Zalety parterowego domu jednorodzinnego

Parterowe domy jednorodzinne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zapewne wiąże się to z faktem, iż ich wybudowanie jest dużo mniej kosztowne w porównaniu do domów piętrowych. Koszt budowy domu parterowego może być nawet o 20% niższy, niż w przypadku domu piętrowego o takiej samej powierzchni użytkowej. Wiąże się to z brakiem konieczności budowy stropów, schodów oraz brakiem podpiwniczenia (które również podnosi koszt budowy).

Duże znaczenie ma też umiejscowienie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji. Jest to bardzo wygodne, jeśli w domu mają mieszkać dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

Koszt budowy domu często przelicza się na metr kwadratowy. Nie polecamy tej metody, gdyż wiąże się ona z bardzo dużym marginesem błędu. W tym artykule znajdziesz szczegółowy opis każdej pozycji kosztowej, dzięki czemu kosztorys będzie bardzo dokładny. Jeżeli chciałbyś takie obliczenia wykonać samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora kosztów budowy domu. Dowiesz się w kilka minut, ile kosztuje budowa domu w Twoim przypadku!

Aby zoptymalizować koszty budowy domu bardzo ważne jest zebranie przynajmniej kilku ofert od sprawdzonych firm budowlanych. Pozwoli to na rozeznanie na lokalnym rynku, porównanie cen i większe możliwości ich negocjacji z wybranym wykonawcą. Dla niektórych problemem będzie konieczność obdzwonienia kilkudziesięciu firm, znalezienia tych, które w ogóle mają wolne terminy i opisywanie za każdym razem zakresu prac. Rozwiązaniem problemu jest bezpłatna usługa Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz jeden krótki formularz, potwierdzasz szczegóły zapytania z konsultantem i Twoje zapytanie trafia do wielu sprawdzonych firm jednocześnie. Te, które są zainteresowane realizacją i mają wolne terminy składają Ci oferty, a tylko od Ciebie zależy, którą z nich wybrać.

Prace poprzedzające budowę

Pierwszym etapem prac jest zakupienie odpowiedniego projektu budowlanego. Większość wartych uwagi, gotowych projektów możemy nabyć już od 3 tysięcy złotych. Nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za projekt indywidualny – od 5 do 15 tysięcy złotych.

Po zakupieniu projektu domu jednorodzinnego, przychodzi czas na uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiąże się to z koniecznością wypełnienia wielu dokumentów i dopełnienia różnorodnych formalności. Najważniejszymi będą: dokumentacja warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki przyłączenia mediów oraz mapa sytuacyjno – wysokościowa. Za wykonanie niezbędnej dokumentacji zapłacimy od 3 do 6 tysięcy złotych. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, udajmy się do właściwego Starostwa Powiatowego i zapytajmy o to, jakie dodatkowe dokumenty będą potrzebne. Okazuje się, iż w wielu rejonach naszego kraju, do pozwolenia na budowę należy dołączyć dokumentację dodatkową, wynikającą z wewnętrznych rozporządzeń na danym obszarze.

Stan zerowy

Proces budowy domu możemy podzielić na trzy główne etapy. Pierwszym z nich jest stan zerowy, w którym odgradzamy teren budowy, wytyczamy lokalizację budowy w terenie i rozpoczynamy wylewanie fundamentów. Ten etap ma duży wpływ na łączny koszt budowy domu 2014. Koszt materiałów niezbędnych do wylania fundamentów pod parterowy dom jednorodzinny waha się w granicach 147-241 zł za m2. Średnio cena wynosi około 182 zł. Duże znaczenie ma tutaj jakość gruntu. Jeśli teren jest grząski i podmokły, wówczas fundamenty będą masywniejsze i bardziej kosztowne. Do tego trzeba doliczyć koszt robocizny, który będzie się wahał od 51 do 80 zł/m2. Średnia cena przyzwoitej ekipy budowlanej wynosi około 64 zł/m2.

