Gotowe całoroczne domy drewniane – jaki budynek będzie najtańszy w budowie?

Zanim określimy przybliżone ceny domów z drewna, omówimy czynniki, które wpływają na ostateczny cennik inwestycji. O kosztach budowy zadecyduje technologia posadowienia budynków. Dom drewniany może powstać z gotowych modułów. Takie możliwości daje budownictwo domów szkieletowych.

Tanie domy drewniane na ogół posiadają prostą kubaturę budynku i zwykły, dwuspadowy dach. Najtańszy w realizacji będzie budynek parterowy o mniejszym metrażu. Przyjmujemy w uproszczeniu, że im mniejszy budynek i prostsza kubatura, tym atrakcyjniejszy będzie cennik inwestycji. Z uwagi na to, za jeden z najtańszych w budowie uważa się parterowy budynek o powierzchni do 70 m2. W taniej do zrealizowania inwestycji budowlanej na ogół stosuje się pokrycie dachowe z blachodachówki. Dodatkowo w budynkach z poddaszem użytkowym na ogół montuje się okna dachowe, stanowiące tańszą alternatywę dla lukarn.

Jednymi z najtańszych w budowie są budynki kanadyjskie. Tak zwane kanadyjczyki powstają ze stosunkowo lekkich prefabrykatów i wyróżniają się atrakcyjną ceną realizacji. Dom szkieletowy w technologii kanadyjskiej powstaje w fabryce produkcyjnej. Zadaniem inwestora jest jedynie doprowadzenie mediów i wykonanie płyty fundamentowej według założeń projektowych budynku. Parterowy lub piętrowy dom kanadyjski może być wykończony w różnych standardach. Jednym z najtańszych będzie zamówienie budynku doprowadzonego do stanu surowego otwartego lub surowego zamkniętego. Większość wykonawców umożliwia także wykończenie nieruchomości do stanu deweloperskiego bądź pod klucz. W tej opcji nasz parterowy bądź piętrowy budynek szkieletowy będzie już posiadał wykończenie ścian i podłóg, instalacje w ścianach, podbitkę okapu i wiele rozwiązań, przybliżających inwestycję do stanu końcowego. Warto zapoznać się z zakresem wszystkich prac, bowiem mogą różnić się w zależności od ustaleń z konkretnymi wykonawcami.

Ile może kosztować dom z bali?

Ceny domów z drewna mogą okazać się mocno zróżnicowane. Na ostateczny koszt wpływa nie tylko lokalizacja, ale i stawka wykonawców, jakość zastosowanych materiałów, specyfika projektowa oraz stan wykończeniowy. Wielu wykonawców oferuje budowę domów do stanu pod klucz. Ile kosztuje całoroczny dom z drewna w standardzie pod klucz? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujemy wycenę przykładowego projektu dostępnego w firmie Domy-Balik.

Jako przykład wykorzystamy wycenę projektu RAWY. Jest to elegancki dom z bali o prostej kubaturze. Dom posiada poddasze użytkowe oraz powierzchnie 120 m2 oraz zadaszony taras o powierzchni 28,45 m2. Drewniany dom wyposażono w cztery sypialnie, dwie łazienki oraz przestronny salon z aneksem kuchennym. Całość została zwieńczona dwuspadowym dachem z jedną lukarną i oknem dachowym.

Ceny domów z drewna firmy Domy-Balik różnią się od siebie pod względem standardu wykończenia. Najtańszym rozwiązaniem jest opcja doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego otwartego. Wykonany w tym standardzie dom z bali wyceniono na 1 200 – 1 550 zł/m2. Znacznie większym wydatkiem okazują się budynki w standardzie pod klucz oraz pod klucz Deluxe. Cennik domów w standardzie pod klucz oszacowano na 3 069 – 3 729 zł/m2. Realizacja inwestycji do najwyższego standardu (pod klucz Deluxe) została wyceniona na 3 910 – 4 400 zł/m2.

Przybliżony cennik za dom z bali według projektu RAWY wyceniono na 493 000 zł. Jest to kwota doprowadzenia budynku do stanu pod klucz Deluxe. W tym miejscu warto zapoznać się ze specyfiką wykończenia oferowaną przez firmę Domy-Balik. Pierwszym etapem są zbrojone ławy fundamentowe pod drewniany dom. W cenie znajdują się również ścianki fundamentowe, szpilki zatopione w betonie do mocowania podwaliny, izolacja pozioma, ława pod komin, słupy pod legary betonowe,  słupy pod taras, impregnowana podwalina dolna, ściany z bali (220 mm x 100 mm) pokryte bezbarwnym impregnatem, impregnowana opaska górna 150 mm x 115 mm, impregnowana konstrukcja pod belki stropowe, belki stropowe 220 mm x 100 mm oraz kominy w systemie erfe bądź murowane z czerwonej cegły.

