Wkłady kominowe i kompletne systemy kominowe – ceny, rodzaje, porady
Budowa bądź renowacja komina pociąga za sobą konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Komin odprowadza spaliny z kotła grzewczego, a wloty wentylacyjne odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzu budynku. Tradycyjne kominy murowane coraz częściej posiadają dodatkowe wkłady, które zwiększają ich żywotność oraz odporność. Ciekawą możliwością są także gotowe systemy kominowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym rozwiązaniom.
Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, która świadczy usługi z kategorii budowy i remontu dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dzięki której otrzymasz dostęp do najlepszych ofert wykonawców z twojej okolicy.

Czym właściwie są systemy kominowe?
Systemy kominowe składają się z gotowych, stworzonych w fabrykach elementów prefabrykowanych. Montujemy je bezpośrednio na placu budowy. Kominy systemowe zazwyczaj wykonuje się z materiałów kwaso- i ognioodpornych. W niektórych, lepszej jakości produktach znajdują się dodatkowe maty termoizolacyjne. Jest to rodzaj ochrony od strony zewnętrznej. Kominy izolowane nie wywołują silnego nagrzewania stropu, ani przylegających do niego ścian budynku. Dzięki temu są szczególnie zalecane przy domach drewnianych. Mogą być także wyprowadzone bezpośrednio na zewnątrz i poprowadzone po elewacji budynku.
Systemy kominowe różnią się od swoich tradycyjnych, murowanych odpowiedników. Najważniejszą różnicą jest szybkość wykonywania budowy. Systemy kominowe składają się z gotowych elementów, których montaż przebiega bardzo sprawnie. Dodatkowym atutem są korzystne ceny inwestycji. Kominy systemowe będą znacznie tańsze niż ich murowane odpowiedniki. Cennik jest oczywiście uzależniony od specyfiki prefabrykatów i producenta, jednak w większości przypadków ich zakup staje się ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli planujesz budowę komina, w tym artykule znajdziesz porady na ten temat.
Systemy kominowe kontra tradycyjny komin murowany
Z chwilą wprowadzenia na rynek nowoczesnych kotłów zasilanych olejem i gazem wzrosło zapotrzebowanie na budowę kominów systemowych. Jest to związane z obecnością kondensatu powstającego pod wpływem spalania w niższej temperaturze. Ceramiczne i stalowe systemy kominowe są odpowiednio uodpornione na działanie kwasów oraz zmienne temperatury powstające w procesie spalania. Dzięki temu dobrze sprawdzają się przy nowoczesnych kotłach, których zasada działania opiera się na spalaniu paliwa w niższych temperaturach.
Tymczasem tradycyjny komin murowany jest bardzo masywny i wytrzymuje dziesięciolecia intensywnego użytkowania. Jednak najlepiej sprawdza się przy tradycyjnych piecach węglowych i gazowych, które uzyskują wyższą temperaturę spalania i nie posiadają możliwości odzyskiwania energii grzewczej ze spalin. Średnia temperatura spalania w kotłach starszego typu dochodzi do 200 0C. Wahania temperatur podczas procesu spalania nie są zbyt wysokie, dzięki czemu nie wydziela się kondensat.
Piece węglowe nowszego typu posiadają już regulację mocy, a temperatura podczas spalania ulega znacznie większym wahaniom. Podczas wychładzania ścianek komina może dojść do wytrącania się pary wodnej i powstawania kondensatu. Dlatego w tym wypadku lepiej sprawdzą się już stalowe bądź ceramiczne systemy kominowe.
Ceramiczne systemy kominowe perfekcyjnie sprawdzają się w przypadku kotłów gazowych z otwartą komorą spalania. Piec z otwartą komorą może także wydajnie współpracować z kominem murowanym. Jednak w tym wypadku zaleca się wprowadzenie do przewodu dymowego dodatkowego wkładu kominowego z tworzywa kwasoodpornego. Komin ceramiczny to ciekawa propozycja spośród systemów kominowych i alternatywa, jeśli chodzi o kominy stalowe. Wart polecenia jest na przykład komin systemowy marki Schiedel. Komin Schiedel występuje w wariancie na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, z systemem odprowadzania spalin.
Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania mogą bezpiecznie współpracować z kominem murowanym lub przewodem powietrzno-spalinowym. W przypadku tego rodzaju kotłów komora spalania jest oddzielona od pomieszczenia, a ciąg kominowy zostaje wymuszony przez wentylator. Dzięki temu spaliny są na wydajnie odprowadzane nawet przez kanały o mniejszej średnicy. Jeśli zainteresował cię komin murowany, przeczytaj także nasz artykuł: Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego.
Systemy kominowe – na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?
Systemy kominowe muszą być dopasowane do parametrów budynku oraz rodzaju pieca. W ofertach handlowych dominują dwa typy owych produktów.
Prefabrykaty ceramiczne – są ogniotrwałe i doskonale radzą sobie z szybkimi zmianami temperatur. Zapewniają wydajne odprowadzanie spalin, które wytwarza komora spalania. Kominy ceramiczne sprawdzają się przy piecach na paliwo stałe, piecach olejowych oraz gazowych. W ofertach sprzedaży znajdują się modele dedykowane pod konkretne kotły grzewcze oraz modele uniwersalne (dostosowane do kilku typów kotłów grzewczych).
Ceramiczne kominy systemowe wymagają umiejętnego montażu. Z reguły powstają podczas budowy nowych obiektów mieszkalnych. Ich masa jest dość duża, co wiąże się z koniecznością wykonania fundamentu. Na dnie komina musi znajdować się materiał izolacyjny. Bezpośrednio na nim muruje się fundament z pustaków bądź cegieł. Warto go dodatkowo uszczelnić dobrej jakości zaprawą cementowo wapienną. Przygotowany w ten sposób fundament będzie jednocześnie obudową dla pojemnika na kondensaty.
Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!
Prefabrykaty stalowe – wyróżniają je atrakcyjne ceny zakupu. Do ich produkcji wykorzystywana jest stal kwasoodporna. Tego rodzaju systemy kominowe mogą być bardzo trwałe. Jednak ich największym mankamentem pozostaje niewielki stopień izolacji termicznej. Stal nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, dlatego komin musi posiadać dodatkową, wydajną izolację termiczną. Konieczne jest także zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stalowymi przewodami, a obudową komina.
Warto także podkreślić, że stalowa rura kwasoodporna nie jest tak ciężka jak jej ceramiczne odpowiedniki. Dzięki temu stalowe systemy kominowe nie wymagają budowy dodatkowego fundamentu. Jest to jeden z aspektów, które przekładają się na niższy cennik budowy. Ważną kwestią jest także szczelność komina. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Wybieramy nasady kominowe
Nasady kominowe (w tym nasady kominowe obrotowe i nasada kominowa) stanowią rodzaj zwieńczenia przewodu spalinowego bądź wentylacyjnego. Znajdują się na samym szczycie komina i chronią jego wnętrze przed opadami deszczu oraz działaniem innych, niesprzyjających warunków pogodowych. Nasady kominowe stanowią też rodzaj ochrony przed ptactwem, które chętnie gnieździ się w przewodach wentylacyjnych. Nasada kominowa to zatem niezbędny element.
W ofertach sprzedaży znajdziemy stałe oraz samonastawne nasady kominowe, a także kominowe nasady w wersjach: nasady kominowe stałe i nasady kominowe obrotowe.
Stałe nasady kominowe – nasady kominowe stałe nie zmieniają swojego położenia względem kierunku wiejącego wiatru. Mogą wymusić lepszą cyrkulację, jednak ich skuteczność jest ściśle uzależniona od intensywności i kierunku wiatru.
