Koszty budowy domu w roku 2022 vs 2023. Jakie podwyżki czekają na inwestorów?

Ostatnie lata upłynęły na walce z pandemią i rosnącą inflacją. Już od roku 2021 inwestorzy mogli odczuć nawet kilkunastoprocentowy wzrost kosztów budowy domu. Rok 2022 nie był pod tym względem bardziej łaskawy, a średni koszt budowy wzrósł o około 13%. Co w praktyce oznaczała taka zmiana? Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego wzrósł o około 38 000 – 65 000 zł netto. Doprowadzenie nieruchomości do stanu pod klucz również uległo istotnym podwyżkom, jednak w niniejszym artykule zajmiemy się wyłącznie wyszczególnieniem dokładnych kosztów budowy do stanu deweloperskiego.

Średni koszt budowy domu jednorodzinnego w 2023 roku wynosi:

 • Dom 100 m2 – za doprowadzenie parterowego budynku do stanu deweloperskiego należy zapłacić 380 000 zł.
 • Dom 140 m2 – budowa większej nieruchomości oznacza wyższe wydatki. Średni koszt budowy w styczniu 2023 wynosi 461 000 zł.
 • Dom 200 m2 – tutaj koszty są największe ze względu na większą powierzchnię budynku. Średni koszt budowy w styczniu 2023 wyniósł 537 000 zł.

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyceny budowy modelowych domów. Stawki zawarte w wyliczeniach odpowiadają aktualnym cenom, które obowiązują na początku roku 2023. Wszystkie ceny są wartościami netto.

Koszt budowy domu 2023
Koszt budowy 2023

Koszt budowy domu w 2023 roku – założenia kosztorysów

Zanim rozpoczniemy analizę kosztów budowy domu, określimy najważniejsze założenia kosztorysów. W naszych wyliczeniach bierzemy pod uwagę trzy modelowe domy o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Zakładamy, że każdy z budynków będzie posiadał prostą bryłę i dwuspadowy dach. Dodatkowe lukarny, wielospadowy dach i ozdobniki w bryle budynku mogłyby wpłynąć na odczuwalne zwiększenie kosztów inwestycji.

Modelowe domy stanowią odzwierciedlenie preferencji większości polskich inwestorów. W kosztorysach wzięliśmy pod uwagę budynki:

 • Dom 100 m2 – to niewielkich rozmiarów dom parterowy. Pełne 100 m2 stanowi powierzchnię użytkową.
 • Dom 140 m2 – budynek bez piwnicy, ale z poddaszem użytkowym. Zakładamy, że dom posiada dwa poziomy po 70 m2 każdy. Ze względu na obecność skosów poddasza, powierzchnia użytkowa domu wyniesie około 125 m2.
 • Dom 195 m2 – duży, trzypoziomowy budynek jednorodzinny z piwnicą i piętrem. Dla ułatwienia przyjmujemy, że budynek posiada powierzchnię 200 m2. Całkowita powierzchnia użytkowa domu wynosi 130 m2 (wliczając wyłącznie parter i piętro).

Kosztorysowane domy zostaną wybudowane do stanu deweloperskiego, który będzie obejmował:

 • Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego.
 • Stolarkę zewnętrzną.
 • Elewację wraz z ociepleniem przegród zewnętrznych.
 • Instalacje wewnętrzne (wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna).
 • Wykończenie wnętrz budynków tynkami, posadzkami oraz parapetami.
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Wskazówka: kosztorysy budowy domów nie obejmują kosztów dodatkowych, takich jak:

 • Zakup działki budowlanej – ze względu na dużą rozbieżność cen działek, nie ujmujemy ich w kosztorysie. Cena zakupu działki budowlanej to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
 • Przyłączenie mediów – cena podciągnięcia mediów będzie uzależniona od lokalizacji działki, a także od odległości od punktów przyłączeniowych.
 • Wykończenie domu do stanu pod klucz oraz jego wyposażenie – ostateczny koszt tego etapu będzie uzależniony od wybranego standardu. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi materiałami wykończeniowymi mogą być bardzo znaczące.
 • Zakup projektu domu – w ofercie biur architektonicznych znajdziemy zarówno gotowe projekty domów za kilka tysięcy złotych, jak i ofertę projektów indywidualnych. W przypadku zakupu projektu indywidualnego, cena może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

W kosztorysach bierzemy pod uwagę wyłącznie stawki netto. Aktualna stawka podatku VAT na usługi budowlane wynosi 8% dla klientów indywidualnych oraz 23% dla klientów biznesowych.

Nasz cennik budowlany uwzględnia stawki na przykładzie województwa dolnośląskiego (które najlepiej odzwierciedlają średnią stawkę krajową). Ceny robocizny i materiałów budowlanych w innych województwach mogą różnić się o kilka do kilkunastu procent (maksymalnie +-15% w porównaniu do stawek obowiązujących w województwie dolnośląskim).

Co bardzo istotne, kosztorysowane domy jednorodzinne zostaną wybudowane systemem gospodarczym. Zakładamy, że wszystkie czynności zostaną powierzone wyspecjalizowanym ekipom budowlanym, a inwestor nie będzie podejmował się samodzielnego wykonywania żadnych prac budowlanych.

Znalezienie dobrej ekipy budowlanej nie jest proste. Przed zatrudnieniem fachowców warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców. Dzięki temu inwestor będzie w stanie dokonać najlepszego wyboru. Jeśli chcesz znaleźć wykonawcę, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Po wypełnieniu krótkiego formularza kontaktowego otrzymasz oferty firm, które mogą podjąć się realizacji danego zlecenia. Porównywanie ofert różnych wykonawców jest w pełni bezpłatne.

Projekt budowlany oraz formalności przed budową domu

W kosztorysach budowy domów nie braliśmy pod uwagę zakupu działki ani podciągnięcia mediów. Koszty tych przedsięwzięć są silnie zróżnicowane i uzależnione od lokalizacji przyszłej nieruchomości. W osobnym artykule omawiamy czynniki, które mogą wpływać na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego oraz przyłącza prądu do działki budowlanej

Przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić wszystkich formalności. Jednym z ważniejszych etapów formalnych jest wytyczenie obrysu budynku oraz zgromadzenie potrzebnych do budowy map geodezyjnych.

Wszystkie formalności związane z budową domu (np. wytyczenie obrysu budynku) wymagają zakupu projektu budowlanego. W ofertach biur znajdziemy zarówno projekty gotowe, jak i możliwość zakupu projektu indywidualnego. Gotowy projekt budowlany to wydatek rzędu około 2 000 – 6 000 zł. Do kosztów całkowitych może dojść jeszcze ich adaptacja do lokalnych warunków terenowych (średnio 1 500 – 3 500 zł). Cena wykonania projektu indywidualnego może być nieco droższa. Ostateczny koszt będzie uzależniony od specyfiki budynku. Cena projektów indywidualnych na ogół oscyluje w granicach od 7 000 do 30 000 zł.

Koszt budowy domu 2023 – ile kosztuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego?

Dom parterowy o powierzchni 100 m2 – stan surowy zamknięty

Szacowanie kosztów budowy domu rozpoczynamy od fundamentów. Wszystkie trzy kosztorysowane budynki posiadają inne rozmiary fundamentów, dlatego koszty inwestycji opiszemy osobno.

Nasz dom parterowy będzie posiadał 100 m2 powierzchni fundamentów. W zakresie prac do wykonania znajduje się:

 • Wykonanie wykopu do głębokości 1 metra.
 • Stworzenie ław fundamentowych na warstwie chudego betonu. Przyjmujemy, że ławy posiadają 60 x 40 cm i zostaną wykonane z betonu C20/25.
 • Ściany fundamentowe z bloczka betonowego na zaprawie cementowo-wapiennej.
 • Izolacja termiczna ścian zewnętrznych – zakładamy izolację wykonaną ze styrodrutu grubości 12 cm.
 • Wykonanie płyty chudego betonu grubości 15 cm.
 • Podbudowa z podsypki piaskowej (przyjmujemy szacunkową grubość 20 cm).

