Domy w technologii szkieletowej – możliwości postawienia budynków z prefabrykatów

Budynki wznoszone w technologii szkieletowej nie są nowością, jednak stopniowo zyskują na popularności. Wszystko za sprawą szybkiej realizacji inwestycji, a także szerokich możliwości zastosowania. Konstrukcja drewniana domów szkieletowych powstaje z prefabrykatów. Wewnętrzna okładzina to na ogół płyty OSB bądź płyty kartonowo gipsowe. Co bardzo istotne, budynki szkieletowe mogą spełniać wymagania stawiane budownictwu energooszczędnemu. Ściany zewnętrzne posiadają izolację z wełny mineralnej, a prawidłowo wykonana płyta fundamentowa pozwala na eliminację mostków termicznych od gruntu.

Konstrukcja drewniana w technologii szkieletowej na ogół nie posiada podpiwniczenia. W ofercie sprzedaży znajdziemy budynki parterowe i z poddaszem użytkowym. Domy w technologii szkieletowej mogą być wykonane na kilka sposobów. Dobrymi przykładami są:

 • Dom skandynawski – to konstrukcja drewniana z elementami nośnymi o grubości około 45 mm. Są to lekkie budynki prefabrykowane pozbawione nadproży. Ich cechą charakterystyczną jest atrakcyjny cennik inwestycji oraz szerokie możliwości budowlane.
 • Dom szwedzki – to kolejne rodzaje budynków realizowanych w technologii szkieletowej. Domy szwedzkie posiadają efektowną, drewnianą okładzinę i szeroki okap. Bez trudu odnajdziemy projekty parterowe o powierzchni do 100 m2. Domy szwedzkie sprawdzają się jako budynki całoroczne i mogą charakteryzować się bardzo dobrym poziomem izolacji termicznej przegród zewnętrznych.
 • Dom kanadyjski – to kolejny rodzaj budynków realizowanych w technologii szkieletowej. Dom kanadyjski powstaje z drewnianych elementów nośnych o grubości 38 mm. Charakterystyczną cechą domów kanadyjskich jest obecność nadproży. Co więcej, okładzinami wewnętrznymi są na ogół płyt gipsowo kartonowe. Tak zwane kanadyjczyki cieszą się coraz większą popularnością ze względu na lepszą dostępność projektów i wykonawców. Nie bez znaczenia okazuje się również atrakcyjna cena realizacji.

Zanim ustalimy koszt budowy domu drewnianego w technologii szkieletowej, wskażemy na jego najważniejsze atuty. Wielu inwestorów najbardziej docenia szybkość realizacji inwestycji. Domy z prefabrykatów docierają na miejsce w niemal gotowej postaci. Czas zrealizowania inwestycji to około 2 do 4 miesięcy od terminu zamówienia. Czas postawienia budynku z prefabrykatów na wykonanej uprzednio płycie fundamentowej może trwać zaledwie kilka do kilkunastu dni.

Co więcej, budynki z bali i lekkie domy z prefabrykatów mogą okazać się tańsze w budowie niż budynki w tradycyjnej technologii budowlanej. Zastosowanie dobrej jakości materiałów i termoizolacji zapewnia im długą trwałość oraz niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dom kanadyjski, domy z bali i pozostałe budynki z prefabrykatów drewnianych posiadają zdolność regulacji wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu domy z prefabrykatów są powszechnie uważane za komfortowe i zdrowe w eksploatacji. Ile kosztuje dom szkieletowy pod klucz? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając wyceny kilku przykładowo wybranych projektów budowlanych.

