Czym są domy modułowe i jakie są ich rodzaje?

Zanim omówimy ceny domów modułowych, powinniśmy ustalić, co dokładnie kryje się pod tą nazwą. Jak sama nazwa wskazuje, domy modułowe powstają z przygotowanych uprzednio modułów. Większość z nich powstaje z elementów prefabrykowanych, tworzonych w dużych halach produkcyjnych. Domy modułowe mogą być wzniesione w konstrukcji drewnianej, keramzytobetonowej bądź metalowej (domy kontenerowe). Każde z rozwiązań posiada swoje indywidualne wady oraz zalety.

Domki modułowe w technologii szkieletowej (np. domy kanadyjskie lub skandynawskie) posiadają stosunkowo lekką konstrukcję nośną z naturalnego drewna. Rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na atrakcyjny koszt inwestycji. Co równie ważne, budynek (np. dom modułowy z OSB) może być równie komfortowy w użytkowaniu, jak całoroczne, piętrowe lub parterowe domki w technologii murowanej. Warto także dodać, że zamówienie i wykończenie budynku szkieletowego do stanu pod klucz może zająć zaledwie kilka miesięcy. Jest to dość istotny atut dla grupy inwestorów, którym zależy na szybkiej realizacji inwestycji budowlanej.

Kolejną grupą domów modułowych są budynki z prefabrykatów keramzytobetonowych. Są to obiekty, piętrowe lub parterowe, które świetnie sprawdzają się jako domy całoroczne. Ceny domów z keramzytu mogą okazać się nieco wyższe od cen tradycyjnych domów szkieletowych z drewna (głównie kanadyjczyków). Jednak największym atutem keramzytu jest bardzo dobra izolacyjność termiczna. Projekty domów modułowych z prefabrykatów keramzytobetonowych coraz częściej spełniają wymagania stawiane budownictwu pasywnemu. Jest to istotny walor, wpływający na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Warto także zauważyć, że całoroczne domy modułowe z prefabrykatów keramzytobetonowych mogą posiadać bardzo atrakcyjną wizualnie kubaturę i dowolne usytuowanie pomieszczeń. Różnorodne projekty domów modułowych będą w stanie spełnić oczekiwania nawet bardziej wymagających inwestorów.

Kolejnym interesującym przykładem budownictwa modułowego są domy kontenerowe. Ich największym atutem okazuje się atrakcyjna cena za metr powierzchni użytkowej. Współczesne domy kontenerowe nie przypominają już baraków robotniczych. Nowoczesne projekty domów modułowych dają wiele możliwości aranżacyjnych. Na ogół są to budynki parterowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić domy piętrowe. Budownictwo kontenerowe jest łatwe w rozbudowie, a w razie potrzeby można przenieść domki w inne miejsce. Co istotne, lekkie domy kontenerowe nie wymagają posadowienia klasycznych fundamentów. Pewnym problem może być tu brak odpowiednich uregulowań prawnych.

Czytaj również: Opinie o domach modułowych

Aktualne ceny domów modułowych
Jakie są ceny domów modułowych?

Ceny domów modułowych – domki kontenerowo-modułowe

Naszym pierwszym przykładem budownictwa modułowego są domki kontenerowo modułowe oferowane przez firmę Hocomo. W ofercie producenta znajdziemy kilkanaście projektów domów o różnorodnej powierzchni użytkowej. Są to obiekty całoroczne, które można zamówić w standardzie pod klucz. Jak prezentuje się cennik takiej inwestycji? Jako przykład posłuży nam projekt całorocznego budynku 70 m2-piętrowy. Jak sama nazwa wskazuje, są to piętrowe budynki mieszkalne. Ich powierzchnia zabudowy wynosi 68 m2, a powierzchnia użytkowa 94,41 m2. Budynek składa się z ośmiu modułów i szkieletu z drewna świerkowego C24. Co ciekawe, domki można dowolnie konfigurować oraz dopasować standard wykończenia do własnych preferencji.

Projekty domów modułowych 70 m2-piętrowy posiadają 200 lub 250 cm wysokość pomieszczeń (do wyboru bez dopłaty). W cenie znajduje się również fazowany materiał elewacyjny w kolorze białym, brązowym bądź szarym. Domki zostają ocieplone wełną mineralną grubości 15 cm (w ofercie producenta istnieje możliwość wykupienia wydajniejszego ocieplenia za dodatkową opłatą). Zakładamy, że dom modułowy zostanie zwieńczony dwuspadowym dachem pokrytym blachą, z kompletnym orynnowaniem.

Do ostatecznej ceny domów modułowych pod klucz dodajemy jeszcze kompletny system ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach, podejścia instalacji wodno-kanalizacyjnej z wyprowadzeniem na zewnątrz, klimatyzację, instalację elektryczną z kinkietami i zestawem włączników światła. W cenie zawiera się 35 punktów elektrycznych, 35 punktów świetlnych, gniazdo TV oraz gniazdo internetowe.