W osobnym artykule poznasz dokładne etapy budowy fundamentów krok po kroku.

Orientacyjny koszt materiałów potrzebnych do budowy fundamentów wyniósł 29 800 zł. Niespełna 11 000 zł pochłonęły koszty robocizny. Sumaryczna cena wykonania fundamentów pod dom parterowy o powierzchni 100 m2 zamknął się w kwocie 40 800 zł.

Następny etap prac to budowa ścian nośnych oraz ścian działowych. Zakładamy, że w domu znajdzie się 150 m2 ścian nośnych. Wykonamy je z bloczków betonu komórkowego H+H 24. Cena zakupu niezbędnego materiału wyniesie około 10 800 zł. Tyle samo będzie kosztowało zatrudnienie ekipy murarskiej. Ściany działowe będą nieco cieńsze i wykonamy je z bloczków betonu komórkowego H+H 12. Zakładamy, że w kosztorysowanym budynku znajdzie się miejsce dla 70 m2 ścian działowych. Łączny koszt zakupu materiałów oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 7 800 zł.

Niezbędnym etapem budowy domu jednorodzinnego będzie także budowa komina dymowego i kominów wentylacyjnych. Zakładamy, że w budynku znajdzie się miejsce na sześć szachtów wentylacyjnych oraz komin dymowy. Cena wykonania kominów wentylacyjnych to około 2 100 zł. Za komin dymowy zapłacimy około 4 600 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wykończenie kominów cegłą klinkierową. Cena tego przedsięwzięcia to około 3 800 zł. Podsumowując, za wykonanie oraz wykończenie kominów w budynku parterowym zapłacimy około 10 500 zł.

Po oszacowaniu kosztów wykonania komina przychodzi czas na określenie ceny stropu. Nasz budynek będzie posiadał jeden strop drewniany o powierzchni 100 m2. Łączny koszt zakupu wszystkich niezbędnych materiałów oraz zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy powinien zamknąć się w kwocie około 41 000 zł.

Etap budowy konstrukcji budynku kończy się z chwilą wykonania dachu. Zakładamy, że budynek zostanie zwieńczony prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35o, a jego całkowita powierzchnia wyniesie 150 m2. W kalkulacjach przyjmujemy wykonanie bardzo dobrej jakości więźby dachowej, zabezpieczenie poszyciem z membrany dachowej oraz wykończenie dachówką ceramiczną. Średni koszt wykonania więźby prefabrykowanej to około 33 000 zł. Za poszycie z membrany dachowej zapłacimy kolejne 3 000 zł. Znacznie większym wydatkiem będzie zakup i montaż pokrycia z dachówki ceramicznej. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniósł około 26 500 zł. Inwestycja w blachodachówkę okazałaby się nieco atrakcyjniejsza pod względem cenowym.

Budowa domu z poddaszem użytkowym
Budowa domu z poddaszem użytkowym

Ważnym etapem budowy dachu jest także jego wykończenie i docieplenie. Zakładamy, że wokół budynku znajdzie się 50 mb rynien PCV, które będą kosztowały około 5 400 zł. Na połaci dachowej znajdzie się miejsce na jeden wyłaz w cenie 582 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze docieplenie stropu drewnianego. Łączny koszt docieplenia stropu wełną mineralną (materiał i robocizna) powinien zamknąć się w kwocie około 17 100 zł. Końcowym wydatkiem związanym z budową dachu będzie wykonanie solidnej podbitki okapu. Zakładamy, że łączna powierzchnia podbitki wyniesie 50 m2. Wykonamy ją z szalówki sosnowej malowanej drewnochronem. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniesie około 9 200 zł

Kosztorysowany budynek znajduje się w stanie surowym otwartym. Chcąc doprowadzić go do stanu surowego zamkniętego, musimy wykończyć wszystkie otwory zewnętrzne. Wybieramy dobrej jakości, białe okna PCV o łącznej powierzchni 20 m2. Średnia cena zakupu oraz montażu okien do domu jednorodzinnego to 16 200 zł. Dodatkowym wydatkiem będą masywne, stalowe drzwi zewnętrzne. Wybieramy droższy model, który wraz z montażem kosztuje 5 711 zł. Koszty doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego zamykamy ceną bramy garażowej. W domu jednorodzinnym znajdzie się brama uchylna, która wraz z montażem stanie się wydatkiem rzędu 4 300 zł.

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Sumaryczny koszt wybudowania parterowego budynku o powierzchni 100 m2 i doprowadzenia go do stanu surowego zamkniętego wyniósł 244 155 zł netto. Poniżej prezentujemy szczegółowy kosztorys inwestycji.

Koszt budowy domu 2023 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys244 155 zł
 • Niska cena172 483 zł
 • Średnia cena219 924 zł
 • Wysoka cena325 730 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 298,10 zł/m2 100,00 m2 29 810,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 109,27 zł/m2 100,00 m2 10 926,66 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 72,17 zł/m2 150,00 m2 10 825,50 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 150,00 m2 10 811,60 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 35,57 zł/m2 70,00 m2 2 489,90 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 70,00 m2 5 271,75 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 905,00 zł/szt. 2,00 szt. 3 810,01 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 368,56 zł/m2 100,00 m2 36 856,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 50,86 zł/m2 100,00 m2 5 086,10 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 150,00 m2 19 594,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 150,00 m2 13 705,66 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 5,00 zł/m2 150,00 m2 750,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,92 zł/m2 150,00 m2 2 238,64 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 97,68 zł/m2 150,00 m2 14 652,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 150,00 m2 11 906,89 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 50,00 mb 5 424,49 zł
$$ Wyłaz dachowy 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 82,54 zł/m2 100,00 m2 8 254,00 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 88,95 zł/m2 100,00 m2 8 895,33 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 62,92 zł/m2 50,00 m2 3 146,00 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 120,85 zł/m2 50,00 m2 6 042,53 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 568,60 zł/m2 20,00 m2 11 372,00 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 20,00 m2 4 971,13 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł/szt. 1,00 szt. 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł/szt. 1,00 szt. 4 294,19 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 244 155,08 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 223,56 zł/m2 100,00 m2 22 356,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 101,69 zł/m2 100,00 m2 10 169,28 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 50,75 zł/m2 150,00 m2 7 612,50 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,82 zł/m2 150,00 m2 7 323,28 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,23 zł/m2 70,00 m2 1 976,10 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 38,11 zł/m2 70,00 m2 2 667,82 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 276,11 zł/szt. 6,00 szt. 1 656,68 zł
$ Kominy dymowe 4 191,62 zł/szt. 1,00 szt. 4 191,62 zł
$ Wykończenie kominów 1 229,50 zł/szt. 2,00 szt. 2 459,00 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 313,07 zł/m2 100,00 m2 31 307,00 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 33,02 zł/m2 100,00 m2 3 302,37 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 70,40 zł/m2 150,00 m2 10 560,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 34,42 zł/m2 150,00 m2 5 163,29 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,28 zł/m2 150,00 m2 642,00 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 9,97 zł/m2 150,00 m2 1 495,83 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 76,27 zł/m2 150,00 m2 11 440,50 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 54,57 zł/m2 150,00 m2 8 185,53 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 85,83 zł/mb 50,00 mb 4 291,33 zł
$ Wyłaz dachowy 492,04 zł/szt. 1,00 szt. 492,04 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 63,69 zł/m2 100,00 m2 6 369,00 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 75,00 zł/m2 100,00 m2 7 500,00 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 39,13 zł/m2 50,00 m2 1 956,50 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 39,62 zł/m2 50,00 m2 1 980,84 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna PCV - białe 512,98 zł/m2 20,00 m2 10 259,60 zł
$ Montaż okien 98,04 zł/m2 20,00 m2 1 960,84 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 701,57 zł/szt. 1,00 szt. 2 701,57 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 462,12 zł/szt. 1,00 szt. 2 462,12 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 172 482,66 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 298,10 zł/m2 100,00 m2 29 810,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 109,27 zł/m2 100,00 m2 10 926,66 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 72,17 zł/m2 150,00 m2 10 825,50 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 150,00 m2 10 811,60 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 35,57 zł/m2 70,00 m2 2 489,90 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 41,28 zł/m2 70,00 m2 2 889,40 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 905,00 zł/szt. 2,00 szt. 3 810,01 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 368,56 zł/m2 100,00 m2 36 856,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 50,86 zł/m2 100,00 m2 5 086,10 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 86,89 zł/m2 150,00 m2 13 033,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,69 zł/m2 150,00 m2 7 752,95 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 5,00 zł/m2 150,00 m2 750,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,92 zł/m2 150,00 m2 2 238,64 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 97,68 zł/m2 150,00 m2 14 652,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 150,00 m2 11 906,89 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 50,00 mb 5 424,49 zł
$$ Wyłaz dachowy 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 82,54 zł/m2 100,00 m2 8 254,00 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 88,95 zł/m2 100,00 m2 8 895,33 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 49,70 zł/m2 50,00 m2 2 485,00 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 61,09 zł/m2 50,00 m2 3 054,28 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 568,60 zł/m2 20,00 m2 11 372,00 zł
$$ Montaż okien 131,87 zł/m2 20,00 m2 2 637,43 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 821,33 zł/szt. 1,00 szt. 3 821,33 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 832,20 zł/szt. 1,00 szt. 2 832,20 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 219 924,03 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 439,96 zł/m2 100,00 m2 43 996,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 153,80 zł/m2 100,00 m2 15 379,67 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 104,72 zł/m2 150,00 m2 15 708,00 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 132,18 zł/m2 150,00 m2 19 827,33 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 44,52 zł/m2 70,00 m2 3 116,40 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 70,00 m2 5 271,75 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 516,39 zł/szt. 6,00 szt. 3 098,33 zł
$$$ Kominy dymowe 5 292,54 zł/szt. 1,00 szt. 5 292,54 zł
$$$ Wykończenie kominów 3 604,59 zł/szt. 2,00 szt. 7 209,17 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 468,33 zł/m2 100,00 m2 46 833,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 94,85 zł/m2 100,00 m2 9 484,73 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 150,00 m2 19 594,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 150,00 m2 13 705,66 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 6,38 zł/m2 150,00 m2 957,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 26,80 zł/m2 150,00 m2 4 019,94 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 119,17 zł/m2 150,00 m2 17 875,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 146,07 zł/m2 150,00 m2 21 910,13 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 149,25 zł/mb 50,00 mb 7 462,62 zł
$$$ Wyłaz dachowy 708,91 zł/szt. 1,00 szt. 708,91 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 106,01 zł/m2 100,00 m2 10 601,00 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 152,24 zł/m2 100,00 m2 15 224,31 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 62,92 zł/m2 50,00 m2 3 146,00 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 120,85 zł/m2 50,00 m2 6 042,53 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna PCV - białe 714,40 zł/m2 20,00 m2 14 288,00 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 20,00 m2 4 971,13 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł/szt. 1,00 szt. 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł/szt. 1,00 szt. 4 294,19 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 325 729,72 zł

