Domy z kontenerów morskich - zalety, wady, opinie, porady
Projekty domów z kontenerów są jeszcze w Polsce nowością, jednak stopniowo zyskują coraz lepsze opinie. Jak sprawuje się kontener morski jako dom? Jakie są podstawowe wady i zalety tego rozwiązania. Prezentujemy możliwości tej technologii budowlanej, wskazujemy jej najważniejsze właściwości, a także przybliżamy ceny gotowych inwestycji budowlanych z kontenerów morskich.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak powstaje dom z kontenerów morskich?
Dom z kontenerów morskich stanowi ciekawą alternatywę dla innych technologii budowlanych. Entuzjaści tego rozwiązania przedstawiają liczne zalety i właściwości. W Polsce nie brakuje również przeciwników technologii kontenerowej, którzy wyszczególniają wady tego rozwiązania. Jak wygląda to w rzeczywistości? Zanim ustalimy podstawowe wady i zalety, musimy wiedzieć, jak właściwie powstaje dom z kontenerów morskich.
Jak sama nazwa wskazuje, budynek powstaje z kontenerów morskich o usystematyzowanych rozmiarach. Producenci wykorzystują dwa rozwiązania. Pierwszym są kontenery nowe, drugim kontenery używane. Według wielu źródeł, drugie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne, a dodatkowo może pomóc w obniżeniu ostatecznych kosztów inwestycji. Za drugim rozwiązaniem przemawia największa trwałość oraz żywotność.
Kontener morski jako dom wymaga pełnej adaptacji. Producenci oferują różnorodne projekty domów z kontenerów. Co ciekawe, wcale nie muszą być to powtarzalne budynki. Ich największym ograniczeniem jest co prawda wielkość kontenera, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by budynek mieszkalny postał z kilku elementów. Jest to tak zwane budownictwo modułowe, które daje bardzo szerokie możliwości projektowe. Najmniejsze budynki powstają z jednego kontenera morskiego. Większe budynki mieszkalne adaptuje się z trzech kontenerów (nieco rzadziej z czterech lub nawet z pięciu). Do uzyskania powierzchni mieszkalnej około 100 m2 na ogół wykorzystuje się około czterech kontenerów. Typowy kontener posiada rozmiar 12,2 m długości, 2,4 m szerokości i 2,9 m wysokości. Istnieją także kontenery o nieco odmiennych rozmiarach. Co istotne, poszczególne kontenery można ze sobą łączyć, tworząc bardziej skomplikowane układy pomieszczeń. W wielu przypadkach są to budynki kilkukondygnacyjne. I tak dom z trzech kontenerów lub budynek powierzchni około 100 m2 może całkowicie zaspokoić potrzeby mieszkalne kilkuosobowej rodziny.
W ofertach producentów znajdziemy liczne projekty domów z kontenerów. Mogą to być mniejsze budynki, jak i większe obiekty z trzech kontenerów. Elementy powstają w hali produkcyjnej, a na miejsce montażu docierają w postaci gotowych do montażu modułów. Dom z kontenerów morskich może posiadać kompletne wyprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalację elektryczną poprowadzoną w ścianach budynku. Po stronie inwestora na ogół pozostaje przygotowanie fundamentów i wykonanie przyłączy mediów na działce budowlanej.
Czy można mieszkać w kontenerze w Polsce przez okrągły rok?
Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy można mieszkać w kontenerze zarówno w lato, jak i w okresie zimowym. Jeszcze do niedawna w Polsce widywano głownie domy kontenerowe do użytku sezonowego. Wraz z postępem technologii budowlanej, nowoczesne domy z kontenerów coraz częściej spełniają oczekiwania budownictwa całorocznego.
Projekty domów z kontenerów mogą uwzględniać kompletną izolację przegród zewnętrznych. W otworach zewnętrznych umieszcza się energooszczędne okna i drzwi, a przegrody posiadają wydajną izolację akustyczną. We wnętrzu może znajdować się kompletne wyposażenie wraz z systemem grzewczym i wentylacyjnym. Dzięki temu dom z kontenerów morskich może zaspokoić potrzeby mieszkalne przez okrągły rok.
Co równie istotne, domy powstające w technologii kontenerowej nadają się do rozbudowy. Na potrzeby mieszkalne jednej, dwóch osób możemy postawić dom z jednego kontenera. Wraz z powiększeniem rodziny zwiększają się potrzeby mieszkalne. W takiej sytuacji możemy dobudować budynek z trzech kontenerów bądź nawet dom z czterech kontenerów. Budynki o powierzchni około 100 m2 cieszą się dużą popularnością i mogą spełnić wymagania kilkuosobowej rodziny. Projekty domów z kontenerów o powierzchni ponad 100 m2 są nieco mniej popularne, jednak technologia daje bardzo szerokie możliwości rozbudowy.
Czy warto budować dom z kontenerów? Opinie, zalety i wady technologii
Kontenery mieszkalne – opinie i często wymieniane zalety
Technologia budowy domów z kontenerów często budzi w Polsce nie najlepsze skojarzenia i negatywne opinie. Jednak na ogół są one związane z nieznajomością technologii oraz jej możliwości. Okazuje się bowiem, że dom z kontenerów morskich może posiadać bardzo istotne zalety, których nie zapewni tradycyjne budownictwo. Pierwszym i jednym z najistotniejszych jest szybki termin wykonania inwestycji. W ofercie producentów znajdziemy różnorodne projekty domów z kontenerów. Wystarczy wybrać interesujący nas budynek (z jednego, dwóch czy z czterech kontenerów), ustalić standard wykończenia i dokonać zakupu. Producent wykończy budynek według ustalonego standardu i dowiezie na miejsce inwestycji według indywidualnych ustaleń. Termin realizacji na ogół trwa kilka miesięcy. Dom z kontenerów morskich należy posadowić na fundamencie i podpiąć instalacje. Niektórzy producenci oferują domy z pełnym wyposażeniem, dzięki czemu inwestor może natychmiast rozpocząć użytkowanie obiektu. Jest to wygodna alternatywa dla wznoszenia domów technologią murowaną. W tym przypadku czas inwestycji na ogół mieści się w przedziale od dwóch do trzech lat.
Dom z kontenerów morskich jest szybki w realizacji, jednak to nie jedyne zalety. Dużym atutem mogą być także atrakcyjne ceny całego przedsięwzięcia. Najmniejsze domy z kontenerów kupimy już do kwoty 200 000 zł. Będą to budynki gotowe do zamieszkania i kompletnie wyposażone. Do ceny trzeba jeszcze doliczyć wykonanie przyłączy na działce budowlanej oraz fundamenty. Atrakcyjnie prezentują się również ceny domów o powierzchni około 100 m2. Budynki z trzech kontenerów mogą być odczuwalnie tańsze niż inwestycje murowane. Co więcej, ceny inwestycji we własny dom niejednokrotnie okazują się niższe od ceny większego apartamentu w bloku.
Prawdopodobnie za sprawą atrakcyjnej ceny, domy z kontenerów morskich stopniowo zyskują w Polsce popularność. Cena tego typu budynków jest łatwa do przekalkulowania i porównania z innymi ofertami. Jest to kolejny atut, którego nie posiadają budynki murowane. W przypadku tradycyjnego budownictwa, musimy liczyć się z postępującym wzrostem cen materiałów i robocizny. Pozytywne opinie o technologii dotyczą także jej możliwości. Warto bowiem pamiętać, że kontener mieszkalny może być w prosty sposób rozbudowany, a w razie przeprowadzki możemy go przenieść w inne miejsce. Jest to kolejna różnica, dzieląca budownictwo kontenerów od technologii murowanej.
Coraz bardziej pozytywne opinie posiada również komfort zamieszkania w budynku. Nowoczesne projekty domów z kontenerów w niczym nie przypominają budownictwa z tak zwanych baraków robotniczych. Współczesny budynek na cele mieszkalne może posiadać ogrzewanie podłogowe, wentylację mechaniczną, luksusowe wyposażenie pomieszczeń, a także bardzo dobre parametry termoizolacyjne, które ograniczają koszty eksploatacji. Standard wyposażenia tego typu budynków zależy wyłącznie od potrzeb, oczekiwań oraz budżetu inwestora. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.
Jakie wady posiada dom z kontenerów morskich? Czego dotyczą negatywne opinie?
Dostępne w Polsce i na świecie projekty domów z kontenerów posiadają także pewne wady. Negatywne opinie dotyczą głównie aspektów wizualnych. Dom z kontenerów morskich na ogół posiada prostą kubaturę i płaski dach, który nie spełnia oczekiwań estetycznych wielu inwestorów. Nowoczesne budynki z trzech kontenerów i o powierzchni 100 m2 coraz częściej posiadają ciekawszą elewację, jednak musimy liczyć się ze zwiększeniem ceny inwestycji.
Negatywne opinie dotyczą także kosztów eksploatacji w okresie zimowym. Sezon grzewczy w Polsce w istocie może stanowić obciążenie budżetu każdego posiadacza budynku. Słabo zaizolowane kontenery mieszkalne choć tanie w budowie, bywają drogie w utrzymaniu. Dlatego warto zainteresować się rozwiązaniami z wydajną izolacją termiczną wszystkich przegród zewnętrznych. Wydajna izolacja, energooszczędne okna i drzwi oraz brak mostków termicznych sprawiają, że koszty ogrzewania domów z kontenerów niczym nie różnią się od tych, które ponosi wielu właścicieli ocieplonych domów murowanych.
Do podstawowej wady należy zaliczyć brak dostatecznych uregulowań prawnych. Warto wiedzieć, że dom z kontenerów morskich nie musi wymagać budowy fundamentów. Niektóre projekty domów z kontenerów przewidują posadowienie budynku na podłożu wyłożonym kostką brukową lub bloczkami betonowymi. Atutem tego rozwiązania są przystępne ceny realizacji. Niestety w Polsce nie znajdziemy uregulowań dotyczących posadowienia budynków mieszkalnych bez fundamentów. W związku z tym, lekki dom z kontenerów morskich posadowiony na przygotowanym uprzednio gruncie (bez fundamentów) nie jest postrzegany jako stały budynek mieszkalny. W Polsce traktuje się go jako mieszkanie tymczasowe.
Cięższe budynki (np. o powierzchni około 100 m2, domy z trzech kontenerów) wymagają solidniejszego przygotowania podłoża. W przypadku większych i cięższych budynków, zaleca się wybudowanie tradycyjnych ław fundamentowych. W ten sposób budynek odpowiada obowiązującym w Polsce uregulowaniom prawnym, a inwestor nie powinien mieć żadnych trudności z wykonaniem przyłączy mediów. Jednak konieczność wykonania fundamentów zwiększa ostateczne ceny inwestycji.
Jak kupować projekty domów z kontenerów? Praktyczne porady
W Polsce znajdziemy wielu producentów domów z kontenerów morskich. Większość z nich oferuje wykonanie budynku w kilku standardach. Warto obejrzeć różne projekty domów z kontenerów i uzyskać szczegółowe informacje dotyczące wyceny. Niektóre budynki z kontenerów morskich zostają wykończone do stanu surowego zamkniętego, inne znajdują się w standardzie deweloperskim, a jeszcze kolejne są kompletnie wykończone i wyposażone, dzięki czemu nadają się do zamieszkania. Inwestycja w budynek doprowadzony do stanu surowego zamkniętego jest najbardziej ekonomiczna, jednak po stronie inwestora stoi jeszcze wiele przedsięwzięć związanych z wykończeniem pomieszczeń, rozciągnięciem instalacji, a często również z dociepleniem i wykończeniem przegród zewnętrznych. W wielu przypadkach korzystniejszym finansowo rozwiązaniem staje się zamówienie budynku w standardzie pod klucz.
Wybierając konkretne projekty domów z kontenerów, zwróćmy uwagę na zakres wyceny i jakość zastosowanych materiałów. Nieco droższe oferty na ogół zawierają wydajniejszą izolację termiczną, która wpłynie na ograniczenie kosztów eksploatacji budynku. Istotne będzie również to, jakie prace znajdują się w wycenie zamówienia. Niektórzy producenci przedstawiają wyceny budynków wraz z transportem i usługą montażową. Inni tworzą cenniki w oparciu o wycenę samego budynku, bez montażu oraz transportu. Jest to dość istotna różnica, bowiem usługa montażowa i transport na posesję niejednokrotnie okazują się odczuwalnym wydatkiem.
Warto także zauważyć, że wyceny budynków z kontenerów na ogół nie obejmują przygotowania fundamentów, podciągnięcia mediów na działkę ani dopełnienia formalności związanych z budową. Owe czynności z reguły stoją po stronie inwestora. Co więcej, ceny oferowane przez producentów domów z kontenerów morskich mogą stanowić kwotę netto lub brutto. Jest to kolejny bardzo istotny aspekt, który warto wziąć pod uwagę podczas porównania ofert sprzedaży budynków mieszkalnych w technologii kontenerowej. Wysokość podatku VAT dla inwestorów prywatnych wynosi 8%. W przypadku firm zamawiających domy z kontenerów morskich, standardowa stawka podatku VAT to 23%.