Ile kosztuje kierownik budowy? Średnie, miesięczne wynagrodzenie

Zanim odpowiemy, ile kosztuje kierownik budowy, powinniśmy omówić średnie, miesięczne wynagrodzenie. Skorzystamy z zestawienia zaprezentowanego w serwisie wynagrodzenia.pl. Średnia miesięczna wysokość zarobków (mediana) w zawodzie kierownika budowy wynosi 8 830 zł brutto. Minimalne wynagrodzenie oszacowano na niespełna 7 000 zł. Z kolei górna granica średniego wynagrodzenia osiągnęła pułap 11 350 zł brutto. Raport serwisu wynagrodzenia.pl został uaktualniony w styczniu 2022 roku.

Co istotne, niektórzy kierownicy budowy mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenia. Wyższe pensje na ogół dotyczą najlepszych kierowników budowy, dysponujących dużym doświadczeniem i realizującym pracę w większych miastach. Miesięczna wysokość zarobków doświadczonego fachowca może wynosić 15 000 zł brutto, a w przypadku kierowników projektu (infrastruktura) jeszcze więcej.

Ile zarabia kierownik budowy? Średnie wynagrodzenie w różnych miastach

Jak już wspomnieliśmy, średnie miesięczne wynagrodzenie kierownika budowy (według raportu serwisu wynagrodzenia.pl) wynosi 8 830 zł brutto. Koszt zatrudnienia kierownika budowy może być uzależniony od lokalizacji inwestycji. Ceny wahają się w zależności od regionu naszego kraju. Na najwyższe zarobki na ogół mogą liczyć kierownicy budowy, którzy pracują w większych miejscowościach. Najwyższe ceny obowiązują na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Jest to związane z większą ilością inwestycji budowlanych, a co za tym idzie, z większym zapotrzebowaniem na kierowników budowy.

Szacuje się, że wynagrodzenie kierownika budowy w Warszawie może wynosić 11 000 – 15 000 zł brutto miesięcznie. Nieco niższe stawki obowiązują na terenie pozostałych, wskazanych wyżej miejscowości, w których zarobki doświadczonego kierownika budowy mogą wynosić około 9 000 – 13 000 zł. Najniższe pensje kierowników budowy na ogół odnajdziemy na terenie mniejszych miejscowości w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

Należy zaznaczyć, że średnie wynagrodzenie kierownika budowy będzie uzależnione od jego kwalifikacji oraz doświadczenia. Duże znaczenie ma także wielkość firmy, region kraju oraz specyfika wykonywanej pracy. Dla przykładu, kierownik projektu na ogół jest lepiej opłacany niż kierownik robót kubaturowych.

Ile kosztuje kierownik budowy? Inwestycje budowy domów jednorodzinnych

Wiemy już, ile zarabia kierownik budowy. Jego średnie miesięczne wynagrodzenie nie jest jednak tożsame z wydatkami, które ponosimy podczas budowy domów jednorodzinnych. Kierownik budowy nie musi przebywać na terenie inwestycji przez cały czas jej realizacji. Dzięki temu możemy liczyć na niższe wynagrodzenie tego fachowca.

Koszt zatrudnienia kierownika budowy będzie uzależniony od lokalizacji inwestycji, jej charakteru, a także od stawki kierownika budowy. Możemy przyjąć, że nadzór nad budową domów jednorodzinnych to koszt około 1 500 – 4 000 zł. Dokładny koszt zatrudnienia kierownika budowy zależy także od indywidualnych ustaleń. Jeśli budowa wymaga częstych odbiorów i charakteryzuje się wyższym skomplikowaniem, koszt zatrudnienia kierownika budowy może znacznie wzrosnąć.

Z pewnością warto wiedzieć, ile kosztuje kierownik budowy w danej okolicy. Cena współpracy na placu budowy może być ustalona indywidualnie. Często spotykanym rozliczeniem jest opłata za każdy odbiór. Kierownik budowy przyjeżdża na plac budowy średnio dwa razy w tygodniu. Średnia cena jednego odbioru to wydatek rzędu 200 – 600 zł. Wyższe ceny obowiązują na terenie większych miast (głównie Warszawy, Wrocławia i Gdańska). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kierowniku budowy.

Budowa domów bez kierownika budowy – aktualne przepisy prawa budowlanego

Z początkiem roku 2022 weszły w życie zapisy Polskiego Ładu. Jednym z jego elementów jest uproszczenie procesu budowy domów jednorodzinnych. W związku z nowelizacją prawa budowlanego kierownik budowy nie jest konieczny przy wznoszeniu domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych.

Dom o powierzchni do 70 metrów kwadratowych można wznosić bez pozwolenia. Podstawą jest jedynie zgłoszenie, które znacząco upraszcza procedurę formalną. Maksymalna powierzchnia zabudowy budynku to 70 m2, a łączna powierzchnia użytkowa 90 m2. Dom wznoszony bez nadzoru kierownika budowlanego musi posiadać postać wolnostojącą. Co więcej, obszar jego oddziaływania musi mieścić się w całości na działce lub na działkach, na których został zaprojektowany. Maksymalna liczba budynków na działce nie może przekraczać jednego na 500 m2 powierzchni posesji.

Zgłoszenie zamiaru budowy oznacza uproszczenie procedury. Wystarczy zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych. Obowiązkiem inwestora jest geodezyjne wytyczenie terenu, a także geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Wraz ze zgłoszeniem robót budowlanych należy przedłożyć wymagane dokumenty. Podstawą jest projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno budowlany, a także oświadczenie o budowie domu w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. Do dokumentacji należy również dołączyć oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Ostatni dokument dotyczy inwestycji, które realizuje się bez nadzoru ze strony kierownika budowy.

Powyżej wskazaliśmy, ile kosztuje kierownik budowy i jak wygląda uproszczona procedura rozpoczęcia budowy domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Jeśli chcesz zapoznać się z cenami innych usług, przeczytaj pozostałe artykuły na tym portalu. Podpowiemy w nich między innymi, ile kosztuje drewno z tartaku, jaki jest koszt wyceny obrazu, a także podpowiemy, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego.

ikona podziel się Przekaż dalej