Pamiętaj, że jeżeli planujesz budowę domu z piwnicą, koszt fundamentów będzie dużo wyższy, możesz go bezpłatnie obliczyć klikając tu.

Budowa domu parterowego do stanu surowego otwartego obejmuje postawienie ścian nośnych, działowych i stropu
Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Stan surowy otwarty

W tym etapie prac budowlanych wykonujemy: ściany nośne, ściany działowe, strop, więźbę dachową, komin oraz pokrycie dachu. Obecnie, większość ścian zewnętrznych wykonuje się z dwuwarstwowego betonu komórkowego o grubości 24 centymetrów. Koszt materiałów (bloczki z betonu komórkowego H+H 24, zaprawa cementowa, izolacja pozioma pod ścianą oraz nadproża prefabrykowane L19 nad otworami) oscyluje pomiędzy 35, a 65 zł/m2, średnie ceny wynoszą około 48 zł. Do tego koszt robocizny oscylujący w granicach 24-67 zł/m2, średnia cena to 38 zł/m2.

Alternatywą dla betonu komórkowego jest Porotherm 25 (pustaki ceramiczne), ale jest to rozwiązanie droższe o kilkanaście procent.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Powierzchnia ścian nośnych jest zwykle uzależniona od powierzchni poziomej budynku. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego można przyjąć, że 1 m2 powierzchni użytkowej domu to około 1,5 m2 powierzchni ścian nośnych. Tak więc w naszym przykładowym domu o powierzchni 120 m2 będziemy mieć około 180 m2 ścian nośnych.

Wnętrza oddzielamy od siebie za pomocą ścian z betonu komórkowego H+H o grubości 12 centymetrów. Średnia cena kompletu materiałów pod takie ściany (wraz z zaprawą, izolacją i nadprożami) to około 23 zł/m2. Do kosztu budowy domu dodajemy oczywiście robociznę, która kosztuje średnio około 22 zł/m2. Przy domu parterowym bez poddasza użytkowego możemy przyjąć, że 1 m2 powierzchni domu wymaga około 0,7 m2 powierzchni ścian działowych. W naszym przykładowym domu znajdzie się więc około 84 m2 ścian działowych.

Kolejnym etapem są kominy. W naszym kosztorysie budowy domu zakładamy koszt 6 szachtów kominowych (w tym kominów wentylacyjnych) oraz jednego komina dymowego. Ich łączny koszt wraz z późniejszym wykończeniem to około 5.500 zł za komplet prac wraz z materiałami.

W parterowym domu jednorodzinnym musimy wykonać przynajmniej jeden strop. Jeżeli dom nie posiada poddasza użytkowego, możemy swobodnie zastosować strop drewniany. Jego średni koszt to około 222 zł/m2 z czego 194 zł to koszt materiałów, a 28 zł to koszt robocizny. Jeżeli w przyszłości chcemy jednak zaadaptować poddasze do celów mieszkalnych, niezbędne będzie zastosowanie stropu wylewanego żelbetonowego lub stropu teriva. Są one jednak znacząco droższe (średnio w granicach 380-400 zł/m2).

Koszt budowy domu musi również uwzględniać konstrukcję dachu. Załóżmy, że zastosujemy w naszym domu prosty dach dwuspadowy o powierzchni 165 m2. Koszt samej więźby dachowej wyniesie średnio około 12.500 zł (około 76 zł/m2) wraz z robocizną, ale w przypadku oszczędności na materiałach i wyborze taniej ekipy budowlanej koszt ten można zniwelować do 9.600 zł (58 zł/m2 ).

Po wzniesieniu konstrukcji dachu, należy ją najpierw zamontować poszycie (można zastosować tanią membranę - 11,50 zł/m2z robocizną, lub drożze deskowanie - około 53 zł/m2). Kolejnym etapem jest montaż pokrycia zewnętrznego dachu - najczęściej stosuje się tu blachodachówkę (45 zł/m2 blachodachówki + ok. 40 zł za montaż) lub dachówkę ceramiczną (średnio 63 zł/m2 za materiał i 42 zł za robociznę). W naszym kosztorysie uwzględnimy membranę i blachodachówkę - ich koszt na nasz dach o powierzchni 165 m2 wyniesie średnio 16.000 zł (8.000 zł za materiały i 8.000 za robociznę). Przy zastosowaniu najtańszych materiałów i tanich ekip budowlanych koszt ten można obniżyć do około 12.000 zł.

