Dom z kontenerów morskich w Polsce. Czym wyróżniają się kontenery mieszkalne?

Dom z kontenerów morskich jest dobrym przykładem budownictwa modułowego. Jego atutem okazuje się bardzo krótki termin realizacji, mogący wynosić zaledwie kilka tygodni. Co więcej, dom z kontenerów morskich może posiadać bardzo zróżnicowaną powierzchnię użytkową. Wszystko za sprawą możliwości łączenia kontenerów w specjalne moduły. Kontenery mieszkalne mogą posiadać jedną lub kilka kondygnacji. W budynkach na ogół znajdziemy pomieszczenia o szerokości do 3 metrów i ustandaryzowanej wysokości do 2,8 metra. Pojedyncze kontenery mieszkalne mają długość do 12 metrów, co daje wiele możliwości aranżacji przestrzeni.

Kontenery mieszkalne wyróżniają się spośród tradycyjnego budownictwa. Nie chodzi wyłącznie o wygląd, ale i o możliwości użytkowe. Typowy dom z kontenerów morskich nie spodoba się każdemu, jednak będzie równie praktyczny jak budynki murowane. Jest to związane z faktem, iż dom z kontenerów mieszkalnych może zostać wykończony w taki sam sposób, jak w przypadku domów tradycyjnych. Moduły kontenerowe mają przy tym zaletę, której nie posiadają budynki murowane. W razie potrzeby można przenieść przetransportować je w całkowicie nowe miejsce.

Ceny domów z kontenerów różnią się w zależności od specyfiki projektu oraz standardu wykończenia. Projekty domów mogą obejmować doprowadzenie ich do stanu pod klucz. Co więcej, wielu wykonawców oferuje projekty z kompletnym wykończeniem wszystkich pomieszczeń. W zakres usług może wchodzić również dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową.

Warto dodać, ze dom z kontenerów morskich może posiadać przeznaczenie całoroczne. Projekty nowoczesnych budynków z kontenerów przewidują pełną izolację termiczną wszystkich przegród zewnętrznych. Dzięki temu eliminuje się mostki termiczne, a kontenery mieszkalne mogą spełnić wymagania stawiane budynkom energooszczędnym.

Ceny domów z kontenerów – analizujemy przykładowe projekty

Maleńki dom z kontenerów morskich Flexicube L15

W ofercie sprzedaży znajdziemy bardzo interesujące projekty domów z kontenerów morskich. Niektóre z nich posiadają niewielką przestrzeń użytkową i odznaczają się dużą ekonomią. Jednym z działających w Polsce firm oferujących kontenery mieszkalne jest Flexicube. To właśnie w ofercie owej firmy znajdziemy projekty kontenera Flexicube L15.2. Jest to adaptacja nowego kontenera morskiego One Way. Dom z kontenerów morskich posiada powierzchnię zabudowy 14,8 m2 i powierzchnie wewnętrzną 11,2 m2. W budynku znajduje się salon o powierzchni 8,44 m2 oraz łazienka 2,6 m2.

Na uwagę zasługuje atrakcyjny koszt budowy. Doprowadzone do stanu deweloperskiego kontenery mieszkalne Flexicube L15.2 zamówimy w kwocie 89 500 zł netto. W cenie uzyskujemy wyposażony budynek z kontenerów. Dach oraz ściany zewnętrzne zostają ocieplone natryskowo pianką poliuretanową (grubości 80 – 100 mm). Dodatkową izolację ścian stanowi wełna mineralna 50 mm. Wszystko to sprawia, że kontenery mieszkalne uzyskują współczynnik przenikania ciepła przegrody U 0,16-0,18 [W/(m2•K) i nadają się do zamieszkania całorocznego.

Kontenery mieszkalne z projektu Flexicube L15.2 posiadają kompletną stolarkę okienną z pakietem trzyszybowym i ramami w kolorze antracytowym. Na koszt budowy składa się również podtynkowa instalacja elektryczna z rozdzielnią, gniazdkami i łącznikami. Do ceny domów z kontenerów wliczono również podtynkową instalację wodno-kanalizacyjną z rurami PVC. Co istotne, przyłącza zostają wyprowadzone w podłodze na zewnętrz kontenera. Wykonanie instalacji zewnętrznej leży po stronie inwestora. Budynek doprowadzony do stanu deweloperskiego posiada też zabudowę ścian i sufitów z płyt kartonowo gipsowych (wykończone gładzią i przygotowane do malowania). W cenie znajduje się również pomalowanie elewacji zewnętrznej farbą alkidową bądź poliuretanową.

