Wycior kominowy — co to jest i jaka jest jego cena?

Czym jest wycior do komina?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które wynikają z zapchanego komina. Jeżeli jest on nieczyszczony przez kilka lat, zgromadzona w nim sadza może doprowadzić do cofania się dymu, który powstaje podczas spalania drewna czy węgla. Wówczas może się to skończyć zatruciem. Innym problemem jest zapalenie się sadzy, co może skutkować pożarem całego budynku. To wszystko sprawia, że zestawów do czyszczenia kominów należy używać nawet raz na trzy miesiące.

Oczywiście można się tu posłużyć pomocą kominiarza, który ma profesjonalny wycior kominiarski do czyszczenia komina i zajmie się wszystkim profesorsko. Jednak dla oszczędności możemy kupić odpowiednią szczotkę do komina i zacząć go czyścić samodzielnie. Sęk w tym, aby sięgnąć po właściwy wycior kominowy.

Sam wycior kominiarski do czyszczenia komina nie jest szczególnie skomplikowany. Przepychacz kominowy, na przykład do komina ceramicznego, opiera się na długiej rączce lub pręcie, na którym znajduje się specjalna szczotka do komina. Jak zostało wspomniane, wycior do komina stosuje się do czyszczenia przewodów kominowych, udrażniając je przez usunięcie nagromadzonej sadzy.

Optymalnie, kiedy wyciory kominowe są elastyczne. Dzięki temu zestaw do czyszczenia komina sprawdzi się w dłuższym kominie. Natomiast sztywne przepychacze kominowe pozwalają na szybsze i prostsze usunięcie sadzy.

Ile kosztuje szczotka do komina?

Cennik usług kominiarskich jest dosyć wysoki. Wydatki rosną, kiedy specjalistę do czyszczenia kominów wzywać trzeba trzy czy cztery razy w roku, choć przy profesjonalnych usługach wielokrotnie wystarczy przeczyścić komin raz lub dwa razy.

Inaczej wygląda to przy narzędziach do czyszczenia komina. Okazuje się, że osobisty zestaw do czyszczenia komina jest zdecydowanie tańszy. Najtańszy wycior do komina to koszt zaledwie kilku złotych. Większy przepychacz kominowy, zbudowany z wytrzymałego drutu stalowego, kosztuje kilkadziesiąt złotych. W dalszym ciągu to jednak naprawdę niska cena, jeżeli porównać ją z cennikiem usług profesjonalnych kominiarzy.

Jednak ceny szczotek kominiarskich to nie wszystko. Oczywiście warto wziąć pod uwagę markę. Obecnie na rynku jest kilku producentów, którzy oferują wyciory do komina ceramicznego i murowanego, a wśród nich np. Vorel, Szczotpol, Profix, Szczotex oraz Mega. Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia komina krok po kroku.

Jak wybrać wycior kominowy?

Nie ulega wątpliwości, że rynek jest bardzo bogaty w wyciory do komina. Dlatego każdy powinien znaleźć narzędzie dla siebie optymalne, właściwe pod kątem rozmiaru i typu komina, na przykład specjalny do kominów ceramicznych lub murowanych.

Wycior do komina na kostce brukowej, a także wycior kominowy, szczotka do komina
Polecany wycior do komina, wycior kominowy, szczotka do komina oraz porady zakupowe

Najważniejsze, aby nie kierować się tylko i wyłącznie ceną. Najtańsze wyciory kominowe wprawdzie w żaden sposób nie nadwyrężą budżetu, ale mogą okazać się niewystarczające. Tymczasem niedokładne czyszczenie komina jest tak samo niebezpieczne, jak zaniechanie tego procesu. Ponadto tani wycior do komina nie jest szczególnie trwały i posłuży zaledwie kilkukrotnie. Najlepiej więc kupić szczotkę do czyszczenia komina, którą w swojej pracy wykorzystują kominiarze. Wówczas warto skupić się na kilku kluczowych parametrach, do których należą:

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących kominy można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Sprawdź!

  • materiał — od materiału, z jakiego wykonano wycior, zależy jego efektywność. Musi on być dopasowany do komina, dlatego do czyszczenia komina ceramicznego bądź z powłoki kwasoodpornej szczotka musi być wykonana z tworzywa sztucznego, bo w innym wypadku zostanie naruszona powierzchnia przewodu kominowego. Dla kominów murowanych należy szukać szczotek z drutu stalowego. To narzędzia mocne, twarde i odporne na odkształcenia czy przerwania, idealne do czyszczenia komina murowanego.
  • kształt — pod kątem kształtu wycior również powinien być dopasowany do przewodu kominowego. Na przykład w kwadratowych kominach najlepiej sprawdzi się przepychacz o takim samym kształcie, który posłuży do czyszczenia przewodu bez ryzyka zaklinowania szczotki.
  • rodzaj obciążnika — obciążnik jest przymocowany do szczotki i umożliwia czyszczenie komina w jego najgłębszych rejonach. Najczęściej obciążnik występuje w formie kuli, ewentualnie prostokąta. Podobnie jak przy materiale powinien on być dopasowany do komina: obciążniki stalowe są odpowiednie do kominów murowanych, a gumowe do kominów ceramicznych i ze stali kwasoodpornej. Inną kwestią jest ich waga. Dla dłuższych kominów obciążnik powinien mieć możliwie największą wagę, zwłaszcza podczas czyszczenia od góry, kiedy szczotkę należy sprowadzić na sam dół przewodu kominowego. Oczywiście obciążnik powinien być dużo mniejszy niż średnica komina.
  • rodzaj linki — linka powinna być jak najgrubsza, mieć co najmniej 3 mm grubości i być wykonana z wytrzymałych materiałów (np. drutu stalowego). Przy czyszczeniu od góry, jeżeli linka jest cienka, skończy się to zerwaniem szczotki i zablokowaniem komina. Linka wycioru do komina powinna też wytrzymać energiczne szarpanie podczas czyszczenia przewodu kominowego.
  • średnica — powinna być dopasowana do rozmiarów komina. Średnica wyciorów kominowych jest bardzo różna (np. 25, 50, 100, 200 czy 350 mm).
  • sposób czyszczenia komina — komin czyścić można oddolnie i od góry. Przy czyszczeniu z poziomu dachu wystarczy standardowy zestaw do czyszczenia komina z obciążnikiem i szczotką. Takie wyciory, poza długą elastyczną linką, często pozwalają na podłączenie wiertarki, co pozwala jeszcze efektywniej usuwać sadzę. W przypadku czyszczenia od dołu wycior kominowy jest nakręcany na przepychacz.

Bez wątpienia wyciory do komina są więc narzędziem wartym bliższego zainteresowania. Wbrew pozorom mogą nie tylko udrożnić komin, poprawiając tym samym ciąg, ale przede wszystkim pozwalają pozbyć się sadzy. Są więc bezcenne w kwestii bezpieczeństwa.

Usunięcie sadzy jest bowiem kluczowe dla ryzyka jej zapalenia. Co ważniejsze, komin wolny od sadzy to mniejsze ryzyko cofania się dymu szkodliwego dla zdrowia i życia domowników. W skrajnie niebezpiecznych sytuacjach dym powstały ze spalania drewna czy węgla jest przyczyną zatruć. Szczególnie niebezpieczny jest niewidoczny i bezwonny tlenek węgla potocznie zwany czadem.

ikona podziel się Przekaż dalej