Jak powstają gotowe domy jednorodzinne?

Składane domy powstają w kilku popularnych technologiach. Jest to jeden z ważniejszych parametrów wpływających na ostateczną cenę inwestycji. Duża popularnością cieszą się tanie domy gotowe, wykonane w konstrukcji szkieletowej. Elementy potrzebne do budowy powstają w halach produkcyjnych, a na miejscu budowy pojawiają się już w gotowej do złożenia formie.

Domy prefabrykowane często bazują na technologii kanadyjskiej. Tak zwane kanadyjczyki świetnie sprawdzą się zarówno jako domki letniskowe, jak i domy całoroczne. Cennik gotowych domów zależy tutaj od kubatury budynku, założeń projektowych oraz przeznaczenia. Warto jednak podkreślić, iż ceny gotowych domów kanadyjskich często okazują się o kilkanaście procent niższe w porównaniu z budynkami murowanymi o podobnych wymiarach.

Drugim popularnym rozwiązaniem są domy prefabrykowane keramzytobetonu. Tego typu składane domy przeważnie powstają z elementów wielkoformatowych. Na miejscu budowy pojawiają się w postaci gotowych do złożenia ścian. Dzięki temu domy pod klucz powstają zaledwie w kilka do kilkunastu tygodni. W ofertach producentów znajdziemy zarówno budynki parterowe, jak i domy całoroczne z poddaszem użytkowym. Większość z nich cechuje się bardzo dobrą termoizolacyjnością i zbiera przychylne opinie użytkowników. Co ciekawe, gotowe domy jednorodzinne mogą spełniać wymagania stawiane budownictwu pasywnemu. Koszt budowy domu keramzytobetonowego może być niższy lub porównywalny z wydatkami, które poniesiemy wznosząc budynek murowany.

Trzecie popularne rozwiązanie to składane domy z drewna. Dużą popularnością cieszą się tutaj gotowe domy z bali, które zapewniają odpowiednie parametry użytkowe oraz atrakcyjny wygląd. Cennik domów drewnianych będzie uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Gotowe domy z bali często okazują się jedną z najdroższych rozwiązań dotyczących budownictwa prefabrykowanego.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!

Ceny gotowych domów

Cennik domów drewnianych

Jak już wspomnieliśmy, koszt budowy domu będzie uzależniony do standardu, rodzaju zastosowanych materiałów oraz kubatury budynku. Tanie domy gotowe posiadają niewielkie  rozmiary, prostą kubaturę i zwieńczenie zwykłym, dwuspadowym dachem. Każda dodatkowa lukarna czy większa liczba spadków połaci dachowej wpływa na zwiększenie ostatecznych kosztów inwestycji.

Poniżej zaprezentujemy poglądowy cennik gotowych domów drewnianych, korzystając z kilku przykładowych propozycji producentów.

Dom szkieletowy Władysławowo 110 firmy Castor – to elegancki dom szkieletowy o powierzchni użytkowej 110 m2. Budynek posiada poddasze użytkowe i jest zwieńczony prostym, dwuspadowym dachem. Szacunkowy, zawarty przez producenta cennik gotowych domów Władysławowo 110 wskazuje na wartość 212 200 zł. Jest to stawka za doprowadzenie budynku do stanu wykończeniowego. Do kosztów dodatkowych dochodzi jeszcze posadowienie fundamentu (ok. 22 000 zł) oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznych (12 000 zł). Reasumując, cennik gotowych domów w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej wyniósł 2 238 zł.

Dom szkieletowy Las 160 firmy Castor – to kolejny przykład na prosty dom z drewna. Budynek posiada powierzchnię użytkową 160 m2. Elegancka kubatura została zwieńczona dwuspadowym dachem. Budynek posiada też poddasze użytkowe i spełnia wymagania stawiane domom energooszczędnym. Szacunkowy koszt producenta to 268 000 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także wykonanie płyty fundamentowej (29 000 zł) oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznej (15 000 zł). Ostateczna cena domu w standardzie wykończeniowym wyniosła 1 950 zł/m2.

Ceny gotowych domów doprowadzonych do stanu pod klucz mogą urosnąć do kwoty 2 500 – 3 000 zł/m2.

Cennik domów szkieletowych

Średnia cena od

Średnia cena do

Dom szkieletowy w stanie wykończeniowym

1 800 zł

2 200 zł

Dom szkieletowy w stanie pod klucz

2 500 zł

3 000 zł

Zobacz, jakie są ceny domów gotowych u deweloperów
Sprawdzamy ceny gotowych domów

Cennik gotowych domów z bali

Ceny gotowych domów z bali okazują się bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od rozmiarów oraz preferowanych kształtów budowli. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno całoroczne budynki parterowe, jak i domy z poddaszem użytkowym. Większość z nich posiada pozytywne opinie użytkowników.

Ceny gotowych domów z bali rozpoczynają się od kwoty 1 800 – 2 500 zł/m2. Jest to uśredniona kwota doprowadzenia budynku do stanu wykończeniowego. Ceny gotowych domów doprowadzonych do stanu pod klucz mogą urosnąć do kwoty 3 000 – 3 500 zł/m2.

Dobrym przykładem może być projekt Grybów DW firmy Sielanka. Jest to budynek o powierzchni użytkowej 70m2. Dom posiada poddasze użytkowe z efektowną lukarną. Na uwagę zasługuje interesujący, elegancki wygląd kubatury. Cena producenta została określona na kwotę 135 500 zł. Jest to koszt doprowadzenia budynku do stanu surowego otwartego. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze wykonanie płyty fundamentowej oraz rozprowadzenie instalacji. Średni koszt doprowadzenia budynku do stanu wykończeniowego wyniesie około 3 000 zł/m2. Domy pod klucz będą jeszcze droższe.

Cennik domów z bali

Średnia cena od

Średnia cena do

Domy z bali w stanie wykończeniowym

1 800 zł

3 000 zł

Domy z bali w stanie pod klucz

2 500 zł

4 000 zł

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Gotowe domy jednorodzinne z keramzytobetonu

Budynki z keramzytobetonu często okazują się dość opłacalną opcją. Ostateczne ceny zależą od specyfiki projektowej. Warto pamiętać, iż każda dodatkowa lukarna, większa ilość skosów dachowych czy tarasów zwiększają cenę inwestycji.

Tanie domy gotowe będą kosztowały około 1 200 – 1 600 zł/m2. Mowa tu o prostej konstrukcji doprowadzonej do stanu wykończeniowego. Domy pod klucz będą droższe o przynajmniej 900 zł/m2. Średni koszt doprowadzenia budynku do stanu pod klucz powinien zamknąć się w kwocie do 2 500 – 3 500 zł/m2.

Dobrym przykładem jest projekt Likon 100 firmy Likon. Jest to budynek parterowy o powierzchni użytkowej 100 m2. We wnętrzu znalazło się miejsce na salon, kuchnie, łazienkę oraz trzy sypialnie. Ciekawa kubatura wyróżnia się spośród tradycyjnego budownictwa. Na uwagę zasługuje także elegancki, wielospadowy dach. Koszt doprowadzenia budynku do stanu deweloperskiego wynosi 274 300 zł. W przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej daje to kwotę 2 743 zł. Termin realizacji projektu wynosi 8 tygodni.

Cennik domów z keramzytobetonu

Średnia od

Średnia do

Dom z keramzytobetonu w stanie wykończeniowym

1 200 zł

1 600 zł

Dom z keramzytobetonu w stanie pod klucz

2 500 zł

3 500 zł

Podane powyżej ceny gotowych domów są stawkami netto. Należy do nich dodać 8 % stawkę podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii koszty budowy