Regulator ciągu kominowego – zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, porady
Dym unoszący się nad ogniskiem pokazuje niezawodność praw fizyki i sprawdzone rozwiązania natury. Tyle tylko, że działają one bezbłędnie w naturalnym środowisku, a nie w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Komin służący do odprowadzania dymu i spalin z kotła centralnego ogrzewania albo kominka nie zawsze spełnia swoje funkcje. Czasem potrzebne jest dodatkowe urządzenie: regulator ciągu kominowego.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Naturalny ciąg w kominie i regulator kominowy
Jak działa komin i co mierzy miernik ciągu kominowego?
Ciepłe powietrze wewnątrz komina ma inną gęstość niż chłodniejsze powietrze na zewnątrz. Powoduje to ruch dymu i spalin opuszczających kocioł od dołu do wylotu komina. Na siłę ciągu kominowego ma wpływ wiele czynników, które mogą go wzmacniać lub osłaniać.
- Temperatura na zewnątrz komina - niskie temperatury zimą powodują wzrost siły ciągu, czemu może zaradzić ogranicznik ciągu kominowego, natomiast latem znacznie go osłabiają. W skrajnych przypadkach, kiedy na dworze panuje upał, a w izolowanych pomieszczeniach jest chłodno, może powstać ciąg wsteczny. Wtedy pomagają nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu.
- Ciśnienie atmosferyczne – wahania ciśnienia wpływają na ciąg kominowy: wysokie ciśnienie zwiększa, a niskie obniża wartość ciągu o 3-5%.
- Położenie geograficzne – wraz ze wzrostem wysokości maleje gęstość powietrza i spalin, zmniejsza się współczynnik podciśnienia.
- Natężenie i kierunek wiatru – wiatr może bardzo znacznie zwiększyć albo zmniejszyć siłę ciągu kominowego (+30 Pa do -70 Pa). Na kierunek i natężenie wiatru wpływa ukształtowanie terenu, sąsiednie budynki i drzewa.
- Straty temperatury w kominie – wpływ na zmniejszenie siły ciągu ma między innymi konstrukcja komina, jego kształt, szczelność, zmiana przekrojów, materiał i izolacja.
W większości wypadków do prawidłowego działania pieców potrzebne jest podciśnienie w kominie rzędu 10-30 Pa. Do pomiarów podciśnienia w przewodach kominowych i systemach wentylacyjnych służy miernik ciągu kominowego – mikromanometr. Jego cena zaczyna się na poziomie ok. 400 zł.
Pomiar wartości ciągu kominowego ma istotne znaczenie dla oceny współpracy urządzeń grzewczych z systemem kominowym. Dokumentacja kotła grzewczego zawiera zwykle wskazania co do wartości podciśnienia np. w granicach 20-35 Pa, natomiast zimny komin może wykazywać ciąg na poziomie 4-10 Pa. Poza tym nowoczesne kotły, osiągające wysoką sprawność, odprowadzają do komina spaliny mocno wychłodzone, co nie poprawia wartości ciągu. Aby uniknąć dymienia w kotłowni, niepełnego spalania i spadku sprawności kotła, konieczne może być przebudowanie komina albo zainstalowanie urządzeń wspomagających ciąg kominowy na przykład firmy Darco albo Polmar.
Potencjalne przyczyny niewłaściwego ciągu kominowego
Nawet nowoczesny kocioł grzewczy może nie spełniać swojej roli, jeśli w kominie będzie wadliwy ciąg, przysparzający problemów z paleniem i ogrzewaniem. Zanim zostanie zakupiony i zainstalowany regulator ciągu kominowego albo jego miarkownik, dobrze jest poznać główne przyczyny zakłócające pracę komina. Należą do nich głównie:
- Niewłaściwy przekrój komina i wysokość – zbyt duży daje nadmierny ciąg, natomiast za mały – powoduje zbyt małą różnicę ciśnień. Kominy murowane mają zwykle wymiar 14 x 14 cm i minimalną wysokość 5 m. Niski komin zasłaniany przez inne budynki, drzewa albo wzgórza może spowodować ciąg wsteczny.