Koszt budowy domu o powierzchni 140 m2 – średnie ceny inwestycji w roku 2023

Jak już ustaliliśmy wcześniej, kosztorysowany dom będzie posiadał prostą bryłę, dwuspadowy dach i powierzchnię 140 m2. Jest to jeden z popularniejszych typów budynków wybieranych przez Polaków. Zakładamy, że zarówno parter, jak i poddasze mają 70 m2. Powierzchnia użytkowa budynku zostaje ograniczona przez skosy poddasza i wynosi 125 m2. Do budowy domu wykorzystujemy takie same materiały, jak w przypadku budynku 100 m2. Inna będzie natomiast powierzchnia poszczególnych elementów. Na koszt budowy 2023 złożą się:

 • Fundamenty – zakładamy, że powierzchnia fundamentów wyniesie 70 m2. Łączny koszt zakupu wszystkich niezbędnych materiałów oraz robocizny to około 31 500 zł.
 • Ściany nośne – do budowy wykorzystamy bloczki betonu komórkowego H+H 24. Ściany nośne zajmą powierzchnię 203 m2. Średnia cena zakupu niezbędnych materiałów to około 14 650 zł. Tyle samo zapłacimy za pracę ekipy murarskiej.
 • Ściany działowe – przyjmujemy, że powierzchnia ścian działowych wyniesie 98 m2. Za bloczki z betonu komórkowego H+H 12 zapłacimy około 4 350 zł. Z kolei robocizna będzie wydatkiem w rzędu 7 380 zł.
 • Kominy i wentylacja – w domu z poddaszem użytkowym znajdzie się jeden komin dymowy oraz 6 szachtów wentylacyjnych. Średni koszt wykonania komina dymowego to 4 600 zł z kolei za kominy wentylacyjne z szachtami zapłacimy kolejne 2 100 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wykończenie, które wykonamy za około 3 800 zł.
 • Strop – w kosztorysowanym budynku znajdą się dwa stropy. Dolny wykonamy z prefabrykatów Teriva. Średnia cena materiałów potrzebnych do wybudowania prefabrykowanego stropu o powierzchni 70 m2 wynosi około 32 100 zł. Robocizna to kolejny wydatek rzędu 4 900 zł. Drugi strop zostanie zbudowany z drewna, co pomoże zmniejszyć koszty inwestycji. Łączny koszt materiałów oraz robocizny wynosi około 29 300 zł.
 • Schody – dom z poddaszem użytkowym zostanie wykończony schodami żelbetowymi o powierzchni 7,4 m2. Łączna cena materiałów i robocizny wyniesie 2 900 zł.
 • Balkon – przyjmujemy, że dom zostanie wzbogacony o płytę balkonową o powierzchni 10 m2. Koszt jej wykonania to około 3 500 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także elewacja i izolacja, wykonanie posadzki oraz stalowej balustrady. Łączny koszt wybudowania oraz wykończenia balkonu wyniósł 10 450 zł.
 • Dach – koszty budowy 2023 obejmują dach dwuspadowy o powierzchni 105 m2. Prace rozpoczynają się od zakupu i montażu bardzo dobrej jakości więźby dachowej (13 700 zł za materiały oraz 9 600 zł za robociznę). Na więźbie znajdzie się membrana dachowa. Poszycie dachu uszczupli budżet inwestycyjny o 1 560 zł. Znacznie większym wydatkiem okaże się zakup dachówki ceramicznej. Za dobrej jakości dachówkę potrzebną na kosztorysowany dach zapłacimy około 10 250 zł. Robocizna to kolejny wydatek w wysokości 8 300 zł.
 • Dodatki i wykończenie dachu – przy dachu znajdzie się miejsce na 35 mb rynien PCV, które będą kosztowały około 3 800 zł. Na poddaszu znajdzie się miejsce na 4 okna dachowe. Cena ich zakupu oraz montażu to 7 200 zł. Na dachu trzeba także zamontować wyłaz dachowy. Cena wyłazu to 582 zł.
 • Docieplenie dachu – poddasze zostanie ocieplone wełną mineralną po skosach. Całkowita powierzchnia ocieplenia to 98 m2. Koszt ocieplenia poddasza użytkowego to około 16 800 zł.
 • Podbitka okapu – zakładamy, że podbitka będzie wykonana na powierzchni 35 m2. Łączny koszt zakupu materiałów oraz robocizny to niespełna 4 000 zł.
 • Stolarka zewnętrzna – kosztorysowany budynek zostanie wykończony oknami drewnianymi. Łączna powierzchnia okien to 28 m2. Koszt zakupu dobrej jakości produktów wraz z montażem powinien zamknąć się w kwocie 33 000 zł. Budynek zamkniemy drzwiami stalowymi w cenie 5 700 zł oraz uchylną bramą garażową (4 300 zł).

