Koszty budowy domu w roku 2023 vs 2024. Jakie podwyżki czekają na inwestorów?

Ostatnie lata upłynęły na walce z pandemią i rosnącą inflacją. Już od roku 2021 inwestorzy mogli odczuć nawet kilkunastoprocentowy wzrost kosztów budowy domu. Lata 2022 – 2023 nie były bardziej łaskawe, a wzrost kosztów budowy dochodził do 14% rocznie. Początek roku 2024 okazał się nieco bardziej optymistyczny. Podwyżki nie są już tak szybkie, jak w analogicznych miesiącach lat 2021 – 2023.

Średni koszt budowy domu jednorodzinnego w 2024 roku wynosi:

 • Dom 100 m2 – za doprowadzenie parterowego budynku do stanu deweloperskiego należy zapłacić 415 800 zł (podwyżka o 9,42% w porównaniu do roku ubiegłego).
 • Dom 140 m2 – budowa większej nieruchomości oznacza wyższe wydatki. Średni koszt budowy w styczniu 2024 wynosi 493 500 zł (podwyżka o 7,05% w porównaniu do roku ubiegłego)..
 • Dom 200 m2 – tutaj koszty są największe ze względu na większą powierzchnię budynku. Średni koszt budowy w styczniu 2024 wyniósł 584 000 zł (podwyżka o 8,75% w porównaniu do roku ubiegłego).

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyceny budowy modelowych domów. Stawki zawarte w wyliczeniach odpowiadają aktualnym cenom, które obowiązują na początku roku 2024. Wszystkie ceny są wartościami netto.

Koszt budowy domu 2024
Koszt budowy domu 2024

Koszt budowy domu w 2024 roku – założenia kosztorysów

Zanim rozpoczniemy analizę kosztów budowy domu, określimy najważniejsze założenia kosztorysów. W naszych wyliczeniach bierzemy pod uwagę trzy modelowe domy o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Zakładamy, że każdy z budynków będzie posiadał prostą bryłę i dwuspadowy dach. Dodatkowe lukarny, wielospadowy dach i ozdobniki w bryle budynku mogłyby wpłynąć na odczuwalne zwiększenie kosztów inwestycji.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Modelowe domy stanowią odzwierciedlenie preferencji większości polskich inwestorów. W kosztorysach wzięliśmy pod uwagę budynki:

 • Dom 100 m2 – to niewielkich rozmiarów dom parterowy. Pełne 100 m2 stanowi powierzchnię użytkową.
 • Dom 140 m2 – budynek bez piwnicy, ale z poddaszem użytkowym. Zakładamy, że dom posiada dwa poziomy po 70 m2 każdy. Ze względu na obecność skosów poddasza, powierzchnia użytkowa domu wyniesie około 125 m2.
 • Dom 195 m2 – duży, trzypoziomowy budynek jednorodzinny z piwnicą i piętrem. Dla ułatwienia przyjmujemy, że budynek posiada powierzchnię 200 m2. Całkowita powierzchnia użytkowa domu wynosi 130 m2 (wliczając wyłącznie parter i piętro).

Kosztorysowane domy zostaną wybudowane do stanu deweloperskiego, który będzie obejmował:

 • Doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego.
 • Stolarkę zewnętrzną.
 • Elewację wraz z ociepleniem przegród zewnętrznych.
 • Instalacje wewnętrzne (wodno-kanalizacyjna, grzewcza, elektryczna).
 • Wykończenie wnętrz budynków tynkami, posadzkami oraz parapetami.

Wskazówka: kosztorysy budowy domów nie obejmują kosztów dodatkowych, takich jak:

 • Zakup działki budowlanej – ze względu na dużą rozbieżność cen działek, nie ujmujemy ich w kosztorysie. Cena zakupu działki budowlanej to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
 • Przyłączenie mediów – cena podciągnięcia mediów będzie uzależniona od lokalizacji działki, a także od odległości od punktów przyłączeniowych.
 • Wykończenie domu do stanu pod klucz oraz jego wyposażenie – ostateczny koszt tego etapu będzie uzależniony od wybranego standardu. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi materiałami wykończeniowymi mogą być bardzo znaczące.
 • Zakup projektu domu – w ofercie biur architektonicznych znajdziemy zarówno gotowe projekty domów za kilka tysięcy złotych, jak i ofertę projektów indywidualnych. W przypadku zakupu projektu indywidualnego, cena może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

W kosztorysach bierzemy pod uwagę wyłącznie stawki netto. Aktualna stawka podatku VAT na usługi budowlane wynosi 8% dla klientów indywidualnych oraz 23% dla klientów biznesowych.

Nasz cennik budowlany uwzględnia stawki na przykładzie województwa dolnośląskiego (które najlepiej odzwierciedlają średnią stawkę krajową). Ceny robocizny i materiałów budowlanych w innych województwach mogą różnić się o kilka do kilkunastu procent (maksymalnie +-15% w porównaniu do stawek obowiązujących w województwie dolnośląskim).

Co bardzo istotne, kosztorysowane domy jednorodzinne zostaną wybudowane systemem gospodarczym. Zakładamy, że wszystkie czynności zostaną powierzone wyspecjalizowanym ekipom budowlanym, a inwestor nie będzie podejmował się samodzielnego wykonywania żadnych prac budowlanych.

Znalezienie dobrej ekipy budowlanej nie jest proste. Przed zatrudnieniem fachowców warto zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku wykonawców. Dzięki temu inwestor będzie w stanie dokonać najlepszego wyboru. Jeśli chcesz znaleźć wykonawcę, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy. Po wypełnieniu krótkiego formularza kontaktowego otrzymasz oferty firm, które mogą podjąć się realizacji danego zlecenia. Porównywanie ofert różnych wykonawców jest w pełni bezpłatne.

Etap przygotowań – projekt budowlany oraz formalności przed budową domu

W kosztorysach budowy domów nie braliśmy pod uwagę zakupu działki ani podciągnięcia mediów. Koszty tych przedsięwzięć są silnie zróżnicowane i uzależnione od lokalizacji przyszłej nieruchomości. W osobnym artykule omawiamy czynniki, które mogą wpływać na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego oraz przyłącza prądu do działki budowlanej

Przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić wszystkich formalności. Więcej o formalnościach poprzedzających budowę przeczytasz tu. Jednym z ważniejszych etapów formalnych jest wytyczenie obrysu budynku oraz zgromadzenie potrzebnych do budowy map geodezyjnych.

Wszystkie formalności związane z budową domu (np. wytyczenie obrysu budynku) wymagają zakupu projektu budowlanego. W ofertach biur znajdziemy zarówno projekty gotowe, jak i możliwość zakupu projektu indywidualnego. Gotowy projekt budowlany to wydatek rzędu około 3 000 – 8 000 zł. Do kosztów całkowitych może dojść jeszcze ich adaptacja do lokalnych warunków terenowych (średnio 2 000 – 4 500 zł). Cena wykonania projektu indywidualnego może być nieco droższa. Ostateczny koszt będzie uzależniony od specyfiki budynku. Cena projektów indywidualnych na ogół oscyluje w granicach od 7 000 do 30 000 zł.