Koszt budowy, a właściwie zamówienia kontenera mieszkalnego może ulec zwiększeniu, jeśli inwestor zdecyduje się na zakup budynku w stanie pod klucz. Do ceny stanu deweloperskiego (89 500 zł) można doliczyć wykonanie podłóg z paneli LVT w cenie 3 900 zł, wykończenie i wyposażenie łazienki za 21 400 zł, drzwi wewnętrzne w cenie 3 400 zł oraz szafę za 3 000 zł. Dodatkowym wyposażeniem jest łóżko typu smart bed za 18 100 zł, klimatyzacja za 6 800 zł oraz ogrzewanie podłogowe infrared w cenie 4 200 zł. Całości dopełnia oświetlenie pomieszczeń w cenie 1 400 zł. Ostateczny koszt budowy kontenera doprowadzonego do stanu gotowego do zamieszkania wynosi 151 700 zł netto.

Dom z kontenerów morskich w Polsce o powierzchni do 40 m2 – ile kosztuje?

Nasz kolejny przykład to projekty L30.8XL dostępne w firmie Flexicube. Jest to praktyczna adaptacja nowego kontenera morskiego 40FC HC poszerzonego do 3 metrów. Budynek posiada powierzchnię zabudowy 36 m2 i powierzchnię wewnętrzną 29,58 m2. W środku znalazło się miejsce na salon, kuchnię, sypialnie oraz łazienkę.

Koszt budowy (zamówienia) kontenera doprowadzonego do stanu deweloperskiego wynosi 192 100 zł netto. Stan wyposażenia budynku jest taki sam, jak w opisanym wyżej projekcie Flexicube L15.2. Projekty L30.8XL można doprowadzić do stanu gotowego do zamieszkania. Do ceny domów w kontenerów wlicza się wtedy:

 • Łazienka – cena dodatków obejmuje dokupienie podgrzewacza wody, brodzika, kabiny prysznicowej i baterii prysznicowej. W cenie wyposażenia dodatkowego znajduje się także laminowany blat łazienkowy, lustro, umywalka nadblatowa z baterią podtynkową oraz sedes ze stelażem podtynkowym. W pomieszczeniu znajdują się również drzwi wewnętrzne oraz grzejnik. Cena łazienki z wyposażeniem wynosi 23 500 zł.
 • Kuchnia – kontenery mieszkalne zostają zabudowane meblami kuchennymi IKEA EKESTAD + METOD. W pomieszczeniu znajduje się lodówko zamrażarka, niewielka płyta indukcyjna, okap z wyprowadzeniem, jednokomorowy zlewozmywak oraz bateria z wysuwanym wylotem wody. Cena wyposażenia kuchni z AGD wynosi 17 700 zł.
 • Salon – tu do kompletnego wykończenia ścian i podłóg dochodzi także stół z krzesłami.
 • Sypialnia – w cenie wyposażenia dodatkowego znajduje się łóżko sypialne IKEA. Cena wyposażenia sypialni to 15 300 zł.

W pomieszczeniach znajduje się podłoga z paneli LTV w cenie 9 300 zł, drzwi wewnętrzne za 10 200 zł, klimatyzacja 5 kW w cenie 10 200 zł oraz ogrzewanie podłogowe infrared za 5 900 zł. Całości wyposażenia dopełnia oświetlenie pomieszczeń w cenie 2 100 zł.

Jaki jest ostateczny koszt budowy? Kompletnie wyposażone kontenery mieszkalne (projekty L30.8XL) zamówimy w kwocie 286 400 zł netto. W cenie nie znajduje się usługa transportowa. Po stronie inwestora leży również wykonanie przyłączy mediów do działki budowlanej. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Ceny domów z kontenerów o większym metrażu

Dostępne w Polsce kontenery mieszkalne na ogół kojarzą się z bardzo małymi budynkami. Nie jest to do końca prawda, bowiem w ofertach producentów znajdują się również projekty budynków o większej przestrzeni użytkowej. Dobrym przykładem jest projekt Flexicube H90. Jest to elegancko wyglądająca adaptacja czterech kontenerów morskich (2 x 20 FT oraz 2 x 40 FT HC. Powierzchnia zabudowy budynku wynosi 89,2 m2, a powierzchnia wewnętrzna 71 m2. We wnętrzu znalazło się miejsce na otwarty salon z kuchnią (25 m2), dwie sypialnie (5 oraz 6 m2), łazienkę 3 m2, WC (2 m2), korytarz (2 m2), garderobę (5m2), gabinet (8 m2) oraz pokój dziecięcy o powierzchni 12 m2.

