Jak budowa domu rujnuje wiele małżeństw. Przykre historie
Choć nie da się ukryć, że to stereotypowe podejście, to jednak tematy budowlane stanowią głównie domenę mężczyzn. Nic więc dziwnego, że to panowie poświęcają czas, kiedy trwa budowa wymarzonego gniazdka. Nietrudno się zatracić i zaangażować na tyle mocno, żeby zapomnieć o innym świecie. O czym na własnej skórze przekonały się nasze bohaterki.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Do późnych godzin nocnych…
Znajomość budowlanki to niezwykle cenna umiejętność przy stawianiu własnego miejsca do życia. Pozwala nie tylko kontrolować prace, lecz także wiele z nich wykonać samodzielnie. Zysk wydaje się oczywisty: znaczna oszczędność. Trzeba jednak przyznać, że pieniądze to nie wszystko, zwłaszcza w obliczu zaniedbania spraw rodzinnych.
- Przez budowę prawie rozpadło się nasze małżeństwo – opowiada Anna, 36-letnia mieszkanka podwarszawskich Łomianek. – Marek dosłownie każdą wolną chwilę spędzał na placu. Nie tylko doglądał wykonawców, ale też sam angażował się w budowę. Raz wrócił tak spracowany, że następnego dnia rano dosłownie nie mógł się ruszyć z powodu bólu kręgosłupa. Do pewnego momentu nawet to akceptowałam, ale po kilku tygodniach, kiedy sprawy przybrały jeszcze na sile, moja cierpliwość się skończyła. Dwójka dzieci na mojej głowie – odwieźć, przywieźć, odrobić lekcje, wizyta u lekarza, dentysta… Wszystko ja sama, a dodam, że mąż zabierał nasz jedyny samochód, więc mnie zostawała komunikacja miejska, bo na taksówki musiałabym zbankrutować. Czara goryczy przelała się, kiedy poślizgnęłam się i skręciłam kostkę. Ból był okropny, a ja nie mogłam się dodzwonić do męża. Kiedy już mi się to udało, w słuchawce usłyszałam pytanie: „Naprawdę aż tak bardzo cię boli? Nie wytrzymasz do wieczora?” Nie wytrzymałam… Awantura po jego powrocie była taka, że w powietrzu latały ubrania – raz jego, raz, moje. Nie mogłam się zdecydować, kto się wyniesie z mieszkania. Usłyszałam, że jestem roszczeniowa i niewdzięczna. Ja wszystko rozumiem i bardzo doceniałam zaangażowanie męża, ale uważam, że powinno się zachować granice zdrowego rozsądku. W każdej sprawie można przesadzić, nawet jeśli intencje są dobre.
Niektórzy mężczyźni traktują budowę nie tylko jako zadanie do wykonania, lecz także możliwość ucieczki od codzienności, obowiązków i problemów. Nic więc dziwnego, że taki stan rzeczy może spotkać się z niezadowoleniem najbliższego otoczenia.
- Na początku sądziłam, że mąż chce wszystkiego dopilnować osobiście, by uniknąć kłopotów. Wiadomo, jak to bywa z ekipami budowlanymi i co może się dziać na budowie – zaczyna swoją historię Marta, mieszkanka województwa śląskiego. – W pewnym momencie zaczęłam jednak podejrzewać mojego męża o zdradę! Kiedy był na budowie, nie odbierał telefonu. Często udawał się na nią od razu po skończeniu pracy, wracał późno, od razu pod prysznic i do łóżka spać. Przestaliśmy uprawiać seks, prawie nie rozmawialiśmy. Można powiedzieć, że budowa zabrała mi męża na długie tygodnie. Nie mieliśmy wówczas dzieci, ja też chodziłam do pracy, więc nie odczuwałam ciężaru obowiązków, ale brakowało mi partnera, a wyobraźnia pracowała i podejrzenia eskalowały. W końcu raz czy dwa razy podjechałam na budowę pod jakimś pretekstem i było mi strasznie głupio, kiedy zastałam męża pracującego ramię w ramię z budowlańcami… Okazało się, że rzeczywiście zasuwa za trzech, a ja wymyślałam sobie jakieś scenariusze.
Czasami podejrzenia jednak mogą mieć sporo wspólnego z rzeczywistością, a atmosfera na budowie może udzielić się także samemu zleceniodawcy.
- Mój mąż z budowy wracał zazwyczaj, kiedy ja już spałam – mówi Karolina, mieszkanka niewielkiej miejscowości pod Łodzią. – Bynajmniej nie dlatego, że były późne godziny nocne, po prostu bardzo wcześnie chodzę spać, prawie od razu po położeniu dzieci. Wstaję o 4:00 do pracy, więc taki tryb jest konieczny. Niczego nie podejrzewałam, ale pewnego dnia rano, kiedy weszłam do sypialni, uderzył mnie odór alkoholu. Od razu po obudzeniu niczego nie wyczuwałam, a sam zapach nie był aż tak silny, ale bez wątpienia mój mąż pił poprzedniego dnia. Okazało się, że każdy zakończony etap prac musi zostać odpowiednio „uczczony”. I tak mój mąż co drugi, trzeci dzień popijał sobie z pracownikami na budowie. Postawiłam ultimatum i zażądałam wcześniejszych powrotów do domu, tak bym mogła mieć sytuację pod kontrolą. Wymusiłam na mężu ukrócenie tego procederu na samej budowie. Nie wiem, co on sobie myślał? Co trzeba mieć w głowie, żeby pozwalać pić alkohol wykonawcom i jeszcze na domiar złego samemu w tym uczestniczyć?! Brak wyobraźni i odpowiedzialności! Tłumaczył, że sam nie wiem, jak dał się w to wciągnąć, że to były to maksymalnie dwa kieliszki, ale dla mnie sytuacja jest jednoznacznie niedopuszczalna. Sprawdź także ten artykuł na temat etapów budowy domu krok po kroku.