Dom z bali w standardzie pod klucz Deluxe będzie także posiadał pełną więźbę dachową z impregnowanych krokwii 160 x 70 mm, pokrycie z blachodachówki z obróbkami dekarskimi, kompletną stolarkę okienną z PCV, drewniane drzwi zewnętrzne i kompleksowe wykończenie budynku od strony zewnętrznej.  Na dolnej kondygnacji znajdzie się wylewka z izolacją ze styropianu. Podłoga górna surowa układana na belkach stryropianowych z izolacją wełny mineralnej 5 cm. Co istotne, ściany zewnętrzne i dach zostaną ocieplone wełną mineralną.

W cenie doprowadzenia budynku do stanu pod klucz Deluxe znajdują się także standardowe, drewniane drzwi wewnętrzne oraz instalacje rozciągnięte po ścianach budynku (instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna bez białego montażu). Ściany działowe zostaną wykonane według projektu, a na poddasze doprowadzą nas schody sosnowe. W cenie znajduje się także kompletne wykończenie domu w wewnątrz przy pomocy listw i parapetów.

Gotowe całoroczne domy drewniane wymagają jeszcze wykończenia i wyposażenia pomieszczeń. Do ostatecznej ceny domów z drewna należy także doliczyć podciągnięcie mediów na działce budowlanej, wykończenie punktów instalacyjnych we wnętrzu budynku, instalację grzewczą, a także zakup niezbędnych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Gotowe całoroczne domy drewniane – ile kosztują tanie domy w technologii szkieletowej?

Drewniany dom parterowy bądź z poddaszem użytkowym może być tańszy w budowie niż budowle realizowane w technologii murowanej. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się budownictwo lekkich domów szkieletowych, które przyjeżdżają na plac budowy w postaci gotowych do montażu elementów. Co istotne, budynek szkieletowy może być tańszy niż dom z bali. Krótszy może być również termin realizacji. Gotowe całoroczne domy drewniane w konstrukcji szkieletowej powstają na placu budowy przez kilka tygodni. Po stronie inwestora leży na ogół wykonanie płyty fundamentowej dopasowanej do specyfiki projektowej budynku.

Jakie są ceny domów z drewna w konstrukcjach szkieletowych? Dla przykładu zaprezentujemy cennik budynku firmy WESTA TRE SP. Z O.O. Będzie to projekt UTEN, czyli minimalistyczny, modułowy dom szkieletowy o powierzchni użytkowej 58,7 m2. Drewniany dom parterowy wyposażono w poddasze użytkowe. Na dolnej kondygnacji znajduje się strefa dzienna z kuchnią, salonem i łazienką. Na poddaszu zaplanowano strefę wypoczynku z dwiema sypialniami i łazienką. Budynek szkieletowy posiada bardzo prostą kubaturę zwieńczoną dwuspadowym, drewnianym dachem.

Do ceny domów z drewna wliczono drewnianą konstrukcję szkieletową, wykończenie ścian wewnętrznych za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, termoizolację z wełny mineralnej (grubości 20 cm) oraz kompletny dach zwieńczony blachą na rąbek. W cenie znajdują się również rynny, komplet okien z PCV (rozwieralno – uchylne z pakietem trzyszybowym), a także stalowe drzwi wejściowe. Na górna kondygnację prowadzą schody z drewna sosnowego.

Gotowe całoroczne domy drewniane według projektu UTEN posiadają rozprowadzoną instalację elektryczną wraz z gniazdkami i włącznikami. W budynku znajduje się też instalacja wodno-kanalizacyjna w ścianach zakończona korkami w podejściach instalacyjnych. W budynku wykonana będzie wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna.

