Przegląd kominiarski i czyszczenie komina

Każdy kominiarz posiada w swojej ofercie usługę przeglądu przewodów kominowych. Przegląd umożliwia wykrycie różnego typu uszkodzeń, ale i zanieczyszczenia przewodów kominowych. Usługa może charakteryzować się dość zróżnicowanymi cenami. Dlatego warto porozmawiać z kominiarzem, i zapytać o koszty jeszcze przed rozpoczęciem przeglądu.

Koszt przeglądu kominiarskiego wymaga dostępu do wszystkich wylotów komina, kotła, kratek wentylacyjnych, a także do kuchenek opalanych węglem lub drewnem. Kominiarz może też dokonać przeglądu instalacji kominka i innego typu, węglowych urządzeń grzewczych.

Pamiętajmy, że sam przegląd kominiarski to usługa, która nie wiąże się z ewentualnymi naprawami usterek, ani z czyszczeniem przewodów kominowych. Tego typu usługi zostają objęte w dodatkowym cenniku. Usługa przeglądu może łączyć się z czyszczeniem przewodów kominowych. Dzieje się tak głównie w przypadku domów jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej z kotłami opalanymi paliwem stałym. Cennik przeglądu kominiarskiego z czyszczeniem przewodów kominowych będzie uzależniony między innymi od ilości kominów. Istotna będzie także lokalizacja. Cena czyszczenia komina w różnych regionach naszego kraju ulega dużym wahaniom.

Jakie czynniki wpływają na cennik przeglądów kominiarskich i czyszczenia komina?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje czyszczenie komina, omówimy czynniki, które wpływają na cennik usług kominiarskich. Każdy kominiarz może zaprezentować indywidualny cennik usług.

Ostateczna cena będzie uzależniona od rodzaju budynku (ceny czyszczenia komina w domu jednorodzinnym różnią się od cenników usług wykonanych w budynkach wielorodzinnych). Koszt pracy kominiarza będzie również uzależniony od dostępu do przewodów kominowych. Stawka może być też uzależniona od liczby kondygnacji w budynku, a także od rodzaju przewodów kominowych i spalinowych.

Cena przeglądu kominiarskiego i czyszczenia komina w domu jednorodzinnym z pewnością będzie także zależna od regionu naszego kraju. Najwyższy cennik kominiarzy na ogół odnotowuje się w Warszawie i Krakowie. Najniższy cennik kominiarski odnotowuje się w mniejszych miastach we wschodniej części naszego kraju. Pamiętajmy przy tym, że koszt przeglądu może być też uzależniony od doświadczenia i renomy danego kominiarza. Niekiedy cennik usług wykonawców działających w tym samym rejonie różni się o kilkadziesiąt procent.

Ile kosztuje czyszczenie komina w domu jednorodzinnym?

Jeszcze do niedawna cena czyszczenia komina wahała się wokół kwot 100 – 150 zł. Były to typowe koszty czyszczenia przewodów w domu jednorodzinnym (parterowym lub dwukondygnacyjnym). Postępująca inflacja i wzrosty cen sprawiły, że cena 100 – 150 zł za czyszczenie komina jest już rzadko spotykana.

Ile kosztuje czyszczenie komina? Usługa wykonana przez sprawdzonego kominiarza może kosztować około 150 – 400 zł. Najniższe stawki obowiązują w mniejszych miejscowościach wschodnich województw naszego kraju. Średnia cena czyszczenia komina w domu jednorodzinnym to około 220 zł. Usługa wykonywana na wyższym budynku może okazać się znacznie droższa.

Kominiarz podczas czyszczenia kominka, a także ile kosztuje czysczenie komina przez kominiarza
Czyszczenie komina przez kominiarza oraz ile kosztuje czyszczenie komina przez profesjonalnego kominiarza

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z cenami czyszczenia komina, będzie kontakt z fachowcami pracującymi w interesującej nas lokalizacji. W trakcie rozmowy ustalmy, jaki zakres posiada usługa i jaka jest jej cena. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom firmę kominiarską, która wykona przegląd przewodów kominowych i wyczyści komin w domu jednorodzinnym. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem usług kominiarskich.

Czyszczenie komina w domu jednorodzinnym a przepisy prawa

Usługa czyszczenia komina w domu jednorodzinnym jest ważna ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Warto także pamiętać, iż zarządca nieruchomości jest zobowiązany do wykonywania przeglądów minimum raz do roku. Traktują o tym przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Istotną podstawą prawną jest również ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane.

Artykuł 62 ustawy Prawo Budowlane dotyczący kontroli obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania. Wspomniany artykuł zobowiązuje właściciela lub zarządcę budynku do przynajmniej corocznego przeglądu stanu technicznego przewodów kominowych. W artykule czytamy:

„ Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)…”

Wiesz już, ile kosztuje czyszczenie komina i jak często należy wykonywać przegląd kominiarski. A może zainteresuje Cię również, jak długo wypala się sadza w kominie i jakie ryzyko niesie ze sobą pożar w przewodzie kominowym?

ikona podziel się Przekaż dalej