3. Koszt budowy domu 2024 – ile kosztuje doprowadzenie nieruchomości do stanu surowego zamkniętego?

Dom parterowy o powierzchni 100 m2 – stan surowy zamknięty

Szacowanie kosztów budowy domu rozpoczynamy od fundamentów. Wszystkie trzy kosztorysowane budynki posiadają inne rozmiary fundamentów, dlatego koszty inwestycji opiszemy osobno.

Nasz dom parterowy będzie posiadał 100 m2 powierzchni fundamentów. W zakresie prac do wykonania znajduje się:

 • Wykonanie wykopu do głębokości 1 metra.
 • Stworzenie ław fundamentowych na warstwie chudego betonu. Przyjmujemy, że ławy posiadają 60 x 40 cm i zostaną wykonane z betonu C20/25.
 • Ściany fundamentowe z bloczka betonowego na zaprawie cementowo-wapiennej.
 • Izolacja termiczna ścian zewnętrznych – zakładamy izolację wykonaną ze styrodrutu grubości 12 cm.
 • Wykonanie płyty chudego betonu grubości 15 cm.
 • Podbudowa z podsypki piaskowej (przyjmujemy szacunkową grubość 20 cm).

W osobnym artykule poznasz dokładne etapy budowy fundamentów krok po kroku.

Orientacyjny koszt materiałów potrzebnych do budowy fundamentów wyniósł 32 600 zł. Niespełna 11 500 zł pochłonęły koszty robocizny. Sumaryczna cena wykonania fundamentów pod dom parterowy o powierzchni 100 m2 zamknął się w kwocie 44 100 zł.

Następny etap prac to budowa ścian nośnych oraz ścian działowych. Zakładamy, że w domu znajdzie się 150 m2 ścian nośnych. Wykonamy je z bloczków betonu komórkowego H+H 24. Cena zakupu niezbędnego materiału wyniesie około 11 900 zł. Niemal tyle samo będzie kosztowało zatrudnienie ekipy murarskiej. Ściany działowe będą nieco cieńsze i wykonamy je z bloczków betonu komórkowego H+H 12. Zakładamy, że w kosztorysowanym budynku znajdzie się miejsce dla 70 m2 ścian działowych. Łączny koszt zakupu materiałów oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 8 400 zł.

Niezbędnym etapem budowy domu jednorodzinnego będzie także budowa komina dymowego i kominów wentylacyjnych. Zakładamy, że w budynku znajdzie się miejsce na sześć szachtów wentylacyjnych oraz komin dymowy. Cena wykonania kominów wentylacyjnych to około 2 300 zł. Za komin dymowy zapłacimy około 5 000 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wykończenie kominów cegłą klinkierową. Cena tego przedsięwzięcia to około 4 000 zł. Podsumowując, za wykonanie oraz wykończenie kominów w budynku parterowym zapłacimy około 11 300 zł.

Po oszacowaniu kosztów wykonania komina, przychodzi czas na określenie ceny stropu. Nasz budynek będzie posiadał jeden strop drewniany o powierzchni 100 m2. Łączny koszt zakupu wszystkich niezbędnych materiałów oraz zatrudnienia wyspecjalizowanej ekipy powinien zamknąć się w kwocie około 45 700 zł.

Etap budowy konstrukcji budynku kończy się z chwilą wykonania dachu. Zakładamy, że budynek zostanie zwieńczony prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35o, a jego całkowita powierzchnia wyniesie 150 m2. W kalkulacjach przyjmujemy wykonanie bardzo dobrej jakości więźby dachowej, zabezpieczenie poszyciem z membrany dachowej oraz wykończenie dachówką ceramiczną. Średni koszt wykonania więźby prefabrykowanej to około 36 300 zł. Za poszycie z membrany dachowej zapłacimy kolejne 3 100 zł. Znacznie większym wydatkiem będzie zakup i montaż pokrycia z dachówki ceramicznej. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniósł około 38 800 zł. Inwestycja w blachodachówkę okazałaby się nieco atrakcyjniejsza pod względem cenowym.

Budowa domu z poddaszem użytkowym
Budowa domu z poddaszem użytkowym

Ważnym etapem budowy dachu jest także jego wykończenie i docieplenie. Zakładamy, że wokół budynku znajdzie się 50 mb rynien PCV, które będą kosztowały około 6 500 zł. Na połaci dachowej znajdzie się miejsce na jeden wyłaz w cenie 630 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze docieplenie stropu drewnianego. Łączny koszt docieplenia stropu wełną mineralną (materiał i robocizna) powinien zamknąć się w kwocie około 18 400 zł. Końcowym wydatkiem związanym z budową dachu będzie wykonanie solidnej podbitki okapu. Zakładamy, że łączna powierzchnia podbitki wyniesie 50 m2. Wykonamy ją z szalówki sosnowej malowanej drewnochronem. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wyniesie około 9 900 zł

Kosztorysowany budynek znajduje się w stanie surowym otwartym. Chcąc doprowadzić go do stanu surowego zamkniętego, musimy wykończyć wszystkie otwory zewnętrzne. Wybieramy dobrej jakości, białe okna PCV o łącznej powierzchni 20 m2. Średnia cena zakupu oraz montażu okien do domu jednorodzinnego to 17 700 zł. Dodatkowym wydatkiem będą masywne, stalowe drzwi zewnętrzne. Wybieramy droższy model, który wraz z montażem kosztuje 6 271 zł. Koszty doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego zamykamy ceną bramy garażowej. W domu jednorodzinnym znajdzie się brama uchylna, która wraz z montażem stanie się wydatkiem rzędu 4 700 zł.

Ile kosztuje budowa domu w 2024 roku? Sumaryczny koszt wybudowania parterowego budynku o powierzchni 100 m2 i doprowadzenia go do stanu surowego zamkniętego wyniósł 264 528 zł netto. Poniżej prezentujemy szczegółowy kosztorys inwestycji.

