkowej. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Wszystkie modernizacje wykonywane w istniejącym już obiekcie będą trudniejsze do wykonania, a niektóre przeróbki adaptacyjne okażą się wręcz niemożliwe.
Podstawowe meble garażowe
Większy garaż umożliwi nam ulokowanie szafek oraz regałów, na których można trzymać przydatne narzędzia. Przed zakupem mebli zwróćmy uwagę na warunki panujące w garażu. Stalowe regały magazynowe najlepiej sprawdzą się w wolnostojącym, nieogrzewanym pomieszczeniu. Tego typu produkty mają głębokość 30 do 40 cm i możemy ustawiać je bezpośrednio przy ścianach. Stalowa konstrukcja nośna jest bardzo stabilna, a regały wytrzymują większe obciążenia.
Nieco tańszym rozwiązaniem są drewniane meble garażowe (najczęściej wykonane z drewna sosnowego i płyty MDF). Dobrej jakości meble wytrzymują obciążenia do 120 kg i mogą być trwałym elementem wyposażenia. Pamiętajmy jednak, że drewno sprawdzi się tylko wtedy, gdy nasz garaż będzie suchy i ogrzewany. Połączenie niskich temperatur oraz zwiększonej wilgotności mogłoby zmniejszyć żywotność drewnianych mebli i prowadzić do wypaczenia niektórych elementów.
Ciekawym i bardzo wygodnym pomysłem jest też zakup specjalnych systemów mebli garażowych. Tego typu produkty wykonuje się z tworzyw odpornych na działanie zmiennych warunków (metal, tworzywo sztuczne). Systemy garażowe mogą być idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika (w ofertach handlowych znajdziemy też produkty na wymiar). W skład standardowego systemu garażowego wchodzą stabilne szafki wiszące i stojące, wzbogacone o dodatkowe półki, szuflady, kosze, wieszaki, a nawet tablice na narzędzia. Zastosowanie tego typu mebli z pewnością ułatwi nam utrzymanie porządku w garażu. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, że większość elementów posiada jasno określone przeznaczenie. W dobrej jakości zestawach znajdziemy specjalne haki na opony, mocowania na narty, czy wieszaki na rowery. Przy wykonaniu mebli na indywidualne zamówienie mamy możliwość pełnej personalizacji akcesoriów.
Wybieramy bramę garażową
Dobrze wybrana brama garażowa może mieć wpływ na zachowanie funkcjonalności całego pomieszczenia. Przy niewielkim garażu jednostanowiskowym najlepiej będzie zastosować zwykłą bramę rozwieraną, która nie zmniejsza wewnętrznej powierzchni użytkowej.
Garaż dwustanowiskowy najwygodniej wyposażyć w dwie niezależne bramy segmentowe lub uchylne. Dzięki temu ułatwimy sobie dostęp do każdej strefy garażowej, a wyjazd samochodem będzie bardziej komfortowy. Jeśli korzystamy wyłącznie z jednego miejsca parkingowego, wówczas druga część garażu może być wykorzystana na pomieszczenie magazynowe, schowek rowerowy itp. Eksploatacja takiej przestrzeni przy jednej bramie garażowej byłaby znacznie mniej komfortowa.