Co wyróżnia domek kanadyjski?

Drewniane domy kanadyjskie powstają w konstrukcji szkieletowej i docierają na miejsce budowy w postaci gotowych do montażu elementów. Prefabrykaty zostają wyprodukowane z drewna drzew iglastych i składają się na poszczególne moduły. Warto zauważyć, że dom w stylu kanadyjskim (podobnie jak domy skandynawskie i dom z bali) wyróżniają się szybkością realizacji. Wystarczy zamówić większy lub mały domek i poczekać kilka miesięcy. Gotowe moduły przyjeżdżają na plac budowy i są gotowe do złożenia. Drewniane domy kanadyjskie składa się przez kilka dni lub tygodni. Jedynym warunkiem takiej inwestycji jest uprzednie wykonanie ławy fundamentowej wraz z gotowymi przyłączeniami (jest to wydatek, który na ogół leży po stronie inwestora).

Ceny domów kanadyjskich mogą okazać się miłym zaskoczeniem. Kanadyjczyki i inne budynki szkieletowe (np. domy skandynawskie) na ogół okazują się tańsze w budowie w porównaniu z domami realizowanymi w tradycyjnej technologii murowanej. Co więcej, nawet mały domek murowany powstaje przez dwa – trzy lata. Tymczasem inwestycja w domy w stylu kanadyjskim może zostać kompletnie zrealizowana w zaledwie kilka miesięcy.

Nowoczesne, drewniane domy kanadyjskie spełniają standardy stawiane budownictwu energooszczędnemu. Domy szkieletowe nadają się do zamieszkania przez cały rok i mogą być równie funkcjonalne, co budynki wznoszone w innych technologiach. Bez wątpienia jest to duży atut dla inwestorów, którym zależy na ograniczeniu ceny inwestycji, szybkiej realizacji oraz komfortowym użytkowaniu budynku.

Warto także zauważyć, że cennik szkieletowego domu kanadyjskiego może być dość zróżnicowany. Ostateczna cena inwestycji będzie uzależniona od wielkości budynku, specyfiki projektu i standardu wykończenia. Najmniejsze wydatki na ogół generuje mały domek o prostej bryle budynku i jedno bądź dwuspadowym dachu. Domek kanadyjski może posiadać budowę parterową lub zawierać poddasze użytkowe. W ofercie wykonawców znajdziemy zarówno projekty budynków do 100 m2, jak i projekty znacznie większych domów jednorodzinnych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań inwestora.

Domy skandynawskie, kanadyjczyki i dom z bali – podstawowe różnice

Domy w stylu kanadyjskim i domy skandynawskie są dość powszechnie mylone. Jednak w rzeczywistości są to różne technologie budowy, różna może być również ich cena za m2 powierzchni.

Jak sama nazwa wskazuje, domy w stylu kanadyjskim wywodzą się z Ameryki Północnej. Tymczasem domy skandynawskie pochodzą z północnej Europy. Cechą łączącą dwie technologie są szkieletowe konstrukcje nośne. Podstawową różnicę stanowi sam proces budowy. Dom w stylu kanadyjskim powstaje z gotowych prefabrykatów, a jego przygotowanie na placu budowy do stanu pod klucz może zająć jedynie kilka tygodni. Tymczasem domy skandynawskie oraz dom z bali zostają wznoszone poprzez typowy plan budowy.

Warto także zauważyć, że cena za dom z bali (budynek pod klucz lub w stanie deweloperskim) na ogół okazuje się odczuwalnie wyższa w porównaniu do kandyjczyków i domów skandynawskich. Dom z bali powstaje z dużych ilości litego drewna, które wymaga odpowiedniego suszenia i fachowego montażu. W związku z tym budowa typowego domu z bali o powierzchni około 100 m2 może okazać się odczuwalnie droższa. Atrakcyjniejsze ceny domów kanadyjskich to niejedyny atut. Dom z bali charakteryzuje się dłuższym terminem realizacji inwestycji. Wynika to z czasu oczekiwania na ekipę wykwalifikowanych fachowców, z samej technologii wznoszenia domów z bali, a często również z ograniczonej dostępności litego drewna na potrzeby inwestycji.