Do kosztu budowy domu trzeba dodać jeszcze orynnowanie budynku. W naszym przypadku będziemy potrzebować około 30 mb rynien, co przekłada się na koszt 2.000 zł (zakup rynien + ich montaż wraz z odprowadzeniem).

W sumie za doprowadzenie domu od stanu zero do stanu surowego otwartego zapłacimy około 81.800 zł. Jeżeli chciałbyś znaleźć firmę, która wykona dla Ciebie wszystkie prace, skorzystaj z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Otrzymasz oferty na budowę domu od kilku sprawdzonych firm.

Stan surowy zamknięty

Przechodząc od stanu surowego otwartego do zamkniętego koszt budowy domu rośnie o wydatki na stolarkę zewnętrzną - okna oraz drzwi wejściowe, często również o koszt bramy garażowej.

Budowa domu parterowego jest szybsza i wymaga mniej nakładów finansowych niż w przypadku budynków piętrowych. Takie domki są o wiele bardziej nowoczesne
Ile kosztuje budowa domu parterowego?

W przypadku okien koszt najłatwiej oszacować na podstawie ich łącznej powierzchni. Przyjmując, że do naszego domu będziemy potrzebować 6 dużych okien dwukomorowych o powierzchni 2,5 m2oraz 4 małych o powierzchni 1,5 m2 każde, będziemy potrzebować łącznie 21 m2 okien. Najczęściej mamy do wyboru okna PCV lub okna drewniane. Koszt tych pierwszych to od 286 do 457 zł/m2 (średnia cena to 334 zł/m2), natomiast koszt sosnowych okien drewnianych to od 481 do 663 zł/m2 (średnia cena to 551 zł/m2). Na potrzeby naszego kosztorysu przyjmiemy białe okna PCV w średniej cenie. Koszt ich zakupu to około 7.000 zł, za montaż okien  o takiej powierzchni zapłacimy kolejne 1.600 zł. Tak więc do naszego kosztu budowy domu musimy doliczyć kolejne 8.600 zł.

Kolejnym wydatkiem są drzwi zewnętrzne. Najczęściej mamy do wyboru drzwi stalowe lub drewniane. Te pierwsze są droższe, ale stanowią również trudniejszą przeszkodę dla potencjalnych złodziei. Ich koszt wynosi od 1.700 do 2.600 zł, przy czym średnia cena dobrych drzwi wynosi około 2.100-2.200 zł. W przypadku drzwi drewnianych musimy liczy się z wydatkiem na poziomie 1.100-1.500 zł. Podane ceny uwzględniają montaż drzwi przez specjalistów!

Ostatnim etapem jest zakup bramy garażowej - za przyzwoitej jakości bramę uchylną bez napędu zapłacimy około 1.600 zł (cena również uwzględnia montaż).

Podsumowując, koszt stolarki zewnętrznej będzie się kształtował na poziomie ok. 12.400 zł.

Koszt stolarki zewnętrznej

Modyfikuj
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 333,95 zł/m2 21,00 m2 7 012,95 zł
$$ Montaż okien 75,00 zł/m2 21,00 m2 1 575,00 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 150,90 zł/szt. 1,00 szt. 2 150,90 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 656,00 zł/szt. 1,00 szt. 1 656,00 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 12 394,85 zł

Jaki jest więc koszt budowy domu w 2014 roku?

