Kiedy i po co montuje się strażaka na kominie?

Strażak na komin to nasada ruchoma – samonastawna. Oznacza to, że samodzielnie zmienia ustawienie w zależności od kierunku wiatru. Nakładka tego rodzaju stosowana jest zarówno na komin spalinowy, jak i dymowy oraz komin wentylacyjny. Łożyska toczne, w które jest wyposażona, sprawiają, że jest w ciągłym ruchu zgodnym z kierunkiem wiatru. Nasadę wykonuje się z odpornej na wysokie temperatury stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Co daje jej zamontowanie? Gdy nakładka ustawia się zgodnie z kierunkiem wiatru, wykorzystuje jego siłę i w wyniku nadciśnienia po zewnętrznej stronie, w jej środku wytwarza się podciśnienie wspomagające ciąg kominowy. Dzięki temu w kominie nie powstaje ciąg wsteczny. Zapobiega zakłóceniu pracy komina spowodowanej silnym wiatrem i służy do zwiększania wydajność całego systemu kominowego.

Gdy komin spalinowy, odprowadzający spaliny został nieprawidłowo wykonany i występuje problem z odprowadzaniem spalin, nakładka może go rozwiązać. Podobnie jak w przypadku, gdy komin spalinowy ma zbyt mały przekrój. Przyczyną może być także nieszczelność komina i trzeba ją wyeliminować i wykonać obróbki blacharskie. Zaburzenia ciągu wentylacyjnego, który odprowadza zużyte powietrze metodą grawitacyjną, może być spowodowane także warunkami atmosferycznymi i usytuowaniem domu. Nasada kominowa może zniwelować te przyczyny nieprawidłowego działania komina. Strażak na kominie sprawdzi się także w sytuacji, gdy komin dymowy został nieprawidłowo wyprowadzony ponad pokrycia dachowe. Zbyt krótki komin dymowy może być przyczyną ciągu wstecznego. Nakładka samonastawna przykręcona do komina może zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić sytuację. Dzięki niej często można zrezygnować z konieczności remontu czy przebudowy komina.

Nasada typu strażak jest nie tylko skutecznym sposobem na wspomaganie funkcji komina. To także efektowny sposób na odstraszanie intruzów, jak ptaki czy owady chcące zagnieździć się w kominie. Służy do ochrony komina przed opadami śniegu i deszczu, a także opadającymi z wysokich drzew liśćmi. Jej dodatkową zaletą jest efektywne i eleganckie wykończenie komina, co podnosi estetykę całego pokrycia dachowego.

Strażak na komin - montaż i konserwacja

Montaż nasady kominowej krok po kroku

  1. Przed montażem nasady upewniamy się, że komin jest czysty i stabilny. Zanieczyszczenia należy usunąć. Nierówności na kominie wyrównuje się masą uszczelniającą. Należy także sprawdzić i ewentualnie naprawić obróbki blacharskie w miejscu, w którym pokrycia dachowe łączą się z kominem.
  2. Przymierzamy podstawę nasady i zaznaczmy miejsca, w których należy nawiercić otwory do przykręcenia jej, tak by odpowiadały otworom wykonanym w podstawie.
  3. Wiercimy otwory i umieszczamy w nich kołki rozporowe.
  4. Przykręcamy podstawę strażaka śrubami.
  5. Zakładamy strażaka na podstawę i sprawdzamy, czy hełm swobodnie się obraca.
  6. Sprawdzamy obróbki blacharskie, czy w czasie deszczu woda ze strażaka nie będzie wpływać pod opierzenie i pokrycia dachowe.

