Obudowa komina z blachy krok po kroku - poradnik praktyczny
Komin znajduje się na każdym domu. Jego połączenie z dachem jest newralgicznym miejscem, gdyż niewłaściwie wykonana obróbka grozi przeciekaniem. Obróbka komina blachą nazywana twardą to najpopularniejszy sposób bez względu na to, czy pokryciem dachu jest blacho dachówka, dachówki cementowe, ceramiczne czy gonty bitumiczne. Czym obłożyć komin, by było to skuteczne i trwałe?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykończenie komina blachą - przygotowanie
Komin wraz z dachem nie stanowią sztywnej konstrukcji, gdyż cały czas pracują, zmieniając położenie względem siebie. Przygotowując komin do wykończenia, należy o tym pamiętać i zostawić niewielki odstęp pomiędzy łatami czy dachówkami a kominem. Przed przystąpieniem do wykończenia komina blachą, należy przygotować warstwę wstępnego krycia pod kominem. W przypadku dachu z dachówek wywija się membranę lub papę i przykleja do komina taśmą. Wykonuje się to zgodnie z kierunkiem spływania wody opadowej. Najpierw z przodu, a następnie po bokach przechodząc za komin.
Czym obłożyć komin? Możliwości jest wiele jak np. łupek na komin czy cegła klinkierowa, ale najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest komin z blachy. Do obróbki przygotowuje się blachę płaską, z której wycina się pasy o szerokości około 40 cm. Może być powlekana, miedziana lub tytanowo - cynkowa, dobrana kolorystycznie do pokrycia zastosowanego na dachu. Formuje się z niej cztery elementy: przedni, tylny i dwa boczne. Przy niewielkiej wysokości komina wystarczy jeden pas blachy, a przy wysokich mogą być konieczne dwa na jeden element.
Kolejnym krokiem jest odpowiednie wygięcie blach. Nie wykonuje się tego na dachu. Po dokonaniu dokładnych pomiarów kształtuje się blachę zgodnie z nimi. Fragmenty leżące na pokryciu powinny mierzyć minimum 10 cm od okapu i 20 cm od kalenicy. Wysokość fragmentów pionowych musi wystawać minimum 15 cm ponad krawędź pokrycia dachowego. Długość obróbki blacharskiej dla każdego dachu może być inna. Zależy to od wymiarów komina, nachylenia dachu oraz rodzaju obróbki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat obróbki blacharskiej komina.
Obróbki blacharskie ścian komina – montaż
Wycięte wcześniej elementy łączy się na dachu. Wykończenie komina blachą tworzy kołnierz. W zależności od tego, jaka okładzina zostanie zastosowana, inaczej się ją łączy. Obróbki blacharskie z blachy cynkowej łączy się na zakład i lutuje. Okładzina z blachy stalowej wymaga łączenia na podwójny rąbek. Jeżeli dach kryty jest blachą, wtedy brzegi boków kołnierza wygina się tak, by łączyły się z sąsiednimi arkuszami blachy. Tu również stosuje się łączenie na podwójny rąbek. Zagięcia na rąbek stosuje się także w przypadku dachów z pokryciem z blachy falistej czy dachówki.
Okładzinę montuje się od dołu, zaczynając od przodu. Najpierw dół, potem boki a na końcu tył. Dzięki temu deszcz nie będzie przedostawał się do wnętrza. Do zamocowania blachy wykonuje się nacięcie grubości około 2 cm w ścianie komina. Do niego wprowadza się zagiętą blachę, a następnie uszczelnia silikonem dekarskim. Komin z blachy wymagający obróbki z dwóch pasów rozpoczyna się od dołu. Drugi pas umieszcza się nad pierwszym i mocuje kołkami do komina. Fragment obróbki łączący poziomo z dachem wpuszcza się pod pokrycie lub wypuszcza na nie. Można wzmocnić połączenie nitami lub wkrętami farmerskimi z gumową uszczelką.
Również w częściach pionowych montaż okładziny znacznie ułatwia nacięcie wykonane w kominie. Połączenie wzajemne poszczególnych elementów na tzw. rąbek stojący wykonuje się poprzez prostopadłe zagięcie. Tu także przy większych elementach warto wzmocnić zespolenie nitami.
Kominy na dachach o nachyleniu większym niż 30 stopni może być przyczyną, że za nim gromadzi się woda opadowa i liście. Dlatego zalecane jest, by tego rodzaju komin z blachy miał zainstalowane tam odboje. Umieszcza się je z tyłu komina. Dzięki nim woda deszczowa omija komin. Można także zamontować obróbkę wyższą od standardowej. Gdy okładzina jest już zamontowana, kolejnym krokiem jest uszczelnienie. Wszystkie miejsca połączeń uszczelnia się silikonem dekarskim.
Najczęściej popełniane błędy w obróbce komina
Komin obity blachą w sposób nieprawidłowy często jest przyczyną przeciekania oraz powstawania mostków termicznych. Jest to zazwyczaj wynikiem niepoprawnego ułożenia materiałów uszczelniających, czyli papy lub membrany. Pozostawienie ich bez wywinięcia i przyklejenia do komina nie zapewnia szczelności. Bez względu na to, czy położymy blachę, czy łupek na komin, zawsze najpierw należy zadbać o prawidłowe połączenie ocieplenia z kominem. Wadliwie wykonane obróbki blacharskie na połączeniu z pokryciem mogą prowadzić do zawilgocenia. Zazwyczaj nieprawidłowe połączenie warstwy uszczelniającej z kominem jest niewidoczne gołym okiem.
Kolejnym błędem jest zastosowanie nieodpowiednich materiałów i technik. Czym obłożyć komin? Sposób wykonania i materiał zawsze musi odpowiadać rodzajowi pokrycia dachowego i budowie samego komina. W przypadku komina o cienkich ściankach lepiej nie stosować wcięć, lecz w ich miejsce wykonać uszczelnienie taśmą i uszczelniaczem dekarskim. Zdarza się, że szczeliny pomiędzy połączeniami uzupełniane są zaprawą cementową. Jest to poważny błąd, gdyż zarówno komin, jak i dach pracują pod wpływem temperatury. Do uszczelnienia komina z blachy należy wykorzystać silikon dekarski, który jest elastyczny.
Osoby zastanawiające się, czym obłożyć komin na dachu, powinny przede wszystkim postawić na jakość. Dlatego nie warto oszczędzać na materiałach do obróbki blacharskiej. Bez względu na to, czy stosuje się łupek na komin, czy obróbkę blacharską, powinien wykonać ją doświadczony dekarz. Wybór taniego wykonawcy może generować wysokie koszty remontu i naprawy szkód. Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do wykonawcy, lepiej zdecydować się na gotowe obróbki komina lub zamówić w firmie wykonującej je na wymiar.
Obudowa z blachy jest łatwiejsza do wykonania i tańsza niż łupek na komin czy inne materiały. Jednak wymaga dokładności i precyzji. Profesjonalny montaż obróbki blacharskiej zapewni trwałość i szczelność na wiele lat. Niedoróbki nie będą widoczne w czasie odbioru prac. Ujawnią się dopiero z czasem i będą wymagały szybkiej interwencji. Dlatego najważniejszą sprawą jest znalezienie doświadczonego fachowca, by wykończenie komina blachą było skuteczne i trwałe.