Wiata garażowa - wszystko co musisz wiedzieć
Murowany garaż to ogromne koszty, konieczność spełnienia wielu wymagań formalnych oraz konieczność wykonania podjazdu, ogrzewania budynku w sezonie zimowym, jego odpowiedniej wentylacji i oświetlenia. Alternatywą dla zbudowania garażu murowanego jest wiata garażowa, która zabezpieczy nasz samochód przed deszczem i śniegiem i w przeciwieństwie do pełnego garażu murowanego, nie wygeneruje tak znaczących kosztów. Co więcej, taką wiatę każda "złota rączka" może złożyć samodzielnie!
Chcesz sprawdzić, ile w rzeczywistości może kosztować budowa garażu? Możesz to obliczyć na naszym kalkulatorze kosztów budowy domu, po prostu wybierz dom parterowy i zamiast powierzchni do zabudowy domu, wpisz powierzchnię do zabudowy garażu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest wiata garażowa?
Co do zasady wiata garażowa czy też wiata na samochód nie wymaga pozwolenia na budowę. Kwestię tą reguluje Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Znowelizowana w tym roku wspomniana wyżej ustawa pozwala na wybudowanie garażu wolnostojącego, w tym wiaty garażowej do 50 m2 bez pozwolenia na budowę. Osoba zainteresowana ma jedynie obowiązek zgłosić fakt budowy w odpowiednim urzędzie.
W zgłoszeniu do odpowiedniego organu (starostwo powiatowe lub urząd miasta) należy podać, według ustawy, rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Podczas zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeśli organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji (ma na to 30 dni), nasza wiata garażowa może powstać. Budowę należy rozpocząć przed upływem dwóch lat od zdeklarowanego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia budowy, w przeciwnym razie całą procedurę należy rozpocząć od początku.
Prawo budowlane nie precyzuje czym jest wiata samochodowa czy też wiata garażowa. Jednak przyjmuje się, że jest to budynek otwarty, który posiada maksymalnie trzy ściany. Czasem jest również definiowana jako zadaszenie oparte na słupkach, przy czym konstrukcja taka jest trwale lub nietrwale związana z podłożem. Tak zdefiniowana wiata garażowa nie może być połączona na przykład z pomieszczeniem gospodarczym.
Wiata drewniana samochodowa
Dobrym pomysłem przy niskim budżecie i małej ilości miejsca jest drewniana wiata garażowa. Taka wiata na samochód może być wykonana samodzielnie, poprzez zbicie desek na dach i postawienie go na drewnianych słupkach. W sprzedaży dostępne są impregnaty do drewna, wielu różnych producentów, którymi można zabezpieczyć samodzielnie wykonaną drewnianą wiatę przed wilgocią.
Drewniane wiaty garażowe mogą zostać także wyposażone w ścianki boczne. W takiej wiacie możemy wygospodarować osłonięte miejsce, w której składujemy na przykład meble ogrodowe lub narzędzia ogrodnicze.
Jeśli budowa takiej wiaty wydaje się być za trudnym zadaniem, możemy kupić gotową. W sprzedaży dostępne są wiaty samochodowe bez ścianek, a także z jedną lub dwoma ściankami. Ceny wiaty drewnianej w najbardziej minimalistycznej wersji zaczynają się od 1300 zł. Najdroższe wiaty można kupić nawet za kilkanaście tysięcy zł.
Jeżeli chcemy, aby nasza wiata garażowa została wykonana na wymiar, możemy zlecić wykonanie projektu dostosowanego do naszych potrzeb, a później jego realizację. Gotowy projekt drewnianej wiaty z trzema ścianami można nabyć w cenie od kilkuset złotych. Do tego oczywiście dochodzi koszt budowy.
Przy zakupie projektu wiaty na samochód z samym zadaszeniem osadzonym na słupkach, całościowy koszt budowy wyniesie w zależności od zastosowanych materiałów od kilkuset od nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście istnieją warianty droższe.