W ofertach wykonawców znajdziemy zarówno budynki o powierzchni ponad 100 m2, jak i tanie domki parterowe o znacznie mniejszej powierzchni. Dotyczy to zarówno kanadyjczyków, domów skandynawskich i budowli takich jak dom z bali. Dom w stylu kanadyjskim posiada nadproża, co odróżnia go od budynków w stylu skandynawskim. Jego konstrukcja nośna jest lżejsza, co często przekłada się na stosunkowo tanie realizacje inwestycji. Cena doprowadzenia nieruchomości w stylu skandynawskim do stanu pod klucz może być odczuwalnie niższa w porównaniu z wycenami za dom z bali lub domy skandynawskie. Różnice zauważymy zarówno w średnich stawkach za m2, jak i w poglądowych kosztorysach budynków o powierzchni 70 czy 100 m2. Jeśli połączymy to z szybkością budowy z prefabrykatów, wówczas dom w stylu kanadyjskim okazuje się godną uwagi opcją budowy taniego i funkcjonalnego budynku mieszkalnego. Poniżej przybliżymy poglądowe ceny domów kanadyjskich. Porównamy ceny za m2 budynku na różnych etapach inwestycji.

Drewniane domy kanadyjskie – cennik przykładowych realizacji

Drewniane domy szkieletowe z projektu Z12D Domy Bartek

Naszym pierwszym przykładem jest mały domek w konstrukcji szkieletowej. Projekt Z12D posiada budowę parterową i powierzchnię 71 m2. W budynku znajduje się otwarty salon 31,4 m2, łazienka 5,8 m2, sypialnia 12,1 m2, pokój 9,3 m2, przedpokój o powierzchni 3,8 m2, a także wiatrołap 4,1 m2 i pomieszczenie gospodarcze (4,6 m2).

Mały domek kanadyjski można zamówić w trzech wariantach wykończenia. Pierwszym jest stan surowy zamknięty (przykładowa wycena to 189 900 zł z VAT, co daje stawkę 2 674 zł za m2). Domek kanadyjski może być również wykończony w standardzie surowym zamkniętym+ w cenie 223 100 zł. Trzeci wariant to dom wykończony do standardu deweloperskiego. Szacowana cena wynosi tu 262 500 zł brutto, co daje kwotę 3 697 zł za m2.

Aby lepiej przybliżyć ceny domów kanadyjskich, musimy przeanalizować zakres usługi w stanie deweloperskim. Co zawiera przykładowa wycena realizacji? W zakresie usługi znalazło się przygotowanie projektu architektoniczno-konstrukcyjnego i wykonanie wszystkich prefabrykowanych elementów w zakładzie produkcyjnym. Cena obejmuje także transport elementów na plac budowy oraz montaż zgodnie z opisem techniczno-konstrukcyjnym.

Prefabrykowane ściany zewnętrzne kanadyjczyka są dwukrotnie pomalowane i wykończone deską elewacyjną (wraz z izolacją wełną mineralną). Ściany szczytowe nie posiadają ocieplenia, folii ani wykończenia. W cenie znajduje się wykończenie ścian wewnętrznych płytami gipsowo-kartonowymi, płytami OSB wraz z wykonaniem konstrukcji ścian nośnych i izolacją z wełny mineralnej.

W cenie znajduje się również strop drewniany, wykończenie dachu blachodachówką, obróbki blacharskie, więźba dachowa, membrana dachowa i malowana podbitka drewniana. Do wyceny wliczono także system rynien i rur spustowych z PCV oraz obróbkę komina blachą płaską. Otwory okienne zawierają 3 szybowe okna PCV wraz z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dom w stylu kanadyjskim posiada też zewnętrzne drzwi drewniane, wyłaz dachowy Fakro i system wentylacyjny. Wycena za mały domek w stanie deweloperskim obejmuje także instalację elektryczną (kable umieszczone w ścianach i doprowadzone do punktów montażu) i wodno-kanalizacyjną (rury w ścianach, doprowadzone do punktów). Cena nie obejmuje wykonania punktów przyłączeniowych, białego montażu ani instalacji grzewczej.

