Ceny usług budowlanych pójdą ostro w górę. Mamy prognozę na najbliższe 2 lata

Osoby budujące własne domy, często teraz narzekają na budowlaną drożyznę. Trudno się temu dziwić, bo koszty wznoszenia budynków jednorodzinnych względem końca minionej dekady wzrosły o około 45% - 50%. Jeżeli chodzi o najbliższe kwartały, to czynnikiem zwiększającym koszty budowy prawdopodobnie będzie robocizna. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili się zatem przyjrzeć prognozom firmy Sekocenbud. Te prognozy prezentują spodziewane zmiany kosztorysowych stawek robocizny w najbliższych kwartałach. Przy okazji warto też przypomnieć, jaką część kosztów budowy typowego domu stanowi robocizna.
Bardziej stabilna sytuacja znów sprzyja prognozom
Firma Sekocenbud, która jest dobrze znana między innymi kosztorysantom, na pewien okres (od IV kw. 2021 r.) przestała prognozować dwuletnie zmiany cen w budownictwie. Stało się tak za sprawą perturbacji gospodarczych spowodowanych przez pandemię COVID-19 oraz wojnę za wschodnią granicą. Obecnie sytuacja w „budowlance” jest bardziej przewidywalna, więc Sekocenbud niedawno zaprezentował swoje nowe dwuletnie prognozy zamiast rocznych. W tym artykule skupimy się na prognozowanych zmianach stawek robocizny kosztorysowej netto (dla robót ogólnobudowlanych inwestycyjnych).
Koszty pracy mają rosnąć przez kolejne 8 kwartałów
Publikacje Sekocenbudu są zwykle dostępne odpłatnie, ale prognozę dotyczącą zmian robocizny kosztorysowej możemy za darmo sprawdzić na stronie wspomnianej firmy. Jej eksperci przewidują następujące kwartalne zmiany stawek robocizny kosztorysowej netto (dla robót ogólnobudowlanych inwestycyjnych):
- I kw. 2025 r. – poziom wyjściowy kosztów robocizny (o 7,9% większy niż w II kw. 2024 r.)
- II kw. 2025 r. – kwartalny wzrost o 2,0% względem I kw. 2025 r.
- III kw. 2025 r. – kwartalny wzrost o 2,0% względem II kw. 2025 r.
- IV kw. 2025 r. – kwartalny wzrost o 1,9% względem III kw. 2025 r.
- I kw. 2026 r. – kwartalny wzrost o 1,9% względem IV kw. 2025 r.
- II kw. 2026 r. – kwartalny wzrost o 1,9% względem I kw. 2026 r.
- III kw. 2026 r. – kwartalny wzrost o 1,8% względem II kw. 2026 r.
- IV kw. 2026 r. – kwartalny wzrost o 1,8% względem III kw. 2026 r.
- I kw. 2027 r. – kwartalny wzrost o 1,8% względem IV kw. 2026 r. (do poziomu większego o 15,9% niż w I kw. 2025 r.)
Jak widać, powyższa prognoza zakłada dość stały wzrost kosztów robocizny, który średnio w skali roku będzie się kształtował na poziomie około 8%. Trzeba naturalnie pamiętać, że takie prognozy zakładają kontynuację widocznego wcześniej trendu. Mocne zawirowania rynkowe mogą sprawić, że robocizna będzie drożeć szybciej lub wolniej, a nawet potanieje.
Jeżeli chodzi o szybszy wzrost kosztów robocizny, to „czynnikiem ryzyka” jest na pewno możliwy wyjazd części pracowników zza wschodniej granicy (spowodowany np. odbudową wojennych zniszczeń na terenie Ukrainy). Szybszy od spodziewanego wzrost kosztów pracy może również spowodować sprawne wydatkowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz masowa termomodernizacja budynków - finansowana w dużej mierze przez publiczne fundusze.
Robocizna: jaką część kosztów budowy ona stanowi?
W nawiązaniu do prezentowanych wyżej informacji może nasuwać się pytanie o to, jak bardzo spodziewane zmiany kosztów robocizny wpłyną na łączny koszt wznoszenia domów. Innymi słowy, chodzi o to, jaki udział ma robocizna w łącznych kosztach budowy typowego domu. Odpowiadając na tak zadane pytania, warto ponownie odwołać się do danych Sekocenbud. Tym razem chodzi jednak o informacje publikowane w kwartalnych raportach banku PKO BP (zobacz: raport Centrum Analiz PKO BP pod tytułem „Rynek Mieszkaniowy 1q25”).
Informacje Sekocenbudu pozyskane przez największy polski bank wskazują, że w przypadku czterech modelowych domów (dom bez podpiwniczenia, dom częściowo podpiwniczony, dom energooszczędny i dom z drewnianych bali), robocizna generuje 20% - 25% kosztów budowy bez VAT. Mowa oczywiście o kosztach nieuwzględniających ceny działki pod dom. Analitycy firmy CAS, których wyliczenia niedawno opisywali eksperci RynekPierwotny.pl, przyjęli udział robocizny na poziomie 24% kosztów wzniesienia budynku. Można więc założyć, że średnioroczny wzrost kosztów robocizny o 8% przełożyłby się na dodatnią zmianę łącznego kosztu budowy domu wynoszącą ok. 1,5% - 2,0%. Wpływ na ostateczny wynik miałyby jednak również inne czynniki – w tym na przykład wahania cen materiałów budowlanych.