Domki z bali – najważniejsze informacje

Zalety domów z bali

Całoroczne, drewniane domy z bali charakteryzują się wieloma istotnymi zaletami. Jedną z nich może być zdolność kumulowania ciepła. Latem drewniane ściany pochłaniają ciepło z zewnątrz, z kolei zimą chronią przed nadmiernym wychłodzeniem. Mały dom z bala będzie też efektywnie regulował wilgotność we wnętrzu pomieszczeń, zapewniając komfortowe zamieszkiwanie.

Domy budowane w 2022 roku mogą posiadać nie tylko bardzo komfortowy mikroklimat, ale i wydajną izolację termiczną przegród zewnętrznych. Za budową domów w technologii drewnianej przemawia także szybkość inwestycji. Mały dom z bala może powstać w zaledwie kilka miesięcy. Dla porównania dom w technologii murowanej na ogół wznosi się przed dwa – trzy lata.

Kolejny atut to atrakcyjny wygląd budynku. Dom drewniany świetnie wpisuje się we współczesne trendy budowlane. W ofertach biur architektonicznych znajdziemy wiele godnych uwagi projektów domów z bali. Oferta jest już tak szeroka, że każdy inwestor może znaleźć rozwiązanie dla siebie.

Tanie domy z bali – co wpływa na cennik domów z bali?

Zanim przybliżymy ceny domów z bali, powinniśmy określić główne czynniki, które wpływają na koszty budowy. Pierwszym i jednym z najważniejszych okazuje się specyfika dokumentacji projektowej. Mały dom z bala może wygenerować bardzo zróżnicowane wydatki. Gotowy projekt budynku na ogół posiada własną wycenę, jednak warto dodać do niej przynajmniej kilkunastoprocentowy zapas finansowy.

Tanie domy z bali posiadają prostą bryłę budynku i zwykły, dwuspadowy dach. Im prostszą formę będzie miał mały dom z bala, tym niższa może okazać się cena jego wykonania. Tanie domy z bali na ogół posiadają poddasze użytkowe. Wycena domów parterowych o takiej samej powierzchni użytkowej okazuje się odczuwalnie wyższa. Wiąże się to z faktem, że parterowe domki z bali wymagają wybudowania przestronniejszego dachu oraz większych fundamentów.

Na cennik domów z bali z pewnością wpłynie również jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Warto zainwestować w dobrej jakości, odpowiednio wysuszone drewno i sprawdzone materiały budowlane. Wyjątkowo atrakcyjna wycena materiałów pod budowę domu z bali może wiązać się z ich gorszą jakością. Na ceny budowy wpłynie również stawka ekipy budowlanej.

W ofercie branżowej znajdziemy coraz więcej wykonawców, którzy tworzą domy z półbala lub domy z bala pełnego. Wycena ich usług nie powinna być jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę przy wyborze wykonawcy. Znacznie istotniejsze będzie doświadczenie ekipy, wyrobiona opinia oraz jakość wykonywania prac. Warto wybrać firmę, która zapewni dobrą jakość wykonania inwestycji. Wycena usługi jest na ogół ustalana w sposób indywidualny. Dlatego warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców, zapoznać się z ich wcześniejszymi realizacjami oraz propozycjami współpracy. Sprawdź także ten artykuł z charakterystyką domu z bali.

Mały dom z bala – technologie budowlane

Domki z bali buduje się na kilka sposobów. Podstawowym materiałem zazwyczaj okazuje się drewno rodzime w postaci jodły lub sosny (znacznie rzadziej świerku). Drewno musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, szkodnikami i grzybami – impregnowane lub malowane. Domy z półbala i domki z bali pełnych mogą zostać wzniesione z suchego lub mokrego materiału. W pierwszym przypadku materiał na ogół suszy się komorowo, a gotowe bale mają wilgotność w granicach 15 – 17%. Budowa z mokrych bali okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Mokre bale wysychają po pewnym czasie, co wywołuje tak zwane osiadanie budynku. Trzeba je uwzględnić w trakcie budowy ścian działowych, drzwi oraz okien. Co więcej, na wysychającym drewnie mogą pojawić się pęknięcia, które są w pełni naturalnym zjawiskiem. Ze względu na większe trudności w montażu okien, drzwi i ścian działowych, wielu inwestorów wybiera technologię budowy z wykorzystaniem bali suchych.

Jak wybrać firmę do budowy?

Firm oferujących różnego rodzaju domy drewniane, energooszczędne, modułowe czy pasywne jest coraz więcej. Różnią je zarówno cena, jak i jakość budowanych domów. Jak znaleźć tę odpowiednią? Zdecydowanie musisz zdobyć oferty przynajmniej z kilku źródeł, porównać je i dopiero potem podjąć decyzję.

A jak szybko i łatwo uzyskać wiele ofert? Wypełnij ten prosty formularz.. Na jego podstawie otrzymasz kilka ciekawych ofert od sprawdzonych firm.

Sprawdź!