Ile kosztuje budowa domu 140 m2 z poddaszem użytkowym? Łączny koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego w styczniu 2023 roku wyniósł 282 270 zł. Poniżej prezentujemy dokładne wyliczenia

Cena budowy domu 2023 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys282 270 zł
 • Niska cena206 769 zł
 • Średnia cena259 857 zł
 • Wysoka cena380 989 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 298,10 zł/m2 70,00 m2 20 867,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 153,80 zł/m2 70,00 m2 10 765,77 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 72,17 zł/m2 203,00 m2 14 650,51 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 203,00 m2 14 631,70 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 44,52 zł/m2 98,00 m2 4 362,96 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 98,00 m2 7 380,45 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 905,00 zł/szt. 2,00 szt. 3 810,01 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 458,66 zł/m2 70,00 m2 32 106,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 70,52 zł/m2 70,00 m2 4 936,66 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 368,56 zł/m2 70,00 m2 25 799,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 50,86 zł/m2 70,00 m2 3 560,27 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 393,42 zł/m2 7,40 m2 2 911,31 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 239,12 zł/m2 10,00 m2 2 391,18 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 108,15 zł/m2 10,00 m2 1 081,50 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 54,03 zł/m2 10,00 m2 540,26 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 71,31 zł/m2 10,00 m2 713,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 80,57 zł/m2 10,00 m2 805,74 zł
$ Balustrada stalowa 615,10 zł/mb 8,00 mb 4 920,79 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 105,00 m2 13 716,15 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 105,00 m2 9 593,97 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 6,38 zł/m2 105,00 m2 669,90 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,92 zł/m2 105,00 m2 1 567,05 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 97,68 zł/m2 105,00 m2 10 256,40 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 105,00 m2 8 334,82 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 35,00 mb 3 797,14 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 802,61 zł/szt. 4,00 szt. 7 210,45 zł
$$ Wyłaz dachowy 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 82,54 zł/m2 98,00 m2 8 088,92 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 88,95 zł/m2 98,00 m2 8 717,42 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 49,70 zł/m2 35,00 m2 1 739,50 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 61,09 zł/m2 35,00 m2 2 138,00 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł/szt. 1,00 szt. 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł/szt. 1,00 szt. 4 294,19 zł
Okna
$$ Okna drewniane 926,14 zł/m2 28,00 m2 25 931,92 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 28,00 m2 6 959,58 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 282 270,22 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 223,56 zł/m2 70,00 m2 15 649,20 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 101,69 zł/m2 70,00 m2 7 118,50 zł
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 50,75 zł/m2 203,00 m2 10 302,25 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,82 zł/m2 203,00 m2 9 910,84 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,23 zł/m2 98,00 m2 2 766,54 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 38,11 zł/m2 98,00 m2 3 734,95 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 276,11 zł/szt. 6,00 szt. 1 656,68 zł
$ Kominy dymowe 4 191,62 zł/szt. 1,00 szt. 4 191,62 zł
$ Wykończenie kominów 1 229,50 zł/szt. 2,00 szt. 2 459,00 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 419,00 zł/m2 70,00 m2 29 330,00 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 48,56 zł/m2 70,00 m2 3 399,18 zł
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 313,07 zł/m2 70,00 m2 21 914,90 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 33,02 zł/m2 70,00 m2 2 311,66 zł
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 297,30 zł/m2 7,40 m2 2 200,03 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 184,92 zł/m2 10,00 m2 1 849,17 zł
$ Elewacja i izolacja - materiały 86,48 zł/m2 10,00 m2 864,80 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 43,04 zł/m2 10,00 m2 430,44 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 59,35 zł/m2 10,00 m2 593,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 53,52 zł/m2 10,00 m2 535,22 zł
$ Balustrada stalowa 615,10 zł/mb 8,00 mb 4 920,79 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 70,40 zł/m2 105,00 m2 7 392,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 34,42 zł/m2 105,00 m2 3 614,30 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,28 zł/m2 105,00 m2 449,40 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,97 zł/m2 105,00 m2 1 047,08 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 76,27 zł/m2 105,00 m2 8 008,35 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 54,57 zł/m2 105,00 m2 5 729,87 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 85,83 zł/mb 35,00 mb 3 003,93 zł
$ Okna dachowe z montażem 1 262,68 zł/szt. 4,00 szt. 5 050,71 zł
$ Wyłaz dachowy 492,04 zł/szt. 1,00 szt. 492,04 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 63,69 zł/m2 98,00 m2 6 241,62 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 75,00 zł/m2 98,00 m2 7 350,00 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 39,13 zł/m2 35,00 m2 1 369,55 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 39,62 zł/m2 35,00 m2 1 386,59 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 701,57 zł/szt. 1,00 szt. 2 701,57 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 462,12 zł/szt. 1,00 szt. 2 462,12 zł
Okna
$ Okna drewniane 770,90 zł/m2 28,00 m2 21 585,20 zł
$ Montaż okien 98,04 zł/m2 28,00 m2 2 745,17 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 206 768,80 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 298,10 zł/m2 70,00 m2 20 867,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 109,27 zł/m2 70,00 m2 7 648,66 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 72,17 zł/m2 203,00 m2 14 650,51 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 203,00 m2 14 631,70 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 35,57 zł/m2 98,00 m2 3 485,86 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 41,28 zł/m2 98,00 m2 4 045,17 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 905,00 zł/szt. 2,00 szt. 3 810,01 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 458,66 zł/m2 70,00 m2 32 106,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 70,52 zł/m2 70,00 m2 4 936,66 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 368,56 zł/m2 70,00 m2 25 799,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 50,86 zł/m2 70,00 m2 3 560,27 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 393,42 zł/m2 7,40 m2 2 911,31 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 239,12 zł/m2 10,00 m2 2 391,18 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 108,15 zł/m2 10,00 m2 1 081,50 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 54,03 zł/m2 10,00 m2 540,26 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 71,31 zł/m2 10,00 m2 713,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 80,57 zł/m2 10,00 m2 805,74 zł
$$ Balustrada stalowa 670,16 zł/mb 8,00 mb 5 361,24 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 86,89 zł/m2 105,00 m2 9 123,45 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,69 zł/m2 105,00 m2 5 427,06 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 5,00 zł/m2 105,00 m2 525,00 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,92 zł/m2 105,00 m2 1 567,05 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 97,68 zł/m2 105,00 m2 10 256,40 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 105,00 m2 8 334,82 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 35,00 mb 3 797,14 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 802,61 zł/szt. 4,00 szt. 7 210,45 zł
$$ Wyłaz dachowy 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 82,54 zł/m2 98,00 m2 8 088,92 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 88,95 zł/m2 98,00 m2 8 717,42 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 49,70 zł/m2 35,00 m2 1 739,50 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 61,09 zł/m2 35,00 m2 2 138,00 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 821,33 zł/szt. 1,00 szt. 3 821,33 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 832,20 zł/szt. 1,00 szt. 2 832,20 zł
Okna
$$ Okna drewniane 926,14 zł/m2 28,00 m2 25 931,92 zł
$$ Montaż okien 131,87 zł/m2 28,00 m2 3 692,40 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 259 857,46 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 439,96 zł/m2 70,00 m2 30 797,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 153,80 zł/m2 70,00 m2 10 765,77 zł
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 104,72 zł/m2 203,00 m2 21 258,16 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 132,18 zł/m2 203,00 m2 26 832,99 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 44,52 zł/m2 98,00 m2 4 362,96 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 98,00 m2 7 380,45 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 516,39 zł/szt. 6,00 szt. 3 098,33 zł
$$$ Kominy dymowe 5 292,54 zł/szt. 1,00 szt. 5 292,54 zł
$$$ Wykończenie kominów 3 604,59 zł/szt. 2,00 szt. 7 209,17 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 583,33 zł/m2 70,00 m2 40 833,10 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 142,03 zł/m2 70,00 m2 9 941,97 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 468,33 zł/m2 70,00 m2 32 783,10 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 94,85 zł/m2 70,00 m2 6 639,31 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 639,00 zł/m2 7,40 m2 4 728,57 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 375,73 zł/m2 10,00 m2 3 757,28 zł
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 132,46 zł/m2 10,00 m2 1 324,60 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 73,57 zł/m2 10,00 m2 735,73 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 89,11 zł/m2 10,00 m2 891,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 164,87 zł/m2 10,00 m2 1 648,66 zł
$$$ Balustrada stalowa 828,89 zł/mb 8,00 mb 6 631,15 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 105,00 m2 13 716,15 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 105,00 m2 9 593,97 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 6,38 zł/m2 105,00 m2 669,90 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 26,80 zł/m2 105,00 m2 2 813,96 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 119,17 zł/m2 105,00 m2 12 512,85 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 146,07 zł/m2 105,00 m2 15 337,09 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 149,25 zł/mb 35,00 mb 5 223,83 zł
$$$ Okna dachowe z montażem 2 597,97 zł/szt. 4,00 szt. 10 391,88 zł
$$$ Wyłaz dachowy 708,91 zł/szt. 1,00 szt. 708,91 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 106,01 zł/m2 98,00 m2 10 388,98 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 152,24 zł/m2 98,00 m2 14 919,82 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 62,92 zł/m2 35,00 m2 2 202,20 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 120,85 zł/m2 35,00 m2 4 229,77 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł/szt. 1,00 szt. 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł/szt. 1,00 szt. 4 294,19 zł
Okna
$$$ Okna drewniane 1 228,67 zł/m2 28,00 m2 34 402,76 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 28,00 m2 6 959,58 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 380 989,36 zł

