Co to znaczy budowa taniego domu?

Wraz z rosnącymi cenami domów i działek coraz chętniej jesteśmy gotowi poprzestać na małym. Rekordziści potrafią zaprojektować i wybudować dom w granicach kilkudziesięciu złotych. Najtańszy domek w budowie może być wielkości niedużego mieszkania – 20-30 m2. Te tzw. tycie domki (ang. tiny houses) zrobiły karierę na zachodzie. To proste domy, czasami urządzane we wnętrzu barakowozu lub na bazie domku holenderskiego. Zwykle jednak na takie rozwiązanie nie decydują się rodziny z dziećmi. To rozwiązania dla osób samotnych lub par. Mogą być też dobrym pomysłem na letni domek na działce, kiedy większość dnia i tak spędzamy w ogrodzie, nad wodą lub w lesie. Jakie domy są najtańsze w budowie a jednocześnie nadają się do całorocznego życia na przyzwoitym poziomie?

Na początek ustalmy co oznacza budowa taniego domu. W tym artykule chodzi przede wszystkim o nieduże, ale w pełni funkcjonalne domy, zwykle o powierzchni od ok. 70m2 do 100-150m2. Jeżeli chodzi o cenę wystawienia takiego domu, to realnie będzie się ona wahać między 200 a 250 tys. zł. Można oczywiście próbować nie przekroczyć 200 tysięcy, ale warto być przygotowanym przynajmniej na taki wydatek. Oficjalnie za tanie uważa się również domy do 300 tys. zł. Mówiąc dalej o budowie taniego domu będziemy się odnosić do budowy w tym zakresie kosztów. Powiemy też kilka słów o tym jakie techniki oraz materiały sprzyjają niższym cenom budowy.

Proste domy są tańsze?

Proste projekty domów

Odpowiadając na pytanie jakie domy są najtańsze w budowie zacznijmy od tego jak projekty domów wpływają na ich cenę. Proste domy, według klasycznego wzoru, zaprojektowane na kwadratowej lub prostokątnej podstawie są łatwe do wybudowania. Sprawdza się to zwłaszcza jeżeli są to bydynki jednokondygnacyjne lub tylko z użytkowym poddaszem.

Ich podstawowe zalet to:

 1. Można je zrobić z różnych materiałów (nie wymagają specjalnego typu materiałów, które np. wytrzymałyby cięższą konstrukcję),
 2. Są dostosowane do standardowych wielkości okien i drzwi,
 3. Łatwiej jest też wyprodukować części domu modułowego czy szkieletowego na podstawie prostego projektu.

Dodatkowo sam projekt takiego domu jest zwykle tańszy niż np. budynku w stylu nowoczesnym. Żeby mieć wyobrażenie jakie są różnice warto zajrzeć na strony projektantów. Założeniem nowoczesnej architektury już od 100 lat jest prostota. Mimo to projekty nowoczesne często opierają się na wysokiej klasy materiałach, nietypowych rozwiązaniach – np. proponują przeszklone ściany, niestandardowo wąskie i wysokie lub bardzo szerokie szyby, czasami również ściany stykające się pod kątem innym niż prosty. Na zdjęciu może to wyglądać minimalistycznie, ale w budowie wymaga dużo większych wydatków niż typowy wiejski domek ze spadzistym dachem, standardowymi oknami i drzwiami, nawet z niewielkim gankiem. Domy w nowoczesnym stylu dużo częściej są też projektowane specjalnie dla klienta. Indywidualnie zamówione projekty są dużo droższe niż gotowe projekty domów.

Dom na działce w czasie budowy oraz jakie domy są najtańsze w budowie
Tani dom, czyli jaki - porady, jakie domy są najtańsze w budowie

Kondygnacje a cena

Lepiej wybudować dom parterowy tani w budowie czy z poddaszem? Z użytkową piwnicą a może z dodatkowym piętrem? Jeżeli zależy nam na najtańszym domku w budowie, to domek parterowy nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Proste projekty domów niekoniecznie oznaczają tylko jeden poziom. Dużo zależy od projektu. Poddasze użytkowe jest zwykle niewielkim dodatkiem i nie wymaga wielu materiałów budowlanych na ściany i konstrukcję. W przypadku całego drugiego piętra musimy zapłacić za strop i schody. Natomiast podstawowa różnica to fundamenty. Domy piętrowe wymagają bardziej skomplikowanych ale nie tak dużych fundamentów. Z tego powodu w większości typowych projektów dom parterowy uważa się za nieznacznie droższy. Z drugiej strony zużycie materiałów i prostota konstrukcji zwykle przechyla szalę na korzyść domu parterowego. Jeżeli natomiast w koszt budowy wliczamy zakupienie działki, to dom parterowy o takim samym metrażu wymaga większej powierzchni, co za tym idzie kupujemy więcej ziemi za więcej pieniędzy. Wyliczenie czy droższy będzie dom piętrowy czy parterowy nie jest możliwe bez szczegółowych danych odnośnie typu, konstrukcji i projektu budynku. Najlepiej jest porównać konkretne przypadki.

Techniki i materiały

W niektórych przypadkach zastosowanie konkretnych materiałów zależy od wybranej techniki budowy. W wielu przypadkach są to jednak dwa różne czynniki wpływające na cenę i koszty eksploatacji, które należy osobno wziąć pod uwagę szukając najlepszych projektów domów.

