Kiedy warto wybudować piwnicę?

Budowa piwnicy w domu jednorodzinnym znacznie podnosi koszt całej inwestycji. Niemniej jednak jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które posiadają niewielką działkę budowlaną. Wybudowanie piwnicy pozwala znacznie powiększyć wolną powierzchnię użytkową i jest przydatne w sytuacji, gdy nie mamy miejsca na wybudowanie budynków gospodarczych, wiat czy altan.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż domy z piwnicą są dużo bardziej funkcjonalne(przeważnie umieszcza się w nich kotłownie oraz skład opału). Takie rozwiązanie pozwala utrzymać porządek w domu i jest szczególnie przydatne osobom, które zdecydowały się na ogrzewanie tradycyjnymi piecami węglowymi.

Z drugiej strony dom parterowy to zdecydowanie niższe koszty budowy, niższe koszty wykończenia i ogrzewania. Niestety kosztem mniejszej powierzchni użytkowej. W tym artykule podsumujemy, jaki jest koszt budowy domu podpiwniczonego.

Od czego zależą koszty budowy domu jednorodzinnego z piwnicą?

Koszty budowy domu jednorodzinnego zależą przede wszystkim od regionu, w którym rozpoczynamy budowę. Ogromne znaczenie ma też rodzaj terenu (koszt budowy piwnicy w miejscach podmokłych może być nawet o 1/3 większy niż koszt budowy na terenie suchym). Istotne będą też koszty materiałów budowlanych oraz fakt, czy prace budowlane wykonamy metodą gospodarczą czy systemem zleconym.

Tu warto zatrzymać się na chwilę. Wybór metody gospodarczej to oczywiście bardzo duże oszczędności na robociźnie, ale z drugiej strony metoda ta wymaga dużych umiejętności budowlanych od inwestora. Zwykle na niektórych etapach i tak nie unikniemy konieczności znalezienia fachowca do pewnych specjalistycznych prac. Skąd zebrać oferty od sprawdzonych fachowców? Najlepiej korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Nie ważne, czy szukasz firmy do kompleksowego wykonawstwa, czy tylko do pewnych szczególnych prac. Wypełnij formularz, opisz swoje zapytanie i spokojnie czekaj na atrakcyjne oferty od sprawdzonych wykonawców.

Pozwolenie na budowę

Pierwszym etapem prac jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiąże się to z koniecznością uzyskania wielu dokumentów: projektu budowy, warunków zagospodarowania terenu, warunków przyłączenia mediów itp. Pierwszy etap jest dość czasochłonny, jednak nie wiąże się z ogromnymi kosztami. Cena projektu oraz niezbędnej dokumentacji waha się w granicach 3000-6000 zł.

Koszty materiałów budowlanych

Przy określaniu kosztów budowy musimy wziąć pod uwagę koszty wszystkich materiałów budowlanych. Koszty te możesz obliczyć wykorzystując nasz dedykowany kalkulator. Koszt zakupu materiałów budowlanych jest bardzo różny i uzależniony od lokalizacji, w której rozpoczynamy budowę oraz oczywiście od jakości tych materiałów. Pamiętajmy, aby podczas wyboru konkretnych materiałów budowlanych nie sugerować się wyłącznie ich ceną. Tańsze materiały są z reguły gorsze jakościowo i mniej trwałe, dlatego warto zainteresować się produktami z wyższej półki.

Koszty fundamentów i piwnicy

Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie domu jednorodzinnego z piwnicą, musimy się liczyć z podniesieniem kosztów całej inwestycji. Konieczne będzie oprócz samych fundamentów wykonanie również ścian piwnicy Niezbędne będą także: strop nad piwnicą, drenaż opaskowy, izolacja ścian, wylewka podłogowa. Trudno jest określić dokładne koszty tej inwestycji bez wejścia w duże szczegóły. Jeśli założymy, iż budynek będzie umieszczony na ławach zagłębinowych oraz w gruncie o maksymalnej głębokości 1,3 metra, wówczas koszt będzie się wahał w granicach 100-150 zł za m2. Natomiast, jeśli nasza piwnica będzie się znajdowała głębiej, a teren będzie bardziej podmokły, koszty mogą przekroczyć 30 procent całej inwestycji (400-600 zł za m2).

Pamiętaj, że oferty na wykonanie wszystkich opisanych powyżej prac znajdziesz wypełniając ten formularz. To całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące!

Koszty budowy parteru i piętra

Jeśli chcemy określić orientacyjne koszty budowy, musimy wyszczególnić niezbędne materiały budowlane. Na konstrukcji piwnicy umieszczamy dwuwarstwowe ściany z betonu komórkowego. Koszt ścian zewnętrznych waha się w granicach 180-250 za m2. Niezbędne będą też dwuwarstwowe ściany wewnętrzne, które oddzielają poszczególne pomieszczenia i wzmacniają całą konstrukcję. Do postawienia ścian wewnętrznych wystarczy beton komórkowy o grubości 12 centymetrów – ok. 150 zł za m2.

Do kosztów całkowitych musimy też dodać materiały budowlane potrzebne do wykonania stropów. Najtańszym rozwiązaniem są stropy typu Teriva (200 -250 zł za m2). W kosztach całkowitych uwzględniamy także robociznę. Uśredniając, za m2 tych powierzchni przyjdzie nam zapłacić od 50 do 110 zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego z piwnicą jest nieco wyższy niż takiego bez piwnicy. Dom piętrowy to spory wydatek, a piwnica to dodatkowe koszty
Koszt budowy domu jednorodzinnego piętrowego z piwnicą - 180 m2

Budowa dachu i montaż stolarki okiennej

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Przystępując do określenia kosztów budowy dachu zakładamy, iż ma on 120m2. Pierwszym etapem jest stworzenie tzw. więźby dachowej. Dobra jakościowo więźba, docięta idealnie pod wymiar i zaimpregnowana, powinna kosztować od 9 do 15 tysięcy (materiał + robocizna). Cena uwzględnia łatowanie. Do kosztów całkowitych dochodzi też: folia (ok. 1.000 zł) oraz pokrycie dachu. Wybór pokrycia dachu zależy od naszych preferencji, jednak najtańszym rozwiązaniem jest ułożenie blachodachówki. Najtańsze, dobre jakościowo blachodachówki zakupimy już od 40 zł za m2 materiału + kolejne 30 zł/m2 robocizny. Zakup i montaż rynien to kolejny 1.000-1.500 zł, a obróbka komina 250 zł. Jeżeli chcesz poznać szczegółowy kosztorys takiego dachu, zapraszamy na osobny artykuł o budowie dachu dwuspadowego.

Montaż stolarki okiennej jest nieco mniej kosztowny, niż budowa całego dachu. Najpopularniejsze są plastikowe, pięciokomorowe okna o standardowych wielkościach. Średni koszt takiego okna (wraz z robocizną) to ok. 1000 zł. W piętrowym domu jednorodzinnym z pewnością znajdzie się przynajmniej 10 wnęk okiennych, co daje nam wynik: 10 tys. zł. Do tego dochodzą parapety wewnętrzne oraz zewnętrzne, które nabędziemy od 100 zł za sztukę.

Pamiętaj, że oferty na wykonanie wszystkich opisanych powyżej prac znajdziesz wypełniając ten formularz. To całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące!

Podłączenie mediów oraz rozprowadzenie instalacji sanitarnej i elektrycznej

Podłączenie mediów jest procesem, który tak naprawdę zaczynamy już na etapie projektowania budynku. Do momentu rozpoczęcia budowy podstawowe instalacje (prąd, woda, ścieki, gas) powinny być doprowadzone w okolice budowanego domu. Po zamknięciu konstrukcji poprzez budowę dachu i wstawienie okien możemy pomyśleć o rozprowadzeniu po nim instalacji elektrycznych i w dalszej kolejności tynkowaniu ścian. Te prace jednak nie wliczają się w tzw. stan surowy budynku.

Ile to w sumie kosztuje?

Koszt budowy domu piętrowego z piwnicą o powierzchni użytkowej 180 m2 do stanu surowego zamkniętego wynosi około 191 900 zł

Uśredniając, koszty wybudowania piętrowego domu rodzinnego z piwnicą, wyniosą około 200 tysięcy złotych. Zakładamy przy tym, iż całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 180 m2 (po 60 m2 na piwnicę, parter i piętro), powierzchnia ścian zewnętrznych 224 m2, natomiast powierzchnia ścian wewnętrznych 150 m2. Powierzchnia dachu wynosi 120 m2. Zakładamy również, że dom znajduje się na suchym terenie i został wybudowany do stanu surowego.

Koszty wykończenia całego wnętrza i przystosowania go do celów mieszkaniowych również są bardzo zróżnicowane. Według niezależnych danych, minimalny koszt wykończenia jednej kondygnacji to około 25 tysięcy złotych. Oczywiście szczegółowe koszty takiego przedsięwzięcia możesz wyliczyć na naszych kalkulatorach budowlanych.

Pamiętaj też, że oferty na wykonanie wszystkich opisanych powyżej prac znajdziesz wypełniając ten formularz. To całkowicie bezpłatne i niezobowiązujące!

ikona podziel się Przekaż dalej