Koszt budowy domu 2024 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys262 362 zł
 • Niska cena247 248 zł
 • Średnia cena308 350 zł
 • Wysoka cena461 903 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 241,89 zł/m2 105,00 m2 25 398,45 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 104,05 zł/m2 105,00 m2 10 925,51 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 55,17 zł/m2 165,00 m2 9 103,05 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 50,14 zł/m2 165,00 m2 8 273,05 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 30,69 zł/m2 50,00 m2 1 534,50 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,14 zł/m2 50,00 m2 1 957,15 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 289,79 zł/szt. 4,00 szt. 1 159,18 zł
$ Kominy dymowe 4 399,26 zł/szt. 1,00 szt. 4 399,26 zł
$ Wykończenie kominów 1 258,00 zł/szt. 2,00 szt. 2 515,99 zł
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 326,42 zł/m2 141,00 m2 46 025,22 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 112,22 zł/m2 141,00 m2 15 823,62 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 76,17 zł/m2 250,00 m2 19 042,50 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 35,22 zł/m2 250,00 m2 8 804,55 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,67 zł/m2 250,00 m2 1 167,50 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 10,20 zł/m2 250,00 m2 2 550,12 zł
Blachodachówka - materiały 15 000,00 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 50,78 zł/m2 250,00 m2 12 696,09 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
Okna PCV - białe 13 000,00 zł
Montaż okien 2 000,36 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne drewniane (z montażem) 3 216,78 zł/szt. 1,00 szt. 3 216,78 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 986,32 zł/szt. 1,00 szt. 2 986,32 zł
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 578,18 zł/szt. 1,00 szt. 4 578,18 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Posadzki
$$ Posadzka na gruncie - materiały 74,79 zł/m2 105,00 m2 7 852,95 zł
$$ Robocizna - wykonanie posadzki 26,30 zł/m2 105,00 m2 2 761,24 zł
Instalacja elektryczna
$ Instalacja elektryczna - materiały + robocizna 153,55 zł/punkt 80,00 pkt. 12 283,80 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 586,00 zł/punkt 10,00 pkt. 5 859,97 zł
Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 105,00 zł/m2 105,00 m2 11 025,00 zł
Parapety
$$ Parapety wewnętrzne 42,75 zł/mb 15,00 mb 641,25 zł
$$ Parapety zewnętrzne 51,99 zł/mb 15,00 mb 779,85 zł
Sufit podwieszany
Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 3 000,00 zł
Tynki i gips
Gładź gipsowa 6 000,39 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 262 361,83 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 241,89 zł/m2 105,00 m2 25 398,45 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 104,05 zł/m2 105,00 m2 10 925,51 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 55,17 zł/m2 165,00 m2 9 103,05 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 50,14 zł/m2 165,00 m2 8 273,05 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 30,69 zł/m2 50,00 m2 1 534,50 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,14 zł/m2 50,00 m2 1 957,15 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 289,79 zł/szt. 4,00 szt. 1 159,18 zł
$ Kominy dymowe 4 399,26 zł/szt. 1,00 szt. 4 399,26 zł
$ Wykończenie kominów 1 258,00 zł/szt. 2,00 szt. 2 515,99 zł
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 241,89 zł/m2 141,00 m2 34 106,49 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 104,05 zł/m2 141,00 m2 14 671,40 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 76,17 zł/m2 250,00 m2 19 042,50 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 35,22 zł/m2 250,00 m2 8 804,55 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,67 zł/m2 250,00 m2 1 167,50 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 10,20 zł/m2 250,00 m2 2 550,12 zł
Blachodachówka - materiały 15 000,00 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 50,78 zł/m2 250,00 m2 12 696,09 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
Okna PCV - białe 13 000,00 zł
Montaż okien 2 000,36 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne drewniane (z montażem) 2 037,15 zł/szt. 1,00 szt. 2 037,15 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 569,66 zł/szt. 1,00 szt. 2 569,66 zł
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 569,66 zł/szt. 1,00 szt. 2 569,66 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Posadzki
$ Posadzka na gruncie - materiały 61,55 zł/m2 105,00 m2 6 462,75 zł
$ Robocizna - wykonanie posadzki 18,62 zł/m2 105,00 m2 1 954,97 zł
Instalacja elektryczna
$ Instalacja elektryczna - materiały + robocizna 153,55 zł/punkt 80,00 pkt. 12 283,80 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 586,00 zł/punkt 10,00 pkt. 5 859,97 zł
Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 143,32 zł/m2 105,00 m2 15 048,46 zł
Parapety
$ Parapety wewnętrzne 35,07 zł/mb 15,00 mb 526,05 zł
$ Parapety zewnętrzne 42,02 zł/mb 15,00 mb 630,30 zł
Sufit podwieszany
Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 3 000,00 zł
Tynki i gips
Gładź gipsowa 6 000,39 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 247 248,30 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 326,42 zł/m2 105,00 m2 34 274,10 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 112,22 zł/m2 105,00 m2 11 783,55 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 79,24 zł/m2 165,00 m2 13 074,60 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 74,81 zł/m2 165,00 m2 12 343,10 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 39,06 zł/m2 50,00 m2 1 953,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 42,84 zł/m2 50,00 m2 2 142,01 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 369,75 zł/szt. 4,00 szt. 1 478,99 zł
$$ Kominy dymowe 4 887,29 zł/szt. 1,00 szt. 4 887,29 zł
$$ Wykończenie kominów 1 956,60 zł/szt. 2,00 szt. 3 913,19 zł
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 326,42 zł/m2 141,00 m2 46 025,22 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 112,22 zł/m2 141,00 m2 15 823,62 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 95,14 zł/m2 250,00 m2 23 785,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 53,09 zł/m2 250,00 m2 13 272,00 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 5,47 zł/m2 250,00 m2 1 367,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 15,33 zł/m2 250,00 m2 3 832,29 zł
Blachodachówka - materiały 15 000,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 76,16 zł/m2 250,00 m2 19 040,58 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
Okna PCV - białe 13 000,00 zł
Montaż okien 2 000,36 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne drewniane (z montażem) 2 360,05 zł/szt. 1,00 szt. 2 360,05 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 986,32 zł/szt. 1,00 szt. 2 986,32 zł
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 986,32 zł/szt. 1,00 szt. 2 986,32 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Posadzki
$$ Posadzka na gruncie - materiały 74,79 zł/m2 105,00 m2 7 852,95 zł
$$ Robocizna - wykonanie posadzki 26,30 zł/m2 105,00 m2 2 761,24 zł
Instalacja elektryczna
$$ Instalacja elektryczna - materiały + robocizna 182,21 zł/punkt 80,00 pkt. 14 576,45 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 699,18 zł/punkt 10,00 pkt. 6 991,78 zł
Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 175,40 zł/m2 105,00 m2 18 416,89 zł
Parapety
$$ Parapety wewnętrzne 42,75 zł/mb 15,00 mb 641,25 zł
$$ Parapety zewnętrzne 51,99 zł/mb 15,00 mb 779,85 zł
Sufit podwieszany
Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 3 000,00 zł
Tynki i gips
Gładź gipsowa 6 000,39 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 308 349,89 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 488,36 zł/m2 105,00 m2 51 277,80 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 158,87 zł/m2 105,00 m2 16 680,91 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 116,24 zł/m2 165,00 m2 19 179,60 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 138,60 zł/m2 165,00 m2 22 868,60 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 49,42 zł/m2 50,00 m2 2 471,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 78,97 zł/m2 50,00 m2 3 948,42 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 551,55 zł/szt. 4,00 szt. 2 206,19 zł
$$$ Kominy dymowe 5 652,90 zł/szt. 1,00 szt. 5 652,90 zł
$$$ Wykończenie kominów 3 723,32 zł/szt. 2,00 szt. 7 446,63 zł
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 488,36 zł/m2 141,00 m2 68 858,76 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 158,87 zł/m2 141,00 m2 22 400,08 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 145,00 zł/m2 250,00 m2 36 250,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 94,38 zł/m2 250,00 m2 23 595,72 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 7,06 zł/m2 250,00 m2 1 765,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 28,16 zł/m2 250,00 m2 7 038,90 zł
Blachodachówka - materiały 15 000,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z blachodachówki 146,30 zł/m2 250,00 m2 36 573,84 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
Okna PCV - białe 13 000,00 zł
Montaż okien 2 000,36 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne drewniane (z montażem) 3 216,78 zł/szt. 1,00 szt. 3 216,78 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 578,18 zł/szt. 1,00 szt. 4 578,18 zł
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 4 578,18 zł/szt. 1,00 szt. 4 578,18 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Posadzki
$$$ Posadzka na gruncie - materiały 104,01 zł/m2 105,00 m2 10 921,05 zł
$$$ Robocizna - wykonanie posadzki 56,62 zł/m2 105,00 m2 5 945,52 zł
Instalacja elektryczna
$$$ Instalacja elektryczna - materiały + robocizna 332,48 zł/punkt 80,00 pkt. 26 598,60 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$$$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 1 007,24 zł/punkt 10,00 pkt. 10 072,41 zł
Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 255,54 zł/m2 105,00 m2 26 832,00 zł
Parapety
$$$ Parapety wewnętrzne 55,70 zł/mb 15,00 mb 835,50 zł
$$$ Parapety zewnętrzne 74,00 zł/mb 15,00 mb 1 110,00 zł
Sufit podwieszany
Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 3 000,00 zł
Tynki i gips
Gładź gipsowa 6 000,39 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 461 903,33 zł