Dokonując wstępnego podsumowania przyjmujemy, iż wolna powierzchnia użytkowa domu nie przekracza 120 m2. W takim razie ile kosztuje budowa domu 2014? W naszym przypadku koszt budowy domu parterowego do stanu surowego wyniósł 123.000 zł. Stosowaliśmy przy tym średniej jakości materiały i nie uwzględniliśmy wielu kosztów

Łączny koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
  • Mój kosztorys132 124 zł
  • Niska cena110 498 zł
  • Średnia cena132 124 zł
  • Wysoka cena176 841 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,33 zł/m2 120,00 m2 23 079,60 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 67,13 zł/m2 120,00 m2 8 055,60 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 47,69 zł/m2 180,00 m2 8 584,20 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 38,97 zł/m2 180,00 m2 7 014,60 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 22,72 zł/m2 84,00 m2 1 908,48 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 21,99 zł/m2 84,00 m2 1 847,16 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 229,56 zł/szt. 6,00 szt. 1 377,36 zł
$$ Kominy dymowe 2 942,70 zł/szt. 1,00 szt. 2 942,70 zł
$$ Wykończenie kominów 1 128,09 zł/szt. 1,00 szt. 1 128,09 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 244,56 zł/m2 120,00 m2 29 347,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 28,73 zł/m2 120,00 m2 3 447,60 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 48,54 zł/m2 165,00 m2 8 009,10 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 28,73 zł/m2 165,00 m2 4 740,45 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,45 zł/m2 165,00 m2 569,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 8,23 zł/m2 165,00 m2 1 357,95 zł
$$ Blachodachówka - materiały 45,02 zł/m2 165,00 m2 7 428,30 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 41,03 zł/m2 165,00 m2 6 769,95 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 65,70 zł/mb 30,00 mb 1 971,00 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 333,20 zł/m2 21,00 m2 6 997,20 zł
$$ Montaż okien 76,93 zł/m2 21,00 m2 1 615,53 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 288,44 zł/szt. 1,00 szt. 2 288,44 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 644,18 zł/szt. 1,00 szt. 1 644,18 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 132 123,94 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 146,17 zł/m2 120,00 m2 17 540,40 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 65,60 zł/m2 120,00 m2 7 872,00 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 35,44 zł/m2 180,00 m2 6 379,20 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 26,93 zł/m2 180,00 m2 4 847,40 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 18,73 zł/m2 84,00 m2 1 573,32 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 13,98 zł/m2 84,00 m2 1 174,32 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 185,19 zł/szt. 6,00 szt. 1 111,14 zł
$ Kominy dymowe 2 795,56 zł/szt. 1,00 szt. 2 795,56 zł
$ Wykończenie kominów 779,61 zł/szt. 1,00 szt. 779,61 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 242,05 zł/m2 120,00 m2 29 046,00 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 19,85 zł/m2 120,00 m2 2 382,00 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 40,68 zł/m2 165,00 m2 6 712,20 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 19,85 zł/m2 165,00 m2 3 275,25 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,26 zł/m2 165,00 m2 537,90 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 5,63 zł/m2 165,00 m2 928,95 zł
$ Blachodachówka - materiały 40,51 zł/m2 165,00 m2 6 684,15 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 28,36 zł/m2 165,00 m2 4 679,40 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 56,33 zł/mb 30,00 mb 1 689,90 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna PCV - białe 293,65 zł/m2 21,00 m2 6 166,65 zł
$ Montaż okien 53,15 zł/m2 21,00 m2 1 116,15 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 924,54 zł/szt. 1,00 szt. 1 924,54 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 281,58 zł/szt. 1,00 szt. 1 281,58 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 110 497,62 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,33 zł/m2 120,00 m2 23 079,60 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 67,13 zł/m2 120,00 m2 8 055,60 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 47,69 zł/m2 180,00 m2 8 584,20 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 38,97 zł/m2 180,00 m2 7 014,60 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 22,72 zł/m2 84,00 m2 1 908,48 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 21,99 zł/m2 84,00 m2 1 847,16 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 229,56 zł/szt. 6,00 szt. 1 377,36 zł
$$ Kominy dymowe 2 942,70 zł/szt. 1,00 szt. 2 942,70 zł
$$ Wykończenie kominów 1 128,09 zł/szt. 1,00 szt. 1 128,09 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 244,56 zł/m2 120,00 m2 29 347,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 28,73 zł/m2 120,00 m2 3 447,60 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 48,54 zł/m2 165,00 m2 8 009,10 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 28,73 zł/m2 165,00 m2 4 740,45 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,45 zł/m2 165,00 m2 569,25 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 8,23 zł/m2 165,00 m2 1 357,95 zł
$$ Blachodachówka - materiały 45,02 zł/m2 165,00 m2 7 428,30 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 41,03 zł/m2 165,00 m2 6 769,95 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 65,70 zł/mb 30,00 mb 1 971,00 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 333,20 zł/m2 21,00 m2 6 997,20 zł
$$ Montaż okien 76,93 zł/m2 21,00 m2 1 615,53 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 288,44 zł/szt. 1,00 szt. 2 288,44 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 644,18 zł/szt. 1,00 szt. 1 644,18 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 132 123,94 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 253,01 zł/m2 120,00 m2 30 361,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 81,77 zł/m2 120,00 m2 9 812,40 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 64,60 zł/m2 180,00 m2 11 628,00 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 70,02 zł/m2 180,00 m2 12 603,60 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 27,42 zł/m2 84,00 m2 2 303,28 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 40,38 zł/m2 84,00 m2 3 391,92 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 323,75 zł/szt. 6,00 szt. 1 942,50 zł
$$$ Kominy dymowe 3 097,58 zł/szt. 1,00 szt. 3 097,58 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 026,98 zł/szt. 1,00 szt. 2 026,98 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 249,78 zł/m2 120,00 m2 29 973,60 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 51,62 zł/m2 120,00 m2 6 194,40 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 69,96 zł/m2 165,00 m2 11 543,40 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,62 zł/m2 165,00 m2 8 517,30 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,63 zł/m2 165,00 m2 598,95 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,78 zł/m2 165,00 m2 2 438,70 zł
$$$ Blachodachówka - materiały 49,52 zł/m2 165,00 m2 8 170,80 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 73,72 zł/m2 165,00 m2 12 163,80 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 82,05 zł/mb 30,00 mb 2 461,50 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna PCV - białe 439,70 zł/m2 21,00 m2 9 233,70 zł
$$$ Montaż okien 138,20 zł/m2 21,00 m2 2 902,20 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 213,04 zł/szt. 1,00 szt. 3 213,04 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 262,25 zł/szt. 1,00 szt. 2 262,25 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 176 841,10 zł