Koszt budowy domu drewnianego. Przykładowe projekty i koszt postawienia budynków w 2023 roku

Ceny domów szkieletowych na przykładzie oferty Erdol Haus. Stan surowy zamknięty

Erdol Haus to jedna ze znanych firm zajmujących się budową domów z prefabrykatów. W ofercie firmy znajdziemy kilka gotowych projektów, które można dopasować do własnych preferencji. Naszym przykładem będzie projekt ERDOL 1, za pomocą którego przybliżymy średni koszt budowy domu drewnianego. ERDOL 1 to parterowe domki w technologii szkieletowej, z powierzchnią użytkową 70 m2, dwuspadowym dachem i nieskomplikowaną kubaturą. W budynkach zaprojektowano miejsce na otwarty salon z jadalnią (21,9 m2), pokój 11,79 m2, kuchnię (7,9 m2), spiżarnię (3,1 m2), wiatrołap (4,5 m2), łazienkę (4,5 m2) oraz szeroki hol (6 m2). Jaki jest koszt ich postawienia?

Podstawowy projekt ERDOL 1 kosztuje 172 900 zł brutto (cena za m2 wynosi tu 2 470 zł). Ostateczny cennik zamówienia będzie uzależniony od opcji, które wybierzemy w konfiguratorze. W cenie znajduje się standardowy dach bez poddasza użytkowego o kącie nachylenia 25 stopni. W dachu umieścimy świetlik tunelowy sztywny fi 350 mm z zestawem oświetleniowym LED w cenie 3 800 zł.

W cenniku budynku parterowego znajduje się stolarka okienna w białym kolorze, a także izolacja termiczna ścian zewnętrznych. Konstrukcja drewniana z prefabrykatów wymaga transportu, za który zapłacimy od 5 800 do 8 800 zł w zależności od województwa. W naszej kalkulacji przyjmujemy, że budynek parterowy zostanie posadowiony w województwie śląskim, opolskim, dolnośląskim bądź małopolskim (co wygeneruje koszt transportu w wysokości 5 800 zł.

Jaki jest koszt budowy domu drewnianego ERDOL 1? Ostateczna kalkulacja wyniosła 182 500 zł brutto (cena za m2 3 093 zł). Warto zaznaczyć, iż powyższe kwoty nie oznaczają pełnej ceny domów szkieletowych. Budynek będzie znajdował się w stanie surowym zamkniętym. Ostateczny cennik inwestycji zostanie powiększony o konieczność wykonania:

 • Instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, grzewczej).
 • Wylewki.
 • Ocieplenia stropu i dachu.
 • Szpachlowanie, gipsowanie i szlifowanie ścian oraz sufitu.
 • Wykończenie ścian i biały montaż.
 • Wykonanie tynku na elewacji.
 • Przyłączy zewnętrznych oraz ewentualnego uziemienia budynku i instalacji odgromowej.

Koszt budowy domu drewnianego do stanu deweloperskiego. Przykładowa oferta firmy Domy Drewniane Bartek

Jaki jest koszt budowy domu drewnianego? Naszym kolejnym przykładem jest wycena projektu prezentowanego przez firmę Domy Drewniane Bartek. W Polsce dużą popularnością cieszą się domy parterowe i z poddaszem użytkowym o powierzchni od 100 m2 do 140 m2. Dlatego przeanalizowaliśmy projekt Z469D. Jest to nowocześnie wyglądający dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym i garażem zewnętrznym. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 137 m2, a powierzchnia zabudowy 100 m2. Na parterze zaprojektowano miejsce na przestrzeń otwartą z jadalnią i salonem o powierzchni 25,1 m2, hol 7,4 m2, kuchnię 7,9 m2, łazienkę 2,5 m2, pomieszczenie gospodarcze 2,9 m2, wiatrołap 2,6 m2 oraz zlokalizowane przy wejściu do budynku pomieszczenie gospodarcze 2,5 m2. Na parterze znajduje się także jednostanowiskowy garaż wewnętrzny o powierzchni 22,2 m2. Parter jest przestrzenią służącą do wypoczynku. Znajdziemy tam dużą sypialnię 18,2 m2, dwie mniejsze sypialnie o powierzchni 10,9 oraz 9,1 m2, łazienkę 7,4 m2 oraz garderobę 4,1 m2. Na poddaszu znajduje się również taras o powierzchni 7,5 m2. Budynek z prefabrykatów powstaje w technologii szkieletowej i można go kupić w wersji doprowadzonej do stanu surowego zamkniętego (cena za m2 2 032 zł), surowego zamkniętego+ (cena za m2 2 475 zł), oraz do stanu deweloperskiego (cena za m2 3 170 zł). Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Co wchodzi w skład ceny domów szkieletowych w standardzie deweloperskim? Przykładowy cennik zaprezentowany w projekcie Z469D (dom z poddaszem użytkowym i garażem zewnętrznym o powierzchni 137 m2) zawiera:

 • Prace przygotowawcze i budowlane – w cenie znajduje się projekt architektoniczno-konstrukcyjny, elementy prefabrykowane potrzebne do posadowienia budynku (konstrukcja drewniana), transport prefabrykatów na plac budowy oraz kompletny montaż. Inwestor musi przygotować płytę fundamentową zgodną z wymaganiami projektu budynku (cennik wykonania płyt fundamentowych wraz z przyłączami instalacji będzie w dużej mierze uzależniony od lokalnych warunków gruntowych).
 • Ściany zewnętrzne i wewnętrzne – w cenniku znajdują się prefabrykowane elementy ścian zewnętrznych wraz z izolacją z wełny mineralnej, wykończenie płytami OSB oraz tynk silikatowy w kolorze białym. Ściany zewnętrzne z elewacją drewnianą składają się z desek elewacyjnych i zostają pokryte impregnatem Tikkurila. Cennik obejmuje także ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych i OSB z dodatkową izolacją wełną mineralną.
 • Strop – prefabrykowane elementy drewniane z izolacją z wełny mineralnej.
 • Dach – blacha na rąbek, obróbki blacharskie, pełna więźba dachowa (prefabrykowane elementy z impregnowanymi ciśnieniowo kontrłatami), wykończenie wewnętrzne z płyt kartonowo-gipsowych.
 • Elementy zewnętrzne domu – w cenie postawienia budynku znajdują się już zewnętrzne deski wiatrowe i podrynnowe, system rynien i rur spustowych z PCV, a także obróbka komina blachą płaską w kolorze dachu.
 • Stolarka okienna i drzwiowa – w skład analizowanej ceny domów szkieletowych wliczono białe, 3 szybowe okna z PCV w systemie stałym i uchylno rozwieralnym. Przy oknach znajdują się zewnętrzne parapety metalowe i wewnętrzne parapety sosnowe grubości 30 mm. W cenie znajdują się również drewniane drzwi wewnętrzne, segmentowe drzwi garażowe, wyłaz dachowy oraz okno dachowe Fakro FTP-VU4.
 • Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna – w cenniku znajduje się również okablowanie instalacji elektrycznej, poprowadzone w peszlach po ścianach budynku i doprowadzone do punktów przyłączeniowych. W budynku rozprowadzone są również rury instalacji wodno-kanalizacyjnej. W cenie nie zawiera się wykończenie instalacji, biały montaż, skrzynka przyłączeniowa ani instalacja grzewcza.

Za dodatkową opłatą można zamówić prefabrykowane, drewniane schody wewnętrzne ażurowe, pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną lub rekuperację. Po stronie inwestora pozostaje przygotować płytę fundamentową, wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego na pozwolenie, zapewnienie dojazdu oraz rozładunku dla pojazdów ciężkich oraz pełne wykończenie i umeblowanie wszystkich pomieszczeń.

Ile kosztuje dom szkieletowy pod klucz? Oferta Ratajewski Domy Szkieletowe

Ostateczny koszt budowy domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej jest bardzo trudny do ustalenia ze względu na wiele zmiennych. Domy z bali lub dom kanadyjski w standardzie pod klucz okazują się odczuwalnie droższe od stawki za budynki doprowadzone do stanu surowego zamkniętego bądź deweloperskiego. Jest to związane z większym zakresem prac po stronie inwestora.

