Koszt budowy domu – najważniejsze założenia

Zanim oszacujemy orientacyjny koszt budowy domu, musimy wyszczególnić podstawowe założenia kosztorysowe. Zakładamy, że nasz budynek powstanie na własnej posesji, na której znajdują się już przyłącza mediów. Kolejne założenie dotyczy technologii budowlanej oraz sposobu realizacji inwestycji. Przyjmujemy, że budynek będzie wybudowany tradycyjną technologią murowaną. Przy dobrych warunkach gruntowych, możemy osadzić budynek na ławach fundamentowych. Ściany wykonamy z bloczków betonu komórkowego.

Nasze wyliczenia zawierają doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Co oznacza to w praktyce? Zakładamy, że kosztorysowany dom jednorodzinny posiada w pełni wybudowaną konstrukcję nośną (ściany nośne, ściany działowe, stropy, schody). W kalkulacjach uwzględniamy też wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Budynek w stanie deweloperskim będzie posiadał pełne wykończenie dachu (więźba sosnowa, membrana dachowa, pokrycie z blachodachówki, ocieplenie po skosach lub na stropie poddasza). Otwory zewnętrzne zostaną wypełnione dobrej jakości oknami, zamontujemy też stalowe drzwi zewnętrzne i bramę garażową. Całości dopełni ocieplenie elewacji wełną mineralną 15 cm, obróbka kominów, posadzki, orynnowanie z PCV oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne.

Ostatnie założenie dotyczy instalacji centralnego ogrzewania, która jest ważną składową wydatków. Przyjmujemy, że nasz dom jednorodzinny zostanie wyposażony w pełną instalacje centralnego ogrzewania, zasiloną przez kondensacyjny kocioł gazowy. Ciepła woda użytkowa zostanie zapewniona przez montaż zasobnika.

Ile kosztuje budowa domu w 2024 roku? Sprawdzamy średnią cenę za m2

Przyjmując opisane powyżej założenia, możemy określić orientacyjne koszty budowy domu jednorodzinnego. Z reguły im mniejszy będzie metraż, tym wyższa cena w przeliczeniu za m2 powierzchni. Dlatego przedstawiamy trzy wersje modelowych budynków.

Dom 100 m2 – będzie to niewielki budynek parterowy, bez podpiwniczenia.

Dom 140 m2 to najczęściej wybierany wariant budynków. Dom parterowy bez podpiwniczenia, ale z poddaszem użytkowym.

Dom 195 m2 – dom trzykondygnacyjny z podpiwniczeniem. Ze względu na obecność podpiwniczenia, budowa tego typu domów jednorodzinnych na ogół generuje najwyższe wydatki.

Średni koszt budowy domu do stanu deweloperskiego wynosi:

Dom 100 m2 – sumaryczny koszt budowy naszego modelowego budynku wyniósł 415 800 zł. W przeliczeniu na m2 powierzchni daje to wartość 4 158 zł/m2.

Dom 140 m2 – za budowę domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego trzeba zapłacić średnio 493 500 zł. Jest to wydatek na poziomie 3 525 zł/m2.

Dom 195 m2 – jego budowa wygenerowała największe koszty. Za doprowadzenie nieruchomości do stanu deweloperskiego zapłaciliśmy 584 000 zł. Ze względu na większą powierzchnię budynku, średni koszt realizacji inwestycji wyniósł 2 994 zł/m2

Powyższe wyliczenia nie zawierają podatku VAT. Wyceny przyjęte w kalkulacjach dotyczą materiałów budowlanych i robocizny z pośredniej półki cenowej. Kosztorysy określają średnie ceny dla województwa dolnośląskiego, które najlepiej odzwierciedla średnie ceny w kraju. Koszty budowy w innych lokalizacjach mogą różnic się maksymalnie o +-15%. Dokładne kalkulacje kosztów budowy modelowych budynków znajdują się w poniższych kosztorysach:

Kosztorysowane budynki znajdują się w stanie deweloperskim, co oznacza, że pomieszczenia wymagają jeszcze kompleksowego wykończenia. Średni koszt budowy domu ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz wynosi 1 200 zł/m2. W takiej cenie wykonamy

  • Podłogi z dobrej jakości paneli, a w kuchniach i łazienkach z płytek.
  • Kafelki ścienne w kuchniach i łazienkach.
  • Trzykrotne malowanie ścian i sufitów.
  • Drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń.
  • Biały montaż w łazienkach.
  • Meble kuchenne pod zabudowę.
  • Wykończenie punktów oświetleniowych.
  • Budynki w stanie pod klucz będą wymagały umeblowania i wyposażenia.
Plan budowy domu oraz kask, a także informacje, ile kosztuje budowa domu w 2024 roku
Porady i informacje, ile kosztuje budowa domu w 2024 roku krok po kroku

Jakie czynniki mogą wpływać na koszty budowy domu jednorodzinnego?