Pamiętajmy jednak, że wykonaliśmy zaledwie podstawowe prace, a nasz dom znajduje się dopiero w stanie surowym i nie nadaje się do zamieszkania. W dalszej kolejności musimy zapłacić za wykończenie domu. Największe koszty pochłoną dokończenie instalacji sanitarnych i przyłączy elektrycznych.  Średni koszt wykonania tych prac w domu parterowym wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku instalacji elektrycznych będziemy potrzebować około 100 punktów elektrycznych (punktów takich jak gniazdka elektryczne, punkty oświetlenia, włączniki światła, urządzenia na stałe podłączone do prądu o większej mocy jak piekarnik, czy piec grzewczy). Kompletny koszt materiałów (włącznie z gniazdkami elektrycznymi, czy włącznikami światła) wyniesie tu 3.500-5.000 zł, a montaż ich przez elektryka będzie nas kosztował kolejne 4-10 tysięcy złotych.

Koszt budowy domu powinien uwzględniać również koszt instalacji wodno-kanalizacyjnych. Zakładając, że w parterowym domu będziemy potrzebować 12 punktów wodno-kanalizacyjnych (jako punkt kanalizacyjny rozumiemy na przykład toaletę, prysznic, wannę, umywalkę, bidet, zlewozmywak, punkt dla zmywarki, kran w garażu itd.), ich cena (materiały wraz z montażem) wyniesie około 5.000 zł (średnie ceny kształtują się w granicach od 320 do 560 zł za jeden punkt). Oczywiście cena zależy od rozmieszczenia punktów kanalizacyjnych i wielu innych lokalnych czynników.

