Domy z gotowych elementów – czym właściwie są budynki z prefabrykatów?

Zanim ustalimy ceny domów z prefabrykatów, wskażemy, czym dokładnie są tego typu budowle. Pod pojęciem domów prefabrykowanych należy rozumieć budynki, których elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych. Gotowe domy prefabrykowane docierają na miejsce budowy w przeznaczonych do montażu, odpowiednio wymierzonych częściach. Dom modułowy czy segmentowe budynki z keramzytu powstają na placu budowy przez kilka dni bądź tygodni. Jest to duże ułatwienie w porównaniu do posadowienia domów w tradycyjnej technologii murowanej. Na realizację inwestycji murowanej na ogół trzeba czekać około dwóch, trzech lat. Tymczasem dom z prefabrykatów betonowych lub prefabrykowane domy szkieletowe powstają przez kilka miesięcy od zamówienia u producenta. Zadaniem inwestora jest przygotowanie fundamentów oraz przyłączy mediów według założeń projektowych.

Niewielki dom modułowy bez pozwolenia może spełniać wszystkie normy stawiane budownictwu energooszczędnemu, a często nawet pasywnemu. Gotowe domy mogą posiadać bardzo wydajną termoizolację, która przekłada się na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych. Warto zauważyć, że nowoczesne domy z prefabrykatów betonowych bądź keramzytu nie posiadają mostków termicznych. Dzięki temu mogą być nawet znacznie bardziej energooszczędne, niż niektóre budynki w technologii murowanej.

Domy z gotowych elementów nie są jeszcze w Polsce bardzo popularne, jednak stopniowo zyskują zwolenników. Wiele firm branżowych prezentuje projekty efektownych budynków bez pozwolenia. Możemy także zamówić gotowe domy o powierzchni 100, 150 czy nawet 200 m2. Różnorodne projekty i wiele różnorodnych opcji posadowienia budynków prefabrykowanych dają inwestorom szerokie możliwości wyboru. Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które warto rozważyć, jeśli zależy nam na szybkiej realizacji inwestycji budowlanej.

Ceny domów z prefabrykatów – analizujemy cenniki i gotowe projekty

Domy z gotowych elementów keramzytowych – projekty Abakon

Chcąc ustalić aktualne ceny domów z prefabrykatów, przybliżymy przykładowe projekty budynków wraz z cennikami ich wykonania. Naszym pierwszym przykładem będą gotowe domy z prefabrykatów keramzytowych. Gotowe domy zamówimy u takich producentów jak Abakon. Jest to firma oferująca różnorodne projekty nowoczesnych budynków wraz z ich wykonaniem. Dobrym przykładem jest budynek Abakon Idoneo 2.

Abakon Idoneo 2 to niewielki dom jednorodzinny o budowie parterowej i powierzchni użytkowej 96,29 m2. Budynek zwieńczony dwuspadowym dachem zawiera kuchnię (8,28 m2), salon z jadalnią (25,13 m2), łazienkę (6,4 m2) garderobę (1,94 m2), WC (1,68 m2) oraz łazienkę 6,4 m2. W domu znajdują się również cztery sypialnie (3 x 9,51 m2, 1 x 10 m2), pomieszczenie gospodarcze (3,4 m2) oraz ciągi komunikacyjne (5,94 m2).

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Za gotowe domy według projektu Abakon Idoneo 2 zapłacimy od 308 590 zł netto. Jest to cennik obejmujący realizację inwestycji do stanu deweloperskiego. Jak wykonany będzie nasz przykładowy dom modułowy? W cenie zawiera się:

 • Formalności związane z budową – w cenniku uwzględniono dokumentację architektoniczno-budowlaną, doradztwo, prowadzenie inwestycji przez kierownika budowy, projekt zagospodarowania terenu, opinię geotechniczną działki, uzgodnienia branżowe oraz złożenie dokumentacji o pozwolenie na budowę.
 • Fundamenty – w cenniku znajduje się kompletne wykonanie płyty fundamentowej. W zakresie prac uwzględniono wszystkie materiały potrzebne do posadowienia płyty fundamentowej wraz z montażem.
 • Drenaż – w zakresie prac znajduje się drenaż opaskowy wokół budynku.
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna – instalacja zostaje poprowadzona w budynku i w płycie fundamentowej. W cenniku nie uwzględniono kosztów wykonania przyłączy mediów do działki budowlanej.
 • Ściany zewnętrzne i wewnętrzne – z prefabrykatów keramzytowych wraz z transportem i montażem na placu budowy.
 • Dach i strop – drewniana konstrukcja dachu i ścian szczytowych z prefabrykowanych wiązarów dachowych. Ściany szczytowe obite płytami OSB, paroizolacja z folii na więźbie, pokrycie dachu dachówką BRASS, podbitka, kompletne orynnowanie.
 • Okna PCV – w cenniku uwzględniono okna trzyszybowe z sześciokomorowymi profilami PCV w kolorze białym.
 • Drzwi zewnętrzne – stalowe wraz z montażem.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów? Cennik opisanego powyżej budynku Abakon Idoneo 2 wynosi 308 590 zł netto. W przeliczeniu na metraż powierzchni użytkowej daje to wartość 3 205 zł/m2 netto. W cenie niespełna 100 m2 domu znajduje się transport w odległości do 50 km od siedziby firmy w Bielsku Białej. Inwestycje realizowane w większej odległości wymagają rekalkulacji.