Strażak może być także montowany bezpośrednio na rurze wkładu kominowego. Bez względu na to czy będzie instalowany na rurze, czy do komina, zawsze musi być to ponad szczytem dachu. Do rury przykręcamy nakładkę blachowkrętami. Montaż musi zapewnić stabilność całej konstrukcji. Chociaż montaż strażaka na komin nie jest trudny, lepiej powierzyć go fachowcom, wykonującym obróbki blacharskie komina. Jest to praca na wysokości i niesie ryzyko upadku. Należy także pamiętać o tym, że komin z kilkoma przewodami wymaga montażu nakładki na każdy z nich. Jeżeli są w nim dwa kanały: ogniowy i wentylacyjny, wtedy montuje się dwie nakładki. Bardzo istotna kwestia jest odpowiedni dobór rozmiaru strażaka na komin. Musi on odpowiadać średnicy komina. Nasada zwężająca ujście przewodu dymowego stłumi przepływ spalin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ociepleniu i obudowie komina?

Konserwacja strażaka

Hełm kominowy jest częścią komina i podobnie jak on wymaga odpowiedniej konserwacji. Wymaga także okresowych kontroli. Montaż nakładki na komin dymowy nie może utrudniać dostępu do przeglądu. Raz w roku komin wentylacyjny powinien być sprawdzony przez kominiarza. Przewody spalinowy i dymowy podlegają kontroli cztery razy w roku.

W czasie kontroli kominiarz powinien sprawdzić stan techniczny hełmu oraz oczyścić go z sadzy i rdzy. Powinien także skontrolować działanie łożysk. Strażak na komin musi obracać się lekko, bez wydawania dźwięków. Aby strażak pracował prawidłowo i służył przez wiele lat, konieczne jest smarowanie jego łożysk. Należy to wykonywać regularnie.

Strażak na komin - opinie i ceny

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Ceny strażaka na komin nie są wysokie. Mieszczą się w przedziale: 150 do 1500 zł. Ich wysokość zależy od materiału, z którego zostały wykonane, średnicy oraz modelu. Cena najprostszego modelu standardowego o średnicy fi100 mm to 156 zł. Cena strażak a na komin dymowy z blachy nierdzewnej kwasoodpornej o średnicy 200 mm to 305 zł. Za model turbo nierdzewny o średnicy 500 mm zapłacimy 1487 zł. Wymaga on jeszcze zakupu podstawy przejściowej, której cena wynosi około 100 zł. Wiele modeli dostępnych występuje w różnej gamie kolorystycznej, można więc wybrać model w takiej barwie jak obróbki blacharskie. Cena kolorowych nakładek nie jest wyższa od standardowych.

Strażak na komin ma bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników mieszkających w miejscach silnie obciążonych wiatrem. Elementy te chwalone są jako doskonały sposób na podniesienie sprawności przewodów spalinowych grawitacyjnych. Padają jednak opinie, że strażak nie sprawdza się na kominach odprowadzających spaliny z kotłowni na groszek węglowy. W takim przypadku szybko ulegają one zniszczeniu. Hełm kominowy ceniony jest za estetykę, lecz uznawany za zbędny wszędzie tam, gdzie nie ma silnych wiatrów.

Zdaniem ekspertów nie ma konieczności i uzasadnienia montaż strażaka na komin, gdy nie występują problemy z cugiem oraz w przypadku wymuszonego obiegu spalin przy pomocy wentylatora. Zwracają jednak uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury element ten powinien być montowany w II i III strefie obciążenia wiatrem w domach bez wymuszonego obiegu spalin. Wyrażają opinie, że hełm na komin to bardzo wydajne i skuteczne urządzenie, pod warunkiem zastosowania go w miejscach narażonych na silny wiatr. Na przewód kominowy dymowy pracujący na paliwa stałe zalecają strażaka żaroodpornego ze stali o grubości 1 mm. Na przewód dymowy ze stali o grubości 2 mm, natomiast na komin spalinowy pracujący na gaz model ze stali kwasoodpornej.

Chcąc poprawić jakość ciągu i zniwelować nieprawidłowości komina, wybór strażaka jest świetnym rozwiązaniem. Jest niedrogie i skuteczne. Doskonale uzupełni pokrycia dachowe i obróbki blacharskie komina podnosząc ich walory estetyczne. Pod warunkiem zamontowania go w miejscu, w którym wieje wiatr. W przypadku braku wiatru oraz przy wymuszonym obiegu spalin urządzenie to nie spełni swojej funkcji.

ikona podziel się Przekaż dalej