Koszty budowy domu 2023. Dom jednorodzinny o powierzchni 200 m2. Stan surowy zamknięty

Nasz trzeci modelowy budynek posiada powierzchnię niespełna 200 m2. Jest to obiekt z pełnym podpiwniczeniem, parterem oraz poddaszem użytkowym. Przyjmujemy, że każda kondygnacja budynku ma dokładnie 65 m2. Jaki jest koszt takiej inwestycji w 2023 roku?

 • Fundamenty i ściany fundamentowe piwnicy – pod budynkiem znajdzie się 65 m2 fundamentów. Wybieramy lepszej jakości materiały oraz sprawdzoną ekipę wykonawców. Cena robocizny oraz materiału to około 19 600 zł. Po wykonaniu fundamentów można rozpocząć budowę ścian fundamentowych piwnicy. Przyjmujemy, że ściany mają powierzchnię 110,5 m2. Za materiał oraz robociznę zapłacimy 15 500 zł. Kolejny wydatkiem będzie izolacja ścian piwnicy (7 600 zł za materiały oraz 5 600 zł za robociznę).
 • Ściany nośne – dom jednorodzinny będzie posiadał 188,5 m2 ścian nośnych. Wybudujemy je z bloczków betonu komórkowego H+H 24. Za materiał i robociznę zapłacimy około 27 200 zł.
 • Ściany działowe – w budynku pojawi się 127 m2 ścian działowych z bloczków betonu komórkowego H+H 12. Łączny koszt zakupu materiału oraz robocizny wyniesie około 15 600 zł.
 • Kominy i wentylacja – w domu znajdzie się jeden komin dymowy do odprowadzania spalin z kotła grzewczego oraz komin wentylacyjny z sześcioma szachtami. Łączna cena budowy oraz wykończenia kominów to 10 500 zł.
 • Balkon – w domu jednorodzinnym znajdzie się balkon o powierzchni 10 m2. Łączny koszt płyty balkonowej, wykończenia elewacji, wykonania posadzki oraz balustrady zamyka się w kwocie 11 000 zł.
 • Schody i strop – nasza kalkulacja obejmuje schody z piwnicy na parter oraz z parteru na piętro. Wybieramy schody żelbetowe, które będą kosztować łącznie około 9 500 zł (materiał i robocizna). W budynku znajdą się także dwa stropy po 65 m2 każdy. Wykonamy je z prefabrykatów Teriva. Cena każdego ze stropów to 35 000 zł. Trzeci strop znajduje się nad parterem. Dla ograniczenia kosztów inwestycji wykonamy go z drewna. Łączny koszt tego etapu inwestycji to niespełna 20 000 zł.
 • Konstrukcja dachu – zakładamy, że konstrukcja budynku zostanie zwieńczona dwuspadowym dachem o powierzchni 97,5 m2. Wybieramy bardzo dobrą, impregnowaną więźbę, która wraz z montażem kosztuje 21 600 zł. Dodatkowy wydatek stanowi poszycie z membrany (2 100 zł) oraz pokrycie z dachówki ceramicznej (9 500 zł za materiał i 7 700 zł za montaż). Wykończenie stanowią rynny z PCV w cenie 3 500 zł za 32,5 mb, 4 okna dachowe (7 210 zł) oraz wyłaz (582 zł z montażem). Na skosach poddasza (91 m2) wykonamy izolację wełną mineralną. Za docieplenie dachu zapłacimy nieco ponad 23 000 zł. Ostatnim wydatkiem związanym z budową dachu jest podbitka okapu. Zakładamy, że podbitka posiada powierzchnię 32,5 m2. Łączny koszt materiałów oraz robocizny to około 6 000 zł.
 • Stolarka zewnętrzna – w budynku znajdzie się 26 m2 okien drewnianych. Nabędziemy je w cenie 25 500 zł. Za montaż zapłacimy kolejne 6 500 zł.
 • Drzwi i brama garażowa – koszty tego etapu inwestycji będą takie same, jak w przypadku opisanych wcześniej budynków jednorodzinnych. Za drzwi stalowe zapłacimy 5 700 zł, z kolei uchylna brama garażowa będzie kosztowała 4 300 zł.

Ile kosztuje budowa domu 200 m2 w 2023 roku? Łączny koszt modelowego domu jednorodzinnego wyniósł 333 000 zł. Dokładne kalkulacje prezentujemy w poniższym cenniku.