Kupując gotową drewnianą wiatę garażową, warto dowiedzieć się jakie normy wytrzymałościowe na śnieg, posiada konstrukcja jej dachu.
Warto jeszcze raz zaznaczyć, że w przepisach prawnych nie istnieje definicja wiaty samochodowej, więc ile będzie miała ścian zależy tylko od naszego wyboru. Wiata drewniana częściowo zabudowana jak i całkiem zabudowana nie różnią się w literze naszego prawa. Jednak w dużej mierze interpretacja zależy od dobrej woli urzędnika.
A co, jeżeli nie wiata drewniana?
Oprócz drewnianych wiat samochodowych, na rynku istnieje szeroki wybór innych rozwiązań.
Wśród nich popularne są mieszane wiaty samochodowe wykonane częściowo z PCV, a częściowo z drewna. Konstrukcja takiej wiaty opiera się na dachu z PCV, na drewnianych, impregnowanych słupkach z drewna. Cena takiej wiaty, opartej na sześciu słupkach to w zależności od modelu i wybranego producenta od kilkuset do dwóch tysięcy złotych. Gwarancja na wiatę z PCV obejmuje najczęściej dwa lata.
Kolejną alternatywą dla wiat samochodowych drewnianych są produkty aluminiowe. Wiaty z aluminium i ze stali ocynkowanej są łatwe w montażu i nie wymagają konserwacji. Do pokrycia dachów w tego rodzaju wiatach stosuje się poliwęglan wielowarstwowy z filtrami UV. Aluminium w połączeniu ze stalą ocynkowaną i poliwęglanem do bardzo wytrzymałe materiały.
Wiata tego typu nie wymaga żadnych prac konserwatorskich, w sposób naturalny czyści ją deszcz. Można też od czasu do czasu przepłukać ją zwykłą wodą. Dostępne są przeróżne warianty, między innymi wiaty z dwuspadowym dachem lub dachem łukowym. Najczęściej przy zakupie tego rodzaju wiat otrzymuje się kilkuletnią gwarancję.
Niestety cena wiaty garażowej z aluminium i poliwęglanu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jednak są to wiaty wytrzymałe i solidne, które będą nam służyć wiele długich lat.
Zanim wybierzesz wiatę garażową
Drewniane wiaty garażowe mają za zadanie, podobnie jak garaże murowane chronić nasz samochód przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru i opadów atmosferycznych. Żeby wiata samochodowa prawidłowo spełniała swoje funkcje, powinna być trwała i solidnie wykonana.
Nie zapominajmy również, aby wiata komponowała się z przestrzenią na której stoi, a jej wygląd nie kłócił się wizualnie z estetyką domu. Co oczywiste, im bardziej dekoracyjna i zabudowana wiata tym koszt jej będzie większy.
Równie ważnym aspektem jest, gdzie będzie stała wiata. Jeśli postawimy ją na obniżonym terenie, spowoduje to, że podczas ulewnych deszczów samochód będzie stał kołami w wodzie - tak więc lepiej montować ją na lekkim wzniesieniu.
Tak jak w przypadku innych zakupów, należy uważać na okazje cenowe, wiata drewniana ma służyć nam co najmniej kilka lat, więc nie warto kupować produktów niskiej jakości, które nie spełnią swojej roli i w szybkim czasie stracą swoje walory estetyczne i funkcjonalne.
Warto wiedzieć, że wiatę samochodową o niewielkich rozmiarach, rozumianą jako małe pomieszczenie gospodarcze, można sytuować bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią - inaczej niż w przypadku dużych garaży murowanych. Wynika to wprost z prawa budowlanego.
Wybierając wiatę garażową najlepiej szukać takich rozwiązań, które mają najlepszy stosunek jakości do ceny a także o tym, żeby materiały z których zostały wykonane poszczególne elementy wiaty były odporne na czynniki zewnętrzne i nie wymagały zabiegów konserwatorskich. Możesz połączyć też wiatę garażową na przykład z wiatą na drewno kominkowe.