Ile kosztuje dom z gliny i słomy? Zobacz aktualne ceny
Budowa domu z gliny i słomy jest ekologiczną alternatywą dla innych technologii budowlanych. W Polsce nadal traktuje się ją jako ciekawostkę, jednak ekologiczne domy z gliny na ogół nie odbiegają swoją funkcjonalnością od budynków murowanych. Czym charakteryzuje się taka budowa? Jaka jest cena domu z gliny i słomy? Sprawdzamy.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa domu z gliny – czym wyróżnia się to ekologiczne rozwiązanie
Ekologiczne domy z gliny możemy spotkać w takich krajach jak Australia, Szwecja czy Niemcy. W Polsce jest to nadal mało znana nowość. Mimo tego w ofercie wykonawców znajdują się projekty budynków o zróżnicowanej wielkości i kubaturze. W tym miejscu pojawia się pytanie, jaka glina do budowy domu będzie zastosowana? Budowa domu z gliny może przebiegać z wykorzystaniem dwóch podobnych technologii. Jedną z nich jest wznoszenie budynku za pomocą bloczków słomiano glinianych.
Masa powstająca z gliny i słomy służy do formowania bloczków. Prace mogą odbywać się na placu budowy i z dużym nakładem pracy inwestora. Jak łatwo się domyślić, większy wkład pracy inwestora na ogół oznacza zmniejszenie kosztów posadowienia budynków. Inną opcją jest zakup gotowych bloczków z mieszaniny słomy i gliny.
Druga technologia polega na wykonaniu szalunków i wypełnieniu ich lekką gliną z dodatkami utrwalającymi. Budowa domu z gliny na ogół odbywa się w konstrukcji drewnianej, którą następnie wypełnia się mieszaniną gliny oraz wypełniaczy. Jest to kolejne rozwiązanie dla inwestorów realizujących budowę domów jednorodzinnych metodą gospodarczą. Samodzielne wykonanie części prac (choćby stworzenia i wypełnienia szalunków) może sprawić, że cena domu z gliny i słomy okaże się dość atrakcyjna.
Co ciekawe, projekty ekologicznego domu z gliny okazują się dość zróżnicowane. W ofertach biur projektowych znajdziemy zarówno projekty niewielkich, parterowych budynków, jak i projekty większych, dwupoziomowych domów z gliny. Wygląd zewnętrzny gotowych inwestycji może nie odbiegać od budynków wznoszonych w tradycyjnych technologiach.
Ekologiczne projekty domów z gliny – czy dom z gliny jest zdrowy? Jakie są zalety ekologicznego budownictwa?
Ekologiczne domy z gliny i słomy są rozwiązaniem pełnym zalet. Pierwszą z nich jest aspekt ekologiczny. Materiały użyte do budowy są łatwo dostępne, a po zakończeniu użytkowania także biodegradowalne. Gotowy dom z gliny może być ponadto bardzo komfortowy w użytkowaniu. Przegrody zewnętrzne zapewniają wysoki stopień izolacji termicznej. W lato pomieszczenia nie ulegają nadmiernemu nagrzewaniu, z kolei w okresie zimowym nie wychładzają pomieszczeń. Niektóre budynki z gliny i słomy odpowiadają wymaganiom stawianym budownictwu pasywnemu, co jest bardzo dobrym wynikiem.
Kolejna korzyść to aspekt zdrowotny. Budynki z gliny i słomy uważa się za bardzo zdrowe do zamieszkania. Wszystko za sprawą zdolności przegród zewnętrznych do mikrocyrkulacji powietrza. W pomieszczeniach utrzymuje się wilgotność w przedziale 50-60%, a na ścianach nie pojawia się grzyb ani pleśń. Co więcej, plastyczność gliny daje wiele możliwości aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Według wielu opinii, domy z gliny mogą być równie funkcjonalne, co budynki wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej.
Warto także podkreślić, że ściany z mieszaniny gliny i słomy są ognioodporne, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Ściana będzie także dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym. Jest to kolejna zaleta, która nabiera szczególnego znaczenia na posesjach otoczonych przez ruchliwe ulice czy często uczęszczane szlaki komunikacyjne.