Do cennika kalkulowanego domu szkieletowego należy dodatkowo doliczyć budowę płyty fundamentowej, wykonanie przyłączy mediów, drzwi wewnętrzne, instalację grzewczą i kompletne wykończenie pomieszczeń do stanu pod klucz. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Drewniane domy kanadyjskie RAMZA A 84

Nasz kolejny przykład cennika to projekt domu kanadyjskiego RAMZA A84, dostępny na stronie ramza.com.pl. Jest to średnich rozmiarów domek kanadyjski o powierzchni zabudowy niespełna 100 m2. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 83,7 m2. Budynek posiada budowę parterową i nieskomplikowaną kubaturę, którą zwieńczono dwuspadowym dachem (to właśnie tego rodzaju budynki na ogół okazują się stosunkowo tanie w budowie).

Dom kanadyjski wśród drzew, a także ceny domów kanadyjskich krok po kroku
Ceny domów kanadyjskich, czyli ile kosztuje projekt i realizacja domu kanadyjskiego

Do projektu RAMZA A 84 dostępnego w kwocie 2 750 zł dołączono poglądowy kosztorys inwestycyjny. Cennik został podzielony według trzech standardów wykończeniowych. Pierwszym z nich jest wykonanie szkieletu drewnianego. Według obliczeń, cena szkieletu na domek kanadyjski wyniesie 60 000 zł netto. W cenie znajduje się szkielet ścian zewnętrznych 15 cm i wewnętrznych 9 cm wraz ze stropem i prefabrykowaną konstrukcją dachową z drewna świerkowego, suszonego. Elementy drewniane na dach są 4 stronnie strugane i impregnowane. Cena szkieletu drewnianego zawiera także usługę pełnego montażu.

Do ceny domów kanadyjskich należy także doliczyć wykonanie stanu surowego zamkniętego. W cenie uwzględniono obicie ścian zewnętrznych płytą OSB 12 mm, pokrycie dachu blachodachówką wraz z membraną paroprzepuszczalną, kompletnym orynnowaniem metalowym i obróbkami blacharskimi. Otwory okienne zostaną wypełnione oknami PCV trzyszybowymi w kolorze białym. W cenie znajduje się także izolacja (styropian 10 cm wraz z tynkiem siloksanowym i obróbkami zewnętrznymi okien, drzwi i parapetów). Wykończone w tym standardzie drewniane domy kanadyjskie z projektu  RAMZA A 84 mają kosztować 163 000 zł.

Cennik obejmuje także doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Dom kanadyjski zostanie ocieplony na zewnątrz i wewnątrz za pomocą wełny mineralnej. W cenę wejdzie również ocieplenie stropu, instalacja elektryczna wewnątrz budynku, skrzynka z bezpiecznikami, instalacja elektryczna wraz z puszkami, instalacja wodna, kanalizacyjna oraz instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym i piecem gazowym. Wycena obejmuje również wentylację grawitacyjną i komin systemowy wentylacyjny. Wykończony w tym standardzie dom w stylu kanadyjskim wyceniono na kwotę 275 000 zł netto.

Powyższa cena nie zawiera budowy płyty fundamentowej, zakupu i montażu drzwi wewnętrznych, białego montażu, kartongipsów, instalacji zewnętrznych, inwentaryzacji powykonawczej ani kosztów transportu. Po stronie inwestora pozostaje również wykonanie przyłączy instalacji elektrycznej, gazowej i wodociągowej. Do ceny domów kanadyjskich należy także doliczyć kompletne wykończenie do stanu pod klucz.

Źródła kosztorysów:

  • https://ramza.com.pl/
  • https://domy-bartek.pl/project-assets/files/offers/Z12D_Oferta_2023.pdf

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii koszty budowy