Cennik obejmuje również drzwi wewnętrzne metalowe, okna trzyszybowe, a także słupy fundamentowe do posadowienia budynku. Na tym etapie cennik zamówienie gotowego domu wynosi dokładnie 445 800 zł netto (cena za metr osiągnęła wartość 4 722 zł). Producent umożliwia także zakup dodatkowych elementów wyposażenia, które doprowadzą nieruchomość do stanu pod klucz. Do ceny domów modułowych dodajemy:

 • Wyposażenie łazienki – w cenniku dodaliśmy bojler, gres łazienkowy, kabinę prysznicową i szafkę z umywalką.
 • Wyposażenie WC – do kosztów dodajemy toaletę wolnostojącą.
 • Dodatkowe wykończenie – ściany i sufity w pomieszczeniach zostaną pomalowane i zaszpachlowane. Podłogi w pomieszczeniach zostaną wykończone panelami, dodatkowo zamontujemy 7 drzwi wewnętrznych, zamówimy schody proste na poddasze użytkowe i dokupimy zestaw szafek kuchennych.

Jaki jest koszt domu modułowego pod klucz? Cennik inwestycji wykończonego do standardu pod klucz (według opisanej powyżej specyfikacji) ustalono na kwotę 557 560 zł netto. (cena za metr wyniosła 5 906 zł). Do kosztów całkowitych należy dodać kompletne wyposażenie pomieszczeń, wykonanie podejść instalacyjnych na działkę oraz dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową. Do cennika należy także dodać wartość podatku VAT wynoszącą 8% dla osób prywatnych lub 23% dla firm.

Czytaj również: Cennik usług budowlanych 2024

Ile kosztuje 100 metrowy dom modułowy? Przykładowy projekt domu szkieletowego ERDOL HAUS

Jak wspomnieliśmy na samym początku, ceny domów modułowych mogą różnić się w oparciu o technologię realizacji. Nie bez znaczenia będą również konkretne projekty domów modułowych oraz ich powierzchnia. W Polsce dużą popularnością cieszą się domki o powierzchni około 100 m2. Dlatego przeanalizowaliśmy cennik jednej z przykładowo wybranych ofert. Jest to budynek w konstrukcji szkieletowej, oferowany przez firmę ERDOL HAUS. Do naszego porównania wybraliśmy projekt ERDOL 3XL. Są to parterowe domy całoroczne (istnieje możliwość rozbudowy na budynki piętrowe z poddaszem użytkowym). W standardzie znajduje się parter o powierzchni 97 m2. We wnętrzu znajdują się trzy pokoje, kuchnia, przestronny salon, spiżarnia, wiatrołap, a także przestrzeń gospodarcza. Na zewnątrz znalazło się miejsce na elegancki taras.

W cenie projektu znajduje się dwuspadowy dach bez poddasza użytkowego, projekt budowlany i prefabrykowane ściany zewnętrzne z peszlami pod instalację elektryczną. W cenie znajduje się także ocieplenie ze styropianu i dach w konstrukcji wiązarowej bez wycieplenia stropu i dachu. W kosztorysie uwzględniono również pokrycie dachowe z dachówki betonowej Brass, rynny spustowe, montaż elementów prefabrykowanych, a także pełna stolarka okienna z pakietem trzyszybowym i montażem. Projekty domów modułowych zawierają też drzwi wejściowe z montażem i wybraną kolorystyką, montaż pokrycia dachowego z orynnowaniem oraz wspomniany uprzednio transport w obrębie województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego bądź dolnośląskiego.

Ile kosztuje dom modułowy z OSB? Wycena opisanego powyżej budynku w stanie surowym zamkniętym wyniosła 252 700 zł brutto (cena za metr to 2 632 zł). Co ciekawe, projekt można rozbudować o poddasze użytkowe. W drugiej wersji uzyskujemy budownictwo piętrowe z powierzchnią 151 m2. Do kosztów dochodzi wykonanie dachu z oknami i przygotowaniem poddasza. Za tego typu dom modułowy z OSB zapłacimy 290 000 zł brutto (cena za metr 1 938 zł). W osobnym artykule podpowiadamy, ile kosztuje fundament pod dom modułowy.

Wskazane powyżej ceny domów modułowych zawierają podstawowe elementy wykonane przez producenta, jednak nie oznacza to ostatecznych wydatków. Po stronie zamawiającego pozostaje jeszcze wykonanie:

 • Adaptacji projektu.
 • Dopełnienie formalności związanych z rozpoczęciem budowy (w tym zatrudnienie kierownika budowy).
 • Przygotowanie płyty fundamentowej.
 • Wykonanie przyłączy i instalacji we wnętrzu budynku (instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, wentylacyjna, instalacja grzewcza).
 • Wykonanie wylewki.
 • Ocieplenie stropu bądź ścian poddasza użytkowego.
 • Zagospodarowanie i aranżacja poddasza.
 • Prace wykończeniowe – gipsowanie, szpachlowanie, szlifowanie i malowanie ścian oraz sufitów.
 • Biały montaż.
 • Wykonanie tynku na elewacji.
 • Opcjonalnie uziemienie budynku i instalacja odgromowa.

