Otwory rewizyjne w mieszkaniu i ich maskowanie

Kiedy w ścianie powinny się znaleźć drzwiczki rewizyjne?

Pozostawienie w ścianach niezabudowanych fragmentów jest koniecznością, aby mieszkanie było stale nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Niektóre elementy instalacji wymagają okresowego nadzoru, inne zaś - prędzej czy później – trzeba będzie naprawić lub wymienić. Do takich elementów wyposażenia domu należą:

 • zawory;
 • czyszczaki kanalizacyjne;
 • filtry;
 • syfony kuchenne, wannowe i brodzikowe;
 • wodomierze;
 • ciepłomierze;
 • liczniki;
 • okienko wyciorowe w kominie.

Drzwiczki rewizyjne, określane czasem jako drzwiczki inspekcyjne, muszą zasłaniać kwadratowy otwór w ścianie o długości boku od 15 cm do 60 cm. W zależności od przeznaczenia, otwór powinien nie tylko umożliwić zdiagnozowanie awarii, ale również swobodne operowanie narzędziami w celu jej usunięcia. Należy tak umieścić ten otwór, aby maksymalnie ułatwić sobie dostęp.

Drzwiczki inspekcyjne są konieczne nie tylko przy różnego rodzaju licznikach, ale wbrew pozorom, również przy wannie i brodziku. Z upływem czasu najlepsze nawet uszczelki i zawory ulegają korozji albo rozszczelnieniu i wymagają wymiany albo regulacji. Trudno sobie wtedy wyobrazić wymianę uszczelki bez rozbicia kilku płytek wokół wanny.

Maskowanie otworów rewizyjnych w mieszkaniu

Estetyka mieszkania wcale nie musi cierpieć w zetknięciu z brutalną koniecznością montowania drzwiczek rewizyjnych. Odpowiednio dobrana ramka, klapa, maskownica rewizyjna albo kratka rewizyjna wykonana z różnych materiałów i w różnej kolorystyce, pozwala na dyskretne ukrycie funkcjonalnego otworu.

Drzwiczki rewizyjne mogą wtopić się w tło, zachowując spójność z wystrojem kuchni czy łazienki. Jeśli zajdzie konieczność, co zdarza się raczej rzadko, że otwór rewizyjny musi znaleźć się na ścianie na nietypowej wysokości, można na drzwiczkach powiesić na przykład szafkę albo obraz. W wykonaną na wymiar ramkę da się też obsadzić jedną z ceramicznych płytek ściennych.

W pewnych warunkach możliwe jest zrezygnowanie z okienka rewizyjnego na ścianie kuchni albo łazienki. Jeśli za ścianą tych pomieszczeń znajduje się na przykład pralnia, ewentualnie inne pomieszczenie gospodarcze, dostęp do łazienkowych i kuchennych instalacji można urządzić od tej właśnie strony. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kratkach do kominka. One również stanowią niezbędne w domu maskownice.

Wybór odpowiednich drzwiczek rewizyjnych

Na co zwrócić uwagę kupując drzwiczki rewizyjne?

Trudno zaprzeczyć, że pełniące wyłącznie użytkową rolę mierniki, rury i zawory są raczej pozbawione walorów dekoracyjnych. Przygotowane na wymiar drzwiczki ukrywają we wnęce mało estetyczne, w porównaniu z wystrojem mieszkania, elementy techniczne.

Poza wyglądem drzwiczki rewizyjne mają do spełnienia także ochronę ukrytej za nimi instalacji. Przewody z wodą, gazem albo pozostające pod napięciem elektrycznym są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Mocne metalowe zasłony maskownicy utrudniają przypadkowe potrącenie twardym przedmiotem albo nieszczęśliwe zaczepienie na przykład kuchennym nożem.

Innym kryterium wyboru drzwiczek rewizyjnych jest ich funkcja blokady w dostępie do liczników i mierników, szczególnie w miejscach ogólnie dostępnych. Zaopatrzone w specjalne zamki, chronią wrażliwe urządzenia przed niepowołanymi osobami.

Wybierając drzwiczki rewizyjne dobrze jest wziąć pod uwagę kilka porad praktycznych:

Warunki i wymagania otoczenia

 • szczególna wytrzymałość mechaniczna – dostęp do instalacji mogą mieć tylko określone osoby,
 • szczelność – instalacja za drzwiczkami musi być chroniona przed pyłem i wilgocią (zwłaszcza w obrębie łazienki i na zewnątrz budynku),
 • odporność na wysoką temperaturę – ta cecha jest niezbędna w przypadku komina.

Sposób wykończenia ścian

Drzwiczki rewizyjne powinny stanowić element wykończenia ścian, pasujący do ogólnego wzornictwa. Istotny będzie kolor (biały, srebrny, w odcieniu ściany) i materiał.

 • tworzywo ABS (czyli akrylonitryl-butadien-styren),
 • tworzywo PCV,
 • stal ocynkowana albo lakierowana oraz stal nierdzewna,
 • aluminium.

Rodzaj pomieszczenia

W pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie nie ma specjalnego zagrożenia dla instalacji i urządzeń, drzwiczki rewizyjne mogą być wykonane z plastiku. Metalowe, ze stali i aluminium, zapewniają większą ochronę, a ramki stanowią doskonałą maskownicę dla glazury. Jeśli specjalny design mieszkania tego wymaga, drzwiczki można również wyłożyć drewnem. Przydatne mogą być opinie specjalistów od wystroju wnętrz.

Pod względem praktycznym, dobre drzwiczki rewizyjne powinny spełniać kilka wymogów:

 1. Wytrzymałość materiału oraz format drzwiczek musi odpowiadać wymaganiom w miejscu montażu.
 2. Połączenie gwintowe, a nie spawane, ułatwia montaż i wymianę części.
 3. Grubość ramki powinna umożliwiać montaż płytek odpowiedniej grubości.
 4. Mechanizm zamka musi być prosty, niezawodny i funkcjonalny.

Przykładowe ceny drzwiczek rewizyjnych z różnych materiałów

 • drzwiczki rewizyjne z tworzywa sztucznego 25 x 40 cm – 28 zł.
 • drzwiczki rewizyjne metalowe 60 x 60 cm – 128 zł,
 • drzwiczki rewizyjne aluminiowe 60 x 60 cm – 166 zł,
 • drzwiczki rewizyjne dębowe 60 x 60 cm – 228 zł (ceny wyjątkowo dekoracyjnych maskownic są dosyć wysokie).

Montaż drzwiczek rewizyjnych w trakcie budowy i później

Czasem zachodzi konieczność montażu drzwiczek rewizyjnych po zakończeniu prac budowlanych. Przyczyna może być prozaiczna: potrzeba dostępu do pewnych elementów instalacji wyszła na jaw zbyt późno. Mając do dyspozycji szeroki wybór klap, ramek i drzwiczek, bez problemu można wykonać i odpowiednio przesłonić otwór rewizyjny w dowolnej ścianie.

Jeśli ze względów konstrukcyjnych albo estetycznych wymiary potrzebnych drzwiczek odbiegają od standardów, zawsze można zamówić wyrób na wymiar. Biorąc pod uwagę opinie renomowanych firm, bez trudu da się znaleźć odpowiedniego wykonawcę.

ikona podziel się Przekaż dalej