Koszt budowy domu 2023 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys332 972 zł
 • Niska cena237 641 zł
 • Średnia cena294 756 zł
 • Wysoka cena432 899 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 193,53 zł/m2 65,00 m2 12 579,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 108,01 zł/m2 65,00 m2 7 020,91 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 81,06 zł/m2 110,50 m2 8 957,13 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 58,37 zł/m2 110,50 m2 6 449,53 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 99,20 zł/m2 77,35 m2 7 673,12 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 72,72 zł/m2 77,35 m2 5 624,75 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 72,17 zł/m2 188,50 m2 13 604,05 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 188,50 m2 13 586,58 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 44,52 zł/m2 126,75 m2 5 642,91 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 126,75 m2 9 545,64 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 870,66 zł/szt. 2,00 szt. 3 741,32 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 239,12 zł/m2 10,00 m2 2 391,18 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 109,47 zł/m2 10,00 1 094,71 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 54,03 zł/m2 10,00 m2 540,26 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 71,31 zł/m2 10,00 m2 713,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 80,57 zł/m2 10,00 m2 805,74 zł
$$ Balustrada stalowa 670,16 zł/mb 8,00 mb 5 361,24 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 639,00 zł/m2 7,40 m2 4 728,57 zł
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 639,00 zł/m2 7,40 m2 4 728,57 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 458,66 zł/m2 65,00 m2 29 812,90 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 70,52 zł/m2 65,00 m2 4 584,04 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 458,66 zł/m2 65,00 m2 29 812,90 zł
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 70,52 zł/m2 65,00 m2 4 584,04 zł
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 368,56 zł/m2 45,00 m2 16 585,20 zł
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 50,86 zł/m2 45,00 m2 2 288,74 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 97,50 m2 12 736,42 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 97,50 m2 8 908,68 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 6,38 zł/m2 97,50 m2 622,05 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,92 zł/m2 97,50 m2 1 455,12 zł
$$ Dachówka ceramiczna 97,68 zł/m2 97,50 m2 9 523,80 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 97,50 m2 7 739,48 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 32,50 mb 3 525,92 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 802,61 zł/szt. 4,00 szt. 7 210,45 zł
$$ Wyłaz dachowy z montażem 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 106,01 zł/m2 91,00 m2 9 646,91 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 152,24 zł/m2 91,00 m2 13 854,12 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 62,92 zł/m2 32,50 m2 2 044,90 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 120,85 zł/m2 32,50 m2 3 927,65 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 982,43 zł/m2 26,00 m2 25 543,15 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 26,00 m2 6 462,47 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł 4 294,19 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 332 972,08 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 127,05 zł/m2 65,00 m2 8 258,25 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 82,85 zł/m2 65,00 m2 5 384,97 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 61,32 zł/m2 110,50 m2 6 775,86 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 38,67 zł/m2 110,50 m2 4 273,58 zł
$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 70,03 zł/m2 77,35 m2 5 416,82 zł
$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 47,43 zł/m2 77,35 m2 3 668,97 zł
Ściany nośne
$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 50,75 zł/m2 188,50 m2 9 566,38 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,82 zł/m2 188,50 m2 9 202,92 zł
Ściany działowe
$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 28,23 zł/m2 126,75 m2 3 578,15 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 38,11 zł/m2 126,75 m2 4 830,66 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 276,11 zł/szt. 6,00 szt. 1 656,68 zł
$ Kominy dymowe 4 191,62 zł/szt. 1,00 szt. 4 191,62 zł
$ Wykończenie kominów 1 223,69 zł/szt. 2,00 szt. 2 447,39 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 184,92 zł/m2 10,00 m2 1 849,17 zł
$ Elewacja i izolacja - materiały 85,63 zł/m2 10,00 856,32 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 43,04 zł/m2 10,00 m2 430,44 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 59,35 zł/m2 10,00 m2 593,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 53,52 zł/m2 10,00 m2 535,22 zł
$ Balustrada stalowa 615,10 zł/mb 8,00 mb 4 920,79 zł
Schody
$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 297,30 zł/m2 7,40 m2 2 200,03 zł
$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 297,30 zł/m2 7,40 m2 2 200,03 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 419,00 zł/m2 65,00 m2 27 235,00 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 48,56 zł/m2 65,00 m2 3 156,38 zł
$ Strop II nad parterem teriva - materiały 419,00 zł/m2 65,00 m2 27 235,00 zł
$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 48,56 zł/m2 65,00 m2 3 156,38 zł
$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 313,07 zł/m2 45,00 m2 14 088,15 zł
$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 33,02 zł/m2 45,00 m2 1 486,07 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 70,40 zł/m2 97,50 m2 6 864,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 34,42 zł/m2 97,50 m2 3 356,14 zł
$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,28 zł/m2 97,50 m2 417,30 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,97 zł/m2 97,50 m2 972,29 zł
$ Dachówka ceramiczna 76,27 zł/m2 97,50 m2 7 436,32 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 54,57 zł/m2 97,50 m2 5 320,59 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 85,83 zł/mb 32,50 mb 2 789,37 zł
$ Okna dachowe (z montażem) 1 262,68 zł/szt. 4,00 szt. 5 050,71 zł
$ Wyłaz dachowy z montażem 492,04 zł/szt. 1,00 szt. 492,04 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 63,69 zł/m2 91,00 m2 5 795,79 zł
$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 75,00 zł/m2 91,00 m2 6 825,00 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 39,13 zł/m2 32,50 m2 1 271,73 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 39,62 zł/m2 32,50 m2 1 287,55 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 879,03 zł/m2 26,00 m2 22 854,70 zł
$ Montaż okien 98,04 zł/m2 26,00 m2 2 549,09 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 701,57 zł 2 701,57 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 462,12 zł 2 462,12 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 237 641,06 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 146,60 zł/m2 65,00 m2 9 529,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 90,14 zł/m2 65,00 m2 5 858,97 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 81,06 zł/m2 110,50 m2 8 957,13 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 58,37 zł/m2 110,50 m2 6 449,53 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 99,20 zł/m2 77,35 m2 7 673,12 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 72,72 zł/m2 77,35 m2 5 624,75 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 72,17 zł/m2 188,50 m2 13 604,05 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 72,08 zł/m2 188,50 m2 13 586,58 zł
Ściany działowe
$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 35,57 zł/m2 126,75 m2 4 508,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 41,28 zł/m2 126,75 m2 5 231,89 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 350,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 100,10 zł
$$ Kominy dymowe 4 626,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 626,49 zł
$$ Wykończenie kominów 1 870,66 zł/szt. 2,00 szt. 3 741,32 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 239,12 zł/m2 10,00 m2 2 391,18 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 109,47 zł/m2 10,00 1 094,71 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 54,03 zł/m2 10,00 m2 540,26 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 71,31 zł/m2 10,00 m2 713,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 80,57 zł/m2 10,00 m2 805,74 zł
$$ Balustrada stalowa 670,16 zł/mb 8,00 mb 5 361,24 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 393,42 zł/m2 7,40 m2 2 911,31 zł
$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 393,42 zł/m2 7,40 m2 2 911,31 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 458,66 zł/m2 65,00 m2 29 812,90 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 70,52 zł/m2 65,00 m2 4 584,04 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 458,66 zł/m2 65,00 m2 29 812,90 zł
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 70,52 zł/m2 65,00 m2 4 584,04 zł
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 368,56 zł/m2 45,00 m2 16 585,20 zł
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 50,86 zł/m2 45,00 m2 2 288,74 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 86,89 zł/m2 97,50 m2 8 471,77 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,69 zł/m2 97,50 m2 5 039,42 zł
$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 5,00 zł/m2 97,50 m2 487,50 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,92 zł/m2 97,50 m2 1 455,12 zł
$$ Dachówka ceramiczna 97,68 zł/m2 97,50 m2 9 523,80 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 79,38 zł/m2 97,50 m2 7 739,48 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 108,49 zł/mb 32,50 mb 3 525,92 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 802,61 zł/szt. 4,00 szt. 7 210,45 zł
$$ Wyłaz dachowy z montażem 582,22 zł/szt. 1,00 szt. 582,22 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 82,54 zł/m2 91,00 m2 7 511,14 zł
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 88,95 zł/m2 91,00 m2 8 094,75 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 49,70 zł/m2 32,50 m2 1 615,25 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 61,09 zł/m2 32,50 m2 1 985,28 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 982,43 zł/m2 26,00 m2 25 543,15 zł
$$ Montaż okien 131,87 zł/m2 26,00 m2 3 428,66 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 821,33 zł 3 821,33 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 832,20 zł 2 832,20 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 294 755,54 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 193,53 zł/m2 65,00 m2 12 579,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 108,01 zł/m2 65,00 m2 7 020,91 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 113,09 zł/m2 110,50 m2 12 496,44 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 113,07 zł/m2 110,50 m2 12 494,56 zł
$$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 128,83 zł/m2 77,35 m2 9 965,00 zł
$$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 135,27 zł/m2 77,35 m2 10 463,14 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 106,31 zł/m2 188,50 m2 20 039,44 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 132,18 zł/m2 188,50 m2 24 916,35 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 44,52 zł/m2 126,75 m2 5 642,91 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 75,31 zł/m2 126,75 m2 9 545,64 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 516,39 zł/szt. 6,00 szt. 3 098,33 zł
$$$ Kominy dymowe 5 292,54 zł/szt. 1,00 szt. 5 292,54 zł
$$$ Wykończenie kominów 3 361,81 zł/szt. 2,00 szt. 6 723,61 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 375,73 zł/m2 10,00 m2 3 757,28 zł
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 131,16 zł/m2 10,00 1 311,63 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 73,57 zł/m2 10,00 m2 735,73 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 89,11 zł/m2 10,00 m2 891,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 164,87 zł/m2 10,00 m2 1 648,66 zł
$$$ Balustrada stalowa 828,89 zł/mb 8,00 mb 6 631,15 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 639,00 zł/m2 7,40 m2 4 728,57 zł
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 639,00 zł/m2 7,40 m2 4 728,57 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 583,33 zł/m2 65,00 m2 37 916,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 142,03 zł/m2 65,00 m2 9 231,83 zł
$$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 583,33 zł/m2 65,00 m2 37 916,45 zł
$$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 142,03 zł/m2 65,00 m2 9 231,83 zł
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 468,33 zł/m2 45,00 m2 21 074,85 zł
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 94,85 zł/m2 45,00 m2 4 268,13 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 130,63 zł/m2 97,50 m2 12 736,42 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 91,37 zł/m2 97,50 m2 8 908,68 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 6,38 zł/m2 97,50 m2 622,05 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 26,80 zł/m2 97,50 m2 2 612,96 zł
$$$ Dachówka ceramiczna 119,17 zł/m2 97,50 m2 11 619,08 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 146,07 zł/m2 97,50 m2 14 241,58 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 149,25 zł/mb 32,50 mb 4 850,70 zł
$$$ Okna dachowe (z montażem) 2 597,97 zł/szt. 4,00 szt. 10 391,88 zł
$$$ Wyłaz dachowy z montażem 708,91 zł/szt. 1,00 szt. 708,91 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 106,01 zł/m2 91,00 m2 9 646,91 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 152,24 zł/m2 91,00 m2 13 854,12 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 62,92 zł/m2 32,50 m2 2 044,90 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 120,85 zł/m2 32,50 m2 3 927,65 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 1 381,33 zł/m2 26,00 m2 35 914,71 zł
$$$ Montaż okien 248,56 zł/m2 26,00 m2 6 462,47 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 5 711,37 zł 5 711,37 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 294,19 zł 4 294,19 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 432 899,13 zł

Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego. Ile kosztuje budowa w 2023 roku?

Powyżej oszacowaliśmy średnie koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. Jednak nie jest to koniec wydatków związanych z inwestycją budowlaną. Budynek należy doprowadzić do stanu deweloperskiego. Ile kosztuje wstępne wykończenie wszystkich pomieszczeń? Średnie koszty doprowadzenia domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego będą uzależnione od rozmiaru budynku, dlatego opiszemy je wspólnie dla wszystkich trzech modelowych domów jednorodzinnych.

Średni koszt wykonania elewacji i ocieplenia ścian zewnętrznych

Kosztorysowanie rozpoczynamy od ocieplenia ścian i wykończenia elewacji budynków. Przegrody zewnętrzne można zaizolować wełną mineralną bądź styropianem. W naszych wyliczeniach uwzględniamy wełnę mineralną grubości 15 cm. Więcej o wyborze pomiędzy styropianem, a wełną mineralną przeczytasz tutaj. Elewacja zostanie wykończona tynkiem akrylowym. Ostateczna cena tego etapu prac będzie ściśle uzależniona od powierzchni.

 • Dom 100 m2 – zakładamy, że w budynku znajduje się 140 m2 ścian zewnętrznych do ocieplenia. Cena zakupu styropianu to około 28 000 zł. Za wykonawców zapłacimy kolejne 14 500 zł.
 • Dom 140 m2 – powierzchnia do ocieplenia wynosi 168 m2. Średni koszt zakupu wełny i zatrudnienia ekipy wykonawców to około 51 000 zł.
 • Dom 200 m2 – zakładamy, że budynek będzie posiadał 162 m2 ścian do ocieplenia. Łączny koszt materiałów i robocizny to około 49 000 zł.

Koszt wykonania instalacji wewnętrznych

Kolejny etap kalkulacji to oszacowanie kosztów wykonania niezbędnych instalacji wewnętrznych. W budynkach znajdzie się instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie.

Koszt budowy domu 2023 – instalacja elektryczna

Koszt wykonania instalacji elektrycznej w budynkach będzie uzależniony od ilości punktów. W wyliczeniach nie bierzemy pod uwagę ceny uzbrojenia działki. Koszt wykonania instalacji elektrycznej w budynkach jednorodzinnych prezentuje się następująco:

 • Dom 100 m2 – zakładamy, że w domu znajdzie się 80 punktów instalacji elektrycznej. Są to gniazdka, miejsca montażu oświetlenia, włączników światła oraz miejsca przyłączeniowe do urządzeń, które na stale podpinamy do prądu. Łączny koszt wykonania pełnej instalacji elektrycznej w domu 100 m2 wynosi 13 800 zł.
 • Dom 140 m2 – większa powierzchnia budynku oznacza większą ilość punktów przyłączeniowych. Zakładamy, że w domu jednorodzinnych znajdzie się 110 punktów instalacji elektrycznej. Łączny koszt robocizny oraz montażu to 19 000 zł.
 • Dom 200 m2 – w budynku znajdzie się miejsce dla 140 punktów instalacji elektrycznej. Oznacza to wydatek rzędu 24 200 zł.

Koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej w 2023 roku

W każdym nowoczesnym budynku znajduje się kompletna instalacja wodno-kanalizacyjna. Cena tego etapu prac ponownie będzie uzależniona od ilości przyłączeń. Zwróćmy uwagę na fakt, że na ostateczny koszt wpłynie także odległość punktów przyłączeniowych. Średnie koszty instalacji prezentujemy poniżej:

 • Dom 100 m2 – w budynku znajdzie się miejsce dla 10 punktów wodno-kanalizacyjnych. Łączny koszt instalacji to 6 600 zł.
 • Dom 140 m2 – w większym domu jednorodzinnym umieścimy 14 punktów wodno-kanalizacyjnych (ze względu na obecność dwóch łazienek). Cena wykonania instalacji to 9 300 zł.
 • Dom 200 m2 – budynek zostanie wyposażony w 16 punktów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ostateczny koszt materiałów oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 10 600 zł.

Centralne ogrzewanie i wyposażenie kotłowni – koszty budowy domu 2023

W naszych modelowych budynkach wykonamy centralne ogrzewanie i kompleksowo wyposażymy kotłownie. Przyjmujemy, że większość pomieszczeń będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. W niektórych pomieszczeniach wykonamy ogrzewanie podłogowe, które może wpłynąć na zwiększenie kosztów instalacji centralnego ogrzewania.

 • Dom 100 m2 – na powierzchni 60 m2 budynku znajdzie się ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami. Średni koszt instalacji wraz z materiałem to 9 000 zł. W pozostałych 40 m2 domu znajdzie się ogrzewanie podłogowe, które wygeneruje wydatki wysokości 6 600 zł.
 • Dom 140 m2 – zakładamy, że dolna kondygnacja budynku będzie ogrzewana za pomocą podłogówki. Na górnej kondygnacji wykonamy ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami. Łączny koszt stworzenia całej instalacji to 22 000 zł.
 • Dom 200 m2 – ogrzewanie znajdzie się na trzech kondygnacjach. W piwnicy oraz na poddaszu użytkowym zamontujemy ogrzewanie tradycyjne (powierzchnia 130 m2). Z kolei na środkowej kondygnacji znajdzie się 65 m2 podłogówki. Łączna cena instalacji na wszystkich kondygnacjach wyniesie 31 000 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym z instalacją centralnego ogrzewania jest wyposażenie kotłowni. Koszty będą tu zbliżone we wszystkich typach budynków dlatego opiszemy je łącznie.

 • Kocioł gazowy z kompletnym osprzętem – w domach jednorodzinnych najczęściej montuje się gazowe kotły kondensacyjne. Łączny koszt zakupu kotła, sterowników, zasobnika do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz kompletnego wyposażenia kotłowni wyniesie około 23 200 zł.
 • Montaż i robocizna – za zamontowanie wszystkich niezbędnych urządzeń w kotłowni zapłacimy około 3 500 zł.