- Niewłaściwe wykonanie komina – ewentualne szczeliny i nierówności komina mogą powodować zaburzenie przepływu spalin. Wykonanie komina należy zlecać doświadczonym fachowcom.
- Brak systematycznej konserwacji – zaniedbanie czyszczenia komina może spowodować miejscowe przewężenia przez zgromadzoną sadzę.
- Zawirowania wiatru w okolicy komina – wiatr może w pewnych okolicznościach tworzyć obszary podciśnienia i ciąg wsteczny, wtłaczający spaliny w głąb komina.
- Brak izolacji termicznej komina – kominy, zwłaszcza wolno stojące, wymagają ocieplenia, ponieważ zbyt niska temperatura komina zaburza jego ciąg. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty najlepszych wykonawców.
Regulacja ciągu kominowego – ograniczanie albo zwiększanie
Regulacja zbyt dużego ciągu kominowego
Zbyt duże podciśnienie w przewodzie kominowym zakłóca proces spalania i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia grzewczego. Nadmierny ciąg kominowy da się regulować przy pomocy regulatora ciągu. Regulator kominowy Darco, którego cena nie przekracza 200 zł, działa na zasadzie otwierania i zamykania [przepustnicy powietrza. Jest dodatkowo wyposażony w system zapobiegający skutkom nagłego wzrostu ciśnienia; pozwala na natychmiastowe ujście gazów do komina.
Regulatora kominowego nie należy mylić z miarkownikiem. Miarkownik mianowicie reguluje ilość powietrza dopływającego do paleniska. Otwieranie i zamykanie klapki dostarcza odpowiednią ilość powietrza do komory spalania. Kiedy woda uzyska odpowiednią temperaturę, dopływ powietrza zostanie ograniczony.
Regulator ciągu kominowego zmniejsza ciąg poprzez schłodzenie spalin i w rezultacie zmniejszenie ciągu oraz przez zwiększenie oporów przepływu. Urządzenie jest montowane na odcinku przyłączeniowym do komina albo w kominie.
Zwiększanie zbyt małego ciągu kominowego
Jeżeli zbyt małe podciśnienie w kominie wynika z osadu sadzy, wystarczy oczywiście interwencja kominiarza. W przypadku nieszczelności zaradzi wkład kominowy ze stali kwasoodpornej. Skutecznym rozwiązaniem problemu zbyt małego ciągu kominowego jest zamontowanie specjalnego urządzenia, na przykład nasady kominowej firmy Polmar.
Nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu w przypadku niskiego podciśnienia w kominie, wykorzystują energię wiatru. Wytwarzają podciśnienie, poprawiając ciąg, przez co dym nie cofa się do wnętrza domu. Regulator ciągu kominowego w formie nasady powinien być wykonany ze stali kwasoodpornej.
Nasady kominowe mogą być stałe albo samonastawne. Te pierwsze nie zmieniają położenie w zależności od kierunku wiatru. Wykorzystują zjawisko podciśnienia po zawietrznej stronie nasady. Urządzenia samonastawne odwracają się wraz z wiatrem, są bardziej skuteczne od stałych.
Mechaniczny wyciąg kominowy czy regulator kominowy?
Mechaniczny wyciąg spalin znany jest od ponad pół wieku i często stanowi jedyny sposób rozwiązania problemu z ciągiem kominowym bez przebudowy komina. Jest to rodzaj wentylatora montowanego na wylocie komina, regulowanego sterownikiem. Urządzenie gwarantuje właściwy ciąg kominowy bez względu na zakłócenia.
Materiał i konstrukcja wyciągu powinny zapewnić niezawodną pracę w wysokiej temperaturze i dużym zapyleniu. Do działania konieczne jest zasilanie elektryczne. Mechaniczny wyciąg nie tylko zapewnia skuteczny ciąg kominowy, ale może być też wyposażony w dodatkowe możliwości. Nowoczesne urządzenie, na przykład firmy Exodraft, posiada czujniki i sterowniki, które optymalizują proces spalania. Oznacza to bezpieczną i ekonomiczną pracę urządzeń grzewczych.