Rodzaje i przeznaczenie kominków wentylacyjnych

Zanim ustalimy, jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem, ustalimy możliwości oraz przeznaczenie tego elementu wentylacji. W każdym budynku użytkowym dochodzi do gromadzenia się pary wodnej i wilgoci, która przy nieprawidłowej wentylacji może osadzać się na ścianach. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, wiążące się z ryzykiem pojawienia się pleśni.

Kominek wentylacyjny ma za zadanie odprowadzić nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Na ogół jest to otwór w ścianie, służący jako wywietrznik wentylacji grawitacyjnej. Odpowiednie połączenie z szachtem wentylacyjnym umożliwia rotacje powietrza oraz odprowadzenie nadmiaru wilgoci z wentylowanego budynku.

Warto także dodać, że kominki wentylacyjne mogą posiadać różne przeznaczenie. W budownictwie znajdziemy kominki na dachu, które służą do odprowadzania pary wodnej z połaci. Montuje się je pomiędzy warstwami. Kolejną grupą są kominki stanowiące formę wywietrzników z pionów wentylacyjnych. Popularnością cieszy się także podłączenie kominków nawiewnych, które dostarczają świeże powietrze do pomieszczeń.

Kominki wentylacyjne różnią się także ze względu na kształt, średnicę oraz materiał, z którego zostały wykonane. Ważnym kryterium podziału jest również dedykowane miejsce montażu. W tej kategorii wyróżniamy kominki montowane na dachu, ścienne kominki wentylacyjne oraz kominki boczne.

Jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem – prawidłowo wykonane czynności krok po kroku

Krok 1 – sprawdzenie systemu wentylacyjnego przed podłączeniem

Jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem? Podstawą okazuje się dobre przygotowanie. Dlatego nasz pierwszy krok powinien polegać na zbadaniu stanu technicznego komina oraz kominka wentylacyjnego. Prawidłowo działający komin musi posiadać odpowiednią wysokość i pełną drożność. Warto przyjrzeć się mu i ocenić, czy komin może prawidłowo odprowadzać powietrze. W przypadku wykrycia niedrożności, należy je usunąć przed przyłączeniem kominka wentylacyjnego.

W kroku pierwszym oceniamy także stan samego kominka wentylacyjnego. Ważny będzie dobór średnicy kominka wentylacyjnego, która powinna być adekwatna do rozmiarów komina wentylacyjnego. Przy zakupie kominka wentylacyjnego, zwróćmy także uwagę na materiał, z którego został wykonany.

Prawidłowo wykonany montaż wymaga także posiadania odpowiednich narzędzi. Warto je zgromadzić przed rozpoczęciem prac, co ułatwi późniejszy montaż. Chcąc prawidłowo zamontować wywietrznik czy kominek, na ogół trzeba użyć wiertarki i śrubokrętów. W niektórych przypadkach niezbędne okazują się także obejmy mocujące. Technika montażu będzie ściśle uzależniona od miejsca montażowego, rodzaju kominka i charakterystyki przyłącza.

Krok 2 – podłączenie rury wentylacyjnej

W drugim kroku przystępujemy do działań praktycznych. Montaż wywiewki wymaga podłączenia rury wentylacyjnej. Dokładna specyfika prac będzie uzależniona od miejsca montażu. Podłączenie może wymagać wykonania otworu na dachu lub w ścianie. To w prawidłowo wykonanym otworze będzie przebiegała pionowa rura wentylacyjna.

Po wykonaniu otworów możemy zamocować rurę na dachu bądź na ścianie. Podłączenie będzie wymagało zastosowania uchwytów montażowych. Rura musi być zamontowana bardzo stabilnie. Co więcej, nie zaleca się wykonywania żadnych zgięć. Wszystkie nierówności w pionowej rurze wentylacyjnej mogą doprowadzić do ograniczenia wydajności wentylacyjnej. Dlatego tak ważny jest wybór lokalizacji rury oraz jej prawidłowy montaż na dachu bądź na ścianie.

Pamiętajmy też o izolacji termicznej, która zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu. Zadaniem termoizolacji jest też zapobieganie pojawianiu się dużej ilości skroplin i pary wodnej wewnątrz wentylacji. Sprawdź także ten artykuł: Kominek z płaszczem wodnym - cena, opinie, koszty ogrzewania, schemat instalacji.

Krok 3 – podłączenie kominka wentylacyjnego z kominem

Wykonaliśmy już otwory na dachu lub w ścianie i zamontowaliśmy pionową rurę. W następnym kroku możemy wykonać podłączenie kominka wentylacyjnego z kominem. Średnica kominka wentylacyjnego powinna być dopasowana do średnicy rury wentylacyjnej. Ważne będzie także zastosowanie kominka wykonanego z trwałych i żywotnych materiałów, które nie ulegają szybkiemu uszkodzeniu.

Jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem? Dokładna instrukcja powinna być przedstawiona przez producenta kominków. Specyfika instalacji różni się bowiem w zależności od wybranego modelu. Wywietrznik czy innymi słowy kominek wentylacyjny można połączyć z kominem za pomocą rury spiro. Są to rury o elastycznej budowie, zapewniające łatwy montaż i pełną szczelność. Rury spiro wymagają też dobrego uszczelniania. Może być to taśma uszczelniająca bądź specjalny kołnierz kominka, który jest odpowiednio dopasowany rozmiarów kominka wentylacyjnego i rury wentylacyjnej. Podłączenie zawsze musi być w pełni szczelne. Uszczelnienie kominka wentylacyjnego omówimy w dalszej części tekstu.

Podłączenie kominka wentylacyjnego z kominem na ogół wykonuje się przy pomocy uszczelek oraz dedykowanych płyt montażowych. Warto stosować się dokładnie do instrukcji podanej przez producenta, bowiem zapewni to lepsze połączenie i większą odporność całego systemu. Pamiętajmy też, że każde tego rodzaju podłączenie wymaga kontroli szczelności i regulacji. Dzięki temu wywietrznik będzie mógł pracować z optymalną wydajnością. Regulacja na ogół odbywa się poprzez regulatory przepływu powietrza. Zadaniem regulatora będzie możliwość dopasowania wydajności przepływu powietrza do wymagań konkretnego pomieszczenia.

Ważnym punktem po montażu jest także wspomniana wcześniej kontrola szczelności. Najłatwiej będzie ją wykonać przy zastosowaniu dymnicy. W uproszczeniu, urządzenie generuje nieszkodliwy dym, który wydobędzie się przez ewentualne nieszczelności w instalacji. Jeśli po zastosowaniu dymnicy zauważymy dym w miejscach połączeń, należy je dokładnie uszczelnić. Sprawdzenie szczelności można także powierzyć doświadczonemu wykonawcy, który dokładnie sprawdzi kanały od najniższego do najwyższego punktu.

Pamiętajmy też, że kominek wentylacyjny na dachu powinien być prawidłowo zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Bardzo istotne będzie zabezpieczenie go przed śniegiem. Brak zabezpieczenia mógłby doprowadzić do zatkania wylotu kanału wentylacyjnego. Zabezpieczenie przed śniegiem może być wykonane za pomocą specjalnych płotków bądź tak zwanych śniegołapów. W osobnym artykule wyjaśniamy szerzej, jak prawidłowo zakończyć komin wentylacyjny.

Rury spiro do wentylacji

Zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna wymagają zastosowania odpowiedniej jakości materiałów, które zapewnią odpowiedni ruch powietrza. W wentylacji grawitacyjnej znajdujemy pionowe rury wentylacyjne. Należy wybierać tu dobrej jakości, trwałe materiały o gładkiej powierzchni, które nie będą stawiać oporów. Dobrym rozwiązaniem będą rury spiro wykonane z blachy bądź z tworzywa sztucznego. Ich średnica musi wynosić minimum 10 cm. Jako podłączenie poszczególnych systemów mogą posłużyć rury giętkie, charakteryzujące się większą łatwością montażową.

Rury spiro znajdują także zastosowanie w wentylacji mechanicznej. W tego typu systemach wentylacyjnych na ogół wykorzystuje się sztywne kanały z tworzywa sztucznego, typowe rury spiro oraz rury flex. Dobór materiałów przeznaczonych na kanały nawiewne i wywiewne powinien być podyktowany założeniami projektowymi i indywidualnymi parametrami systemu wentylacyjnego.

Uszczelnienie kominka wentylacyjnego na dachu

Wiemy już, jak połączyć kominek wentylacyjny z kominem. Jednak pamiętajmy, że prawidłowo wykonana instalacja powinna zapewniać pełną szczelność. Kominek wentylacyjny na dachu wymaga dobrego uszczelnienia w miejscu styku z połacią.

Uszczelnienie kominka wentylacyjnego można wykonać na kilka sposobów. Jako uszczelnienie sprawdzają się masy bitumiczne, taśmy dekarskie oraz specjalne siatki techniczne. Ciekawą opcją jest także papa. Uszczelnienie kominka wentylacyjnego przy pomocy papy jest często wykonywane ze względu na stosunkową łatwość wykonania prac oraz atrakcyjny koszt. Zaleca się, by uszczelnienie kominka wentylacyjnego papą było wykonane z trzech warstw. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią szczelność i zabezpieczymy wentylacje przed podciekaniem wody. Uszczelnienie wykonuje się, tworząc kołnierz wokół komina wentylacyjnego i w miejscu styku z podłożem. Kilka warstw papy zapewnia dobrą izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, jednak nie jest w pełni uodpornione na działanie promieni UV. Uszczelnienie z papy może po pewnym czasie popękać, tracąc swoją pełną szczelność. Dlatego uszczelnienie komina wentylacyjnego może być też dodatkowo zabezpieczone za pomocą membrany żywicznej, która znacząco podnosi żywotność całego uszczelnienia i jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz promieni UV.

ikona podziel się Przekaż dalej