Dom w systemie gospodarczym

System gospodarczy, to sposób na oszczędzenie na każdym kolejnym etapie budowy. Oznacza mniej więcej tyle, że to co możemy budujemy samodzielnie lub prawie samodzielnie. Nie zatrudniamy firmy, która wykona robotę za nas. To doskonałe rozwiązanie dla osób znających się chociaż trochę na budowlance. Minusem jest czas budowy oraz wydatki na paliwo, prąd i wodę zużyte podczas całego procesu. Zwykle budowa tą metodą oznacza samodzielne szukanie najtańszych materiałów, mieszanie składników, montowanie instalacji itp. Rozeznanie w materiałach w tym przypadku jest jednym z głównych sposobów oszczędzania.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki materiał jest najtańszy do budowy domu. Do budowy trzeba wielu materiałów. Niektóre tańsze komponenty wymagają dobrania innych, które znów podniosą cenę za całość. Co warto brać pod uwagę?

 • Silikat z pewnością będzie tanim materiałem. Bloczki i cegły silikatowe wypadają bardzo korzystnie jeżeli chodzi o budowę ścian. Mają też wiele zalet – są paroprzepuszczalne, mają dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na warunki atmosferyczne. Niestety nie izolują dobrze temperatur z zewnątrz, dlatego wymagają dodatkowych materiałów lub wielowarstwowych ścian, co ostatecznie podnosi koszt budowy. Budowa taniego domu z silikatu wymaga dobrego przemyślenia termoizolacji.
 • Pustak ceramiczny – od lat sprawdza się jako sposób na tanie i szybkie postawienie domu. Pusta przestrzeń wewnątrz bloczku zapewnia dodatkowa izolację termiczną. Oczywiście nie jest to izolacja wystarczająca w nowoczesnych domach, ale warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie.
 • Pustaki ceramiczne poryzowane - Jeszcze lepszymi właściwościami cechuje się nowoczesny pustak poryzowany. Koszty tego rodzaju pustaków są zróżnicowane ze względu na klasę jakości i wypełnienie. Jest to materiał, który na pewno zapewni nam szybką i łatwą budowę, lepszą termoizolację i co za tym idzie szybszy zwrot wydatków na wzniesienie domu.
 • Pustaki keramzytowe – to najdroższa opcja. Keramzyt jest materiałem o świetnych właściwościach izolacyjnych, ale też odpowiednio kosztownym. Najtańszy domek w budowie z pewnością nie będzie wznoszony z keramzytu.

Jeszcze droższe jest zastosowanie szkieletu stalowego, ale właśnie dlatego nie będziemy go tu szczegółowo omawiać.

Plan domu i mała makieta, a także porady, jakie domy są najtańsze w budowie
Jak zaoszczędzić na budowie domu, czyli jakie domy są najtańsze w budowie

Domy prefabrykowane, modułowe i szkieletowe

Jakie domy są najtańsze w budowie? Może takie, których nie trzeba budować? Domy przygotowane częściowo lub w całości w fabryce mogą się okazać najtańsze z możliwych opcji. Nie zawsze tak jest, jednak proste domy z drewna lub z płyt betonowych zdecydowanie konkurują z budynkami wznoszonymi powoli cegła po cegle. Z tych najtańszy jest dom betonowy, bo już od 2 tys. zł za metr kwadratowy możemy mieć budynek w stanie surowym zamkniętym. Tak jak w innych przypadkach cena domu jest zależna od jego wielkości. Im mniejszy i mniej skomplikowany projekt tym mniej wydamy ma materiały wykończeniowe. Dodatkowo czasami można zaoszczędzić, bo firmy oferujące produkcję i złożenie domu mają też w bazie kilka gotowych projektów w cenie całości.

Domy z bali

Ostatnio konkurencyjne cenowo są też domy z bali drewnianych. Ten tradycyjny materiał budowlany jest nie tylko wytrzymały, oddychający, ale dekoracyjny. Jeżeli komuś marzy się solidny dom w rustykalnym stylu, to teraz powinno go być stać na dom z bali.

Budowa domu nigdy nie jest małym wydatkiem, jednak możliwość oszczędzenia nawet 100 tysięcy lub więcej jest dobrą motywacją do rozpoczęcia budowy. Dodatkowo coraz większe ułatwienia prawne, a nawet gotowe projekty na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego pozwalają coraz większej liczbie Polaków wystawić wymarzony dom.

Źródła:

 1. Dom piętrowy – wady i zalety, https://www.domdlaciebie.com.pl/porady/dom-pietrowy-wady-i-zalety/
 2. Weronika Boroń, Który dom jest tańszy w budowie – parterowy czy piętrowy, https://muratordom.pl/przed-budowa/wybor-projektu/ktory-dom-jest-tanszy-w-budowie-parterowy-czy-pietrowy-aa-azvx-qa2e-J3ts.html
 3. Jak tanio wybudować dom: na czym oszczędzać, na czym nie warto, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/jak-tanio-wybudowac-dom/
 4. Zuzanna Kaliska-Borowicz, Stan surowy zamknięty: definicje, zakres prac, koszty, https://www.extradom.pl/porady/artykul-stan-surowy-zamkniety-co-obejmuje-ten-etap-podczas-budowy-domu
ikona podziel się Przekaż dalej