Czytaj również: Ile kosztuje dom z prefabrykatów 2024

Przykładowe koszty budowy domów modułowych
Przykładowe koszty budowy domów modułowych

Cena domu modułowego kontenerowego na przykładzie Flexicube

Naszym trzecim przykładem ceny domów modułowych są typowe domy budynki. Do określenia średnich kosztów inwestycji posłuży nam projekt Flexicube L60 opracowany przez Flexicube sp. z o.o. Jest to niewielkich rozmiarów dom parterowy będący adaptacją dwóch kontenerów morskich. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 59,4 m2, a powierzchnia wewnętrzna 54,45 m2. Domy kontenerowe z projektu Flexicube L60 posiadają otwarty salon z kuchnią (25,2 m2), sypialnie (8,86 m2), drugą sypialnie o powierzchni 10,23 m2, łazienkę (3,76 m2) oraz biuro (3,4 m2). Istnieje możliwość zamówienia budynku wykończonego do stanu deweloperskiego oraz do stanu pod klucz.

Co zawierają ceny domów modułowych do stanu deweloperskiego? Domy kontenerowe Flexicube L60 powstają z nowych kontenerów morskich One Way 40 HC (ze stali kortenowskiej o podwyższonej odporności na korozję). Dach oraz ściany budynku posiadają izolację termiczną z natryskowej pianki poliuretanowej grubości 80 – 100 mm. Ściany posiadają dodatkową izolację z wełny mineralnej, a podłogi ociepla się poliuretanem zamknięto-komórkowym. Dzięki temu budynki mają zastosowanie całoroczne.

W zakres cennika wchodzi konstrukcja budynku wraz z kompletną stolarką okienną i drzwiową w kolorze antracytowym. Okna z PCV posiadają pakiet trzyszybowy i 5 komorowe profile ramy. We wnętrzu znajduje się podtynkowa instalacja elektryczna z osprzętem (rozdzielnią, gniazdami i łącznikami). Domy kontenerowe zostają też standardowo wyposażone w podtynkową instalację wodno-kanalizacyjną z przyłączami wyprowadzonymi na zewnątrz kontenera. Wszystkie ściany i sufity wewnętrzne zostają zabudowane płytami kartonowo gipsowymi z wykończeniem gładzią oraz malowaniem. W kosztach zawiera się także malowanie elewacji zewnętrznej farbą alkidową bądź poliuretanową.

Cennik domów modułowych Flexicube L60 oszacowano na 268 700 zł netto (cena za metr 4 523 zł). Domy kontenerowe mogą być także doprowadzone do stanu pod klucz. W przygotowanym cenniku znajdują się wtedy wszystkie niezbędne opcje dodatkowe, a w tym:

 • Wykończenie podłóg panelami LTV w cenie 15 500 zł.
 • Wykończenie kuchni wraz z AGD za 29 800 zł.
 • Kompletne wykończenie i wyposażenie łazienki w cenie 21 400 zł.
 • Drzwi wewnętrzne 13 900 zł.
 • Łózka za 7 500 zł.
 • Sofa w cenie 2 100 zł.
 • Klimatyzacja w budynku w cenie 10 200 zł.
 • Ogrzewanie podłogowe infrared za 9 800 zł.
 • Kompletne oświetlenie za 2 800 zł.

Cena gotowego domu kontenerowego przygotowanego do mieszkania wynosi 381 700 zł netto (cena za metr 6 425 zł). Do ceny całkowitej należy doliczyć transport, rozładunek i ewentualny montaż. Wykonanie przyłączy na działkę oraz przygotowanie terenu pod posadowienie domu z kontenerów leży po stronie inwestora.

Poznałeś już przykładowe ceny domów modułowych oraz interesujące projekty. Jak ustaliliśmy, cena za metr domu modułowego może być dość zróżnicowana. Ostateczna stawka będzie uzależniona od metrażu budynku, technologii budowy oraz standardu wykończenia. Każdy producent może zaoferować nieco odmienny standard od stanu surowego zamkniętego, aż po standard pod klucz. Niektórzy producenci oferują wykonanie fundamentów i instalacji wewnątrz budynku. W innych przypadkach są to przedsięwzięcia, które inwestor wykonuje odrębnie. Porównując ceny domów modułowych (z kontenerów czy takich obiektów jak dom modułowy z OSB), warto zwrócić również uwagę na wartość podatku VAT. Niektórzy producenci podają wyceny po stawkach netto, inni dokonują przeliczeń brutto. Ze względu na powyższe czynniki, piętrowe lub parterowe domy modułowe mogą być wycenione po mocno zróżnicowanych stawkach. W osobnym artykule określamy, ile lat wytrzyma dom modułowy z kontenerów bądź dom modułowy z OSB.

ikona podziel się Przekaż dalej