Dom drewniany z bali na działce, a także ile kosztują domy z drewna i ile kosztuje dom drewniany całoroczny
Ceny domów z drewna, czyli całkowite koszty całorocznego domu drewnianego

Ile kosztuje dom bez pozwolenia UTEN? Według kalkulacji producenta, drewniany dom wykończony do opisanego powyżej standardu kosztuje 269 000 zł netto. Do ceny domów z drewna należy doliczyć płytę fundamentową przygotowaną według założeń projektowych. W ostatecznym cenniku znajdzie się również przyłącze mediów na działce oraz ich wykończenie w budynku. Drewniany dom będzie również wymagał kompletnej instalacji grzewczej. Co więcej, gotowe całoroczne domy drewniane muszą być kompleksowo wykończone i wyposażone. Ostateczny cennik doprowadzenia nieruchomości do stanu gotowego do zamieszkania będzie uzależniony od wybranego standardu i jakości zastosowanych materiałów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Gotowe całoroczne domy drewniane o większej powierzchni

Ustaliliśmy już, ile mogą kosztować tanie domy drewniane o mniejszej powierzchni. Jednak wielu inwestorów szuka budynków o większej przestrzeni użytkowej. Technologia budowy domów szkieletowych nie musi oznaczać niewielkiego metrażu. Wiele firm posiada w swojej ofercie projekty przestronnych obiektów mieszkalnych. Naszym przykładem jest projekt RAMZA M140, dostępny w firmie RAMZA.

Projekt obejmuje elegancki budynek z poddaszem użytkowym i powierzchnią użytkową 141,53 m2. Powierzchnia zabudowy wynosi 104,55 m2. Na parterze budynku znalazło się miejsce na garaż jednostanowiskowy, pomieszczenie gospodarcze, duży salon z aneksem kuchennym, jadalnie i łazienkę. Na parterze budynku znajdzie się miejsce na trzy sypialnie, dwie garderoby oraz łazienkę.

Jaka jest cena za gotowe całoroczne domy drewniane RAMZA M140? Producent prezentuje stawki według trzech standardów wykończeniowych. Postawienie samego szkieletu budynku to wydatek rzędu 120 000 zł. W cenie znajduje się montaż prefabrykatów z drewna świerkowego.

Doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego kosztuje kolejne 140 000 zł (czyli łącznie 260 000 zł). W cenniku znalazło się obicie ścian zewnętrznych płytą OSB 12 mm, pokrycie dachu blachodachówką, montaż okien dachowych, białych okien PCV oraz ocieplenie przegród zewnętrznych styropianem i wykończeniem tynkiem siloksanowym. W cenie znajdują się także obróbki zewnętrzne okien, drzwi oraz parapetów. Podbitka okapu zostanie wykonana ze struganej, dwukrotnie malowanej deski łączonej na pióro – wpust. W cenie znajduje się także ślepa podłoga pomiędzy parterem a poddaszem z płyty OSB 25 mm.

Projekt RAMZA M140 można zamówić w standardzie deweloperskim. Nie będzie to najbardziej tanie rozwiązanie, jednak będzie znacznie lepiej doprowadzało budynek do stanu używalności. Ceny domów z drewna w standardzie deweloperskim wynoszą łącznie 402 000 zł netto. W cenie znajduje się już zatrudnienie kierownika budowy, wycieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych wełną mineralną, obicie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podbicie stropu płytą drewnopodobną z wyciepleniem, a także obicie ścian kolankowych na poddaszu (płytą drewnopochodną wraz z ociepleniem), ocieplenie skosów poddasza oraz rozprowadzenie instalacji. W cenie budynków szkieletowych doprowadzonych do stanu pod klucz znajduje się instalacje elektryczna poprowadzona po ścianach budynku wraz ze skrzynką i bezpiecznikami. W cenie znajduje się również instalacja wodno kanalizacyjna, instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami i puszkami, a także instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym i piecem gazowym. W standardzie pod klucz zawiera się również wentylacja grawitacyjna wraz z odpowietrzeniem oraz systemowy komin wentylacyjny..

Po stronie inwestora leży wykonanie przyłączy mediów na działkę, wykonanie płyty fundamentowej zgodnej z założeniami projektowymi, zakup i montaż drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć zakup i montaż bramy garażowej, budowę schodów wiodących z parteru na poddasze użytkowe, wykończenie ścian karton gipsem, biały montaż oraz inwentaryzacja powykonawcza. W powyższej cenie nie wliczono również usługi transportu, której stawka będzie różniła się w zależności od lokalizacji inwestycji budowlanej.

Źródła:

  • https://domy-balik.pl/cennik/
  • https://www.westatre.pl/uten/
  • https://ramza.com.pl/projekty-domow,ramza-m-140,44
ikona podziel się Przekaż dalej