Domy z gotowych elementów drewnianych – projekty Erdol Haus

Chcąc lepiej przybliżyć ceny domów z prefabrykatów, warto omówić inwestycje w gotowe domy szkieletowe. Mamy to wyboru wiele możliwości, od budynków kanadyjskich, przez dom modułowy w technologii skandynawskiej, aż po segmentowe budynki z bali. Wybrana przez nas przykładowa wycena dotyczy domu szkieletowego z oferty ERDOL HAUS. Producent oferuje liczne projekty budynków bez pozwolenia i z pozwoleniem. W ofercie znajdują się gotowe domy o powierzchni poniżej 70 m2, ale i powyżej 100 m2.

Wybranym przez nas przykładem będą projekty ERDOL1 dostępne w wersji parterowej (dom o zabudowy 70 m2 i powierzchni użytkowej 59 m2 bez pozwolenia) oraz w wersji z poddaszem użytkowym (powierzchnia 90 m2). Wybieramy opcje małego, parterowego budynku bez pozwolenia. W budynku znajduje się duży, otwarty salon z aneksem kuchennym i spiżarką, pokój, łazienka, hol i wiatrołap. Cennik budowy domu bez pozwolenia oszacowano na wartość 172 900 zł brutto (czyli 3 028 zł/m2). Dostępne w niniejszej cenie gotowe domy zawierają:

 • Projekt budowlany.
 • Ściany zewnętrzne z ociepleniem styropianem i peszlami pod instalację elektryczną.
 • Ściany wewnętrzne z prefabrykatów z peszlami pod instalację elektryczną.
 • Konstrukcję wiązarową dachu wraz z pokryciem dachówką betonową Brass w kolorze antracytowym, orynnowaniem.
 • Usługę montażową.
 • Stolarkę okienną. W cenie znajdują się okna trzyszybowe w kolorystyce wybranej w konfiguratorze.
 • Drzwi wejściowe.
 • Transport w obrębie województwa śląskiego, opolskiego, małopolskiego bądź dolnośląskiego.

Dom modułowy czy budynki segmentowe doprowadzone do stanu pod klucz okazują się odczuwalnie droższe. Wskazany powyżej cennik obejmuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. Do ceny domu bez pozwolenia w stanie pod klucz należy doliczyć:

 • Adaptacje projektu do działki wraz z charakterystyką energetyczną budynku.
 • Zgłoszenie zamiaru budowy wraz ze wszystkimi dodatkowymi formalnościami.
 • Przygotowanie płyty fundamentowej według założeń projektowych.
 • Wykonanie przyłączy i wykonanie instalacji wewnątrz budynku (instalacja elektryczna i instalacja wodno-kanalizacyjna).
 • Wykonanie wentylacji.
 • Wykonanie wylewki i instalacji grzewczej.
 • Ocieplenie stropu i dachu.
 • Wykończenie ścian i sufitów – gipsowanie, szpachlowanie, szlifowanie, malowanie.
 • Biały montaż.
 • Wykonanie tynku na elewacji.
 • Opcjonalnie wykonanie uziemienia budynku oraz instalacji odgromowej.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat technologii budowy.

Ile kosztuje dom prefabrykowany pod klucz? Dom modułowy według projektu HOCOMO

Segmentowe domy z prefabrykatów betonowych i budynki szkieletowe nie stanowią jeszcze końca możliwości budownictwa obiektów z prefabrykatów. Ciekawym rozwiązaniem są również domy modułowo kontenerowe. Ile kosztuje dom modułowy? Naszym przykładem będzie projekt firmy HOCOMO.

Cennik dotyczy budynku parterowego o powierzchni nieco ponad 100 m2. Dokładnie jest to projekt budynku parterowego Prostokąt o powierzchni 102 m2. Dom modułowy posiada nowoczesną, minimalistyczną kubaturę i jednospadowy dach. W cenie znajduje się szkielet drewniany z certyfikowanego drewna świerkowego C24. Wysokość pomieszczeń może wynosić 200 lub 250 cm (do wyboru w konfiguratorze). Ocieplona elewacja zostaje wykończona fazą. Ściany zostają ocieplone wełną mineralną grubości 15 cm. W cenie znajdują się również metalowe drzwi zewnętrzne i okna uchylne z profilami PCV.