Kolejny koszt budowy domu związany z wykończeniem pomieszczeń wewnątrz budynku to instalacje grzewcze. Zakładając, że połowę domu chcemy ogrzewać grzejnikami, a połowę za pomocą ogrzewaniem podłogowym za komplet instalacji zapłacimy średnio około 11.500 zł (z czego 5.500 zł pochłonie instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, a ponad 6.000 zł instalacja ogrzewania podłogowego). Do tych kosztów trzeba doliczyć wyposażenie kotłowni. Za komplet instalacji do kotłowni z piecem na paliwo stałe zapłacimy od 9.300 do 17.000 zł, natomiast w przypadku kotła gazowego koszty wyniosą od 9.200 do ponad 23.000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt montażu przez fachowca - kolejne 2.000 zł za całą kotłownię. 

Wykonanie posadzek na gruncie na powierzchni 120 m2 będzie nas kosztowało kolejne 5,5-10 tysięcy złotych (koszt razem z robocizną, średnio zapłacimy około 7.000 zł). Do kosztu budowy domu trzeba doliczyć jeszcze koszt tynkowania. W domu o powierzchni 120 m2 będziemy mieć średnio około 360 m2 ścian i 120 m2 sufitów do otynkowania (zakładając oczywiście, że nie decydujemy się na sufit podwieszany, który może nas kosztować około 120 zł/m2). Za wykonanie tynków gipsowych na takiej powierzchni zapłacimy średnio około 14.000 zł (z czego niecałe 7.000 zł pójdzie na materiały i ponad 7.000 zł na robociznę). Oczywiście korzystając z tańszych materiałów i ekip budowlanych możemy obniżyć ten koszt do około 11.000 zł, a w przypadku wyboru droższych produktów i specjalistów koszt może przekroczyć 16.500 zł.

Istotnym wydatkiem będą również parapety zewnętrzne i wewnętrzne. Zakładając, że będziesz potrzebował 35 mb parapetów wewnętrznych i tyle samo zewnętrznych zapłacisz za nie w sumie około 3.000 zł (z montażem, przy czym zastosowanie tańszych parapetów to niecały 1.000 zł oszczędności).

Aby oszacować kompletny koszt budowy domu, musimy doliczyć do niego również koszt elewacji zewnętrznej. Wykonanie takiej elewacji z ociepleniem ze styropianu będzie nas kosztowało niecałe 17.000 zł (zakładamy elewację o łącznej powierzchni 140 m2). Koszt ten zakłada zarówno komplet materiałów (12.000 zł) jak i robociznę (5.000 zł). Jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie z droższej wełny mineralnej, koszt rośnie o około 4.000 zł (do 21.000 zł). 

W sumie więc doprowadzenie domu w stanie surowym zamkniętym do stanu deweloperskiego zwiększyło nasz koszt budowy domu 2014 o kolejne 85.000 zł. Cennik tych prac możesz zobaczyć pod tym linkiem. Łącznie wyszło więc nam, że budowa domu w 2014 roku kosztuje około 210.000 zł do stanu deweloperskiego. Oczywiście do takiego domu nie można się jeszcze wprowadzić. Każde z pomieszczeń trzeba wykończyć, pomalować ściany, wykonać podłogi, wyposażyć łazienkę i kuchnię. Koszt takich prac będzie zapewne oznaczał wydatek kolejnych 50-100 tysięcy złotych, w zależności od tego, na jaki standard wyposażenia się zdecydujemy.

Pamiętaj, że zarówno koszt budowy domu 2014, jak i koszt wykończenia poszczególnych pomieszczeń możesz za darmo obliczyć na Kalkulatorach Budowlanych. A sprawdzonego wykonawcę możesz znaleźć wypełniając formularz zlecenia budowlanego - sam zdecydujesz, którą ofertę wybrać.

UWAGA - Poniższy artykuł zawiera ceny z 2014 roku. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym artykułem omawiającym koszt budowy domu w 2015 roku. Kliknij tu, aby się z nim zapoznać.

ikona podziel się Przekaż dalej