Kontenery na działce, a także ile kosztują domy z kontenerów i ceny domów z kontenerów morskich
Ceny domów z kontenerów, a także ile kosztują domy z kontenerów krok po kroku

Jakie są ceny domów z kontenerów? Koszt budowy domu doprowadzonego do stanu deweloperskiego wynosi 428 900 zł netto. W cenie znajduje się:

 • Kompletny szkielet budynku wraz z izolacją termiczną – dach i ściany zostają zaizolowane pianką poliuretanową. Na ściany stosuje się dodatkową izolację z wełny mineralnej grubości 50 mm, a na podłogi poliuretan zamknięto-komórkowy grubości 50 mm.
 • Stolarka okienna i drzwiowa – dom z kontenerów morskich posiada okna trzyszybowe z 5 komorowymi profilami ramy z PCV (w klasie A) w kolorze antracytowym.
 • Instalacje – w budynku wykonuje się podtynkową instalację elektryczną wraz z osprzętem. W cenie znajduje się również podtynkowa instalacja wodno-kanalizacyjna z przyłączami wyprowadzonymi w podłodze na zewnątrz kontenera.
 • Wykończenie ścian i sufitów – dom z kontenerów morskich w stanie deweloperskim posiada wewnętrzną zabudowę z płyt kartonowo gipsowych. Powierzchnie są dodatkowo wykończone gładzią oraz pomalowane.
 • Malowanie zewnętrzne – w cenie znajduje się malowanie zewnętrzne kontenera za pomocą hydrodynamicznych farb alkidowych bądź poliuretanowych.

Ceny domów z kontenerów mogą ulec zwiększeniu, jeśli inwestor zdecyduje się na zakup budynku w standardzie gotowym do zamieszkania. Kontenery mieszkalne według projektu Flexicube H90 mogą być w pełni wykończone. W opcji wyposażenia dodatkowego znajduje się:

 • Wyposażenie łazienki – w pomieszczeniu montuje się podgrzewacz wody o pojemności 50 litrów, brodzik, kabinę prysznicową z baterią termostatyczną oraz laminowany blat łazienkowy. W standardzie wykończeniowym znajdują się również lustra, dwie umywalki nadblatowe, podtynkowa bateria umywalkowa, sedes ze stelażem podtynkowym, drzwi bezprzylgowe bądź przesuwne na prowadnicy z blachy kontenera oraz grzejnik łazienkowy. Za kompletne wykończenie i wyposażenie łazienki trzeba dopłacić 46 600 zł netto.
 • Wyposażenie kuchni – przestrzeń kuchenna może zostać zabudowana meblami IKEA EKESTAD + METOD (opcjonalnie KUNKGSBACKA). W cenie znajduje się również duża lodówko-zamrażarka, piekarnik z termoobiegiem, czterostrefowa płyta indukcyjna, okap, zmywarka, zlewozmywak oraz stalowa bateria. Cena kompletnego wykończenia i wyposażenia kuchni wynosi 31 100 zł.
 • Salon – w kompletnie wykończonym salonie umieszczone są sofy IKEA w cenie 3 700 zł.
 • Sypialnie – w sypialniach znajdują się łóżka z szufladami. Cena łóżek wynosi 11 100 zł.
 • Podłogi – wykończenie podłóg panelami LTV kosztuje 23 100 zł.
 • Drzwi wewnętrzne – za wszystkie drzwi wewnętrzne wraz zapłacimy 27 200 zł.
 • Klimatyzacja – w budynku znajdują się trzy klimatyzatory 3,5 kW z funkcją grzania. Cena klimatyzacji to 20 600 zł.
 • Ogrzewanie podłogowe infrared – wykonane za dopłatą 14 600 zł.
 • Oświetlenie – za zestaw oświetleniowy zamontowany we wszystkich pomieszczeniach trzeba dopłacić 6 600 zł.

Za kompletnie wykończony dom z kontenerów morskich Flexicube H90 zapłacimy 613 500 zł netto. W cenie nie znajduje się wykonanie przyłączy mediów na działce, fundament, transport ani usługa montażowa.

Poznałeś już poglądowe ceny domów z kontenerów w Polsce. A może zainteresują Cię również inne artykuły o podobnej tematyce? W osobnym tekście podpowiadamy, ile wytrzyma dom z kontenerów. Wskazujemy także czy można mieszkać w kontenerze całorocznym i sezonowym.

Źródła:

 • https://www.flexicube.pl
ikona podziel się Przekaż dalej