Cena domów z bali i ich najbardziej interesujące projekty
Domy drewniane cieszą się rosnącą popularnością. Niegdyś tego typu konstrukcje przywoływały na myśl nieszczelne, nietrwałe chaty. Teraz owy surowiec coraz częściej stosowany jest podczas budowy domów mieszkalnych. Dzisiejsze domy drewniane są połączeniem trwałości, praktyczności i energooszczędności, a ich wykończenie jest znacznie łatwiejsze od murowanych budowli. Jaka jest cena domów z bali i co warto o nich wiedzieć?
Jeśli interesuje cię budowa domu z bali, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Domy z bali i ich cena
Niekwestionowaną zaletą jest to, że drewno to materiał ekologiczny, który nieustannie służy człowiekowi. Na jego korzyść przemawia trwałość, a sami producenci utwierdzają się w przekonaniu, że tego rodzaju dom może służyć nawet 140 lat. Drewniane wnętrza są gwarancją korzystnego dla zdrowia mikroklimatu. Surowiec ten doskonale pochłania wilgoć i posiada wysoki współczynnik izolacji termicznej. Zimą możemy liczyć na ciepło otaczające pomieszczenia, latem – na brak ogrzewania się domu.
Budowa domu z bali może trwać miesiąc. To plus, zwłaszcza że w tradycyjnym budownictwie prace rozciągają się w czasie. Jeśli jednak wybierzemy mokre drewno, cała inwestycja przedłuży się do czterech miesięcy. Mimo wszystko jest to bardzo zadowalający czas.
Choć podstawowym surowcem jest drewno, taką budowlę możemy wykończyć dowolnymi materiałami. W zależności od gustu, wnętrza może wypełniać drewno pokryte woskiem lub olejem. Wewnętrzne ściany możemy również wyłożyć płytkami kartonowo-gipsowymi.
Lekka konstrukcja sprawia, że domy drewniane z bali ograniczają wielkość fundamentów. To przekłada się na mniejsze koszty, w tym mniejszą cenę transportu materiałów i budowy.
Wypełnione izolacją termiczną ściany umożliwiają zmniejszenie grubości ścian zewnętrznych. Dzięki temu domy z bali charakteryzują się większą, bo aż o 10%, powierzchnią użytkową niż budowle murowane, a więc mamy więcej metrażu w mieszkaniu.

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!
W cieniu wszelkich zalet kryje się wada, czyli cena domów z bali. Jeden metr kwadratowy stanu surowego zamkniętego opiewa na kwotę 1800 zł. Domy z bali doskonale nakładają się na siebie, dzięki czemu są bardzo estetyczne i prezentują się widowiskowo. Naturalną konstrukcję dostrzec możemy nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Dość wysoka cena zostaje zatem wynagrodzona.
Drewno pod budowę i projekty domów z bali
Głównym surowcem pod dom z bali jest świerk. Są to drzewa wytrzymałe, odporne na obciążenia i łatwe w obróbce. Istotne, aby drewno było odpowiednio suche i zaimpregnowane. Dużą popularnością cieszy się również modrzew. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na takie udogodnienie, gdyż domy z bali modrzewiowych zaliczane są do najdroższych budowli. Ich cena jest znacznie wyższa. Najtańszym materiałem jest sosna, którą stosuje się do budowy domów letniskowych.
Projekty domów z bali nieustannie zaskakują swym wyglądem. Tak stworzona konstrukcja, w której prym wiedzie duży balkon, będzie idealnym miejscem na odpoczynek po dniu pracy. Zastosowane w projektach domu z bali duże okiennice będą doskonałym, naturalnym źródłem światła w słoneczny dzień. Tak ogromna budowla sprawdzi się jako budynek mieszkalny, a nawet pensjonat dla gości. Jeśli interesuje cię budowa domu drewnianego, w tym artykule znajdziesz więcej porad i informacji.
