Domy góralskie z bali – charakterystyka

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się projekty domów z bali. Chociaż są one najbardziej charakterystyczne dla Podhala, to nie ma najmniejszego problemu, by wybudować dom w tej technologii na terenie całej Polski. Domy te powstają z grubych bali wykonane z tarcicy konstrukcyjnej iglastej, która jest sortowana w oparciu o wytrzymałościowe metody. Najpopularniejsze grubości bali wykorzystywanych przy budowie, wynoszą 5, 7 lub 9 cm. Jednak w tym przypadku projekty domów z bali wymagają dodatkowej izolacji cieplnej. Gdy w konstrukcji budynku zastosuje się bale o minimalnej grubości na poziomie 20 cm i więcej, wtedy ocieplenie ściany zewnętrznej nie jest konieczne.

Istnieje co najmniej kilka technologii budowania domów z bali. Zależą one od rodzaju materiału, sposobu posadowienia budynków, czy też typu zastosowanych węgłów. Góralskie domy z bali mogą być budowane z drewna mokrego lub suchego. Suche drewno uzyskuje się w wyniku suszenia komorowego. Jest to rozwiązanie niosące za sobą bardzo dużo korzyści. Do nich zalicza się, chociażby ochrona przed pracą drewna, co często przy mokrym drewnie skutkuje osiadaniem budynku. Dodatkowo usuwana jest żywica, a same bale pozbawiane są nieproszonych gości w postaci larw owadów oraz grzybów.

Całoroczne domy z bali różnią się także konstrukcyjnie pod względem typu wykorzystanych bali. Wśród najczęściej spotykanych przekrojów, wymieniamy bale pełne, czyli okrągłe, dwustronnie zaokrąglone, prostokątne i klasyczne wyróżniające się jedną stroną płaską i drugą zaokrągloną. Nie bez znaczenia jest również zetknięcie dwóch ścian zewnętrznych. Połączenie to nazywa się węgłem. Projekty domów obejmują węgły bez ostatków, jak i również z ostatkami.

Projekty domów z bali – ceny

Ceny projektów domów z bali uzależnione są od wielu różnych parametrów. Do nich zalicza się przede wszystkim powierzchnia budynku, jego kubatura, a także rozplanowanie pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest również typ dachu oraz zastosowane technologie w budownictwie ścian. Jednak projekty domów z bali kosztują średnio od 2500 do 3500 zł. Jeżeli interesują nas domy całoroczne, to musimy liczyć się z dużo wyższym kosztem. Natomiast projekty na małe domy z bali mogą kosztować poniżej 2 tysięcy złotych.

Poszczególne projekty możemy zamówić zarówno u wykonawców domów z bali, jak i również bezpośrednio w biurach architektonicznych. Liczne projekty domów z bali dostępne są na znanych serwisach z pozostałymi projektami tradycyjnych budynków mieszkalnych. Dzięki takim stronom internetowym możemy nie tylko dokładnie porównać wiele projektów w jednym miejscu, ale również od razu zakupić gotowy plan. Nie ma problemu z ich modyfikacją, co często odbywa się w cenie projektu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domach z bali.

Małe domy z bali - ceny

Jeżeli nie interesują Cię domy z bali pod klucz, które miałyby być przeznaczone do całorocznego zamieszkania, to warto przyjrzeć się cenom niedużym domkom. Najczęściej traktowane są one jako letniskowe lub sezonowe. Ich powierzchnia rzadko kiedy przekracza 50 metrów kwadratowych. Jednak ich zaletą jest to, że posiadają wszystko, co potrzeba do wygodnego funkcjonowania. Aneks kuchenny, łazienka, mały salon, a nawet sypialnia, to w dzisiejszych projektach małych domów z bali znajduje się w standardzie. Niektóre małe domy z bali dodatkowo są wyposażone w antresolę lub nieduże poddasze. Dodatkowym atutem jest często dostawiony taras, dzięki czemu domek spełnia swoją rekreacyjną funkcję.

Weranda drewnianego domu z bali, a także domy góralskie z bali i cennik domów z bali
Czym charakteryzują się domy góralskie z bali, a także cennik domów góralskich z bali
Cennik domów z bali o powierzchni do ok. 50 metrów kwadratowych

Budowa domu z bali

Cena

Małe domy z bali wraz z poddaszem 50 m2 w Szymonówku, wykonane z grubych bali korowanych o grubości 15-30 cm, wymiary 6x4 m

45000 zł

Mały dom z grubych bali korowanych o powierzchni całkowitej 40 m2. Wymiary 5x4 m z poddaszem, Modlin

40000 zł

Domek letniskowy Zakopane, 50 m2

49700 zł

Domy góralskie z bali bez pozwolenia, 70 m2, województwo łódzkie

99000 zł

Cennik domów letniskowych z grubych bali, 70 m2, województwo mazowieckie

70000 zł

Cennik domów z bali

Projekty domów z bali nie są aż takie drogie. Warto jednak sprawdzić, na jaką kwotę szacuje się wycenę realizacji projektów. Okazuje się, że cennik domów jest uzależniony nie tylko od wykonawcy, ale również od lokalizacji. Oczywiście wybudowanie domu w stanie surowym będzie dużo tańsze w porównaniu do zakupu domu z rynku wtórnego. Takie domy z bali pod klucz wraz z działką w atrakcyjnym miejscu, często kosztują ponad milion złotych.

Cennik domów z bali

Budowa domu z bali

Cena

Cennik domów z bali z tarasem 230 m2, Zakopane, rynek wtórny

2 700 000 zł

Cennik domów z bali 213 m2, Zakopane, rynek wtórny

1 430 000 zł

Domy z bali pod klucz, z grubych bali, Zakopane

Od 4000 zł/m2

Całoroczne domy z bala okrągłego Zawilec 122,82 m2, Poznań

299 999 zł

Cennik domów z bala okrągłego Róża 74,47 m2, Poznań

169 999 zł

Dom z grubych bali o wymiarach 9x7 m, województwo małopolskie

320 000 zł

Domy z bali pod klucz, Jasło

Od 1900 zł/m2

Domy z bali stan surowy otwarty, Jasło

Od 900 zł/m2

Domy z bali stan surowy zamknięty, Jasło

Od 1400 zł/m2

Dom z bali Zawoja 85,86 m2

159300 zł

Dom z bali Rydzowo 132,82 m2

162216 zł

Dom z bali Bolesławice 145 m2

165780 zł

Dom z bali Oleśnica 3 - 171,22 m2

189756 zł

Jak widać, ceny są dość mocno zróżnicowane. Na pewno domy pod klucz są przynajmniej dwa razy droższe w porównaniu do domów z bali w stanie surowym otwartym. Oczywiście wyłącznie metraż nie jest decydujący, jeżeli chodzi o końcową cenę inwestycji. Należy powiedzieć również o tym, z jakich elementów budowany jest dom, a także jakie materiały wykończeniowe są brane pod uwagę. Nie bez znaczenia jest to, czy decydujemy się na taras, który zazwyczaj podnosi koszty inwestycji o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

ikona podziel się Przekaż dalej