Koszt budowy domu o powierzchni 140 m2 – średnie ceny inwestycji w roku 2024

Jak już ustaliliśmy wcześniej, kosztorysowany dom będzie posiadał prostą bryłę, dwuspadowy dach i powierzchnię 140 m2. Jest to jeden z popularniejszych typów budynków wybieranych przez Polaków. Zakładamy, że zarówno parter, jak i poddasze mają 70 m2. Powierzchnia użytkowa budynku zostaje ograniczona przez skosy poddasza i wynosi 125 m2. Do budowy domu wykorzystujemy takie same materiały, jak w przypadku budynku 100 m2. Inna będzie natomiast powierzchnia poszczególnych elementów. Na koszt budowy 2024 złożą się:

 • Fundamenty – zakładamy, że powierzchnia fundamentów wyniesie 70 m2. Łączny koszt zakupu wszystkich niezbędnych materiałów oraz robocizny to około 31 500 zł.
 • Ściany nośne – do budowy wykorzystamy bloczki betonu komórkowego H+H 24. Ściany nośne zajmą powierzchnię 203 m2. Średnia cena zakupu niezbędnych materiałów to około 16 150 zł. Niemal samo zapłacimy za pracę ekipy murarskiej.
 • Ściany działowe – przyjmujemy, że powierzchnia ścian działowych wyniesie 98 m2. Za bloczki z betonu komórkowego H+H 12 zapłacimy około 4 840 zł. Z kolei robocizna będzie wydatkiem w rzędu 7 900 zł.
 • Kominy i wentylacja – w domu z poddaszem użytkowym znajdzie się jeden komin dymowy oraz 6 szachtów wentylacyjnych. Średni koszt wykonania komina dymowego to 5 000 zł z kolei za kominy wentylacyjne z szachtami zapłacimy kolejne 2 300 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie wykończenie, które wykonamy za około 4 000 zł.
 • Strop – w kosztorysowanym budynku znajdą się dwa stropy. Dolny wykonamy z prefabrykatów Teriva. Średnia cena materiałów potrzebnych do wybudowania prefabrykowanego stropu o powierzchni 70 m2 wynosi około 35 100 zł. Robocizna to kolejny wydatek rzędu 5 200 zł. Drugi strop zostanie zbudowany z drewna, co pomoże zmniejszyć koszty inwestycji. Łączny koszt materiałów oraz robocizny wynosi około 32 000 zł.
 • Schody – dom z poddaszem użytkowym zostanie wykończony schodami żelbetowymi o powierzchni 7,4 m2. Łączna cena materiałów i robocizny wyniesie 3 150 zł.
 • Balkon – przyjmujemy, że dom zostanie wzbogacony o płytę balkonową o powierzchni 10 m2. Koszt jej wykonania to około 2 600 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi także elewacja i izolacja, wykonanie posadzki oraz stalowej balustrady. Łączny koszt wybudowania oraz wykończenia balkonu wyniósł 11 400 zł.
 • Dach – koszty budowy 2024 obejmują dach dwuspadowy o powierzchni 105 m2. Prace rozpoczynają się od zakupu i montażu bardzo dobrej jakości więźby dachowej (15 200 zł za materiały oraz 10 150 zł za robociznę). Na więźbie znajdzie się membrana dachowa. Poszycie dachu uszczupli budżet inwestycyjny o 2 400 zł. Znacznie większym wydatkiem okaże się zakup dachówki ceramicznej. Za dobrej jakości dachówkę potrzebną na kosztorysowany dach zapłacimy około 11 200 zł. Robocizna to kolejny wydatek w wysokości 8 200 zł.
 • Dodatki i wykończenie dachu – przy dachu znajdzie się miejsce na 35 mb. rynien PCV, które będą kosztowały około 4 100 zł. Na poddaszu znajdzie się miejsce na 4 okna dachowe. Cena ich zakupu oraz montażu to 7 800 zł. Na dachu trzeba także zamontować wyłaz dachowy. Cena wyłazu to 630 zł.
 • Docieplenie dachu – poddasze zostanie ocieplone wełną mineralną po skosach. Całkowita powierzchnia ocieplenia to 98 m2. Koszt ocieplenia poddasza użytkowego to około 18 000 zł.
 • Podbitka okapu – zakładamy, że podbitka będzie wykonana na powierzchni 35 m2. Łączny koszt zakupu materiałów oraz robocizny to 4 150 zł.
 • Stolarka zewnętrzna – kosztorysowany budynek zostanie wykończony oknami drewnianymi. Łączna powierzchnia okien to 28 m2. Koszt zakupu dobrej jakości produktów wraz z montażem powinien zamknąć się w kwocie 36 000 zł. Budynek zamkniemy drzwiami stalowymi w cenie 6 270 zł oraz uchylną bramą garażową (4 690 zł).

Ile kosztuje budowa domu 140 m2 z poddaszem użytkowym? Łączny koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego w styczniu 2024 roku wyniósł 305 420 zł. Poniżej prezentujemy dokładne wyliczenia

Cena budowy domu 2024 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys505 936 zł
 • Niska cena424 452 zł
 • Średnia cena523 033 zł
 • Wysoka cena734 234 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 326,42 zł/m2 114,00 m2 37 211,88 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 153,54 zł/m2 330,60 m2 50 760,32 zł
$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 153,54 zł/m2 330,60 m2 50 760,32 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 39,06 zł/m2 135,00 m2 5 273,10 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy dymowe 5 005,86 zł/szt. 1,00 szt. 5 005,86 zł
$$ Wykończenie kominów 2 004,07 zł/szt. 2,00 szt. 4 008,13 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 403,57 zł/m2 72,00 m2 29 057,04 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 425,68 zł/m2 7,40 m2 3 150,01 zł
Elewacja zewnętrzna
$ Elewacja ze styropianu - materiały 129,33 zł/m2 273,60 m2 35 384,69 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 95,14 zł/m2 171,00 m2 16 268,94 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 5,47 zł/m2 171,00 m2 935,37 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 107,25 zł/m2 171,00 m2 18 339,75 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 117,38 zł/mb 60,00 mb 7 043,05 zł
$$ Wyłaz dachowy 629,97 zł/szt. 1,00 szt. 629,97 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 90,38 zł/m2 159,60 m2 14 424,65 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 54,42 zł/m2 57,00 m2 3 101,94 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 622,62 zł/m2 45,60 m2 28 391,47 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 134,68 zł/szt. 1,00 szt. 4 134,68 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Posadzki
$$ Posadzka na parterze - materiały 74,79 zł/m2 77,00 m2 5 758,83 zł
$$ Posadzka na piętrze - materiały 53,34 zł/m2 77,00 m2 4 107,18 zł
Tynki i gips
$$ Tynk cementowo-wapienny - niezbędne materiały 27,98 zł/m2 820,80 m2 22 965,98 zł
$$ Robocizna - wykonanie tynków cementowo-wapiennych 35,09 zł/m2 820,80 m2 28 803,46 zł
Gładź gipsowa 2,55 zł/kg 2 872,80 kg 7 325,64 zł
$$ Robocizna - gipsowanie 40,86 zł/m2 820,80 m2 33 537,63 zł
Parapety
$$ Parapety wewnętrzne 42,75 zł/mb 34,20 mb 1 462,05 zł
$$ Parapety zewnętrzne aluminiowe 51,99 zł/mb 34,20 mb 1 778,06 zł
Instalacja elektryczna
$$ Instalacja elektryczna, materiały bez montażu 57,38 zł/punkt 171,00 pkt. 9 811,36 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 716,14 zł/punkt 17,00 pkt. 12 174,41 zł
Sufit podwieszany
$$ Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 72,15 zł/m2 75,00 m2 5 411,25 zł
Ogrzewanie
$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 146,80 zł/m2 228,00 m2 33 469,44 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 21 618,43 zł 21 618,43 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 3 830,62 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 505 935,52 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 241,89 zł/m2 114,00 m2 27 575,46 zł
Ściany nośne
$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 132,67 zł/m2 330,60 m2 43 860,70 zł
$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 132,67 zł/m2 330,60 m2 43 860,70 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 30,69 zł/m2 135,00 m2 4 143,15 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy dymowe 4 505,99 zł/szt. 1,00 szt. 4 505,99 zł
$ Wykończenie kominów 1 288,52 zł/szt. 2,00 szt. 2 577,03 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 341,25 zł/m2 72,00 m2 24 570,00 zł
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 319,59 zł/m2 7,40 m2 2 365,00 zł
Elewacja zewnętrzna
$ Elewacja ze styropianu - materiały 129,33 zł/m2 273,60 m2 35 384,69 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 76,17 zł/m2 171,00 m2 13 025,07 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,67 zł/m2 171,00 m2 798,57 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 82,91 zł/m2 171,00 m2 14 177,61 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 91,49 zł/mb 60,00 mb 5 489,26 zł
$ Wyłaz dachowy 528,95 zł/szt. 1,00 szt. 528,95 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 69,42 zł/m2 159,60 m2 11 079,43 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 42,34 zł/m2 57,00 m2 2 413,38 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna PCV - białe 559,15 zł/m2 45,60 m2 25 497,24 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 879,88 zł/szt. 1,00 szt. 2 879,88 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Posadzki
$ Posadzka na parterze - materiały 61,55 zł/m2 77,00 m2 4 739,35 zł
$ Posadzka na piętrze - materiały 37,86 zł/m2 77,00 m2 2 915,22 zł
Tynki i gips
$ Tynk cementowo-wapienny - niezbędne materiały 24,40 zł/m2 820,80 m2 20 027,52 zł
$ Robocizna - wykonanie tynków cementowo-wapiennych 27,58 zł/m2 820,80 m2 22 634,71 zł
Gładź gipsowa 2,55 zł/kg 2 872,80 kg 7 325,64 zł
$ Robocizna - gipsowanie 30,53 zł/m2 820,80 m2 25 057,58 zł
Parapety
$ Parapety wewnętrzne 35,07 zł/mb 34,20 mb 1 199,39 zł
$ Parapety zewnętrzne aluminiowe 42,02 zł/mb 34,20 mb 1 437,08 zł
Instalacja elektryczna
$ Instalacja elektryczna, materiały bez montażu 44,58 zł/punkt 171,00 pkt. 7 622,94 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 600,21 zł/punkt 17,00 pkt. 10 203,64 zł
Sufit podwieszany
$ Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 65,49 zł/m2 75,00 m2 4 911,75 zł
Ogrzewanie
$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 146,80 zł/m2 228,00 m2 33 469,44 zł
$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 14 344,91 zł 14 344,91 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 3 830,62 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 424 451,92 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 326,42 zł/m2 114,00 m2 37 211,88 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 153,54 zł/m2 330,60 m2 50 760,32 zł
$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 153,54 zł/m2 330,60 m2 50 760,32 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 39,06 zł/m2 135,00 m2 5 273,10 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy dymowe 5 005,86 zł/szt. 1,00 szt. 5 005,86 zł
$$ Wykończenie kominów 2 004,07 zł/szt. 2,00 szt. 4 008,13 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 403,57 zł/m2 72,00 m2 29 057,04 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 425,68 zł/m2 7,40 m2 3 150,01 zł
Elewacja zewnętrzna
$$ Elewacja ze styropianu - materiały 164,44 zł/m2 273,60 m2 44 990,78 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 95,14 zł/m2 171,00 m2 16 268,94 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 5,47 zł/m2 171,00 m2 935,37 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 107,25 zł/m2 171,00 m2 18 339,75 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 117,38 zł/mb 60,00 mb 7 043,05 zł
$$ Wyłaz dachowy 629,97 zł/szt. 1,00 szt. 629,97 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 90,38 zł/m2 159,60 m2 14 424,65 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 54,42 zł/m2 57,00 m2 3 101,94 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna PCV - białe 622,62 zł/m2 45,60 m2 28 391,47 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 134,68 zł/szt. 1,00 szt. 4 134,68 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Posadzki
$$ Posadzka na parterze - materiały 74,79 zł/m2 77,00 m2 5 758,83 zł
$$ Posadzka na piętrze - materiały 53,34 zł/m2 77,00 m2 4 107,18 zł
Tynki i gips
$$ Tynk cementowo-wapienny - niezbędne materiały 27,98 zł/m2 820,80 m2 22 965,98 zł
$$ Robocizna - wykonanie tynków cementowo-wapiennych 35,09 zł/m2 820,80 m2 28 803,46 zł
Gładź gipsowa 2,55 zł/kg 2 872,80 kg 7 325,64 zł
$$ Robocizna - gipsowanie 40,86 zł/m2 820,80 m2 33 537,63 zł
Parapety
$$ Parapety wewnętrzne 42,75 zł/mb 34,20 mb 1 462,05 zł
$$ Parapety zewnętrzne aluminiowe 51,99 zł/mb 34,20 mb 1 778,06 zł
Instalacja elektryczna
$$ Instalacja elektryczna, materiały bez montażu 57,38 zł/punkt 171,00 pkt. 9 811,36 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 716,14 zł/punkt 17,00 pkt. 12 174,41 zł
Sufit podwieszany
$$ Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 72,15 zł/m2 75,00 m2 5 411,25 zł
Ogrzewanie
$$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 179,65 zł/m2 228,00 m2 40 961,21 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 21 618,43 zł 21 618,43 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 3 830,62 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 523 033,39 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 488,36 zł/m2 114,00 m2 55 673,04 zł
Ściany nośne
$$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 230,78 zł/m2 330,60 m2 76 295,87 zł
$$$ Bloczki Ytong Energo+ 36,5 cm pod ściany nośne 230,78 zł/m2 330,60 m2 76 295,87 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 49,42 zł/m2 135,00 m2 6 671,70 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy dymowe 5 790,04 zł/szt. 1,00 szt. 5 790,04 zł
$$$ Wykończenie kominów 3 813,65 zł/szt. 2,00 szt. 7 627,30 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 517,97 zł/m2 72,00 m2 37 293,84 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 699,06 zł/m2 7,40 m2 5 173,06 zł
Elewacja zewnętrzna
$$$ Elewacja ze styropianu - materiały 209,11 zł/m2 273,60 m2 57 212,50 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 145,00 zł/m2 171,00 m2 24 795,00 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 7,06 zł/m2 171,00 m2 1 207,26 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 132,28 zł/m2 171,00 m2 22 619,88 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 163,88 zł/mb 60,00 mb 9 832,54 zł
$$$ Wyłaz dachowy 775,55 zł/szt. 1,00 szt. 775,55 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 117,25 zł/m2 159,60 m2 18 713,10 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 69,84 zł/m2 57,00 m2 3 980,88 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna PCV - białe 790,13 zł/m2 45,60 m2 36 029,93 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 6 271,09 zł/szt. 1,00 szt. 6 271,09 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Posadzki
$$$ Posadzka na parterze - materiały 104,01 zł/m2 77,00 m2 8 008,77 zł
$$$ Posadzka na piętrze - materiały 73,68 zł/m2 77,00 m2 5 673,36 zł
Tynki i gips
$$$ Tynk cementowo-wapienny - niezbędne materiały 33,80 zł/m2 820,80 m2 27 743,04 zł
$$$ Robocizna - wykonanie tynków cementowo-wapiennych 43,80 zł/m2 820,80 m2 35 952,53 zł
Gładź gipsowa 2,55 zł/kg 2 872,80 kg 7 325,64 zł
$$$ Robocizna - gipsowanie 66,78 zł/m2 820,80 m2 54 809,47 zł
Parapety
$$$ Parapety wewnętrzne 55,70 zł/mb 34,20 mb 1 904,94 zł
$$$ Parapety zewnętrzne aluminiowe 74,00 zł/mb 34,20 mb 2 530,80 zł
Instalacja elektryczna
$$$ Instalacja elektryczna, materiały bez montażu 103,26 zł/punkt 171,00 pkt. 17 656,80 zł
Instalacje wodno-kanaliz.
$$$ Instalacja wodno-kanalizacyjna - montaż+materiały 1 031,68 zł/punkt 17,00 pkt. 17 538,52 zł
Sufit podwieszany
$$$ Sufit podwieszany z płyt karton-gips - materiały 115,44 zł/m2 75,00 m2 8 658,00 zł
Ogrzewanie
$$$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 261,74 zł/m2 228,00 m2 59 677,35 zł
$$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 30 665,45 zł 30 665,45 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 3 830,62 zł
Inne
Łączny koszt: Wykończenie wnętrza
SUMA: 734 233,72 zł

Koszty budowy domu 2024. Dom jednorodzinny o powierzchni 200 m2. Stan surowy zamknięty

Nasz trzeci modelowy budynek posiada powierzchnię niespełna 200 m2. Jest to obiekt z pełnym podpiwniczeniem, parterem oraz poddaszem użytkowym. Przyjmujemy, że każda kondygnacja budynku ma dokładnie 65 m2. Jaki jest koszt takiej inwestycji w 2024 roku?

 • Fundamenty i ściany fundamentowe piwnicy – pod budynkiem znajdzie się 65 m2 fundamentów. Wybieramy lepszej jakości materiały oraz sprawdzoną ekipę wykonawców. Cena robocizny oraz materiału to około 19 600 zł. Po wykonaniu fundamentów można rozpocząć budowę ścian fundamentowych piwnicy. Przyjmujemy, że ściany mają powierzchnię 110,5 m2. Za materiał oraz robociznę zapłacimy 16 500 zł. Kolejnym wydatkiem będzie izolacja ścian piwnicy (8 400 zł za materiały oraz 5 600 zł za robociznę).
 • Ściany nośne – dom jednorodzinny będzie posiadał 188,5 m2 ścian nośnych. Wybudujemy je z bloczków betonu komórkowego H+H 24. Za materiał i robociznę zapłacimy około 29 400 zł.
 • Ściany działowe – w budynku pojawi się 127 m2 ścian działowych z bloczków betonu komórkowego H+H 12. Łączny koszt zakupu materiału oraz robocizny wyniesie około 16 500 zł.
 • Kominy i wentylacja – w domu znajdzie się jeden komin dymowy do odprowadzania spalin z kotła grzewczego oraz komin wentylacyjny z sześcioma szachtami. Łączna cena budowy oraz wykończenia kominów to 11 500 zł.
 • Balkon – w domu jednorodzinnym znajdzie się balkon o powierzchni 10 m2. Łączny koszt płyty balkonowej, wykończenia elewacji, wykonania posadzki oraz balustrady zamyka się w kwocie 12 000 zł.
 • Schody i strop – nasza kalkulacja obejmuje schody z piwnicy na parter oraz z parteru na piętro. Wybieramy schody żelbetowe, które będą kosztować łącznie około 10 300 zł (materiał i robocizna). W budynku znajdą się także dwa stropy po 65 m2 każdy. Wykonamy je z prefabrykatów Teriva. Cena każdego ze stropów to 37 000 zł. Trzeci strop znajduje się nad parterem. Dla ograniczenia kosztów inwestycji wykonamy go z drewna. Łączny koszt tego etapu inwestycji to niespełna 30 000 zł.
 • Konstrukcja dachu – zakładamy, że konstrukcja budynku zostanie zwieńczona dwuspadowym dachem o powierzchni 97,5 m2. Wybieramy bardzo dobrą, impregnowaną więźbę, która wraz z montażem kosztuje 23 500 zł. Dodatkowy wydatek stanowi poszycie z membrany (2 200 zł) oraz pokrycie z dachówki ceramicznej (10 500 zł za materiał i 8 200 zł za montaż). Wykończenie stanowią rynny z PCV w cenie 3 800 zł za 32,5 mb, 4 okna dachowe (7 800 zł) oraz wyłaz (629 zł z montażem). Na skosach poddasza (91 m2) wykonamy izolację wełną mineralną. Za docieplenie dachu zapłacimy nieco ponad 25 500 zł. Ostatnim wydatkiem związanym z budową dachu jest podbitka okapu. Zakładamy, że podbitka posiada powierzchnię 32,5 m2. Łączny koszt materiałów oraz robocizny to około 3 850 zł.
 • Stolarka zewnętrzna – w budynku znajdzie się 26 m2 okien drewnianych. Nabędziemy je w cenie 27 600 zł. Za montaż zapłacimy kolejne 6 800 zł.
 • Drzwi i brama garażowa – koszty tego etapu inwestycji będą takie same, jak w przypadku opisanych wcześniej budynków jednorodzinnych. Za drzwi stalowe zapłacimy 6 300 zł, z kolei uchylna brama garażowa będzie kosztowała 4 700 zł.

Ile kosztuje budowa domu 200 m2 w 2024 roku? Łączny koszt modelowego domu jednorodzinnego wyniósł 367 800 zł. Dokładne kalkulacje prezentujemy w poniższym cenniku.

Koszt budowy domu 2024 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys52 478 zł
 • Niska cena46 147 zł
 • Średnia cena52 478 zł
 • Wysoka cena67 514 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 160,53 zł/m2 200,00 m2 32 106,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 101,86 zł/m2 200,00 m2 20 371,88 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
SUMA: 52 477,88 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 137,47 zł/m2 200,00 m2 27 494,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 93,27 zł/m2 200,00 m2 18 653,01 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
SUMA: 46 147,01 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 160,53 zł/m2 200,00 m2 32 106,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 101,86 zł/m2 200,00 m2 20 371,88 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
SUMA: 52 477,88 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 214,82 zł/m2 200,00 m2 42 964,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 122,75 zł/m2 200,00 m2 24 550,13 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
SUMA: 67 514,13 zł

Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego. Ile kosztuje budowa w 2024 roku?

Powyżej oszacowaliśmy średnie koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu surowego zamkniętego. Jednak nie jest to koniec wydatków związanych z inwestycją budowlaną. Budynek należy doprowadzić do stanu deweloperskiego. Ile kosztuje wstępne wykończenie wszystkich pomieszczeń? Średnie koszty doprowadzenia domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego będą uzależnione od rozmiaru budynku, dlatego opiszemy je wspólnie dla wszystkich trzech modelowych domów jednorodzinnych.

Średni koszt wykonania elewacji i ocieplenia ścian zewnętrznych

Kosztorysowanie rozpoczynamy od ocieplenia ścian i wykończenia elewacji budynków. Przegrody zewnętrzne można zaizolować wełną mineralną bądź styropianem. W naszych wyliczeniach uwzględniamy wełnę mineralną grubości 15 cm. Więcej o wyborze pomiędzy styropianem, a wełną mineralną przeczytasz tutaj. Elewacja zostanie wykończona tynkiem akrylowym. Ostateczna cena tego etapu prac będzie ściśle uzależniona od powierzchni.

 • Dom 100 m2 – zakładamy, że w budynku znajduje się 140 m2 ścian zewnętrznych do ocieplenia. Cena zakupu styropianu to około 30 600 zł. Za wykonawców zapłacimy kolejne 15 500 zł.
 • Dom 140 m2 – powierzchnia do ocieplenia wynosi 168 m2. Średni koszt zakupu wełny i zatrudnienia ekipy wykonawców to około 55 000 zł.
 • Dom 200 m2 – zakładamy, że budynek będzie posiadał 162 m2 ścian do ocieplenia. Łączny koszt materiałów i robocizny to około 53 000 zł.

Koszt wykonania instalacji wewnętrznych

Kolejny etap kalkulacji to oszacowanie kosztów wykonania niezbędnych instalacji wewnętrznych. W budynkach znajdzie się instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie.

Koszt budowy domu 2024 – instalacja elektryczna

Koszt wykonania instalacji elektrycznej w budynkach będzie uzależniony od ilości punktów. W wyliczeniach nie bierzemy pod uwagę ceny uzbrojenia działki. Koszt wykonania instalacji elektrycznej w budynkach jednorodzinnych prezentuje się następująco:

 • Dom 100 m2 – zakładamy, że w domu znajdzie się 80 punktów instalacji elektrycznej. Są to gniazdka, miejsca montażu oświetlenia, włączników światła oraz miejsca przyłączeniowe do urządzeń, które na stale podpinamy do prądu. Łączny koszt wykonania pełnej instalacji elektrycznej w domu 100 m2 wynosi 15 000 zł.
 • Dom 140 m2 – większa powierzchnia budynku oznacza większą ilość punktów przyłączeniowych. Zakładamy, że w domu jednorodzinnych znajdzie się 110 punktów instalacji elektrycznej. Łączny koszt robocizny oraz montażu to 20 500 zł.
 • Dom 200 m2 – w budynku znajdzie się miejsce dla 140 punktów instalacji elektrycznej. Oznacza to wydatek rzędu 26 100 zł.

Koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej w 2024 roku

W każdym nowoczesnym budynku znajduje się kompletna instalacja wodno-kanalizacyjna. Cena tego etapu prac ponownie będzie uzależniona od ilości przyłączeń. Zwróćmy uwagę na fakt, że na ostateczny koszt wpłynie także odległość punktów przyłączeniowych. Średnie koszty instalacji prezentujemy poniżej:

 • Dom 100 m2 – w budynku znajdzie się miejsce dla 10 punktów wodno-kanalizacyjnych. Łączny koszt instalacji to 7 150 zł.
 • Dom 140 m2 – w większym domu jednorodzinnym umieścimy 14 punktów wodno-kanalizacyjnych (ze względu na obecność dwóch łazienek). Cena wykonania instalacji to 10 000 zł.
 • Dom 200 m2 – budynek zostanie wyposażony w 16 punktów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ostateczny koszt materiałów oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 11 450 zł.

Centralne ogrzewanie i wyposażenie kotłowni – koszty budowy domu 2024

W naszych modelowych budynkach wykonamy centralne ogrzewanie i kompleksowo wyposażymy kotłownie. Przyjmujemy, że większość pomieszczeń będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. W niektórych pomieszczeniach wykonamy ogrzewanie podłogowe, które może wpłynąć na zwiększenie kosztów instalacji centralnego ogrzewania.

 • Dom 100 m2 – na powierzchni 60 m2 budynku znajdzie się ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami. Średni koszt instalacji wraz z materiałem to 9 800 zł. W pozostałych 40 m2 domu znajdzie się ogrzewanie podłogowe, które wygeneruje wydatki wysokości 7 200 zł.
 • Dom 140 m2 – zakładamy, że dolna kondygnacja budynku będzie ogrzewana za pomocą podłogówki. Na górnej kondygnacji wykonamy ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami. Łączny koszt stworzenia całej instalacji to 24 000 zł.
 • Dom 200 m2 ogrzewanie znajdzie się na trzech kondygnacjach. W piwnicy oraz na poddaszu użytkowym zamontujemy ogrzewanie tradycyjne (powierzchnia 130 m2). Z kolei na środkowej kondygnacji znajdzie się 65 m2 podłogówki. Łączna cena instalacji na wszystkich kondygnacjach wyniesie 31 800 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym z instalacją centralnego ogrzewania jest wyposażenie kotłowni. Koszty będą tu zbliżone we wszystkich typach budynków dlatego opiszemy je łącznie.

 • Kocioł gazowy z kompletnym osprzętem – w domach jednorodzinnych najczęściej montuje się gazowe kotły kondensacyjne. Łączny koszt zakupu kotła, sterowników, zasobnika do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz kompletnego wyposażenia kotłowni wyniesie około 25 400 zł.
 • Montaż i robocizna – za zamontowanie wszystkich niezbędnych urządzeń w kotłowni zapłacimy około 3 800 zł.

Koszt budowy domu 2024 – ceny tynków, posadzek i parapetów

Doprowadzenie budynków do stanu deweloperskiego wymaga wykonania tynków, posadzek oraz parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Koszt wykonania posadzki będzie uzależniony od grubości. Dla przykładu, posadzka na gruncie musi posiadać znacznie wydajniejszą izolację (np. styropian grubości 15 cm). Tymczasem do izolacji stropów pomiędzy kondygnacjami wystarczy styropian 5 cm. Średnie koszty wykonania posadzek w kosztorysowanych budynkach wynoszą:

 • Dom 100 m2 – średni koszt wykonania posadzki w parterowym budynku o powierzchni 100 m2 wynosi 10 000 zł.
 • Dom 140 m2 – cena wykonania posadzek na dwóch kondygnacjach to około 12 700 zł.
 • Dom 200 m2 – w tym przypadku koszty będą najwyższe ze względu na większą powierzchnię posadzek do wykonania. Szacowany koszt tego etapu inwestycji wynosi 17 000 zł.

Kosztorys budowy domu 2024 uzupełniamy o wykonanie tynków we wszystkich pomieszczeniach budynków. Jest to etap inwestycji, który możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym jest wykorzystanie tynku cementowo-wapiennego. Rozwiązanie wymaga dodatkowego wykończenia gładzą gipsową i może wygenerować nieco wyższe koszty. Drugie rozwiązanie to tynk gipsowy, który cieszy się większą popularnością z uwagi na atrakcyjniejszą cenę i mniejszą czasochłonność prac. W kosztorysowanych budynkach wykorzystamy tynki gipsowe. Ostateczna cena tynkowania będzie wprost proporcjonalna do powierzchni ścian i sufitów.

 • Dom 100 m2 – w parterowym budynku jednorodzinnym znajdzie się 360 m2 ścian i sufitów do wytynkowania. Łączny koszt materiału oraz robocizny powinien zamknąć się w kwocie 12 200 zł.
 • Dom 140 m2 – tu koszty będą wyższe ze względu na większą powierzchnię do wytynkowania. Zakładamy, że w domu znajdzie się 420 m2 tynków. Cena tego przedsięwzięcia to średnio 25 800 zł.
 • Dom 200 m2 – wygeneruje największe koszty ze względu na trzy kondygnacje do wytynkowania. Łączna powierzchnia ścian i sufitów wynosi 600 m2. Budynek wytynkujemy w cenie 36 900 zł.

Do wykończenia pozostały nam jeszcze sufity na zerowym poziomie domów o powierzchni 140 m2 oraz 200 m2. Wybieramy sufity podwieszane z płyt kartonowo gipsowych na stelażu. Średni koszt wykonania prostego sufitu podwieszanego to 221 zł/m2. W przeliczeniu na powierzchnie w kosztorysowanych domach będzie to wydatek:

 • Dom 140 m2 – w budynku znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniesie 15 500 zł.
 • Dom 200 m2 – na kondygnacji 0 znajduje się 65 m2 sufitów. Ich wykonanie wygeneruje wydatki rzędu 14 400 zł.

Ostatni wydatek związany z doprowadzeniem budynków do stanu deweloperskiego to montaż parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. We wnętrzu budynków wykonamy parapety z PCV. Elewacja zewnętrzna zostanie wykończona dobrej jakości parapetami aluminiowymi.

 • Dom 100 m2 – w budynku znajdzie się 15 mb parapetów wewnętrznych i taka sama ilość parapetów zewnętrznych. Łączny koszt materiału oraz robocizny wyniesie 4 650 zł.
 • Dom 140 m2 – większa ilość okien w budynku oznacza większą powierzchnię parapetów (przyjmujemy 21 m2). Sumaryczny koszt tego etapu prac to 3 250 zł.
 • Dom 200 m2 – szacowana powierzchnia parapetów jest taka sama, jak w domu o powierzchni 140 m2. W związku z tym koszt ich wykonania również wynosi 3 250 zł.

Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego - porównanie

Ile kosztuje wybudowanie domu do stanu deweloperskiego w 2024 roku? Średni koszt budowy parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 wyniósł niespełna 416 000 zł. Budowa domu o powierzchni 140 m2 była już wydatkiem rzędu 493 000 zł. Największe wydatki poniosą inwestorzy, którzy zdecydują się na budowę domu z piwnicą. Koszt budowy piętrowego domu o powierzchni 200 m2 wyniósł 584 000 zł. Dokładne kosztorysy inwestycyjne znajdują się poniżej.

Powyższe kosztorysy uwzględniają średnie koszty budowy domów do stanu deweloperskiego. W zestawieniu wykorzystano średnie ceny materiałów oraz firm budowlanych. Wszystkie kwoty stanowią wartość netto i zostały opracowane na podstawie cen w województwie dolnośląskim.

Przypomnijmy też, że wszystkie prace zostały wykonane systemem gospodarczym, jednak inwestor nie wykonywał osobiście żadnych czynności wykończeniowych. Wyliczenia nie obejmują kosztów zakupu działki budowlanej, projektu budowlanego, sporządzenia dokumentacji, zatrudnienia kierownika budowy ani podciągnięcia mediów na działkę. Pomieszczenia znajdują się w stanie deweloperskim, co oznacza, że potrzebują jeszcze kompleksowego wyposażenia i wykończenia do stanu pod klucz (np. wykończenie podłóg, malowanie ścian, biały montaż, płytki ścienne itp.).

Koszty budowy domu w ubiegłych latach. Porównanie cen inwestycji budowlanych w latach 2017 – 2024

Ustaliliśmy już średnie koszty budowy domu jednorodzinnego w 2024 roku. Z pewnością warto również przeprowadzić porównanie cen obowiązujących w latach ubiegłych.

Koszty budowy domu w latach 2017-2022
Koszty budowy domu w latach 2017-2022

Koszt budowy domu w 2024 roku wyniósł:

 • Dom 100 m2 – w styczniu 2024 roku budowa domu wyniosła niespełna 416 000 zł. Jest to 36 000 zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Wzrost kosztów budowy do stanu deweloperskiego osiągnął 9,42%.
 • Dom 140 m2 – doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztowało 493 500 zł. W roku 2023 budowa kosztowałaby około 461 000 zł. Inwestycja podrożała o około 32 500 zł, co daje 7,85% wzrost cen inwestycji.
 • Dom 200 m2 – budowa domu pochłonęła 584 000 zł. Jeszcze rok wcześniej doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego kosztowałoby około 537 000 zł. Różnica cenowa wynosi dokładnie 47 000 zł. Wzrost kosztów tego typu inwestycji wyniósł 8,75%.

Koszty budowy w latach ubiegłych wynosiły:

Rok 2023

 • Dom 100 m2 – 380 000 zł.
 • Dom 140 m2 – 461 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 537 000 zł.

Rok 2022

 • Dom 100 m2 – 342 000 zł .
 • Dom 140 m2  - 410 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 470 000 zł.

Rok 2021

 • Dom 100 m2 – 300 000 zł .
 • Dom 140 m2  - 358 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 412 000 zł.

Rok 2020

 • Dom 100 m2 – 273 000 zł.
 • Dom 140 m2 – 323 000 zł.
 • Dom 200 m2 – 374 000 zł.

Rok 2019

 • Dom 100 m2 – 253 300 zł.
 • Dom 140 m2 – 298 000 zł.
 • Dom 200 – 348 000 zł.

Rok 2018

 • Dom 100 m2 –231 300 zł.
 • Dom 140 m2 – 275 600 zł.
 • Dom 200 m2 – 318 800 zł.

Kosztorysy budowy domów ze wszystkich opisywanych lat obejmowały takie same założenia obliczeniowe. Wszystkie inwestycje były realizowane systemem gospodarczym i wykonane przez firmy budowlane z pośredniej półki cenowej. Kwoty zawarte w wyliczeniach nie zawierały wartości podatku VAT.

Dokładne kalkulacje kosztów budowy domów w minionych latach można przeanalizować w osobnych infografikach:

ikona podziel się Przekaż dalej