Druga strona medalu
Budowa domu, choćby i przy udziale szeregu specjalistów w tej dziedzinie, nadal wymaga niemałego zaangażowania. Prace i postępy warto doglądać osobiście, by móc zareagować w odpowiednim momencie. Właśnie takim myśleniem kierują się panowie, ale nie tylko. Nierzadko chodzi po prostu o pieniądze.
- Wiadomo, że na budowie zawsze przydadzą się dodatkowe ręce do pracy. Im więcej zrobimy we własnym zakresie, tym lepiej i przede wszystkim taniej – mówi Paweł, 40-letni mieszkaniec wsi na podkarpaciu. Razem z moim bratem pracowaliśmy przy budowie mojego domu z dodatkowym murarzem. Tak, wszystkie prace ogarnialiśmy głównie we troje, czasami dołączał ktoś z bliskich do pomocy, z naszym tatą na czele. To u nas rodzinne, wszystkie domy tak powstawały, znamy się na budowlance. Jakież było moje zdziwienie, kiedy moja żona zaczęła mieć do mnie pretensje, że ciągle mnie nie ma w domu. Wziąłem tydzień bezpłatnego urlopu i chciałem się w całości poświęcić budowie, a tymczasem odbierałem po kilka, czasem kilkanaście telefonów dziennie od poirytowanej żony z pytaniami, gdzie jestem i co robię. „Buduję dla nas dom?” – myślałem wkurzony. Miałem wrażenie, że w ogóle nie rozumie i nie docenia, ile pracy wykonujemy własnym sumptem i jaka to oszczędność. Przyznam, że byłem rozczarowany. Zamiast wsparcia, dostawałem tylko ochrzan. W tym czasie kłóciliśmy się praktycznie codziennie i nie był to najlepszy czas dla naszego małżeństwa. Na szczęście udało nam się przetrwać tę próbę, a dziś już mieszkamy w wymarzonym gniazdku.
Jak to zwykle w sytuacjach konfliktowych bywa, prawda leży pośrodku. Największy problem stanowi zazwyczaj problem komunikacyjny. Parom trudno się dogadać w nowych, wymagających elastyczności okolicznościach i o konflikty nietrudno.
- Moja wówczas partnerka, teraz już żona (zaczęliśmy budowę domu jeszcze przed ślubem) ciągle powtarzała mi, że nie poświęcam jej uwagi, że mało rozmawiamy, że nie wie, co się u mnie dzieje i wiele innych – opowiada Artur, mieszkaniec Torunia. Co prawda, nie budowaliśmy domu od podstaw, a remontowaliśmy spadek po dziadku, ale nadal wymagało to niemałego zaangażowania. Z wykształcenia jestem elektrykiem, mój brat robi w hydraulice, więc na dobrą sprawę najdroższe tematy mogliśmy ogarnąć sami. Stary dom wymagał niemało czasu pracy i finansów, ale z uwagi na ograniczony budżet zdecydowałem się sam zakasać rękawy. Zająć się tematem mogłem dopiero po swojej pracy zawodowej, a tej mam niemało, zazwyczaj jestem wolny dopiero koło 18:00-19:00. Moja partnerka dawno narzekała, że nie mam dla niej czasu, a problem pogłębił się, kiedy dodatkowo prowadziłem remont. Po kilku kłótniach dopiero udało nam się usiąść i naprawdę nie tylko słuchać, ale też usłyszeć siebie i swoje potrzeby. Umówiliśmy się, że na czas prac w domu będziemy mieli dla siebie „jeden święty wieczór” w tygodniu, a po przeprowadzce ja ograniczę nieco zlecenia i będę więcej czasu spędzał w domu. Przyznam, że dopiero ta budowa unaoczniła mi, jak sprawy wyglądają ze strony mojej partnerki. Wcześniej nie miałem tej świadomości.
Jak widać, z problemów wokół budowy domu może także wyniknąć coś dobrego, nie tylko konflikty. To moment dla związku, który równie dobrze można wykorzystać na pogłębienie relacji oraz próbę lepszego porozumienia. To na tym warto skupiać energię, zamiast na niepotrzebnym zaognianiu konfliktów, które i tak do niczego dobrego nie zaprowadzi.
Nic nie trwa wiecznie
Budowa domu to bez wątpienia jedno z największych, o ile nie największe przedsięwzięcie w życiu. Warto poświęcić mu dostateczną ilość czasu i uwagi. Im bardziej przyłożymy się i zaangażujemy w temat, tym większa szansa, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń, oddanie odbędzie się w planowanym czasie, a potencjalne błędy czy niedociągnięcia nie wygenerują dodatkowych kosztów. Nic więc dziwnego, że wiele osób zaczyna ten temat traktować priorytetowo, może czasami nawet z przesadą.
Życie ma swoje sezony. Raz jest to dziecięca beztroska, raz nasilona odpowiedzialność. Czasami coś wymaga od nas okresowego poświęcenia, a tym samym większego zrozumienia u partnera. Innym razem z kolei nic nie zaprząta naszej głowy i możemy poświęcać się rodzinie i bliskim.
Warto mieć na uwadze, że czas budowy to tylko pewien etap w życiu. Nie trzeba mu się bezgranicznie i z zaślepieniem oddawać w całości. Podobnie nie ma sensu wszczynanie kłótni o nieobecność czy brak czasu. Jak to we wszystkim w życiu, warto poszukać złotego środka. A jak tego dokonać? Rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Bez tego trudno osiągnąć jakikolwiek kompromis w życiu.