Jakie są średnie ceny domów szkieletowych doprowadzonych do stanu pod klucz? Chcąc przybliżyć odpowiedź na to pytanie, omówimy realizacje firmy Ratajewski Domy Szkieletowe. Cennik za prefabrykowane budynki pod klucz rozpoczyna się tu już od kwoty 4 100 zł za m2 brutto. Jest to cena orientacyjna, jednak możemy przyjąć ją do wstępnych obliczeń. Załóżmy, że chcemy zamówić dom kanadyjski o prostej kubaturze i powierzchni 100 m2. Według powyższego założenia, (cena za m2 od 4 100 zł brutto), koszt budowy domu drewnianego do stanu pod klucz powinien kosztować od 410 000 zł. Co składa się na ostateczny cennik realizacji firmy Ratajewski Domy Szkieletowe? W ceny domów szkieletowych w standardzie pod klucz wchodzą:

 • Wykonanie konstrukcji domu – elementy prefabrykowane na ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne, strop oraz pełna konstrukcja dachu z drewna świerkowego suszonego komorowo.
 • Podłoga na poddaszu użytkowym z płyt MFP 22 mm.
 • Poszycie zewnętrzne wraz z wiatroizolacją i pokryciem dachowym z blachodachówki. W cenie znajduje się także obróbka i orynnowanie PCV.
 • Kominy systemowe wraz z wykończeniem nad dachem.
 • Montaż podbitki.
 • Pełna stolarka okienna i drzwiowa.
 • Ocieplenie elewacji wełną fasadową grubości 50 mm i wykończenie tynkiem silikonowym.
 • Instalacje – elektryczna, centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjna.
 • Ocieplenie przegród zewnętrznych wełną mineralną i skosów na stropie na poddaszu.
 • Izolacja akustyczna na stropie i ścianach działowych.
 • Montaż folii paroziolacyjnej.
 • Wykończenie ścian i sufitów płytami kartonowo – gipsowymi wraz z szpachlowaniem, gruntowaniem i jednokrotnym malowaniem farbą w kolorze białym.
 • Wylewka maszynowa na parterze wykonana na styropianie grubości minimum 100 mm.
 • Montaż parapetów.
 • Wykonanie podłóg w pokojach i salonie, ceramiki na podłodze w kuchni, wiatrołapie, pomieszczeniu gospodarczym i łazience. W cenie ceramika w łazience (na podłodze i ścianach do wysokości 1,8 metra.
 • Biały montaż w łazience, wykonanie kominka w pokoju dziennym (zakup elementów do kominka stoi po stronie inwestora).
 • Drzwi wewnętrzne wraz z montażem.
 • Schody drewniane pomiędzy kondygnacjami.

Ile kosztuje mały dom szkieletowy? Wykończony w ten sposób dom kanadyjski o powierzchni 100 m2 będzie kosztował od 410 000 zł. Ostateczny cennik inwestycji może się różnić w zależności od wyboru konkretnego projektu i indywidualnych ustaleń dotyczących standardu wykończenia. Do wskazanej ceny domów szkieletowych należy także doliczyć wykonanie płyty fundamentowej, koszt podciągnięcia mediów na działkę oraz pełne wykończenie pomieszczeń.

Zauważmy, że koszt budowy domu drewnianego może różnić się w zależności od wyboru projektu, technologii i standardu wykończenia. Lekka konstrukcja drewniana (np. dom kanadyjski) może być nieco tańsza w budowie niż bardziej masywne domy z bali. Ostateczna cena budynku prefabrykowanego i domu z bali będzie ściśle skorelowana z powierzchnią użytkową i specyfiką projektową. Z reguły im mniej skomplikowana jest kubatura budynku, tym atrakcyjniejsza jego cena za m2. Dlatego dużą popularnością cieszą się proste, parterowe budynki oraz domy z poddaszem użytkowym, bez lukarn i z dwu lub jednospadowym dachem.

Źródła projektów:

 • https://ratajewski.com
 • https://domy-bartek.pl/project-assets/files/offers/Z469D_OFERTA_2023.pdf
 • domy-bartek.pl
 • https://www.erdolhaus.pl/domy-erdol/projekt-erdol-1/E8X9_P_2S25_SD_OS_E_B_BPV_T1_BDK

ikona podziel się Przekaż dalej