Cennik domów z bali może być również uzależniony od specyfiki ścian zewnętrznych. Tanie domy z bali można wybudować z bali pełnych bez ocieplenia. Do wyboru zostają bale okrągłe pełne, bale dwustronnie zaokrąglone, prostokątne lub klasyczne (proste po stronie wewnętrznej, zaokrąglone od zewnątrz). Tego typu drewniany, mały dom z bala nie posiada dodatkowej warstwy ocieplenia przegród zewnętrznych. Warto zauważyć, że nowe budynki muszą spełniać wysokie wymagania termoizolacyjności. Dlatego większą popularnością cieszą się obecnie domki z bali i domy z półbala z ociepleniem przegród zewnętrznych. W tym przypadku ściany składają się z kilku uniwersalnych warstw. Od strony zewnętrznej znajduje się bal, następnie folia izolacyjna, właściwa izolacja cieplna (przeważnie wełna mineralna), folia paroizolacyjna i wykończenie ścian wewnętrznych.

Małe domy z półbala mogą być też wykonane z bali warstwowych. Jest to ciekawa technologia prefabrykowana. Bale posiadają wypełnienie w postaci wełny mineralnej, granulatu celulozowego lub pianki pur. Mogą posiadać przekrój płaski lub półokrągły. Ich zaletą jest bardzo dobra izolacyjność i nieco mniejsza waga (w porównaniu z balami tradycyjnymi). Cennik domów z bali prefabrykowanych może okazać się nieco wyższy.

Ostatnia technologia to całoroczne domy z półbala klejonego. Do budowy wykorzystuje się bale sklejane z kilku kawałków drewna (w budowie klasycznych domów drewnianych stosuje się drewno lite). Drewniany bal klejony wyróżnia się dużą wytrzymałością, zwiększoną odpornością na działanie szkodników i wilgoci, a także wysoką estetyką (dzięki brakowi sęków). W Polsce technologia budowy domów z bali klejonych nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Domki z bali klejonych buduje się głównie w Austrii, Finlandii i Szwajcarii. Ceny domów z bali klejonych mogą okazać się bardzo zbliżone do budynków wykonanych z bali tradycyjnych. Wiąże się to z faktem, że technologia klejenia bali nie jest tania.

Ceny domów z bali. Ile kosztują tanie domy z bali i droższa chata drewniana? Wycena 2023

Na początku roku 2023 możemy zaobserwować dalsze podwyżki kosztów budowy. Dotyczy to zarówno budynków wznoszonych w tradycyjnej technologii murowanej, jak i domów drewnianych. Koszt wybudowania całorocznego domu jednorodzinnego może wiązać się z bardzo zróżnicowaną skalą wydatków. Cennik domów z bali zależy zarówno od wybranej technologii, wyboru projektu budowlanego, a także od jakości i rodzaju wykorzystanych materiałów, stawki wykonawców oraz standardu wykończenia budynku. Ostatni czynnik jest kwestią wysoce indywidualną. Każde pomieszczenie w domu możemy wykończyć w sposób ekonomiczny lub bardziej luksusowy. Cennik budowy domów z bali będzie również uzależniony od wybranej stylistyki całorocznego domu, a także od metrażu budynku.

Gotowy, doprowadzony do stanu surowego otwartego dom drewniany może kosztować około 1 100 – 2 500 zł/m2. W kosztach znajduje się wybudowanie fundamentów, konstrukcji budynku, dachu i stropów. Mały dom z bala wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych. Następnym etapem będzie doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. Jest to etap, w którym mały dom z bala posiada już wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Jego wnętrze jest w pełni zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Ceny domów z bali na etapie doprowadzenia budowy do stanu surowego zamkniętego mogą wahać się w przedziale 1 700 – 3 000 zł/m2.

Kompletna wycena budowy całorocznego domu z elementów drewnianych powinna także uwzględniać kompletne wykończenie wnętrza. Tanie domy z bali możemy wykończyć przy użyciu materiałów z półki ekonomicznej, pośredniej lub luksusowej. Koszty wykończenia warto obliczać w sposób indywidualny, bowiem wszystko zależy od naszej koncepcji wykończeniowej oraz ogólnych założeń. Przyjmuje się, że całoroczne domy z kilkoma kuchniami i łazienkami będą droższe w wykończeniu niż mały dom z bala z jedną niewielką łazienką oraz kuchnią. Wiąże się to z wysoką ceną wykończenia owych pomieszczeń oraz koniecznością wykonania dodatkowych punktów hydraulicznych. Rok 2023 przyniósł kolejne podwyżki kosztów materiałów i robocizny firm wykończeniowych. Dlatego kompleksowe wykończenie całorocznego domu może okazać się odczuwalnym wydatkiem.

Jak kształtują się ceny domów z bali? Za gotowy, wykończony dom z bali trzeba zapłacić minimum 3 500 zł/m2. Jest to bardzo atrakcyjna wycena dla gotowych domów, wznoszonych w 2023 roku. Całoroczne domy z półbala i bala pełnego mogą wygenerować także znacznie większe wydatki. Cennik domów z bali przy mniej oszczędnym wykończeniu pomieszczeń może wahać się w przedziale 3 500 – 4 500 zł/m2. Gotowy dom może być jeszcze kosztowniejszy, jeśli zdecydujemy się na wybór droższych elementów wykończeniowych. Warto także zauważyć, że zaprezentowana powyżej cena gotowych domów z bali uwzględnia wyłącznie budowę na gotowym terenie. W wycenie nie bierzemy pod uwagę kosztów zakupu działki, zakupu projektu budowlanego, podciągnięcia mediów, zatrudnienia kierownika budowy, ani żadnych innych, dodatkowych wydatków.

ikona podziel się Przekaż dalej