Jasna barwa bali połączona z ciemnym dachem idealnie komponuje się na tle otaczającej zieleni. Doskonałym uzupełnieniem jest zadaszony taras, który będzie miejscem na spotkania rodzinne, jak i przyjmowanie gości. Pomimo prostoty, dom z bali prezentuje się fantastycznie, a jego trwałość sprawia, że będzie służyć domownikom przez wiele lat.
Bale o jasnej kolorystyce zadziwiają każdego. Ta niesamowita konstrukcja i pokrycie dachowe pobudza wyobraźnię i podnosi estetykę budowli. Niewielki metraż domu będzie wystarczającym miejscem na spędzenie wolnego czasu w domu, w którym panuje zdrowy mikroklimat. Warto obejrzeć projekty domów z bali, być może któryś będzie stanowił inspirację.
Powiązane artykuły
-
Wzrost kosztów budowy domu jednorodzinnego. Jak mocno wzrosły ceny inwestycji na przestrzeni lat 2017-2022? Analiza
-
Ceny domów szkieletowych - zobacz, ile kosztuje ich budowa
-
Cena fińskich domów modułowych - zobacz, ile kosztują takie domki
-
Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Sprawdzamy ceny
-
Ceny domów z drewna - całkowite koszty całorocznych domków
-
Ceny domów kanadyjskich - przykładowe wyceny, omówienie kosztów
-
Czy da się wybudować dom w cenie mieszkania? Tak, to możliwe!
-
Budowa domu będzie dużo droższa – w 2021 r. wchodzą w życie nowe przepisy o termoizolacji budynków
-
Ciekawe rozwiązania i oszczędności podczas budowy domu - sprawdzone sposoby
-
Budowa domu w 2023 roku. Czy jest szansa na spadek cen?
-
Jakie są ceny domów modułowych? Zobacz projekty z wycenami
-
Ile kosztują domy mobilne? Ceny popularnych modeli
-
Dom parterowy czy z poddaszem? Który tańszy?
-
Kosztorys budowy domu dla banku – jak go zdobyć?
-
Koszty budowy domu w ciągu ostatnich 3 lat wzrosły prawie o 20%
-
Cennik domów góralskich z bali – sprawdzamy ceny w Polsce
-
Domy z kontenerów morskich - zalety, wady, opinie, porady
-
Dom w cenie mieszkania - czy to możliwe? Porównanie kosztów
-
Ceny domów z kontenerów - ile kosztują popularne projekty?
-
Ile kosztuje kierownik budowy? Sprawdzamy ceny usług w różnych miastach
-
Ceny kontenerów mieszkalnych - zobacz, jakie są średnie koszty
-
Budowa domu 100 a 150 m2 - porównanie kosztów i cen
-
Ile kosztuje dom z gliny i słomy? Zobacz aktualne ceny
-
Koszt budowy domu energooszczędnego 2019
-
Cennik gotowych domów - sprawdzamy aktualne koszty
-
Budowa domu znowu droższa – wzrost o średnio 25% w kilka lat
-
Budowa domu w 2018 roku dużo droższa niż przed rokiem
-
Ceny domów szkieletowych – ile kosztuje dom drewniany
-
Dom za 350 tys. zł? Sprawdzamy, czy to w ogóle możliwe!
-
Kosztorys budowlany - jak go zrobić?
Wybudowaliśmy 20 lat temu z żoną dom z bali we Francji konstrukcji fińskiej firmy Honka Rakene. Nigdy w innym typie domu mieszkać nie chcemy. Teraz osiedlamy się na stałe w Polsce w okolicach Augustowa i będziemy budować dom z bali poprzez lokalnego doświadczonego w tym fachu specjalistę, z drewna z Puszczy Augustowskiej. Cóż więcej dodać? Tylko masywne drewno.
Zdrowo, estetycznie i solidnie.
Nie ma nad czym się zastanawiać - chyba, źe pragnie się mieszkać w centrum dużego miasta. Wtedy wybór jest innej natury.