W ofercie HOCOMO znajdują się także kompleksowe systemy grzewcze. Załóżmy, że nasz budynek zostanie wyposażony w kompletne ogrzewanie podłogowe (14 680 zł) i ogrzewanie podłogowe w łazience (3 140 zł). Dodatkowo zamówimy ogrzewanie rur wodnych (2 700 zł) oraz grzejnik łazienkowy typu drabinka w cenie 1 400 zł.

Nasz dom modułowy o powierzchni ponad 100 m2 zostanie zwieńczony dachem jednospadowym z pokryciem w postaci blachy. Zamówimy też pełne orynnowanie w cenie 4 000 zł i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Firma HOCOMO wykona również słupy fundamentowe pod budynek (dostępne w cenie 34 000 zł).

Doprowadzenie budynku do stanu pod klucz wymaga jeszcze wykończenia i kompletnej instalacji. Załóżmy, że w domu znajdzie się instalacja elektryczna z kinkietami (1 380 zł), czterdziestoma gniazdkami, taką samą ilością punktów świetlnych i standardowym gniazdem TV. W budynku znajdzie się również jedno gniazdo internetowe oraz elektryczny wywietrznik powietrza w łazience.

Do ceny domów z prefabrykatów wliczamy również bojler (1 000 zł), gres łazienkowy w cenie 8 300 zł, kabinę prysznicową za 3 800 zł, szafkę z umywalką za 2 000 zł, toaletę wolnostojącą (1 380 zł) i wykończenie ścian oraz sufitu. Za wykończenie ścian (malowanie i szpachlowanie) zapłacimy 32 080 zł. Z kolei wykończenie sufitów oznacza dopłatę w wysokości 14 340 zł. Nasz dom modułowy będzie posiadał podłogi z paneli z PCV (dopłata 27 700 zł). W kuchni znajdzie się komplet szafek kuchennych za 11 200 zł. Ostatnim elementem cennika jest taras z modną pergolą ażurową w cenie 7 080 zł.

Ile kosztują domy z gotowych elementów w stanie pod klucz? Według przygotowanego powyżej zestawienia, za dom modułowy doprowadzony do stanu pod klucz o powierzchni ponad 100 m2 zapłacimy 471 900 zł netto. W przeliczeniu na powierzchnię kalkulowanego budynku daje to wartość 4 626 zł netto. Do kwoty należy doliczyć wartość podatku VAT w wysokości 8% w przypadku osób prywatnych bądź 23% dla firm. Dodatkowym wydatkiem może być usługa transportowa w przypadku inwestycji realizowanych w większej odległości od siedziby firmy.

Czy dom z prefabrykatów jest tańszy?

Poznaliśmy już przykładowe ceny domów z prefabrykatów. Możemy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy budynki segmentowe bądź domy z prefabrykatów betonowych mogą być tańsze niż inwestycje realizowane w tradycyjnej technologii murowanej?

Przyjmuje się, że domy segmentowe, modułowe, czy dom z prefabrykatów betonowych mogą być tańsze od tradycyjnego budownictwa o kilka do nawet 30%. Warto przy tym zauważyć, że ceny domów z prefabrykatów są łatwe do porównania i jednoznacznego oszacowania. Większość wykonawców oferuje wybudowanie budynku w standardzie surowym zamkniętym, deweloperskim bądź pod klucz. Warto zwrócić uwagę na zakres przedsięwzięć leżących po stronie inwestora. W wielu przypadkach jest to wykonanie płyty fundamentowej i przyłączy mediów oraz instalacji wewnątrz budynku.

Należy także zauważyć, że w ofercie producentów znajdziemy zarówno niewielkie domy 70 m2 bez pozwolenia, budynki 100 m2, jak i większe domy jednorodzinne o powierzchni około 200 m2. Im większa będzie powierzchnia domu, tym wyższy okaże się sumaryczny koszt inwestycji (a jednocześnie atrakcyjniejsza cena w przeliczeniu na m2 powierzchni budynku). Ostateczna wycena domów (np. z prefabrykatów betonowych) będzie także uzależniona od jakości zastosowanych materiałów i specyfiki pokrycia dachowego. Domy z gotowych elementów na ogół posiadają prostą kubaturę zwieńczoną jedno lub dwuspadowym dachem. Wszystkie dodatkowe modyfikacje w kubaturze, balkony, tarasy, lukarny lub wielospadowe dachy mogą dodatkowo podnieść koszt przedsięwzięcia. Dlatego ostateczny koszt inwestycji będzie uzależniony od indywidualnych wymagań inwestora oraz od założeń projektowych.

Źródła:

 • https://www.abakon.com/projekty/abakon-idoneo-2/
 • https://www.erdolhaus.pl
 • https://hocomo.pl/configure-home?gad=1&gclid=Cj0KCQjwmtGjBhDhARIsAEqfDEfDE0G_lA7w3S0JmVnlwusqs2CCTd-T6Zvl__fklWUYsxeXirArjS4aAlxDEALw_wcB
ikona podziel się Przekaż dalej