Koszt budowy domu 2023 – ceny tynków, posadzek i parapetów

Doprowadzenie budynków do stanu deweloperskiego wymaga wykonania tynków, posadzek oraz parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Koszt wykonania posadzki będzie uzależniony od grubości. Dla przykładu, posadzka na gruncie musi posiadać znacznie wydajniejszą izolację (np. styropian grubości 15 cm). Tymczasem do izolacji stropów pomiędzy kondygnacjami wystarczy styropian 5 cm. Średnie koszty wykonania posadzek w kosztorysowanych budynkach wynoszą:

 • Dom 100 m2 – średni koszt wykonania posadzki w parterowym budynku o powierzchni 100 m2 wynosi 9 400 zł.
 • Dom 140 m2 – cena wykonania posadzek na dwóch kondygnacjach to około 11 800 zł
 • Dom 200 m2 – w tym przypadku koszty będą najwyższe ze względu na większą powierzchnię posadzek do wykonania. Szacowany koszt tego etapu inwestycji wynosi 15 800 zł.

Kosztorys budowy domu 2023 uzupełniamy o wykonanie tynków we wszystkich pomieszczeniach budynków. Jest to etap inwestycji, który możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest wykorzystanie tynku cementowo-wapiennego. Rozwiązanie wymaga dodatkowego wykończenia gładzą gipsową i może wygenerować nieco wyższe koszty. Drugie rozwiązanie to tynk gipsowy, który cieszy się większą popularnością z uwagi na atrakcyjniejszą cenę i mniejszą czasochłonność prac. W kosztorysowanych budynkach wykorzystamy tynki gipsowe. Ostateczna cena tynkowania będzie wprost proporcjonalna do powierzchni ścian i sufitów.

 • Dom 100 m2 – w parterowym budynku jednorodzinnym znajdzie się 360 m2 ścian i sufitów do wytynkowania. Łączny koszt materiału oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 18 600 zł.
 • Dom 140 m2 – tu koszty będą wyższe ze względu na większą powierzchnię do wytynkowania. Zakładamy, że w domu znajdzie się 420 m2 tynków. Cena tego przedsięwzięcia to średnio 21 600 zł.
 • Dom 200 m2 – wygeneruje największe koszty ze względu na trzy kondygnacje do wytynkowania. Łączna powierzchnia ścian i sufitów wynosi 600 m2. Budynek wytynkujemy w cenie 31 000 zł.

Do wykończenia pozostały nam jeszcze sufity na zerowym poziomie domów o powierzchni 140 m2 oraz 200 m2. Wybieramy sufity podwieszane z płyt kartonowo gipsowych na stelażu. Średni koszt wykonania prostego sufitu podwieszanego to 207,70 zł/m2. W przeliczeniu na powierzchnie w kosztorysowanych domach będzie to wydatek:

 • Dom 140 m2 – w budynku znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniesie 14 500 zł.
 • Dom 200 m2 – na kondygnacji 0 znajduje się 65 m2 sufitów. Ich wykonanie wygeneruje wydatki rzędu 13 500 zł.

Ostatni wydatek związany z doprowadzeniem budynków do stanu deweloperskiego to montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu budynków wykonamy parapety z PCV. Elewacja zewnętrzna zostanie wykończona dobrej jakości parapetami aluminiowymi.

 • Dom 100 m2 – w budynku znajdzie się 15 mb parapetów wewnętrznych i taka sama ilość parapetów zewnętrznych. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniesie 2 200 zł.
 • Dom 140 m2 – większa ilość okien w budynku oznacza większą powierzchnię parapetów (przyjmujemy 21 m2). Sumaryczny koszt tego etapu prac to 3 000 zł.
 • Dom 200 m2 – szacowana powierzchnia parapetów jest taka sama, jak w domu o powierzchni 140 m2. W związku z tym koszt ich wykonania również wynosi 3 000 zł.

Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego - porównanie

Ile kosztuje wybudowanie domu do stanu deweloperskiego w 2023 roku? Średni koszt budowy parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 wyniósł niespełna 380 000 zł. Budowa domu o powierzchni 140 m2 była już wydatkiem rzędu 461 000 zł. Największe wydatki poniosą inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu z piwnicą. Koszt budowy piętrowego domu o powierzchni 200 m2 wyniósł 537 000 zł. Dokładne kosztorysy inwestycyjne znajdują się poniżej.

Powyższe kosztorysy uwzględniają średnie koszty budowy domów do stanu deweloperskiego. W zestawieniu wykorzystano średnie ceny materiałów oraz firm budowlanych. Wszystkie kwoty stanowią wartość netto i zostały opracowane na podstawie cen w województwie dolnośląskim.

Przypomnijmy też, że wszystkie prace zostały wykonane systemem gospodarczym, jednak inwestor nie wykonywał osobiście żadnych czynności wykończeniowych. Wyliczenia nie obejmują kosztów zakupu działki budowlanej, projektu budowlanego, sporządzenia dokumentacji, zatrudnienia kierownika budowy ani podciągnięcia mediów na działkę. Pomieszczenia znajdują się w stanie deweloperskim, co oznacza, że potrzebują jeszcze kompleksowego wyposażenia i wykończenia do stanu pod klucz (np. wykończenie podłóg, malowanie ścian, biały montaż, płytki ścienne itp.).

Koszty budowy domu w ubiegłych latach. Porównanie cen inwestycji budowlanych w latach 2017 – 2023

Ustaliliśmy już średnie koszty budowy domu jednorodzinnego w 2023 roku. Z pewnością warto również przeprowadzić porównanie cen obowiązujących w latach ubiegłych.

Koszty budowy domu w latach 2017-2022
Koszty budowy domu w latach 2017-2022

Koszt budowy domu w 2023 roku wyniósł:

 • Dom 100 m2 – w styczniu 2023 roku budowa domu wyniosła 380 000 zł. Jest to 38 000 zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Wzrost kosztów budowy do stanu deweloperskiego osiągnął 11,11%.
 • Dom 140 m2 – doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztowało 461 000 zł. W roku 2022 budowa kosztowałaby około 410 000 zł. Inwestycja podrożała o około 51 000 zł, co daje 12,44% wzrost cen inwestycji.
 • Dom 200 m2 – budowa domu pochłonęła 537 000 zł. Jeszcze rok wcześniej doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztowałoby około 470 500 zł. Różnica cenowa wynosi dokładnie 66 500 zł. Wzrost kosztów tego typu inwestycji wyniósł 14,13%, czyli niemal tyle samo co pomiędzy latami 2021 – 2022 (procentowy wzrost kosztów budowy wynosił wtedy 14,20%).

Koszty budowy w latach ubiegłych wynosiły:

Rok 2022

 • Dom 100 m2 – 342 000 zł .
 • Dom 140 m2  - 410 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 470 000 zł.

Rok 2021

 • Dom 100 m2 – 300 000 zł .
 • Dom 140 m2  - 358 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 412 000 zł.

Rok 2020

 • Dom 100 m2 – 273 000 zł.
 • Dom 140 m2 – 323 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 374 000 zł.

Rok 2019

 • Dom 100 m2 – 253 300 zł.
 • Dom 140 m2 – 298 000 zł.
 • Dom 200 – 348 000 zł.

Rok 2018

 • Dom 100 m2 –231 300 zł.
 • Dom 140 m2 – 275 600 zł.
 • Dom 200 m2 – 318 800 zł.

Kosztorysy budowy domów ze wszystkich opisywanych lat obejmowały takie same założenia obliczeniowe. Wszystkie inwestycje były realizowane systemem gospodarczym i wykonane przez firmy budowlane z pośredniej półki cenowej. Kwoty zawarte w wyliczeniach nie zawierały wartości podatku VAT.

Dokładne kalkulacje kosztów budowy domów w minionych latach można przeanalizować w osobnych artykułach:

Często zadawane pytania

Ile kosztuje budowa domu?

Koszty budowy domu zależą od wielkości domu, parametrów projektu i standardu wykończenia. W 2021 roku koszty budowy dla stanu surowego zamkniętego wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe wyliczenia kosztów budowy dla różnych projektów domów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii koszty budowy