Samonastawne nasady kominowe – te kominowe nasady nieustannie ustawiają się w stronę wiejącego wiatru. Osłaniają wlot kominowy specjalną czaszą, co pozytywnie wpływa na zwiększenie ich wydajności. Tego typu komin systemowy (nasady kominowe obrotowe) wydajnie wspomagają ciąg kominowy i są szczególnie polecane przy kominach o mniejszej średnicy przewodu spalinowego. Nasada kominowa tego typu (popularne nasady samoustawne) to praktyczne rozwiązanie.
Kiedy stosować wkłady kominowe?
Wkłady kominowe to elementy, które możemy umieścić w przewodzie kominowym na każdym etapie. Niektórzy stosują wkłady kominowe już w momencie budowy. Jednak znacznie częściej znajdują one zastosowanie podczas renowacji starszych kominów murowanych.
W domach starszego typu często dochodzi do uszkodzenia przewodów kominowych. Cegły zaczynają pękać lub pojawiają się inne, trudne do wyeliminowania problemy. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie nowego komina. Jednak nie jest to możliwe bez istotnej ingerencji w konstrukcję budynku. Takie działania wygenerowałyby także dość duże ceny inwestycyjne. Na szczęście wkłady kominowe są tu wydajną i tańszą alternatywą. Nie wymagają tak dużej ingerencji w konstrukcje budynku, ułatwiają przeprowadzenie renowacji, a jednocześnie sprawiają, że komora spalania może pracować bezpiecznie.
Możemy też przyjąć, że wkłady kominowe są prostszą wersją pełnych systemów. Nadają się zarówno do kominów dymowych, jak i do przewodów wentylacyjnych. W drugim przypadku trzeba jednak zadbać o to, by pustaki wentylacyjne znajdowały się na tej samej wysokości co otwory we wkładzie stalowym. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o kominach, w tym miejscu zebraliśmy wszystkie niezbędne porady.
Jak dobrać wkłady kominowe?
Wprowadzając wkłady kominowe do gotowego już przewodu musimy zwrócić szczególną uwagę na przekrój. Sprawdźmy wielkość i przekrój naszego komina. W razie potrzeby możemy też wykonać jego frezowanie. Jest to wyrównywanie i lekkie powiększanie otworu. W ofertach handlowych znajdziemy wkłady kominowe o trzech typach przekroju.
- Wkłady kominowe owalne – owalne wkłady nadają się do umieszczenia w przewodzie kominowym o przekroju kwadratowym.
- Wkłady kominowe okrągłe – okrągłe wkłady znajdują swoje zastosowanie w przewodach kominowych o prostokątnym przekroju.
- Wkłady kominowe prostokątne – wkład kominowy prostokątny nadaje się do kominów, w których nie sprawdzą się wkłady o przekroju owalnym ani okrągłym. Wkłady prostokątne nie ograniczają nadmiernie średnicy otworu (tak jak swoje okrągłe i owalne odpowiedniki). Są lepiej dopasowane do kształtu przewodu, dzięki czemu znajdują zastosowanie w kominach o niewielkim przekroju kanału dymowego.
Kolejną kwestią na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru wkładu jest rodzaj paliwa. Wkłady kominowe mogą zostać wykonane z kilku rodzajów stali.
- Stal żaroodporna – wkłady żaroodporne nadają się do kotłów zasilanych materiałem drewnopochodnym. Żaroodporne wkłady (w tym stalowe wkłady żaroodporne owalne) dobrze poradzą sobie przy instalacjach zasilanych drewnem bądź pelletem.
- Stal kwasoodporna – kwasoodporne wkłady nadają się do montażu przy kotłach olejowych oraz gazowych. Rury kwasoodporne zapewnią w tym wypadku pełne bezpieczeństwo instalacji.
- Stal kwasoodporna i żaroodporna - znajdzie swoje zastosowanie przy kotłach w których występują nagłe zmiany temperatur oraz możliwość działania kwasów. Tego rodzaju wkłady kominowe nadają się do kotłów zasilanych węglem, eko=groszkiem oraz materiałami węglopochodnymi. Wkład ze stali kwaso i żaroodpornej będzie najbardziej wytrzymały, jednak cena jego zakupu będzie najwyższa.
