Wyczystka kominowa – czym jest i jak działa? Wyjaśniamy krok po kroku
Spalanie każdego paliwa stałego wiąże się nieuchronnie z powstawaniem mniejszej lub większej ilości popiołu. Jest to produkt wtórny działania wysokiej temperatury na substancje mineralne, znajdujące się w paliwie. Może go być zaledwie 0,5% z dobrej jakości pelletu albo 6-12% z węgla kamiennego. Poza tym wraz ze spalinami do komina przedostaje się pył i sadza. Wszystko to wcześniej czy później opada na dno, czyli dostaje się do wyczystki kominowej.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyczystka kominowa niezbędna w każdym kominie
Co to w ogóle jest i do czego służy?
Nie ważne, czy to będzie tradycyjny, murowany z cegły komin, czy nowoczesny komin ze stali nierdzewnej: wszystkie mają to samo zadanie, a mianowicie odprowadzanie na zewnątrz spalin, które powstają w procesie spalania paliwa stałego. Ogrzewanie domu takimi paliwami, jak węgiel kamienny, drewno albo pellet drzewny powoduje też powstawanie pewnej ilości sadzy. Sadza osiada na ścianach, skąd jest usuwana podczas kontroli i czyszczenia przewodów kominowych.
Osad sadzy musi być od czasu do czasu usuwany ze ścian komina, ponieważ utrudnia odprowadzanie spalin, a w pewnych warunkach może nawet doprowadzić do zapalenia się sadzy w kominie i pożaru. Szczególnie ważny jest taki montaż drzwiczek wyczystkowych, aby umożliwić łatwy i nieskomplikowany dostęp do komina.
Ponieważ ulokowana na dole przewodu kominowego wyczystka posiada drzwiczki rewizyjne, można dzięki temu na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, które się w niej gromadzą. Drzwiczki wyczystki stanowią zasadnicze dojście do komina i ich montaż musi to zagwarantować. Właściciele domów są zobowiązani do kontroli kominów przynajmniej raz w roku, więc rewizja do komina jest konieczna. Wyczystka kominowa może być betonowa albo wykonana ze stali kwasoodpornej. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert specjalistów.
Gdzie ulokować drzwiczki wyczystki?
Rewizja do komina jest niezbędna, co nie ulega wątpliwości, wobec tego należy tylko wybrać odpowiednie miejsce na montaż drzwiczek wyczystkowych. Powinny być one łatwo dostępne, a z drugiej strony mało widoczne, jako że raczej nie będą stanowić ozdoby mieszkania. Zwykle drzwiczki rewizyjne daje się ulokować w korytarzu albo pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do reprezentacyjnego salonu z kominkiem. W przypadku komina połączonego z piecem grzewczym, wyczystka betonowa albo stalowa łatwiej znajdzie jakieś dyskretne miejsce.
Drzwiczki rewizyjne do komina są jego istotną częścią, zapewniają dostęp do komina w celu kontroli i niezbędnego czyszczenia. Muszą być przede wszystkim odporne na wysoką temperaturę, natomiast ich wygląd zewnętrzny może być standardowy i prosty, albo też ozdobny i wkomponowany w ścianę.
W zależności od miejsca lokalizacji wyczystki kominowej, różna może być temperatura, na jaką ta część komina jest narażona. Materiał wyczystki i drzwiczek musi być w każdym wypadu niepalny, jak stal nierdzewna, stal ocynkowana względnie inna blacha stalowa o odpowiednich wymiarach.
Funkcja i montaż wyczystki kominowej
Ogólne wymagania wobec wyczystki kominowej
Nowoczesne wyczystki i drzwiczki rewizyjne można również samodzielnie montować w kominach w pomieszczeniach. Drzwiczki są dostępne w różnych wzorach i kolorach, aby łatwiej dopasować je do otoczenia, mają też odpowiednio zabezpieczone zamknięcie. Przy zakupie wyczystki i drzwiczek trzeba zwrócić uwagę na dwa wymiary:
- Wymiar zewnętrzny – ważny ze względu na montaż i późniejszą obsługę. Waha się od 10 cm x 24 cm do 50 cm x 60 cm z różnymi wymiarami pośrednimi.
- Wymiar wewnętrzny – prześwit, który jest uzależniony od wymiarów przewodu kominowego.
Wiele modeli drzwiczek kominowych daje się montować z otwieraniem na lewo albo na prawo; osadzenie jest możliwe z wybranej strony. Dla wygody kominiarza, który będzie kontrolował i czyścił komin, większość typów drzwiczek daje się łatwo zdejmować z zawiasów i ponownie nakładać.
Komu przeszkadza mało efektowny wygląd drzwiczek wyczystkowych w pomieszczeniu mieszkalnym, może zastosować specjalne maskowanie ze stali nierdzewnej z ukrytym zawieszeniem i zamknięciem, tak że na ścianie widoczna jest tylko gładka powierzchnia. Poza tym możliwe jest wyłożenie takiej osłony ceramicznymi płytkami albo naturalnym kamieniem, aby optycznie nie rzucała się w oczy.
Wiodący producent systemów kominowych – firma Schiedel
Firma Schiedel jest największym i najnowocześniejszym producentem systemów kominowych w Europie. Gwarantuje konstrukcję, która zapewnia bezpieczeństwo nawet w ekstremalnych warunkach zapalenia się sadzy. Systemowe rozwiązania umożliwiają łatwy i szybki montaż. W skład produkowanych przez firmę Schiedel elementów kominów wchodzą również wyczystki kominowe.
Ceramiczne systemy kominowe są przeznaczone do obsługi pieców opalanych różnymi paliwami. Zapewniają dobry ciąg, są odporne na kwasy i wysoką temperaturę. Cena przykładowego trójnika wyczystkowego do komina firmy Schiedel wynosi ok. 152 zł. Cena uniwersalnego komina Schiedel wynosi ok. 1800 zł.
Szeroki zakres przekroju komina od 14 cm do 40 cm, odporne na korozję drzwiczki oraz 30 lat gwarancji – to tylko niektóre zalety wyrobów tej firmy.
Wyczystka kominowa – bez niej nie można się obejść
Dzięki prostej budowie wyczystkę da się łatwo połączyć z innymi elementami konstrukcji przewodu kominowego. Umożliwia skuteczne pozbycie się popiołu, sadzy i innych osadów zakłócających prawidłową pracę instalacji grzewczej. Odporność na kwasy i wysoką temperaturę wyczystki zapewnia bezawaryjną pracę przez długie lata.
Próba pominięcia wyczystki kominowej w konstrukcji komina obsługującego piec na paliwo stałe musi skończyć się katastrofą. Nawet najlepszej jakości pellet zawiera co najmniej 0,5% popiołu, z czego część przedostaje się do komina i opada na jego dno. Trudno wyobrazić sobie metodę wybierania osadu przez komin do góry – wyczystka jest więc niezbędna.