Niestety budowa domu z gliny nie jest do końca pozbawiona wad. Jednym z istotnych mankamentów okazuje się grubość ścian. Typowe przegrody zewnętrzne w domach z gliny i słomy osiągają grubość około 50 – 60 cm. Aby uzyskać odpowiednie doświetlenie pomieszczeń, warto zamontować większe okna. Grube ściany oznaczają jednocześnie większą przestrzeń zabudowy budynku, co jest szczególnym mankamentem w przypadku niewielkich działek budowlanych. Pewną trudnością może okazać się również wyszukanie odpowiedniego projektu oraz ekipy wykonawców. Domy z gliny i słomy są w Polsce nowością, a ich trwałość w naszych warunkach klimatycznych nie jest jeszcze dokładnie sprawdzona.
Ważnym aspektem jest również zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Wszystkie instalacje wewnętrzne powinny posiadać odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Co więcej, budynki najlepiej stawiać na suchym terenie. Budowa domów z gliny i słomy na terenie podmokłym może przełożyć się na zmniejszenie ich żywotności.
Cena domu z gliny i słomy
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje dom z gliny i słomy. Ostateczna cena inwestycji będzie uwarunkowana wieloma indywidualnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest specyfika dokumentacji projektowej. Możemy przyjąć, że tańsze w realizacji okazują się projekty niewielkich budynków z dwuspadowym dachem i prostą kubaturą. Ekologiczne budynki o większej powierzchni, bardziej skomplikowanej kubaturze bądź zwieńczone wielospadowym dachem na ogół oznaczają odczuwalnie wyższe koszty budowy.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, budowa domu z gliny często wiąże się z inwestycją realizowaną systemem gospodarczym. Im większy nakład pracy inwestora, tym atrakcyjniejsza cena domu z gliny i słomy. Niektóre ekologiczne materiały budowlane można pozyskać w bardzo atrakcyjnych cenach, co dodatkowo przekłada się na ograniczenie wydatków inwestycyjnych.
Ostateczna cena domu z gliny i słomy będzie także uzależniona od lokalizacji, kosztów wykonania przyłączy mediów na działkę, kosztów budowy fundamentów, a także od standardu wykończenia wnętrza, jakości zastosowanych materiałów i stawki robocizny wykonawców.
Średnia cena domu z gliny i słomy oscyluje wokół kwoty 1 500 – 2 500 zł/m2. Jest to średni koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. Zakładamy przy tym, że budynek będzie posiadał prostą bryłę i powierzchnię około 100 m2. Uzyskanie tak atrakcyjnej stawki za metr kwadratowy wynika z faktu atrakcyjnej ceny materiałów. Warto również zauważyć, że cena domu z gliny i słomy może okazać się atrakcyjniejsza, jeśli zdecydujemy się na samodzielne przeprowadzenie dużej części prac budowlanych. Niestety w Polsce pewną trudnością może okazać się znalezienie doświadczonych wykonawców, którzy specjalizują się we wznoszeniu budynków z gliny i słomy. Koszt robocizny doświadczonego fachowca często okazuje się dość znaczący. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.
Wskazana powyżej kwota obejmuje jedynie konstrukcje budynku zwieńczoną dwuspadowym dachem i zamkniętą oknami oraz drzwiami zewnętrznymi. Sumaryczna cena domu z gliny i słomy o bardziej skomplikowanym kształcie może okazać się odczuwalnie wyższa. Znacznie wyższa będzie także cena w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Dlatego warto przeanalizować projekty ekologicznego budownictwa, porównać wstępne wyceny i wybrać typ budynku, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom i budżetowi.
Zauważmy także, że budowa domu z gliny doprowadzona do stanu pod klucz wiąże się z odczuwalnie wyższymi wydatkami. Ekologiczne domy z gliny i słomy wyposaża się tak samo, jak budynki wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej. Takie same są również wymogi formalne, koszty doprowadzenia mediów na działkę budowlaną czy rozprowadzenie instalacji w pomieszczeniach budynku. Wszystko to sprawia, że ostateczna cena domu z gliny i słomy powinna zostać oszacowana indywidualnie w oparciu o gotowe projekty, założenia inwestora, specyfikę działki budowlanej (co może wpłynąć np. na koszt podciągnięcia mediów i cenę wykonania fundamentów) oraz planowany standard wykończenia pomieszczeń.