Budowa domu kanadyjskiego

Konstrukcję budynku kanadyjskiego stanowi szkielet drewniany domu. Są to pionowe słupki drewniane, które znajdują się w odległości 30, 40, lub 60 cm. Najważniejsze jest identyczne rozstawienie między słupkami. W miejsce zaprojektowanych okien instalowana jest belka, która pełni funkcję nadproża. Odpowiednio zaplanowany rozstaw słupków umożliwia obicie domu płytami OSB, które wzmacniają i wiążą konstrukcję.

Przed postawieniem szkieletu niezbędne jest jednak przygotowanie fundamentu. W większości przypadków „kanadyjczyk” wznoszony jest na fundamencie płytowym. Niektórzy jednak skłaniają się do wyboru ścian fundamentalnych.  Od wybranego fundamentu uzależnione jest ułożenie podłogi. W przypadku fundamentu płytowego jest to podłoga znajdująca się na gruncie. Wybierający ściany fundamentalne będą układać podłogę nad powierzchnią wentylowaną. Jeśli szukasz szczegółowych informacji o domach z drewna, znajdziesz je w tym artykule.

Domy kanadyjskie nie są drogie. Cennik przedstawia się dość korzystnie, zwłaszcza w porównaniu do domków jednorodzinnych. Domy kanadyjskie są bardzo atrakcyjne.
Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna

Ceny domów kanadyjskich

Ceny domów kanadyjskich są bardzo zróżnicowane. Na początku warto nadmienić, iż proponowane ceny nieruchomości zazwyczaj odnoszą się do cen domu za 1 m2 powierzchni. Jednak większość uwzględnia powierzchnię podłogi, zamiast powierzchnię oddaną do użytku, która jest zdecydowanie mniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę obecność skosów na poddaszu. Z tego względu konstrukcja o powierzchni użytkowej liczącej 140 m2 z poddaszem może obejmować powierzchnię podłogi mającą blisko 180 m2. Wszystko zależy od wysokości ścianki kolankowej.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Ceny domów kanadyjskich podawane za 1 m2 powierzchni domu kanadyjskiego nie są stałe, ale mieszczą się w pewnej granicy. W przypadku domu o powierzchni od 100-400 m2 cena za dom w stanie pod klucz mieści się w granicach od 2 000 zł/m2 do nawet 3 500 zł/m2.

Podczas wyboru domu o mniejszej powierzchni niezbędne będzie dopłacenie 300-400 zł/m2. Przy domach większych, cena może być niższa o blisko 100 zł/m2. Skąd taka różnica?

Domy z drewna składają się ze stałych elementów, które muszą być wykonane i nie wynikają z wielkości domu. Chodzi o kominy i kominki, rozprowadzenie instalacji, kuchnię czy łazienkę. Koszty są wysokie i bardzo podobne, niezależnie od powierzchni konstrukcji. W domach o większej powierzchni, koszt elementów podzielimy przez większą liczbę metrów kwadratowych, co automatycznie zmniejszy cenę za 1 m2.

Bardzo duże znaczenie ma również projekt domu. W tym przypadku istotny wpływ ma rodzaj konstrukcji - czy dom uwzględnia poddasze użytkowe, czy też będzie parterowy? Obecność poddasza użytkowego wiąże się z koniecznością zastosowania mocniejszego stropu, który przekłada się na wyższą cenę. Wymaga za to mniejszej powierzchni pokrycia dachowego i fundamentów.

Równie ważny jest dach. Osoby, które zdecydują się na dach dwuspadowy z blachodachówką, będą obarczone mniejszym kosztem niż właściciele dachu czterospadowego z dachówką ceramiczną.

Istotny wpływ na ceny domów kanadyjskich ma również liczba ścian wewnętrznych. „Kanadyjczyk”, który kryje w sobie otwarte przestrzenie jest znacznie tańszy niż dom, który posiada ściśle podzieloną przestrzeń. Wyższa cena wynika z zastosowanych materiałów budowlanych.

Jakie rozwiązanie będzie najtańsze? Wszystko zależy od specyfiki projektowej. Najtańsze w budowie będą domy o prostej, zwartej kubaturze i z dwuspadowym dachem. Każda lukarna czy dodatkowy balkon podwyższą cenę inwestycji. Najtańsze w wykonaniu będą również domy z otwartymi przestrzeniami we wnętrzu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii koszty budowy