Koszty materiałów i robocizny. Czy tanio znaczy dobrze?

Opisane powyżej kalkulacje oparliśmy na materiałach budowlanych i wykonawcach z pośredniej półki cenowej. Dokładny koszt inwestycji będzie w dużej mierze zależny od wybranego standardu. Możemy zainwestować w tańsze materiały i najtańsze ekipy wykonawców, jednak nie zawsze będzie to odpowiednie rozwiązanie.

Najtańsze materiały na ogół oznaczają się słabszymi parametrami technicznymi. Co więcej, najtańsze ekipy wykonawców przeważnie nie świadczą usług na najwyższym poziomie. Jest to szczególnie istotne na etapie tworzenia konstrukcji budynku. Wszystkie niedoróbki i błędy wykonawcze popełnione na tym etapie budowy będą trudne, a czasem wręcz niemożliwe do naprawienia. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dobrej jakości materiały oraz wykonawców, którzy posiadają doświadczenie i dobrą opinie.

Inwestycja w wykonawców i materiały budowlane z pośredniej półki cenowej wydaje się optymalnym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością. Koszty zatrudnienia doświadczonych firm budowlanych mogą być nieco wyższe, jednak w zamian otrzymujemy większe bezpieczeństwo wykonania prac na należytym poziomie.

Koszty budowy a lokalizacja inwestycji

Kolejnym, wpływającym na koszty budowy czynnikiem jest lokalizacja przyszłej nieruchomości. Różnice cenowe w poszczególnych rejonach naszego kraju mogą sięgać nawet 30%. Dotyczy to głównie kosztów robocizny, ale często również samych materiałów budowlanych.

Najwyższe ceny usług budowlanych obowiązują w większych miastach (głównie w Warszawie). Realizując inwestycje w mniejszych miejscowościach, możemy liczyć na nieco atrakcyjniejsze stawki firm budowlanych. Najniższe ceny obowiązują w niewielkich miejscowościach wschodnich rejonów naszego kraju.

Odczuwalne różnice cenowe odnotowujemy także pomiędzy poszczególnymi województwami. Jeśli chcesz oszacować koszt budowy domu jednorodzinnego w Twoim województwie, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych na kb.pl. Jest to poręczne narzędzie, za pomocą którego oszacujesz koszty budowy domu parterowego i piętrowego (z piwnicą bądź bez). W kalkulatorach obliczysz także średnie koszty wykończenia dowolnie wybranych pomieszczeń.

Prosta bryła budynku i blachodachówka ograniczają koszty budowy

Ostatnim, ale jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na koszty budowy jest wybór projektu budowlanego. Okazuje się, że sumaryczny koszt budowy domów o podobnej powierzchni może być bardzo zróżnicowany. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im bardziej skomplikowana będzie bryła budynku, tym wyższe będą koszty budowy. Dodatkowe balkony, zdobniki fasady i kolumny mogą podnieść koszty budowy.

Ta sama sytuacja dotyczy zwieńczenia budynku. Najtańsze w budowie będą klasyczne dachy dwuspadowe. Możemy wykonać je z dobrej gatunkowo więźby impregnowanej ciśnieniowo, poszycia z membrany (poszycie z papy na deskowaniu okazałoby się nieco droższe) oraz z blachodachówki. Budowa wielospadowego dachu, lukarny i dodatkowe zdobniki w połaci dachowej zwiększają stopień skomplikowania prac oraz koszty inwestycji. Zamiast lukarn możemy zainwestować w okna dachowe, które optymalnie doświetlą poddasze.

Alternatywą dla blachodachówki jest klasyczna dachówka ceramiczna. Jest to rozwiązanie o dużej trwałości i wysokich walorach estetycznych. Niestety jest to też rozwiązanie odczuwalnie droższe. Nie chodzi wyłącznie o samą cenę dachówek ceramicznych. Ze względu na dużą wagę tego materiału pokryciowego, montaż dachówki ceramicznej powinien być przewidziany już na etapie tworzenia dokumentacji projektowej. W tym przypadku trzeba zainwestować w bardziej masywną więźbę, która utrzyma ciężar głównego pokrycia dachowego.

ikona podziel się Przekaż dalej