Tradycyjne kominy murowane czy kominy systemowe?

Komin modułowy – prostszy montaż, niższe koszty

Komin może zostać zbudowany tradycyjnie jako murowany, albo z gotowych elementów, które montuje się na miejscu i wtedy mówimy o kominie systemowym. Środowisko każdego komina jest bardzo specyficzne; panuje w nim wysoka temperatura, następuje osadzanie się spalin oraz wydzielanie kwasów. Szczególnej uwagi wymaga wybór nie tylko odpowiedniej cegły, ale również zaprawy.

Murowany komin jest sprawdzonym rozwiązaniem, jednak konstrukcja z pojedynczych cegieł jest bardzo pracochłonna. Komin prefabrykowany, składany z gotowych modułów, pozwala na znaczne uproszczenie prac budowlanych, a tym samym prowadzi do obniżenia kosztów. Gotowe kominy systemowe zapewniają również większe bezpieczeństwo, jako że ich elementy są wykonywane z materiałów atestowanych, odpornych na działanie wysokiej temperatury oraz kwasów.

Budując system kominowy w domu, należy kierować się rodzajem urządzenia grzewczego. Innego komina wymagają piece opalane drewnem, a innego te, w których spala się węgiel albo gaz. Należy przy tym pamiętać, że gotowy komin – zarówno komin modułowy, jak i murowany, musi zostać odebrany przez uprawnionego mistrza kominiarskiego.

Kominy systemowe – podstawowe rodzaje

Gotowe kominy z prefabrykatów coraz częściej zastępują tradycyjne kominy murowane z cegły. Komin prefabrykowany ma opinie bardziej bezpiecznego w użytkowaniu i łatwiejszego w budowie. W zasadzie pytanie o to, czy bardziej korzystne są kominy systemowe, czy kominy murowane, zaczyna być pytaniem retorycznym. Pozostaje tylko decyzja wyboru odpowiedniego komina.

 • Kominy systemowe uniwersalne
Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

Uniwersalność, zbierająca zwykle niezbyt pochlebne opinie, w tym wypadku akurat się sprawdza. Systemowy komin ceramiczny może skutecznie odprowadzać spaliny o temperaturze od 60°C do 600°C. Ponieważ zestaw tego typu komina posiada odskraplacz, który zabezpiecza system kominowy przed zalaniem skroplinami, piec do niego podłączony może być opalany zarówno paliwem stałym, jak i ciekłym. Do przewodu kominowego da się podłączyć piec na drewno, brykiet, węgiel, gaz albo olej opałowy. Może to być również kominek na paliwo stałe albo płynne. Dzięki uniwersalnemu kominowi można wymienić piec grzewczy bez konieczności przebudowy komina. Ponieważ wkład ceramiczny jest odporny na kwasy, tego typu komin może być zastosowany w środowisku ze znaczną wilgocią oraz obecnością kwasów. Trzeba tylko zaznaczyć, że „uniwersalność” komina po jego wybudowaniu zostaje automatycznie ograniczona jego średnicą. Wprawdzie będzie on przez cały czas odpowiedni do różnych typów paliwa, jednak jego średnica nie będzie dla wszystkich urządzeń optymalna. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach kominów i systemów kominowych.

 • Kominy systemowe standardowe

Jest to również systemowy komin ceramiczny, ale bez odskraplacza. Na skutek tego nie nadaje się do pieców na paliwo ciekłe, ale może doskonale współpracować z kominkiem o otwartym palenisku, piecem grzewczym na węgiel lub biomasę. Wkład ceramiczny umożliwia odprowadzanie spalin o temperaturze od 200°C do 600°C. W porównaniu z kominem uniwersalnym komin standardowy jest znacznie tańszy, co stanowi argument dla właścicieli domów zdecydowanych korzystać tylko z paliw stałych, jak węgiel, drewno czy brykiet.

 • Kominy systemowe do pieca gazowego (Gaz Turbo)

Jest to komin modułowy współpracujący z piecami kondensacyjnymi, wyposażonymi w zamkniętą komorę spalania. Jest dostosowany do nowoczesnych urządzeń grzewczych opalanych gazem albo olejem opałowym. Kwasoodporna rura wkładu kominowego jest wykonana ze stali nierdzewnej. Zestaw wyposażony jest w odskraplacz. Temperatura spalin nie powinna przekraczać 200°C. Powietrze do komory spalania dostarczane jest przez obudowę strumieniem przeciwnym do strumienia spalin.

Rodzaje kominów systemowych ze względu na przeznaczenie

 • Kominy dymowe – przeznaczone do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi. Kominy dymowe stykają się, poza szkodliwymi gazami, również z pyłem, sadzą i parą wodną.
 • Kominy spalinowe – odprowadzają spaliny z kotłów gazowych oraz olejowych.
 • Kominy wentylacyjne – odprowadzają zużyte i zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń do atmosfery.

Kominy systemowe – budowa i montaż

Główne elementy składowe komina systemowego

Podstawowe elementy każdego komina to:

 • Wkład kominowy – rury odprowadzające spaliny z urządzenia grzewczego. Stosuje się rury kamionkowe, szamotowe lub stalowe o przekroju okrągłym albo kwadratowym. Rury ceramiczne stabilizują temperaturę spalin, przez co korzystnie wpływają na ciąg w kominie. Mimo rozpowszechnionej opinii, że kocioł kondensacyjny wymaga koniecznie wkładu stalowego, całkowicie możliwe jest zastosowanie komina ceramicznego pod warunkiem, że został świadomie do takiej współpracy zaprojektowany.
 • Obudowa komina – korpus, wewnątrz którego przebiega rura wkładu kominowego. Obudowę wykonuje się zwykle z pustaków keramzytobetonowych, a czasem z pustaków ceramicznych.

Przykładowy cennik niektórych kominów systemowych

 • Komin uniwersalny dymowy – ceny: 1113 zł (wysokość 4 m), 1474 zł (wysokość 6 m)
 • Komin standardowy dymowy – ceny: 925 zł (wysokość 4 m), 1232 zł (wysokość 6 m)
 • Komin stalowy Gaz Turbo – ceny: 1491 zł (wysokość 4 m), 1733 zł (wysokość 6 m)

Zestaw akcesoriów do komina systemowego

Nie tylko wkład i obudowa tworzą kompletny komin; producenci dołączają zwykle takie dodatkowe elementy, jak m.in.:

 • termoizolacja,
 • trójnik przyłączeniowy,
 • płyta czołowa izolacyjna,
 • drzwiczki rewizyjne,
 • rura wyczystkowa,
 • ściek kondensatu,
 • kratka zabezpieczająca wlot powietrza,
 • czapka kominowa.

Nie wszystkie kominy systemowe są takie same

Wyposażenie domu w komin można wykonać na różne sposoby. Wprawdzie klasyczne murowane kominy wciąż jeszcze odgrywają w nowym budownictwie istotną rolę, jednak coraz częściej są zastępowane przez kominy systemowe. Wkład ceramiczny albo z nierdzewnej stali zapewnia efektywne odprowadzanie spalin z pieców grzewczych różnych typów.

Właściciele domów, którzy remontują komin, aby podłączyć do niego kominek albo inne urządzenie grzewcze wymagające odprowadzania spalin, powinni wybór odpowiedniego systemu uzgodnić z ekspertem w tej dziedzinie. Konfiguracja i montaż modułów kominowych muszą odpowiadać obowiązującym przepisom. Użyte materiały powinny być odporne na agresywne środowisko spalin.

ikona podziel się Przekaż dalej