A może komin zewnętrzny?
Istnieją sytuacje w których nie można wykonać komina we wnętrzu budynku, lub niemożliwe jest wykorzystanie istniejącej już konstrukcji. Na szczęście istnieje wydajne rozwiązanie tego problemu. W ofertach sprzedaży znajdują się kominy dwuścienne izolowane. Możemy bez większych trudności podłączyć je kotła grzewczego, wyprowadzić na zewnątrz budynku i ulokować bezpośrednio na elewacji. Warto podkreślić, iż tego rodzaju kominy zewnętrzne nie wymagają dodatkowej obudowy. Jej funkcję spełnia zewnętrzny płaszcz stworzony ze stali szlachetnej. We wnętrzu znajduje się przewód dymowy wykonany ze stali kwasoodpornej.
Kominy dwuścienne izolowane posiadają także płaszcz wewnętrzny z blachy kwasoodpornej. Oraz płaszcz zewnętrzny z blachy nierdzewnej. Ważnym elementem jest także izolacja termiczna, która przeważnie osiąga grubość 3 cm. Kominy izolowane składają się z gotowych elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu na miejscu. Połączenia są bardzo proste, wystarczy wsunąć jeden element w drugi.
Kominy dwuścienne izolowane odznacza atrakcyjny cennik zakupu. Tego typu rozwiązanie możemy też zastosować do podłączenia kominków (w przypadku, gdy brakuje już wolnych szachtów w tradycyjnym kominie dymowym).
A co z kominem wentylacyjnym?
W przeciętnym domu jednorodzinnym znajduje się 1-2 kominy dymowe oraz przynajmniej 5 kominów wentylacyjnych. Do budowy systemu wentylacji grawitacyjnej mogą posłużyć pustaki wentylacyjne. W ofertach sprzedaży znajdziemy pustaki wentylacyjne z keramzytobetonu, ceramiki lub silikatów. Ceramiczne i silikatowe pustaki wentylacyjne posiadają pojedyncze kanały. Z kolei produkty z keramzytobetonu mogą zostać wyposażone w jeden do maksymalnie czterech kanałów w jednym rzędzie. Zastosowanie materiałów wielokanałowych może ułatwić prace nad budową systemu wentylacyjnego. Jeśli nadal zastanawiasz się nad zastosowaniem systemów kominowych, w tym artykule podpowiadamy, na co się zdecydować. Nasady kominowe i sam komin systemowy to rozwiązania warte rozważenia.
Powiązane artykuły
-
Regulator ciągu kominowego – zastosowanie, rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?
-
Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?
-
Rodzaje kominów i systemy kominowe - co musisz wiedzieć przed wyborem?
-
Wybieramy kominy systemowe – rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
-
Szlamowanie komina krok po kroku - wykonanie, koszt, porady
-
Prawidłowe uszczelnianie komina krok po kroku
-
Jak długo wypala się sadza w kominie? Wyjaśniamy krok po kroku
-
Remont i frezowanie kominów krok po kroku - cena, opis, opinie
-
Struktonit na komin krok po kroku – ceny, opinie, wymiary, montaż
-
Wybieramy ławę kominiarską – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Wybieramy pustaki kominowe - ceny, opinie, porady, wymiary
-
Wykończenie komina – metody, materiały, wykonanie, opinie
-
Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego
-
Obudowa komina z blachy krok po kroku - poradnik praktyczny
-
Wybieramy drzwiczki rewizyjne – rodzaje, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Wybieramy daszek na komin - rodzaje, ceny, zastosowanie, opinie, porady
-
Strażak na komin - po co go montować? Zobacz ceny, opinie i montaż krok po kroku
-
Komin ceramiczny krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Wybieramy wycior do komina — rodzaje szczotek, ceny, opinie, porady
-
Wyczystka kominowa – czym jest i jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku