Dom na kołach – podstawowe wady oraz zalety budynku przewoźnego

Przewoźne domki letniskowe i mobilne domy całoroczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów, którym zależy na szybkiej realizacji inwestycji. Bez wątpienia domy mobilne stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa murowanego. Budowa domu murowanego na ogół trwa około dwóch, trzech lat. Tymczasem gotowy domek mobilny może stanąć we wskazanym miejscu już na kilka miesięcy po zakupie projektu. Szybkość realizacji sprawia, że gotowe domki letniskowe i domy całoroczne w technologii mobilnej stają się interesującym rozwiązaniem.

Rozważając podstawowe atuty, nie sposób pominąć ceny domów mobilnych. Zarówno budynki całoroczne, jak i domki letniskowe mogą zaskoczyć inwestorów pod względem atrakcyjnych cenników zakupu. Większość producentów oferuje kilka standardów wykończenia obiektów. Będzie to standard deweloperski bądź standard pod klucz. Cennik gotowych domów z wyposażeniem niejednokrotnie nie przekracza wartości 300 000 zł, co byłoby trudne do zrealizowania w przypadku wielu innych technologii budowlanych.

Warto także zauważyć, że nowoczesne domy na kołach mogą posiadać bardzo wydajną termoizolację. Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że dobrej jakości, gotowy domek mobilny może spełniać wymagania stawiane budownictwu energooszczędnemu. Wiąże się to z niskimi kosztami eksploatacji. Co bardzo istotne, dom na kołach można przestawiać w nowe miejsca. Jest to wyjątkowy atut, który będzie dla wielu inwestorów dość znaczący.

Niestety domki letniskowe i całoroczne domy mobilne posiadają pewne wady. Jedną z nich jest aspekt wizualny. Nowoczesne budynki na kołach coraz częściej wyglądają bardzo estetycznie, jednak nie spełnią oczekiwań wizualnych każdego inwestora. W ofertach niektórych producentów znajdziemy domy całoroczne i domki letniskowe wykonane na wymiar. Jednak nawet takie budynki posiadają zbliżony do siebie wygląd. Co więcej, cena ich zakupu okazuje się mniej atrakcyjna w porównaniu do cennika domów przygotowanych według projektów standardowych. Kolejnym utrudnieniem może być metraż. Większość gotowych domów mobilnych posiada niewielką powierzchnię, przez co nie sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny.

Gotowy dom na kołach – oferta JZM Domki

Dom na kołach w standardzie deweloperskim

Gotowy domek mobilny możemy zamówić u wielu producentów. Jednym z nich jest Fabryka Domów Mobilnych JZM Domki. W ofercie producenta znajdziemy trzy projekty budynków. Są to nowoczesne domki, dostępne w dwóch wariantach wyposażenia. Wyposażenie BASIC to całoroczny dom na kołach w standardzie deweloperskim. Druga opcja to wyposażenie PLATINUM czyli gotowe domki z wyposażeniem pod klucz.

Jak kształtują się ceny domów mobilnych? Naszym pierwszym przykładem są domki całoroczne OPTIMA. Są to nowoczesne, przewoźne domki o powierzchni 35 m2. W wariancie A znajduje się salon połączony z kuchnią, łazienka oraz dwie sypialnie. Ceny domów mobilnych w standardzie BASIC i PLATINUM różnią się od siebie. Różny jest także standard wykończenia budynku całorocznego. W opcji BASIC uzyskujemy budynek ze stalowej konstrukcji zabezpieczonej przed korozją. Budynek zostanie wyposażony w koła od ramy domku mobilnego oraz dyszel. Od spodu dom na kołach posiada zabezpieczenie w postaci metalowej siatki przeciw gryzoniom. Nowoczesne budynki przewoźne wyposaża się także w kompletną izolację przeciwwilgociową, paroizolację oraz wiatroizolację. Na podłodze i poddaszu znajduje się izolacja z wełny mineralnej grubości 15 cm. Na ścianach wykonana zostaje izolacja z wełny 10 cm.

Gotowy domek mobilny OPTIMA w standardzie BASIC zostaje wyposażony w dwuszybowe okna z 6 komorową ramą PCV. W cenie znajdują się również drzwi tarasowe z ruchomym słupkiem, nawietrzaki, zewnętrzna oraz wewnętrzna obróbka okien, regulowane ościeżnice drzwiowe, drzwi wewnętrzne w okleinie i stalowe drzwi zewnętrzne z ciepłym progiem.

Dom na kołach zostanie wyposażony w kompletną instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną, wentylacyjną i RTV. W pomieszczeniach znajdą się kontakty, gniazdka i włączniki. W standardzie znajduje się również oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne LED. Nowoczesne, przewoźne domki zostają zwieńczone dwuspadowym dachem z pokryciem z blachodachówki na rąbek stojący. W cenie standardu BASIC znajduje się też orynnowanie z PCV, wentylacja mechaniczna oraz wykończenie wnętrza panelami i listwami PCV. Całości dopełnia elewacja zewnętrzna wykończona sidingiem.

Cennik całorocznego domku przewoźnego OPTIMA w standardzie BASIC (stan deweloperski) wynosi 121 200 zł brutto. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni daje to wartość 3 462 zł/m2. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Ile kosztuje całoroczny domek mobilny w standardzie pod klucz?

Opisane powyżej całoroczne domy przewoźne OPTIMA można zamówić z wyposażeniem doprowadzającym budynek do stanu pod klucz. Jest to opcja PLATINUM, obejmująca wszystkie elementy wyposażenia standardu BASIC oraz wyposażenie dodatkowe.

W cenniku Fabryka Domów Mobilnych JZM Domki znalazło się gotowe wyposażenie pomieszczeń. W sypialniach znajdują się łóżka z materacem i skrzynią na pościel, szafa na ubrania oraz szafka nocna. Gotowy domek mobilny jest też kompletnie wyposażony w części kuchennej. Znajdują się w nim szafki kuchenne z oświetleniem LED, zlewozmywak z baterią, lodówka nadblatowa z zamrażalnikiem, czteropalnikowa płyta elektryczna, panel na ścianie między szafkami kuchennymi oraz okap.

Całoroczne domki są gotowe do zamieszkania, a zatem zawierają także pełne wyposażenie części łazienkowej. W cenniku PLATINUM znajduje się wyposażenie łazienki w  postaci elektrycznej suszarki na ręczniki, WC, kabiny prysznicowej z brodzikiem, umywalki z baterią, szafki umywalkowej, podświetlanego lustra oraz zabudowa łazienkowa z miejscem na bojler oraz pralkę. W salonie staje narożnik z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, stolik kawowy oraz komoda.

Gotowy domek mobilny posiada też pełną instalację elektryczną. bojler elektryczny o pojemności 50 litrów, panelowe grzejniki elektryczne olejowe i wykończenie podłogi wykładziną PCV. Ceny domów mobilnych OPTIMA w standardzie PLATINUM wynoszą 159 900 zł brutto, czyli 4 568 zł/m2.

Co istotne, gotowy domek mobilny może być dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora. Istnieje możliwość modyfikacji wielkości pomieszczeń, rozmieszczenia i rozmiarów okien. Istnieje również opcja dopasowania kolorów mebli i elewacji zewnętrznej, a także zamówienia dodatkowych elementów wyposażenia. Termin realizacji przewoźnego domku wynosi około 3-4 miesiące.

Przykładowe ceny domów mobilnych Lark Leisure Homes

Naszym kolejnym przykładem budownictwa mobilnego będą gotowe, przewoźne domki firmy Lark Leisure Homes. W ofercie owego producenta znajdziemy bardzo bogatą ofertę nowoczesnych domów z wyposażeniem.

Analizowany przez nas, gotowy domek mobilny Lark Leisure Homes (projekt Texel) będzie dostępny z wyposażeniem, a pomieszczenia będą gotowe do zamieszkania. Już w cenie podstawowej uzyskuje się wyposażenie meblowe we wszystkich pomieszczeniach (wliczając w to meble tapicerowane). W sypialniach głównych znajdują się łóżka małżeńskie z materacem z pianki, stoliki nocne oraz komplet szaf. Nowoczesne pokoje dziecięce zostają wyposażone w dwa łóżka pojedyncze z możliwością łączenia, stolik nocny z kompletem szaf bądź wiszącymi półkami. Dom na kołach posiada kanapę lub narożnik z funkcją spania umieszczony w strefie salonu. W tym samym pomieszczeniu znajduje się stół jadalny oraz komoda RTV

Mały dom mobilny, a także ile kosztują domy mobilne i koszt domku mobilnego na kołach
Domy mobilne i koszt ich budowy, a także ile kosztują domy mobilne, ceny i koszty

Gotowe domy przewoźne zostają też wyposażone w kuchnie z AGD w zabudowie marki Whirlpool. Co więcej, dom na kołach posiada rolety i wykładziny PCV. Elementy wyposażenia można personalizować kolorystycznie, dzięki czemu gotowy domek mobilny będzie lepiej dopasowany do oczekiwań inwestora. Jakie są ceny domów mobilnych z wyposażeniem? Naszym przykładem jest gotowy domek mobilny z projektu Texel. Są to nowoczesne, gotowe budynki całoroczne, z wyposażeniem, dwiema sypialniami, otwartym salonem z kuchnią oraz łazienką. Cennik domów Texel 12 9,6x4 wynosi 169 725,32 zł netto.

Nowoczesne budynki całoroczne z oferty Lacroma Hause

W ofercie producentów znajdziemy zarówno gotowe domki letniskowe, jak i przewoźne budynki całoroczne. Naszym ostatnim przykładem wycen jest gotowy dom na kołach GLARS 48 w wersji Premium. Jest to gotowy domek mobilny z prostą kubaturą, dwuspadowym dachem, powierzchnią zabudowy 48 m2 i powierzchnią użytkową 38,5 m. Według założeń projektowych, w budynku znajdują się dwie sypialnie, łazienka i otwarty salon z kuchnią i jadalnią.

W cenniku gotowego budynku znajduje się zabezpieczona antykorozyjnie rama z profili stalowych i z poszyciem zewnętrznym z płyt OSB oraz sklejki wodoodpornej. Dom na kołach posiada też zabezpieczenie spodu blachą płaską. Co ważne, domki GLARS Premium to nie domki letniskowe, a budynki całoroczne. Obiekty posiadają paro i wiatroizolację, kompletne ocieplenie ścian i podłóg wełną skalną grubości 15 cm oraz okna PVC o budowie uchylno rozwiernej.  Z zewnątrz budynku znajduje się wykończenie z desek kompozytowych oraz blachy płaskiej na rąbek stojący. Dach zostaje pokryty blachą płaską na rąbek stojący i orynnowany. W cenniku zawiera się również oświetlenie zewnętrzne w postaci taśm LED oraz kinkietów elewacyjnych.

Nowoczesne domy przewoźne z oferty Lacroma Hause zawierają kompletne wykończenie wewnętrzne. Podłogi zostają pokryte panelami winylowymi, a ściany obite płytami MDF i panelami. Na sufitach znajduje się lakierowana podbitka drewniana. W cenie znajdują się również drzwi wewnętrzne i przyłącze do pralki.

Ceny domów mobilnych Lacroma Hause zawierają również instalacje. Cały dom na kołach posiada ogrzewanie podłogowe z niezależnym sterowaniem temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. W łazience znajduje się grzejnik elektryczny oraz bojler 65 litrów. Instalacja elektryczna zostaje też wyposażona w skrzynkę rozdzielczą, pełne oświetlenie pomieszczeń, kontakty i włączniki. W budynku znajduje się instalacja wodno-kanalizacyjna i wentylacja. W cenniku budynku wliczono również wyposażenie aneksu kuchennego. Nowoczesne domki przewoźne zostają wyposażone w lodówkę, zmywarkę, piekarnik, płytę indukcyjną oraz okap.

Ceny domów mobilnych GLARS Premium firmy Lacroma Hause to 215 000 zł. W ofercie istnieje także możliwość zakupu całorocznego domu GLARS Premium o powierzchni 35 m2. Wyposażenie budynku jest tu takie samo, jak w przypadku domu o powierzchni 48 m2. Cennik zakupu gotowego obiektu na kołach wynosi 170 000 zł netto.

Zaprezentowane powyżej ceny domów mobilnych mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej. Ostateczny cennik inwestycji może być uzależniony od indywidualnych ustaleń z inwestorem, wybranej konfiguracji oraz ewentualnych dodatkowych elementów wyposażenia. Chcąc ustalić dokładny cennik interesujących nas budynków przewoźnych, warto skontaktować się bezpośrednio z wybranym producentem i zapoznać się z aktualną ofertą sprzedaży.


Źródła:

  • https://fabrykadomkowmobilnych.pl/start/
  • https://larkfactory.com/pl/categories/
  • https://www.lacroma.pl
ikona podziel się Przekaż dalej